İlber Ortaylı Seyahatnamesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,6bin
Gösterim
Adı:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
Baskı tarihi:
20 Mart 2018
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058301153
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
“Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamya'nın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır”
-İlber Ortaylı-

Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? İlber Ortaylı’ya eşlik etmek isterseniz bu kitap tam size göre…

İlber Ortaylı yalnız tarihçiliğimizin büyük bir ismi değil aynı zamanda küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya’dan Avrupa’ya, Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya 50 yıldır gezen bir “seyyah”. Çıktığı sayısız yolculuktan en önemli notları aktaran İlber Ortaylı’nın anlatım gücüyle gezeceğimiz coğrafyalar şöyle: Suriye, Ürdün, İsrail, İran, Azerbaycan, Rusya, Kırım, Özbekistan, Tuna, Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Romanya, Eski Avusturya, Yunanistan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Litvanya, Estonya, İsveç, Hindistan, Japonya ve Singapur.

Hazırsanız, İlber Ortaylı ile hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız yolculuğunuz başlıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
288 syf.
·36 günde·9/10 puan
Ülkemizin yetiştirdiği nadide zihinlerden, işini en iyi şekilde yapan ve şüphesiz 'parmakla gösterilen' sıfatına en layık insanlardan olan İlber Ortaylı, "çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?" gibi metaforlara takılmadan, gezmeyi de eğitimin parçası olarak gören bir tarihçi.

Kitap yayına çıktığı günden beri büyük bir merakla okumak istiyordum. Seyahatname türünde okuduğum ilk eser değil ancak bu türde beni içine çeken ilk eser diyebilirim. Hocanın üslubu malum, okuyucuyu kendine bağlayabiliyor. Sayfalar arasında gezinirken Hoca ile birlikte dünya turuna çıkmış gibi hissediyorsunuz.

İlber Hoca gibi işini hakkıyla yapan, kendini geliştirmiş ve ülke insanına rol model olabilecek kabiliyetteki insanlar ekranlara çok daha fazla çıkmalı diye düşünüyorum. Beni böyle düşünmeye iten en büyük sebep, eserlerinin hak ettikleri değeri görmediğini düşünmem. Sürekli aynı entrikalar ve klasikleşmiş hikaye örgülerinden beslenen 'roman' türündeki kitaplar malumdur ki yüksek rağbet görmekte. Bilgi içerikli eserler de hak ettikleri kıymeti görmeli. Özellikle İlber Hoca gibi kıymetli isimlerin eserleri. Genç nüfus bu eserleri bol bol okumalı.
288 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Pandemi döneminde son bir yıldır kesintiye uğramış olsada dünyayı dolaşmak ve bunu yaparken genel kültürünü artırmak isteyenler için mükemmel bir başvuru kitabı
288 syf.
·9/10 puan
Seyahatname kitaplarını bilmeme rağmen daha önce okumadığım ve bugüne dek okuduğum ilk seyahatname olan İlber Ortaylı Seyahatnamesi Suriye ile başlayıp birçok Orta Asya Devlet'lerinden bilgiler içeriyor. Bir çırpıda kitaplardan biri olan İlber Ortaylı Seyahatnamesi 31 ülkeden bilgiler içerirken o ülkelerin sosyal ,politik ve kültürel yapılarını da ele alyor.
288 syf.
"Estonyalılar bugün de çocuklar kadar barışsever."
İlber Hoca'nın en sevdiğim kitaplarından biri.
Akıcı üslubunu, tarihçi kişiliği ile harmanlayarak önümüze sunmuş. Böylelikle sıkılmadan okuyabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum 🤗
288 syf.
·Puan vermedi
Yazarın Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabının isimlendirmesine dair yaptığım eleştiri bu kitap için de mevcudiyetini koruyor. Kitabın ismi İlber Ortaylı Seyahatnamesi, yer yer seyahatname özellikleri belirse de muhtasar bir tarihname demek daha isabetli olurdu!
288 syf.
·5 günde
İlber Hocanın bilgisi, kıymeti, ülkemiz için değeri tartışılmaz. Kitabında birçok ülkeyi, şehri akıcı bir üslupla aktarmış. Bir yere birkaç kez gidip görmüş olmasıyla, tarihi bilgisi ve gözlemleri birleşince şahane metinler ortaya çıkmış.

Kitabı biçimsel olarak çok zayıf buldum. Ne bir harita ne de bir fotoğraf var. Bunun büyük bir eksiklik olduğu kanaatindeyim. Her defasında metinlerdeki yerleri Google'da aramak dikkat dağıtıcı, durmadan o sayfadan bu sayfaya geçiyorsunuz. Böyle bir çağda kitaplarda görsel kullanımının çok yüksek düzeyde olması gerektiği kanaatindeyim. Bu kitap içinse şart olduğunu düşünüyorum. Kişisel görüşüm yeni baskılarda görsellerin kitaba basılmasıdır bunun dışında QR kod kullanılabilir, tüm görsellerin bulunduğu bir websitesi tasarlanıp adresi yazılabilir, görseller cd nin içine yüklenip kitabın yanında verilebilir. Artık her zaman kullanılan yöntemlerin aksine daha iyisi nasıl olur diye düşünülmeli özellikle de bu tarz kitapları basarken. Tarih ve coğrafya birbiriyle ilişkisi kuvvetli iki bilimdir ve bu bilimler de görselsiz düşünülemez. Bu kitap görsellerle basılmış olsaydı akılda kalma oranı oldukça artacaktı bunun yanında okurken alınan keyif de bir hayli fazla olacaktı.
277 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı?
Seyahatname türünde beni içine çeken ilk kitap diyebilirim.
İlber ortaylı'nın anlatım gücüyle suriye, ürdün, israil, Iran, azerbaycan, rusya, kırım, özbekistan, tuna, bosna, makedonya, arnavutluk, sırbistan, karadağ, kosova, macaristan, romanya, eski avusturya, yunanistan, italya, malta, ispanya, portekiz, litvanya, estonya, isveç, hindistan, japonya ve singapur 'u gezmek mükemmell.
288 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
İlber hoca için ne denebilir ki. Adam hem çok okuyan hem de çok gezen türden birisi. Yakın coğrafyadan başlayıp önemli şehirleriyle beraber kısa tarihini de araya sıkıştıran bir eser olmuş. Sonuna da beğendi 3 büyük müzeyi anlatmış ve kitabı bitirmiş. Allah uzun ömür versin ve yenu kitaplar yayınlasın istiyor gönül.
İyi okumalar İlber Ortaylı Seyahatnamesi İlber Ortaylı
288 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
İlber Ortaylı’nın bir eğitmen olmasının verdiği güzellik ile yazılarını okumak bana hep bir sohbet havası yaşatıyor. Gezdiği şehirlerden edindiği izlenimleri kendi tarih, coğrafya bilgisiyle birlikte sunduğu için okuması zevkli bir kitap seyahatname. Kitabın görsel açıdan zayıf olması beni biraz üzdü. Birkaç harita, İlber hocanın çektiği fotoğraflar kitaba eklenebilirdi. Kitabı okurken bir elim telefonda haritalara ve şehirlerin fotoğraflarına baktım. Yine de güzel bir okuma ve gezme deneyimi oldu. :)
288 syf.
·8/10 puan
Kaleminin yetkinliği konusunda hemfikir olduğumuz İlber Ortaylı, Seyahatnamesiyle Edebiyatımıza yabana atılmayacak ölçüde katkı sağlamış. Bu eserde kim ne istiyorsa onu  bulabilir. Zira, bazen sosyolog gözüyle, bazen psikolog, ekonomist, bürokrat gözüyle çalışmasını oluştururken; coğrafi, askeri, tarihi bilgiler ile de tamamlamış. İlber Ortaylı'nın ne denli donanıma sahip olduğunu düşünürsek bunlar bizi şaşırtmayacaktır. Her ne kadar samimi bir dil kullanmış olursa olsun, İlber Hoca'nın bu kitabı da geleneklere uymuş ve diğer eserleri gibi akademik çerçevesini muhafaza etmiş. Kesinlikle öyküleyici bir anlatımdan uzak, resmi çizgisinden ödün vermeden Hoca - Öğrenci ilişkisi esas alınarak farklı, dingin bir havayla sunulmuş.
Okurken bahsi geçen Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerini hayal ettim de; yazıldığı dönemde
2000'li yılların milenyum kültüründen, Hollywood havasından, Amerikan rüyasından uzak, kendi havasıyla, kendi değerleriyle çok daha ihtişamlı, köklü olduklarını düşündüm. Tabi şimdi kültürel anlamda uğradıkları soykırımı düşününce, toprakların katledildiğine şahit olunca kahrolmamak elde değil. (100 yıl sonra Orta Doğu'da Müslüman mezarı var dediğimizde bu söylemin kanıta ihtiyacı olacağını söylemek şaşırtıcı değil mi?) Sadece küresel güçler mi bunları yapan? Tabi ki hayır, boğazın mistik havasına, tarihi yapısına ihanet ettiğimiz gerçeğini görünce listenin uzayacağını hepimiz biliyoruz. Hele Balkanlar'da adeta kazınarak yok edilen Türk-İslam Mirasını düşününce bu kadar da olmamalı diyorsunuz. Zalim her yerde her zaman zalim, mazlum her yerde her zaman mazlum. Tarafımızı seçmeliyiz...
Şu hakikat de değişmedi, değişmeyecek:
"Osmanlı'dan sonra 3 kıtanın tamamına yakını asimilasyona uğramış, devşirme kültür ile öz benliğinden kopartılmış. Bu da Payitaht'ın uyguladığı hoşgörü politikasının kesin kanıtıdır!.."
Okuyun, okutturun, kütüphanenizde bulundurun.
Kitapla kalın
288 syf.
·10 günde
Tarihi seviyorum, İlber Hoca'nın kitaplarını da seviyorum. Coğrafyayı ve seyahati de sevdiğim için son okuduğum kitap İlber Ortaylı Seyahatnamesi çok hoşuma gitti. İskandinav ülkelerinden Japonya'ya, Orta Doğu ülkelerinden Orta Asya ulkelerine, Kafkaslardan Balkanlara kadar İlber hoca gezdiği bütün ülkelerden kısa kısa anekdotlar sunmuş. Seyahatname denince aklınıza sadece coğrafyası gelmesin onun yani sıra ülkelerin tarihlerinden de bahsetmiş kitapta.
288 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
İlber Hoca'mız, Asya ve Avrupa'nın birçok ülkesini gezip kendi üslubuyla, bakış açısıyla ilk önce bu ülkeleri genel hatlarıyla, daha sonra her ülkenin önemli şehirlerini daha ayrıntılı bir şekilde, sosyal dokusunu, tarihi eserlerini, tarihini, coğrafyasını, etnik yapısını, ülkemizle olan ilişkilerini güzelce anlatmış.
Kitabın sonunda dünyaca ünlü müzelere de ayrı başlık altında genişçe yer vermiş. Bu müzeler: Fransa'daki Louvre Museum, İngiltere'deki British Museum ve Rusya'daki Ermitaş Museum'dur.
Bu seyahatname, birçok ünlünün de yanından ayırmadığı şahane bir rehber. Okunup da rafa kalkacak bir kitap değil, bir başucu kitabı diyebiliriz.
İtiraf etmeliyim ki benim için su gibi akıp giden bir eser olmadı. Nedeni ise tarih bilgimin zayıf olmasından kaynaklanıyor. Çok utanç verici, biliyorum. İlber Hoca'nın eserlerine daha sık yer vermem gerekiyor, vaziyet onu gösteriyor.
Kitaba tek eleştirim, " Keşke..." dediğim konu, gezip anlattığı ülkerin sonunda o ülkere ait fotoğraflar da olsaydı çok daha güzel olurdu. Seyahatname okumayı sevenler için biçilmiş kaftan
Bir coğrafya sadece onun doğası, fauna ve florası ve üzerinde kalan anıtlarıyla değil bizatihi insanoğlunun oradaki macerası ile anlam kazanır.
Makedonya büyük komutanlar yetiştirir. Büyük İskender, Justinyen ve Mustafa Kemal'in milletlerin kaynadığı bu bölgeden çıkması hiç de tesadüf değildir.
Krizden evvel fert başına yıllık geliri 9bin doların üstündeydi. Şimdi ne kadar düştüğünü söylemek mümkün değil. Ama insanların yüzünde endişe ifadesi yok. Balkan milletleri çileye alışıktır, ayakta kalmayı da bilirler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
Baskı tarihi:
20 Mart 2018
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058301153
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
“Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve tarih alanını öğrenmek için onun kuzeyindeki Güney Rusya ve Kafkasya, doğusundaki İran ve Hindistan, güneyindeki Suriye, Filistin ve Mezopotamya'nın yanı sıra Balkanları ve Akdeniz ülkelerini anlamak da kaçınılmazdır”
-İlber Ortaylı-

Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? İlber Ortaylı’ya eşlik etmek isterseniz bu kitap tam size göre…

İlber Ortaylı yalnız tarihçiliğimizin büyük bir ismi değil aynı zamanda küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya’dan Avrupa’ya, Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya 50 yıldır gezen bir “seyyah”. Çıktığı sayısız yolculuktan en önemli notları aktaran İlber Ortaylı’nın anlatım gücüyle gezeceğimiz coğrafyalar şöyle: Suriye, Ürdün, İsrail, İran, Azerbaycan, Rusya, Kırım, Özbekistan, Tuna, Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Romanya, Eski Avusturya, Yunanistan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Litvanya, Estonya, İsveç, Hindistan, Japonya ve Singapur.

Hazırsanız, İlber Ortaylı ile hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız yolculuğunuz başlıyor...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.481 okur

  • Alper Durmaz
  • Ayşenur Memiş
  • Tural Namlıdağ
  • Ali yıldız
  • gamze
  • deniz kaptantogrul
  • RIDVANUSLU
  • Ahmet Erdem Yılmaz
  • Sercan Kurtuldu
  • Zişan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.8
13-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%23.5
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.3
Erkek
%63.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (144)
9
%15.6 (110)
8
%22.5 (159)
7
%14.9 (105)
6
%6.5 (46)
5
%3.5 (25)
4
%1 (7)
3
%0.3 (2)
2
%0.1 (1)
1
%1.4 (10)

Kitabın sıralamaları