İlber Ortaylı Seyahatnamesi Bir Tarihçinin Gezileri

8,3/10  (40 Oy) · 
110 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.120 gösterim
“Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamya'nın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır”
-İlber Ortaylı-

Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? İlber Ortaylı’ya eşlik etmek isterseniz bu kitap tam size göre…

İlber Ortaylı yalnız tarihçiliğimizin büyük bir ismi değil aynı zamanda küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya’dan Avrupa’ya, Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya 50 yıldır gezen bir “seyyah”. Çıktığı sayısız yolculuktan en önemli notları aktaran İlber Ortaylı’nın anlatım gücüyle gezeceğimiz coğrafyalar şöyle: Suriye, Ürdün, İsrail, İran, Azerbaycan, Rusya, Kırım, Özbekistan, Tuna, Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Romanya, Eski Avusturya, Yunanistan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Litvanya, Estonya, İsveç, Hindistan, Japonya ve Singapur.

Hazırsanız, İlber Ortaylı ile hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız yolculuğunuz başlıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786058301153
 • Yayınevi:
  Kronik Kitap
 • Kitabın Türü:
Asiye-Melikşah 
05 Mar 07:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ünlü tarihçinin okuduğum ikinci kitabı.Diğeri bana biraz karışık ve konuları işlemesi açısından dağınık gelmişti.Ama bu kitap çok güzeldi.İsterseniz anı kitabı olarak okuyun isterseniz gezi yazısı.Her türlü hoşunuza gidecek bölümleri olacak.İlber Ortaylı okurken sık sık kitabı bırakıp netten konuya bakma gereği duyuyorum.Tarih konusundaki eksikliğim.İlk kez okuyacaklar bu kitapla başlayabilir.Osmanlı'nın hatıraları ve dünya üzerindeki izlerini rahatça görebilirler.

Ertuğ 
01 Nis 21:11 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Ülkemiz ve tarihimiz ile ilgili tarihsel bağlantısı olan ülke ve şehirlere yapılmış gezilere ait güzel bilgiler mevcut. Bu ülke ve şehirlere gitmeden önce okunabilecek bir kaynak. Seyahat yapacağınız şehir ile ilgili 2-3 sayfalık bir okuma ile insanları ve tarihi yapısı ile alakalı kısa bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Kitabı bir günde okuduğum için mi bilmiyorum ama çok fazla tarihi bilgi olduğundan mıdır? bazı yerlerde çok fazla tarihi bilgi ile koptuğum sayfalar oldu.
Adalar ile ilgili kısımlar ilgi uyandırıcı, yapılarından ve insanlarından dolayı gidip görülesi geldi. Tavsiye olarak tavsiye etmem kitabı. Bir sürükleyiciliği yok ama seyahat severseniz kesin almalısınız. Gittiğiniz yerin tarihi ve önemli bazı yerleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Turistik bir kitap asla değil, o şehirde görülecek neler varmış gibi bir kaynak olarak düşünmeyin. Bizle olan eski ilişkileri, şimdiki ilişkileri, tarihi, dilleri, insanları hakkında kısa ve öz bilgilerin toparlandığı bir kitap.

Peter McKENNITT HARPER 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yerinizden kıpırdamadan dünya seyahatine çıkın ve Osmanlı eserlerini dolaşın." Aynen böyle bir yapıtıdır. İlber Ortaylı'nın tüm kitaplara sahibim. bu da ilk bitirdiğimdir. Güzel, bilgilendirici, akıcı yazılmıştır.

Volkan Akbaba 
26 Nis 00:46 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

İlber Ortaylı'dan okuduğum ilk kitap. Daha önce bir çok tarih programını izlemiştim. Gerçekten ülkemizin yetiştirdiği en önemli entelektüellerinden biridir İlber Hoca. Bu kitabında yıllar boyu gezdiği ülkelere ait gözlemlerini bizlere sunmuş. Hemen hemen her sayfasında arastirma isteği uyandırıyor. Keyifle okudum.

Sadık Kocak 
27 Oca 22:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel bir eserdi. Yazar çok sade ve anlaşılabilir bir dil kullanmış.
Kitabı okurken çoğu zaman oradaymışsınız veya olayları çok yakından görmüşsünüz gibi bir his oluşuyor ki bu da çok önemli ..

Bülent Karaşin 
25 May 01:47 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gezi kitaplarını severim. İlber Ortaylıda sevdiğim bir tarihçi. İkisi bir araya gelince kitabı okumak kaçınılmaz oldu benim için.Kolay okunan sıkmayan bir kitap. Ülke ve şehirler başlıklar halinde anlatılıyor.

Alaattin ceylan 
02 Mar 20:50 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Her okuduğum şehire gitmek geldi içimden gúzel eser günümüz madde dünyasında seyahatlar düzenlemek doğru söylemek gerekirse biraz zor ama olanaksız değil gezmek umidiyle...

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Hoca'nın çoğunluğu son 10 yılda yapılmış olan seyahatlerinden notlarını paylaştığı kitabı. Önemli bir entelektüel ve tarihçi olan Ortaylı, ata toprağı Kırım'dan, Rusya'ya, Suriye'den Avusturya'ya, İspanya'dan Singapur'a kadar uzanan ve bir bakıma Türk'ün kültür ve tarih coğrafyası da diyebileceğimiz bir alanı kapsayan gezi notlarını kitaplaştırmış, gayet de iyi etmiş doğrusu...

Celal Karakaya 
30 Mar 01:24 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yakın ve uzak çevremize bir de İlber Ortaylı penceresinden bakmak gerekiyormuş dedim bu kitabı okuduktan sonra, ufkunuzu genişleten bu kitap sadece bir gezi kitabı değil, aynı zamanda Rönesans Avrupasından Karadeniz Limanlarına, Kırım'a, Arap Yarımadasından, Uzak Doğuya kadar her detayını mutlaka azami dikkatle okumak gerektiren küçük ama değerli bilgi kırıntılarını da içeren şahane bir eser.

Sabit 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlber Ortaylı Seyahatnamelerinin özelliği çok iyi gezi yazılarının arasında yabancı ülke tarihleri ve Osmanlı ile ilişkileri konusunda kısa ve net bir çok bilgi veriyor olması.

2 /

Kitaptan 33 Alıntı

Asiye-Melikşah 
04 Mar 18:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sohbet bu insanlar için basit bir ifade değil,bir sanat bir tasvir ustalığı.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 54)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 54)
Asiye-Melikşah 
04 Mar 18:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Fatih Sultan Mehmet Han'dan sonra heykel toplayan veya tanınmış koleksiyonu olan pek yoktur.Osmanlı seçkinleri ise her zaman kitap toplamıştır.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 47)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 47)
Mehmet Y. 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tarihi bilelim, ama geçmişin kinini tutmaktan çok, geleceği daha iyi kurabilmek için.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 108 - Timaş)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 108 - Timaş)
Asiye-Melikşah 
04 Mar 18:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Suriye Batı'ya ve dünyaya açılmak için Türkiye 'yi destek beklediği bir dost olarak görmekteydi.Şimdi ise şartlar ve olaylar değişti.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 27)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 27)
BERK ÜNAL 
05 Mar 01:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dil,tarih ve coğrafya; bu üç dal olmadan beşeriyetin macerasını kavramak mümkün değildir.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 9 - Timaş)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 9 - Timaş)
Asiye-Melikşah 
05 Mar 08:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Açıktır ki kusurları kadar meziyetleri olan ve kendini yenileyebilen bir ülkeyiz.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 244)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 244)
Sadık Kocak 
27 Oca 22:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ortadoğu dünyası Roma İmparatorluğu'ndan beri hep zenginleşmiş. Sadece 12. asrın sonunda bu dünyadan hiçbir şey anlamayan, kılık kıyafet değiştirmeyen ve hamam bile kullanmayan Haçlılar hariç gelen fatihlerin her biri bu bölgeyi sadece saygıyla ve hayranlıkla benimsemişler. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'nın ardından ise maalesef onu bilse de anlayamayanlar bu bölgeye girdiler. Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Ortadoğu açgözlü galipler tarafından farazi sınırlarla parçalandı ve petrole yönelindi. Oysa Ortadoğu'nun madem ve yeraltı zenginlikleri kadar medeni ve manevi bir atmosferi de vardır. Onu sadece Romalılar ve Türkler anladı.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 34)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 34)
Asiye-Melikşah 
05 Mar 08:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İspanya büyük tabib İbni Sina,tasavvufun büyük müridi İbni Arabi gibi büyük adamların yurdudur.Sosyologların parlak hocası İbni Haldun'un bile kökleri buradadır.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 237)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 237)
4 /