İlber Ortaylı Seyahatnamesi Bir Tarihçinin Gezileri

8,7/10  (23 Oy) · 
78 okunma  · 
24 beğeni  · 
976 gösterim
Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? Küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asyadan Avrupaya, Kafkaslardan Ortadoğuya 45 yıldır gezen "seyyah" İlber Ortaylıya eşlik etmek isterseniz İlber Ortaylı Seyahatnamesi tam size göre...

Türklerin özlemini çeken Hayfadan "Muhteşem Osmanlı İmparatorluğu" sergisinin yapıldığı Japonyaya; Karlofça Antlaşmasının imzalandığı ve bir daha Türklerin girmemesi için kapıların örüldüğü Sırbistandan Türkiye tarihinin önemli dönüm noktalarının yaşandığı Şama; 19. yüzyıl Kafkasyasından kovulan halkların Osmanlı tarafından yerleştirildiği Ürdünden dünyanın en orijinal müzelerine sahip İrana; her köşesi tarih olan St. Petersburgtan Orta Asya medeniyetini gözler önüne seren Buharaya; coğrafi konumu, mimari güzellikleriyle gezip görmeye değer ve her birinde Osmanlı Balkanlarının trajik bir sahifesi yatan Tuna kalelerinden etnik bakımdan renkli olması hasebiyle "karışık dondurma" denilen Makedonyaya; Balkanlarda Osmanlı dönemini en çok yaşatan Prizrenden en iyi muhafaza edilen Türk halılarına sahip Erdel kiliselerine; yıllarca savaş halinde olmamıza rağmen kültürümüzden etkilenen eski Avusturyadan tarihinde Mustafa Kemal gibi büyük komutanlar yetiştiren Selanike, bir ucu Türkiyeye bir ucu Britanya adalarına uzanan, medeniyetin merkezi Romadan arşivleri ve müzeleriyle meşhur Vatikana; Otrantodan Venedike; Estonyadan Ukraynaya; Japonyadan Singapura, Louvre Müzesinden British Museuma muhteşem bir yolculuk...

"Seyahat etmek benim gençliğimden, hatta ta çocukluğumdan beri heyecanlandığım bir uğraştır. Görmek, harita üzerinde tespit ettiğim yerlere gitmek, coğrafya öğrenimimde benim için vazgeçilmezdir. Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamyanın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır."
İlber Ortaylı
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050808568
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Peter McKENNITT HARPER 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yerinizden kıpırdamadan dünya seyahatine çıkın ve Osmanlı eserlerini dolaşın." Aynen böyle bir yapıtıdır. İlber Ortaylı'nın tüm kitaplara sahibim. bu da ilk bitirdiğimdir. Güzel, bilgilendirici, akıcı yazılmıştır.

Sadık Kocak 
27 Oca 22:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel bir eserdi. Yazar çok sade ve anlaşılabilir bir dil kullanmış.
Kitabı okurken çoğu zaman oradaymışsınız veya olayları çok yakından görmüşsünüz gibi bir his oluşuyor ki bu da çok önemli ..

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Hoca'nın çoğunluğu son 10 yılda yapılmış olan seyahatlerinden notlarını paylaştığı kitabı. Önemli bir entelektüel ve tarihçi olan Ortaylı, ata toprağı Kırım'dan, Rusya'ya, Suriye'den Avusturya'ya, İspanya'dan Singapur'a kadar uzanan ve bir bakıma Türk'ün kültür ve tarih coğrafyası da diyebileceğimiz bir alanı kapsayan gezi notlarını kitaplaştırmış, gayet de iyi etmiş doğrusu...

Sabit NA 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlber Ortaylı Seyahatnamelerinin özelliği çok iyi gezi yazılarının arasında yabancı ülke tarihleri ve Osmanlı ile ilişkileri konusunda kısa ve net bir çok bilgi veriyor olması.

Mutlu Turk 
09 Kas 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel kitap. Tavsiye ederim.

Kitaptan 2 Alıntı

Sadık Kocak 
27 Oca 22:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ortadoğu dünyası Roma İmparatorluğu'ndan beri hep zenginleşmiş. Sadece 12. asrın sonunda bu dünyadan hiçbir şey anlamayan, kılık kıyafet değiştirmeyen ve hamam bile kullanmayan Haçlılar hariç gelen fatihlerin her biri bu bölgeyi sadece saygıyla ve hayranlıkla benimsemişler. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'nın ardından ise maalesef onu bilse de anlayamayanlar bu bölgeye girdiler. Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Ortadoğu açgözlü galipler tarafından farazi sınırlarla parçalandı ve petrole yönelindi. Oysa Ortadoğu'nun madem ve yeraltı zenginlikleri kadar medeni ve manevi bir atmosferi de vardır. Onu sadece Romalılar ve Türkler anladı.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 34)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 34)
Mehmet Y. 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tarihi bilelim, ama geçmişin kinini tutmaktan çok, geleceği daha iyi kurabilmek için.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 108 - Timaş)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 108 - Timaş)