İlber Ortaylı Seyahatnamesi (Bir Tarihçinin Gezileri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.569
Gösterim
Adı:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
Alt başlık:
Bir Tarihçinin Gezileri
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050808568
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? Küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya'dan Avrupa'ya, Kafkaslar'dan Ortadoğu'ya 45 yıldır gezen "seyyah" İlber Ortaylı'ya eşlik etmek isterseniz İlber Ortaylı Seyahatnamesi tam size göre...

Türklerin özlemini çeken Hayfa'dan "Muhteşem Osmanlı İmparatorluğu" sergisinin yapıldığı Japonya'ya; Karlofça Antlaşması'nın imzalandığı ve bir daha Türklerin girmemesi için kapıların örüldüğü Sırbistan'dan Türkiye tarihinin önemli dönüm noktalarının yaşandığı Şam'a; 19. yüzyıl Kafkasya'sından kovulan halkların Osmanlı tarafından yerleştirildiği Ürdün'den dünyanın en orijinal müzelerine sahip İran'a; her köşesi tarih olan St. Petersburg'tan Orta Asya medeniyetini gözler önüne seren Buhara'ya; coğrafi konumu, mimari güzellikleriyle gezip görmeye değer ve her birinde Osmanlı Balkanlarının trajik bir sahifesi yatan Tuna kalelerinden etnik bakımdan renkli olması hasebiyle "karışık dondurma" denilen Makedonya'ya; Balkanlarda Osmanlı dönemini en çok yaşatan Prizren'den en iyi muhafaza edilen Türk halılarına sahip Erdel kiliselerine; yıllarca savaş halinde olmamıza rağmen kültürümüzden etkilenen eski Avusturya'dan tarihinde Mustafa Kemal gibi büyük komutanlar yetiştiren Selanik'e, bir ucu Türkiye'ye bir ucu Britanya adalarına uzanan, medeniyetin merkezi Roma'dan arşivleri ve müzeleriyle meşhur Vatikan'a; Otranto'dan Venedik'e; Estonya'dan Ukrayna'ya; Japonya'dan Singapur'a, Louvre Müzesi'nden British Museum'a muhteşem bir yolculuk...

"Seyahat etmek benim gençliğimden, hatta ta çocukluğumdan beri heyecanlandığım bir uğraştır. Görmek, harita üzerinde tespit ettiğim yerlere gitmek, coğrafya öğrenimimde benim için vazgeçilmezdir. Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamya'nın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır."
İlber Ortaylı
288 syf.
·36 günde·Beğendi·9/10
Ülkemizin yetiştirdiği nadide zihinlerden, işini en iyi şekilde yapan ve şüphesiz 'parmakla gösterilen' sıfatına en layık insanlardan olan İlber Ortaylı, "çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?" gibi metaforlara takılmadan, gezmeyi de eğitimin parçası olarak gören bir tarihçi.

Kitap yayına çıktığı günden beri büyük bir merakla okumak istiyordum. Seyahatname türünde okuduğum ilk eser değil ancak bu türde beni içine çeken ilk eser diyebilirim. Hocanın üslubu malum, okuyucuyu kendine bağlayabiliyor. Sayfalar arasında gezinirken Hoca ile birlikte dünya turuna çıkmış gibi hissediyorsunuz.

İlber Hoca gibi işini hakkıyla yapan, kendini geliştirmiş ve ülke insanına rol model olabilecek kabiliyetteki insanlar ekranlara çok daha fazla çıkmalı diye düşünüyorum. Beni böyle düşünmeye iten en büyük sebep, eserlerinin hak ettikleri değeri görmediğini düşünmem. Sürekli aynı entrikalar ve klasikleşmiş hikaye örgülerinden beslenen 'roman' türündeki kitaplar malumdur ki yüksek rağbet görmekte. Bilgi içerikli eserler de hak ettikleri kıymeti görmeli. Özellikle İlber Hoca gibi kıymetli isimlerin eserleri. Genç nüfus bu eserleri bol bol okumalı.
288 syf.
·Puan vermedi
İlber Ortaylı, hiç şüphesiz ülkemizin yetiştirdiği en önemli birkaç tarihçisinden biridir. Fakat diğer birçok alanda sahip olduğu bilgi birikimiyle de ne kadar değerli bir kişilik olduğunu göstermiştir. İcra ettiği önemli görevler ve yazmış olduğu eserlerle ülkemize büyük katkılarda bulunmuştur. Elimizdeki eser de bunlardan biridir.

Kitapla ilgili yazımız : http://1cay1kitap.com/...tayli-seyahatnamesi/
288 syf.
·2 günde·9/10
Orta Asya,Avrupa,Kafkasya ve Ortadoğu bölgeleri içinde akıp giden bir tarih. Kitapta anlatılan her ülke ve şehir'de ortaya çıkan; tarihi eserlerin, müzelerin ve heykellerin dili aslında.Gelecek nesillere sağlıklı ve akılda kalıcı bilgiler aktarmak adına bu eserler çok önemli zaten İlber Hoca'da bu eserlerle, tarihte yaşanmış olayları harmanlamış ve ortaya bir çok ülke hakkında kısa ve önemli bilgilerin yer aldığı akıcı bir kitap çıkmış.Tarihin sadece toptan, tüfekten değil edebiyattan, sanattan ve kültürdende beslendiğinin güzel bir örneği.
288 syf.
"Estonyalılar bugün de çocuklar kadar barışsever."
İlber Hoca'nın en sevdiğim kitaplarından biri.
Akıcı üslubunu, tarihçi kişiliği ile harmanlayarak önümüze sunmuş. Böylelikle sıkılmadan okuyabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum 🤗
288 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ünlü tarihçinin okuduğum ikinci kitabı.Diğeri bana biraz karışık ve konuları işlemesi açısından dağınık gelmişti.Ama bu kitap çok güzeldi.İsterseniz anı kitabı olarak okuyun isterseniz gezi yazısı.Her türlü hoşunuza gidecek bölümleri olacak.İlber Ortaylı okurken sık sık kitabı bırakıp netten konuya bakma gereği duyuyorum.Tarih konusundaki eksikliğim.İlk kez okuyacaklar bu kitapla başlayabilir.Osmanlı'nın hatıraları ve dünya üzerindeki izlerini rahatça görebilirler.
288 syf.
·5 günde
İlber Hocanın bilgisi, kıymeti, ülkemiz için değeri tartışılmaz. Kitabında birçok ülkeyi, şehri akıcı bir üslupla aktarmış. Bir yere birkaç kez gidip görmüş olmasıyla, tarihi bilgisi ve gözlemleri birleşince şahane metinler ortaya çıkmış.

Kitabı biçimsel olarak çok zayıf buldum. Ne bir harita ne de bir fotoğraf var. Bunun büyük bir eksiklik olduğu kanaatindeyim. Her defasında metinlerdeki yerleri Google'da aramak dikkat dağıtıcı, durmadan o sayfadan bu sayfaya geçiyorsunuz. Böyle bir çağda kitaplarda görsel kullanımının çok yüksek düzeyde olması gerektiği kanaatindeyim. Bu kitap içinse şart olduğunu düşünüyorum. Kişisel görüşüm yeni baskılarda görsellerin kitaba basılmasıdır bunun dışında QR kod kullanılabilir, tüm görsellerin bulunduğu bir websitesi tasarlanıp adresi yazılabilir, görseller cd nin içine yüklenip kitabın yanında verilebilir. Artık her zaman kullanılan yöntemlerin aksine daha iyisi nasıl olur diye düşünülmeli özellikle de bu tarz kitapları basarken. Tarih ve coğrafya birbiriyle ilişkisi kuvvetli iki bilimdir ve bu bilimler de görselsiz düşünülemez. Bu kitap görsellerle basılmış olsaydı akılda kalma oranı oldukça artacaktı bunun yanında okurken alınan keyif de bir hayli fazla olacaktı.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Seyahat etmek benim gençliğimden, hatta ta çocukluğumdan beri beni heyecanlandıran bir uğraştır. Görmek, harita üzerinde tespit ettiğim yerlere gitmek, coğrafya öğrenimimde benim için vazgeçilmezdi.
Kitap içinden alıntılarla incelemeye başlıyorum.
#51653906
#51651147
#51780248
#51766623
#51653181
Kitap 277 sayfadan oluşmakta,kaynakçası bulunmuyor ki yazar kendisi kaynakça gibi birisi zaten. Teknik inceleme olarak; sayfa rengi sarı, gözü dinlendiriyor , hamur kalitesi normal, harf puntoları ise biraz daha okuması kolay olan versiyonlarından seçilebilirdi. Edebi boyutta inceleme; Kitap sürükleyici, iki sayfada o ülke, o ülkenin şehri hakkında bilgi veriyor. Kısaca yoğun bir anlatım söz konusu.Kitabın son 7 sayfası belirli ünlü müzeleri anlatıyor.
Sayın hocama ithafen;
Kitabınızı incelemek bir onur benim için hocam, haddimce bir iki cümleyle beğenimi dile getirdim. Kitabınızı imzalatmaya size getirdiğimde "seni tanıyor gibiyim canım" demiştiniz. "Doğrudur hocam" demekle geçiştirdim. Çünkü insan kaç yaşında olursa olsun, karşınızda utanıyor hocam. Evet ilk defa beni top sakallı gördünüz, onca yıldan sonra artık öğrenci Barış değil okurunuz Barış olarak ordaydım.
Saygılarımla, Tarihi, hukuku ve Seyahati bana sevdirten hocama.
288 syf.
İlber Ortaylı’nın Seyahatnamesi; Suriye, Ürdün, İsrail, İran, Azerbaycan, Rusya, Kırım, Özbekistan, Tuna, Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Romanya, Avusturya, Yunanistan, İtalya, Roma, Venedik, Malta, İspanya, Portekiz, Litvanya, Estonya, İsveç, Hindistan, Japonya, Singapur ülkelerine yaptığı ziyaretleri sonrası gözlemlerinden oluşmaktadır. Eserin sonuna da “Müzeler Dünyasından” başlıklı 3 yazısı eklenmiştir. Bu bölüm bana göre daha sonra ayrı bir eser olarak daha geniş ve içeriği arttırılarak ortaya konulabilir. Bir tarihçinin gözüyle izlediğimiz bahse konu olan şehirlerin yine bir başka eserde yine bir tarihçinin gözüyle müzelerini izlemek farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Tarihçi Gözüyle Şehirler

Şehirlerin ortaya çıkışında birçok unsur ele alınabilir. Kimi, şehirlerin “yardımlaşma” güdüsüyle bir araya gelen insanların oluşturduğu bütünleşik yapı olarak görürken kimi görüşler de İbni Haldun’un “Yedi İklim” teorisini kendine çıkış olarak almaktadır. Modern kentlerin ortaya çıkışında ise çoğu kişi hemfikirdir: Sanayi İnkılabı. Günümüzde şehir üzerine farklı görüşlerin bir aradalığı gözlemlense de şehir çalışmalarına kaynak teşkil eden “tarihsel arkeoloji” hem yapılan çalışmaları farklı boyutlara sürüklemiş, hem de şehirler üzerine daha ayrıntılı bilgiler elde edilmesini sağlamıştır. Şehirlerin karakteristik yapılarını tüm ayrıntılarıyla ortaya koyan ve bir tür monografi türünden derin analizler ve gözlemler ortaya koyan eserler şehirlerin daha da ayrıntılı bir biçimde konuşulmasını sağlamıştır.

Kültürümüzde seyahatnameler ve şehir üzerine yapılan çalışmalar epey yekûn tutmaktadır. Halil İnalcık’ın “En büyük sosyal tarihçi” diye tanımladığı Evliya Çelebi’nin ortaya koyduğu dev bir yapıt olan Seyahatname için Tanpınar da Beş Şehir adlı eserinde “Ben Evliya Çelebi’yi tenkit etmek için değil, ona inanmak için okurum ve bu yüzden de daime kârlı çıkarım” der ve Evliya Çelebi’nin okunmadığı günlerde Evliya Çelebi’ye hakkını teslim ederek tanınmasını sağlar.

Seyahatnameler, gidilen yerlere dair sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik, mimari, dini gibi bir çok unsurları okurlara aktarır. İlber Ortaylı Seyahatnamesi de bir tarihçinin gözüyle şehirlerin haritasını gözler önüne sermektedir. Şehirlerin özellikle geçmişine vurgu yapması eseri ön plana çıkartmaktadır. Şehirlere dair bilinenlerin yanında bilinmeyenleri de ortaya koyan eserin kimi yazıları sığ bir biçimde aktarılmış olsa da içerik bakımından doyurucu metinleri de barındırmaktadır.
288 syf.
·18 günde·Beğendi·6/10
Yazarımız İlber Ortaylı malum Türkiye'de oldukça popüler bir tarihçi. Kendisine has yorumları ve tarafsız tarih anlayışıyla her kesimin gönlünde yer edindi. Klasik gezi kitaplarının aksine, bir tarihçi gözüyle yazılan eserde tarihe doyuyorsunuz. Genellikle Anadolu coğrafyasına yakın ülkelerden bahsettiği seyahatnamesinde düzgün bir kurgu göremiyorsunuz. Daha önce Ortaylı okuyanların aşina olacağı şekilde bir konu bütünlüğü bulunmuyor. Bazı ülkeleri anlatırken çok tarihe gömülürken, bazılarında da uzun uzun anılarından bahsediyor. Fakat çok gezen mi bilir çok okuyan mı ikileminden kurtulmamıza yardımcı olacak kaynakların başında geliyor.
304 syf.
·4 günde·7/10
Ülkemiz ve tarihimiz ile ilgili tarihsel bağlantısı olan ülke ve şehirlere yapılmış gezilere ait güzel bilgiler mevcut. Bu ülke ve şehirlere gitmeden önce okunabilecek bir kaynak. Seyahat yapacağınız şehir ile ilgili 2-3 sayfalık bir okuma ile insanları ve tarihi yapısı ile alakalı kısa bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Kitabı bir günde okuduğum için mi bilmiyorum ama çok fazla tarihi bilgi olduğundan mıdır? bazı yerlerde çok fazla tarihi bilgi ile koptuğum sayfalar oldu.
Adalar ile ilgili kısımlar ilgi uyandırıcı, yapılarından ve insanlarından dolayı gidip görülesi geldi. Tavsiye olarak tavsiye etmem kitabı. Bir sürükleyiciliği yok ama seyahat severseniz kesin almalısınız. Gittiğiniz yerin tarihi ve önemli bazı yerleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Turistik bir kitap asla değil, o şehirde görülecek neler varmış gibi bir kaynak olarak düşünmeyin. Bizle olan eski ilişkileri, şimdiki ilişkileri, tarihi, dilleri, insanları hakkında kısa ve öz bilgilerin toparlandığı bir kitap.
288 syf.
·14 günde·Puan vermedi
İlber ortaylı bu kitabında;
birçok ülke ve müzeleri gezerek o ülkelerin tarihsel dokusunu,diğer ülkeler ilişkilerini ve gezdiği müzelerin nasıl oluştuğunu bize sunmaktadır
Şam ve Suriye bizim tarihimizin hem klasik dönemde hem de 19. yüzyılda en ilginç olaylarının cereyan ettiği bir yerdir. Osmanlı tarihinin hiçbir safhası yoktur ki Suriye onun içinde olmasın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
Alt başlık:
Bir Tarihçinin Gezileri
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050808568
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? Küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya'dan Avrupa'ya, Kafkaslar'dan Ortadoğu'ya 45 yıldır gezen "seyyah" İlber Ortaylı'ya eşlik etmek isterseniz İlber Ortaylı Seyahatnamesi tam size göre...

Türklerin özlemini çeken Hayfa'dan "Muhteşem Osmanlı İmparatorluğu" sergisinin yapıldığı Japonya'ya; Karlofça Antlaşması'nın imzalandığı ve bir daha Türklerin girmemesi için kapıların örüldüğü Sırbistan'dan Türkiye tarihinin önemli dönüm noktalarının yaşandığı Şam'a; 19. yüzyıl Kafkasya'sından kovulan halkların Osmanlı tarafından yerleştirildiği Ürdün'den dünyanın en orijinal müzelerine sahip İran'a; her köşesi tarih olan St. Petersburg'tan Orta Asya medeniyetini gözler önüne seren Buhara'ya; coğrafi konumu, mimari güzellikleriyle gezip görmeye değer ve her birinde Osmanlı Balkanlarının trajik bir sahifesi yatan Tuna kalelerinden etnik bakımdan renkli olması hasebiyle "karışık dondurma" denilen Makedonya'ya; Balkanlarda Osmanlı dönemini en çok yaşatan Prizren'den en iyi muhafaza edilen Türk halılarına sahip Erdel kiliselerine; yıllarca savaş halinde olmamıza rağmen kültürümüzden etkilenen eski Avusturya'dan tarihinde Mustafa Kemal gibi büyük komutanlar yetiştiren Selanik'e, bir ucu Türkiye'ye bir ucu Britanya adalarına uzanan, medeniyetin merkezi Roma'dan arşivleri ve müzeleriyle meşhur Vatikan'a; Otranto'dan Venedik'e; Estonya'dan Ukrayna'ya; Japonya'dan Singapur'a, Louvre Müzesi'nden British Museum'a muhteşem bir yolculuk...

"Seyahat etmek benim gençliğimden, hatta ta çocukluğumdan beri heyecanlandığım bir uğraştır. Görmek, harita üzerinde tespit ettiğim yerlere gitmek, coğrafya öğrenimimde benim için vazgeçilmezdir. Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamya'nın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır."
İlber Ortaylı

Kitabı okuyanlar 933 okur

  • Deniz h
  • Gülseren
  • Hasan Deniz
  • BURHAN KEBABCI
  • Nur
  • Yasemin Selçuklu
  • Yusuf kaygisiz
  • Harun hayriglu
  • Mahmut ÇİFTÇİBAŞI
  • Alper

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.4 (13)
9
%2 (6)
8
%3.4 (10)
7
%1.3 (4)
6
%0.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları