İlahi Nizam ve Kainat

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.328
Gösterim
Adı:
İlahi Nizam ve Kainat
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
319
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056384516
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayıncılık
İlâhî Nizam ve Kâinat, Dr. Bedri Ruhselman’ın 1959 yılında ruhsal irtibat celseleri yoluyla almış olduğu ruhsal tebliğleri düzenleyerek yazdığı eserdir. Kitap Ruhselman’ın vasiyeti üzerine, 1959 yılından itibaren, görevlendirilmiş üç kişi tarafından zamanı gelince açığa çıkarılmak üzere, üç nüsha halinde, 54 yıl boyunca,İstanbul Karaköy’deki 5. Noter’de saklanmış, nihayet 2.4.2013 tarihinde MTİAD1950 yayınevi tarafından yayımlanarak piyasaya sürülmüştür.
Beni internetten edindiğim okuyan insanların yorumuyla ve içeriği ile çok etkileyen eğer yakın bir zamanda okuyabilirsem kendime bir çok şey katabileceğime inandığım fakat pek hazır olmadığımı bildiğim kitap.Eğer okumuş bitirmiş biri varsa benimle iletişime geçmesini çok isterim.
319 syf.
Evrene yansıyan projektörün ışıkları Allah’ın kudretini temsil etmektedir. O ışık amorf ve evrene iner. O ışıkta ruhların ve varlıkların tüm ihtiyaçları vardır. İhtiyaçlar ve imkanlar bu ışık içinde birleşecek ve tekamül yani gelişim gerçekleşecektir. Işığın gerçekleştirici kudreti Allah’ın icabıdır.
Amorf madde aynı karmaşıklık kademesinde su maddesidir. Dünyamız ve alemimizin sistemleri suyun gelişmiş durumları bir araya gelmesidir. Ruh ve maddenin dünyada görünümü düalitedir.
Allah’ın yaptıkları ve ruhların ihtiyaçları evrene yansır evrenden gelen cevaplarda ruhlara yansır.
Ruh varlığa sevgi verir varlıkta kötülük vardır. Ruh varlığı harekete geçirendir varlık iyilik ve kötülüğü anlayıp aydınlandığında bilinç açılır ruhun farkına varır.
Ruh ile madde paralel ilerlerken gelişim ve tekamül gerçekleşir. Gelişim varlığın ruh tesirlerinin genişlemesiyle tekamülse ruhun hizmetinde bulunan varlık içindeki evrenimizde giderilmesi gereken ihtiyaçlarını tamamlamasıyla olur.
Dua yapanın isteklerinin içtenliği doğruluğu kabul olma şiddeti derecesine bağlıdır. Bazı dualar zayıflığıyla kendini gerçekleştiremez. Özden gelen hakiki tekamül isteğine bağlı dualar gerçekleşir. Güdücü tesir her şeyi kapsayan idraka sahipseniz dilemedende istekler olur fakat aynı manyetik alanda olanlara hedef gidebilir. Lokomotif, güdücü tesiriniz, dirijan; makinisti, kaba tabiriyle varılacak istasyon öncü tesiri gösterir.
İnsan idrak ve irade özgürlüğüyle gayretini belirler. Vicdan hangi zıdda değer yüklerse denge o zıddın tersine olarak bozulur. Hangi tarafın değer almasıyla denge bozulmuşsa dengenin tekrar kurulması için vicdan sesini dinleyerek vicdanı güçlendirir ve dengeyi kurar.
Hislerinize önem verirseniz hisler gelişir. Hisler geliştikçe Vicdan gelişir. Vicdan geliştikçe idrak artar. İdrak, olayların oluş sırrını ve neden sonuç ilişkisini görmenizi sağlar.
Dinler erdemleri emreder rezillikleri yasaklar bunlara uyarsak idrakımız gelişir ve tekamülümüz tamamlanır.
Rüyalar gelecekten haber ve müjde verirken yaşanmışlıklar için uyarı ve yol gösterir. Öz varlıktaki bilgileri zengin gelişim halinde insanı yüksek tekamüle ruhun yüksek gelişimine yaklaşır huzur artması bu halin sonucudur.
Davranışların, idraklerin, imkanların, tesirlerin, kısaca icapların birleştiği nurlu nokta evrendir.
Zaman kaderi gerçekleştirmek için vardır. Kader insanı Allah’ın icaplarına uyum sağlaması için vardır.
İyiliğin ve kötülüğün ayrımıyla tekamülünü tamamlayan ruh dünyanın kıyamet ile yeniden doğarak sevgi ile sürdürülen bir alemin hüküm sürmesi ile bir çok cevap bulunan bir kitaptır.
Tavsiyem, kendinizi bu ilmi araştırmalarla dolu kitabı okumaktan mahrum etmeyin çünkü kitabı okumak idrakinizi üst seviyelere yükseltecektir.
319 syf.
·Beğendi·10/10
Yayınlanması için 54 yıl beklenen ve "Bu kitap etrafımızda gördüğümüz, hissettiğimiz, yarım olarak tabiat diye adlandırdığımız ahengin bir parçasıdır. Kâinatımızda, tekâmül diye adlandıra- bildiğimiz o nurlu yolun, insanların bilgilerine olan bir köprüsüdür. İnsanın dar bir madde hayatını, ge¬niş ve idrakli olan ileri bir safhaya bağlayan biricik yoldur. Bu ne bizim, ne siz insanların, ne de hiçbir kimsenindir. Bu, İlâhî nizamın, insanlara bir hediyesidir. Yâni tabiattan bir parçadır." diye başlayan bir ruhsal tebliğler bütünüdür. Günümüz Türkçesi ile uyarlansa da okuması biraz zor ve ağırdır. Hatta Kitabın daha iyi okunur hale gelmesi için ayrıca "İNK Sözlük" bile çıkartılmıştır. Kıymetinin ve içindeki değerli bilgilerin zaman içinde daha iyi anlaşılacağına ve anlaşıldıkça insanın aydınlanmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.
Bitmiyor. Belki bu kitabı okumaya hazır değilim, bilemiyorum. İlerde tekrar okumayı deneyeceğim. Kitapla ilgili çok yorum okudum merak ediyorum ama ne zaman okumaya çalışsam içim sıkılıyor. Daha dingin hissettiğim bir dönem mutlaka geri döneceğim.
319 syf.
·Beğendi·10/10
Hem eski, hem de yeni dilde yazılmış olanını okudum. Eğer mümkünse orijinal halini okumanızı şiddetle öneririm, bu sayede Türkçe kelime hazneniz de ciddi şekilde gelişmiş olur. Ruhçuluğa yeni başlayanlar için pek uygun bir kitap değildir. Hedef kitlesi daha çok, bu konularla alakalı hatırı sayılır bir altyapıya sahip olanlardır. Her satırı ayrı bir bilgi bombardımanı, her paragrafı başlı başına bir kitap konusu olduğu için, bu yoğun bilgi sağanağını bir okumayla almak pek mümkün değildir. Defalarca okunması gerekir ancak, her okumada yeni bir kitap okuyor gibi hissedersiniz. Sonunda, madde, öte alem, ruh, ruhsal idare mekanizması, varlık vs gibi konularda bileği bükülemez kemiksiz bir “teknik” bilgiye sahip olursunuz.
319 syf.
·5 günde·6/10
Ağır bir dili var. Okurken sık sık koptuğum oldu. İlk kez duyduğum, okuduğum ve öğrendiğim bilgilerle tanıştım. Bazı bilgiler "Ruhların Yolculuğu" kitabındaki bilgilerle örtüşüyor. Mu kıtasını 60 yıl önce yazması hoşuma gitti. 300 yıl 75.000 yıl gibi net rakamları iddialı buldum. Her şeye rağmen derinlik vardı. Tekrar söylüyorum ciddi anlamda günümüz diline çevrilmeye ihtiyacı var kitabın. Okumaya değer.
kitabı zaten biliyordum, günümüz türkçesi ile yazılmış olsa da yine de çoğu yerleri anlamak için üç dört kere okumak gerekli. fazla akıcı değil çünkü ne demek istediklerini anlamak için çok fazla durmanız gerekiyor...

kitapta gezegenler içerisinde sadece en gelişmiş varlığın insan oldugunu jupiterde bile en gelişmiş canlının bizdeki küften daha az gelişmiş oldugundan bahsediyor..

cogu başka kitaplarda verilen kanal bilgilerinde farklı bilgiler verilmis. bu kitapla örtüşmeyen bolumler cok.
319 syf.
Hayatımı tam anlamıyla değiştirenlere sonsuz teşekkürler Her okuduğumda yeni bir şey keşfetmemi sağlıyor. Birkaç yıl sonra tekrar okuduğumda bile yeni şeyler öğrenmemi sağladıysa bu kitap ne söyleyeceğimi bilemiyorum :)
Bitirmek için kendimi en çok yıprattığım kitaplardan biri İlahi Nizam ve Kainat. Bedri Ruhselman'ın oturumlarına katılmış yaşlıca insanlardan dinlediklerim sonrasında kitabın çıkmasını dört gözle bekledim ve daha çıkar çıkmaz hem eski hem modern Türkçe versiyonlarını fuardan edindim. Kaç sene geçti emin değilim ve an itibari ile pes ediyorum. Güncel Türkçe versiyonunu bile anlamıyorum okurken. Belki de sorun bendedir..
Rahatsızlık duygusu, insanın sahip olduğu mevcut enerjilerin aşağıya doğru çekilmesinden, yani daha alt enerjilere karışmasından doğmaktadır. Bu durumda, mevcut enerjilerin daha üst enerjilere karışmasından da bunun tersi olan rahatlık doğacaktır.
Kainat, tüm varyasyonlarıyla birlikte büyük bir madde topluluğudur ve bu topluluk ruhların tekamül ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuştur. Ruhların tekamül ihtiyaçları ise, bu toplulukta tekamül araçlarıyla karşılanmaktadır. Ruhların tekamül ihtiyaçları karşılandığı anda da tekamül araçları vazifelerini bitirmiş olmaktır.
İnsanın üst plâna, yani ‘idrakî zaman’ın hâkim olduğu vazife plânına hazırlanması demek, ‘insanlık safhası’nda inkişaf ettirip olgunlaştırması icap eden tüm hazırlık melekelerini inkişaf ettirip olgunlaştırması demektir.
Gerçekten dünya hayatının birçok olaylarına ve sınavlarına sebep olan sevgi, hem öz bilginin oluşumunda hem de vicdanın gelişiminde doğrudan ve dolaylı yollarda rol alan en güçlü etkenlerden biridir. Sevgi olmasaydı öz bilgiyi kazanma yolları ve vicdan mekanizmasının olumlu ya da olumsuz yönlerde sonuçlar meydana getirmesi fırsatları oldukça azalmış ve sonuç olarak sınavlar, deneyimler, gözlemler ve kıyas bilgileri olanakları iyice sınırlanmış olurdu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlahi Nizam ve Kainat
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
319
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056384516
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayıncılık
İlâhî Nizam ve Kâinat, Dr. Bedri Ruhselman’ın 1959 yılında ruhsal irtibat celseleri yoluyla almış olduğu ruhsal tebliğleri düzenleyerek yazdığı eserdir. Kitap Ruhselman’ın vasiyeti üzerine, 1959 yılından itibaren, görevlendirilmiş üç kişi tarafından zamanı gelince açığa çıkarılmak üzere, üç nüsha halinde, 54 yıl boyunca,İstanbul Karaköy’deki 5. Noter’de saklanmış, nihayet 2.4.2013 tarihinde MTİAD1950 yayınevi tarafından yayımlanarak piyasaya sürülmüştür.

Kitabı okuyanlar 53 okur

  • mert enderoglu
  • Ömer Canbekli
  • Busra
  • Svabrin
  • Hilal ÖZCAN
  • Gonca ALTINTAŞ
  • Mehmet Korkmaz
  • Beyza Nur Doğan
  • Oğuz Varol
  • Richard Wagner

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (12)
9
%12.5 (3)
8
%16.7 (4)
7
%8.3 (2)
6
%8.3 (2)
5
%4.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0