İlerlemenin Kısa Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2648
Gösterim
Adı:
İlerlemenin Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055691660
Orijinal adı:
A Short History of Progress
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Kitap
Ronald Wright yirmiden fazla dile çevrilen çoksatar kitabı İlerlemenin Kısa Tarihi'nde bizi Sümerler, Mayalar, Mezopotamya, Roma, Mısır, Çin gibi kadim uygarlıklarda kapsayıcı bir geziye çıkarıyor. Bu kısa ama görkemli gezide uygarlık dediğimiz dikkat çekici deneyin aslında ne kadar kırılgan olduğu konusunda bizi uyarıyor. Antropoloji ve arkeolojinin bulgularını düşünceyle örerek geçmiş uygarlıkların yükselişi ve çöküşünün bizim medeniyetimiz hakkında neler öngördüğünü söylüyor.

İlerlemenin Kısa Tarihi en son olarak Martin Scorsese'nin yapımcılığında Stephen Hawking gibi bilim adamlarını ve Margaret Atwood gibi yazarları biraraya getiren "Surviving Progress" isimli belgesele esin kaynağı oldu ve birçok ödül aldı.

"İçinde yaşadığımız devri bu kadar iyi ve yakından kavrayan, zamanımız açısından bu kadar önemli bir kitap okumamıştım diyebilirim. Jared Diamond hasedinden çatlayacak!"
Robyn Williams, ABC

"Akıllıca, vakitlice ve zekice... Hiç böyle bir kitap okudunuz mu, okuyacak mısınız bilmiyorum, ama bunu mutlaka okumalısınız. Wright kimi yazarların 1300 sayfada yaptıkları şeyi 132 sayfada yapmayı başarıyor."
Paul Williams Roberts, Globe and Mail
192 syf.
·10/10
muhalif bir bakış açısıyla kaleme alınmış. oldukça toplumcu analizler içerdiği için gerçekçi diyebileceğim, avcı-toplayıcı toplumdan sanayi toplumuna üretim ilişkilerinden çok kıyımı, savaşı, acıyı işlemiş yazarımız. insanlığın zaman ve toplumlar arası ilişki/yaklaşım arasında geçen varlık hayatı ve insanı bekleyen sonu tüm gerçekçiliğiyle anlatıyor.

Wright'ın düştüğü dipnotlar kitabın en önemli unsuru. çünkü tüm anlatım dipnotlarla yürüyor aslında. özellikle sümerler, paskalya adası toplumu üzerinden anlattığı doğanın yok edilişinin toplumun yok oluşu demek olduğu gerçeğini öyle güzel anlatıyor ki. sanki kendim yazmışım gibi hissetmedim değil. kesinlikle dünyaya ve topluma dair kaygıları çok doğru analiz ederek anlatmış yazarımız. dünyanın sonu ne olacak diye düşünenlerdenseniz insanın yaşayacağı sonu bu kitapta görebilirsiniz. ne de olsa ders almayan insan için tarih tekerrüden ibaret.
192 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitap 141 sayfa, bölüm notlarıyla birlikte toplamda 185. Ama her sayfası, her cümlesi öyle dolu, öyle bilgi ve düşünce yüklüydü ki 'iki günde bitirilir' görüntüsü verdiğine aldanmayın. Tüfek, Mikrop ve Çelik'in preslenmiş bir halini okuyacaksınız bu kitapta. Geçmişteki medeniyetler hakkında bilgi sahibi olacak, nasıl çöktüklerini, diğer bir deyişle medeniyetlerin kendi kendilerini nasıl yokettiklerini öğreneceksiniz. Özellikle Paskalya Adası'nın anlatıldığı bölüm beni en çok etkileyen, en çok şaşırtan kısımlardan biriydi. Bu nedenle bölümü iki kere okumama ve sayfaları fotoğraflamama neden oldu. Las Casas'ın Kızılderililer Nasıl Yok Edildi kitabı'nda, yazar yaşadığı olayları bizzat aktardığı için çok daha detaylı bilgiler edinmiştim ama İnkalar, Mayalar, Sümerler, Paskalya Adası yerlileri ve diğer toplumların yanı sıra kızılderilileri de kısa çaplı ele almış Ronald Wright. Beynimin içine işleyen şöyle bir cümle vardı kitapta: "Sınır bölgeler Kızılderililerin meyve bahçeleri yetiştirdiği, beyazların kafa derisi yüzdüğü yerlerdi."

"Nereden geliyoruz? Neyiz? Nereye Gidiyoruz?" gibi basit görünen ancak yanıtı hiç de göründüğü kadar basit olmayan bu üç soruyu yanıtlıyor Ronald Wright. Okurken kitaptan çok fazla alıntı yaptığım için yorumu uzatmak istemiyorum, içeriği merak edenler alıntıları inceleyebilirler. Onun haricinde, çevrenize ve kendinize sorduğunuz sorular: Burger King'te mi yoksa McDonalds'ta mı yiyeceğiniz, Apple mı yoksa Samsung mu kullanacağınız, Mercedes'e mi yoksa Audi'ye mi bineceğiniz, Nike mı yoksa Adidas mı giyeceğiniz, Maybelline mi yoksa Loreal mi süreceğiniz (listenin sonu gelmeyeceği için burada kesiyorum) değilse tereddüt dahi etmeden okumanızı tavsiye ediyorum.
192 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Sapiens ve Home Deus'tan sonra okuduğum için olsa gerek, "İlerlemenin Kısa Tarihi" bana bu iki kitabın öznel bir özeti gibi geldi; tabii Yuval Noah Harari, konuyu daha liberal ama genellikle tarafsız bir tutumla ele alırken Ronald Wright fikirlerini ve araştırmalarını, kapitalizmi açıkça karşısına alan sosyalist bir kimlik takınarak kitaplaştırmış, bunu yaparken de kaçınılmaz olarak işi yer yer sistem eleştirisine ve gözü kara bir muhalifliğe vardırmış. İnkar edilemeyecek kanıtların ışığında genel olarak kendisi ve çevresi için zararlı bir canlı türü olsa da insanı anlamaya çalıştığı ve türümüzün geleceğine ilişkin üzerinde tartışılmaya değer öngörüleri okuyucuyla paylaştığı için Harari'yi daha başarılı buldum.
192 syf.
Hariri’nin pek meşhur homo sapiensi ve son dönem antropoloji soslu popüler kitaplarıyla benzer bir tadta ilerleyen bu kitabın da şöyle bir faydası var öncelikle; insana, zamana, yaşadığımız yıllar ve çağa, olaylara daha makro düzeyde bakma, yaşanan günlerin kısır gel gitlerinden uzak geniş bir perspektifte bakarak düşünme olanağı sağlıyorlar.
İnsanoğlunun yerküredeki 2 milyon yıla yakın hikayesini bilmek, binlerce yıldır yaşamış farklı medeniyet ve ırkların yaşadıklarını öğrenmek, tarihi sadece muzafferlerin gözünden değil kaybedenlerin, yok olanların açısından düşünmek bir çok şeyi sorgulatabiliyor okuyucuya.

‘’Sınırsız nüfus artışı, kaynakların müsrifçe kullanımı, çevrenin tahribi ve dinlerin geleceği garanti altına alacağına dair sınırsız güven...sonuç bir felaket... Son ağaç. Son mamut. Son dodo kuşu. Yakın gelecekte belki de son balık ve son goril.’’
Kitap; Paskalya adası, Sümer, Roma, Maya medeniyetlerinin çöküşlerini inceleyerek, ilerleme ve tüketimin kontrolden çıkmasıyla karşılaşılan sonuçların nasıl medeniyetleri tarih boyunca tekrar ve tekrar yıkıma sürüklediğini gayet özet, net ve kolay akılda kalıcı anektodlarla anlatıyor.

‘’Kapitalizm, ekonominin sonsuz olduğunu ve bu yüzden paylaşmanın gereksiz olduğunu iddia ederek bizi, mekanik yaban tavşanların ardından koşan birer tazı gibi, daima ileriye doğru yönlendirmektedir. Yalnızca belli sayıda tazı gerçek bir tavşan yakalayabilir, geri kalanlarsa düşene kadar koşmaya devam eder. Geçmişte oyunu kaybedenler yalnızca yoksul olanlardı, ama bugün kaybeden gezegenin kendisidir.’’

Ronald Wright’in çok özet olarak söylediği ‘’ Taşın ilk kez yontulmasından, demirin ilk kez eritilmesine yaklaşık 3 milyon yıllık bir zaman geçti, ama demirin ilk eritilmesinden ilk hidrojen bombasına varmak yalnızca 3 bin yıl aldı.’’ ve tarihte daha önce olduğu gibi bu dizginlerinden boşalmış, çılgın, herşeyi tüketen ilerlemenin bir bedeli oldu ve olacak. İnsanın hikayesini incelemek geçmişte onun kendini nasıl mahvettiğini tüm adımlarıyla yeniden izleme fırsatı vermektedir bize. İnsanoğlunun çok acil bir sorgulama yapması, geçmişe bakması dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda farklı medeniyetlerde yaşananların çok daha yok edici bir şekilde yakın zamanda yaşanabileceğini vurguluyor.

‘’Uygarlık tüm gezegenin doğal sermayesinden beslenmektedir. Bulduğumuz her ağacı kesiyor, her balığı tutuyor, her yeri suluyoruz. Bina yapmadığımız yer yok. Biyosferin her köşesi atıklardan zarar görüyor. 1970’lerden bu yana dünya ticaretindeki yirmi misli büyüme, artık hiçbir yerin kendine yetemediği anlamını taşıyor. Tüm Eldoradolar yağmalandı, tüm Shangri-La’lara bir Holiday Inn inşa edildi... “yıkım, tekrar geldiğinde, bu defa küresel olacak... Dünya uygarlığı bir bütün halinde yıkılacaktır...’’
192 syf.
·Puan vermedi
Bir gün bir yazar kendisini Gaugin' in eşsiz varoluş tablosuna bakarken bulur ve ressamin düştüğü üç kisa sorudan yola çıkarak bütün bir insanlık tarihini küçük bir kitaba sığdırma cüretini kalkışır.

" Neyiz ? Nereden geliyoruz ? Nereye gidiyoruz ? " Hintkeneverinden yapılmış bir kumaş üzerine çizilmiş bir resim ve kısacık üç soru...

Daha önce "John Zerzan' in Gelecekteki İlkel" kitabını okumuş biri olarak bu kitap bana biraz özetin özeti gibi geldi. İnsanın evrimsel açıdan yakin ve uzak akrabalarina kısa bir bakış. Neandartel ve diğer akrabalari arasindaki çekişmeler, buzul çağı, hayvanlarin evcillestirilmesi, tarım, sümer mısır mezopotamya roma maya inka medeniyetlerine kisa bir bakış, bu medeniyetlerin oluşum gelişim ve çöküşleri üzerine kisa tespitler derken günümüz kapitalist sistemi ve eski dünya ile yeni dünyanin benzerlik ve farklarından gayet net ve anlaşılır bir dille bahsetmiş yazar.

Kitabı okurken medeniyetlerin gelişmesi veya çöküşlerinde doğanın ne derece etkili olduğunu ve geleceğe baktığım zaman tarihin kötü bir tekerrüründen ibaret hayatlar yaşadığımızı farkettim. Bende uyandırdığı en ilginç duygu medeniyet olarak yaşadığımız bu vahşetin er yada geç yine doğa tarafından yutulacağini veyahut insanın kendisiyle birlikte bu gezegeni yok edeceğini farketmiş olmamdi.

Bence okunmaya değer güzel bir kitapti. 
192 syf.
·8/10
İnsanlık tarihini baştan sona anlatıp analiz etmeye çalışan kitapları seviyorum.Bu da o minvalde bir kitap olmuş.Eğer bu tarzda uzunca bir kitap arıyorsanız şiddetle Tüfek,Mikrop ve Çelik kitabını tavsiye ederim,yok onun kısa halini alayım derseniz de bu kitap okunabilir.Yeni dünyanın ele geçirilmesinde mikrop unsuru bu kitapta da vurgulanmış.Paskalya Adası,Sümerler,Mısır,Çin gibi uygarlıklar üzerinde durulmuş.Özellikle Sümerlerin çoküşünü anlatan noktaya dikkat ederseniz Türkiye gözünüzde canlanacaktır.Son ağaç,son mamut,son dodo,son balık,son goril...Kitabı tavsiye ederim.Ben özellikle şunu anlıyorum ki medeniyet kendini yok etmeye programlı bir saattir.
192 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Harika bir kitap. Bence okullarda ders kitabi olarak okutulmali. Top Tufek Celik, Homosapiens kitapları ile benzer içerikleri var. Neandertaller den başlayıp, kromagnon a geçişle birlikte nasil dunyayi yok etme çabasında olduğumuzu, bilinçsizlik duzeyimizi gözler önüne sermiş. İlk olarak Paskalya adasini anlatmis. Neymisler ne olmuslar. Bunu nasil acgozlulukleri ve umursamazliklari ile basarmislar. Sümerlerin yasadigi cennetin bahceleri denen topraklarin, o bereketli hilalin ne oldu da bugun kurak çöle dönüştüğünü, Misir medeniyetini, Maya, İnka medeneyetlerini, Roma medeniyetini ve aslinda sehirlesme ile başlayan, medeniyet dediklerimizin aslinda nasil tek dişi kalmis canavar oldugunu, doğayı yok etme cabamizi, insanlık tarihi boyunca tekrarlanan kolelestirme sistemini, devletin varolma amacını cok guzel anlatmis. Günümüze gelerek, romanlardan yazarlardan örneklerle bizi nasil bir son beklediğini hayal edebileceğimiz bir argüman seti ortaya koymuş. Sonu harikaydı

Son paragrafı alintilamak istiyorum:

"Bugün, Paskalya Adası sakinlerinin akılsızca ağaç kesimini ve heykel yapımını hâlâ durdurabilecekleri, son ağaçların tohumlarını farelerin erişemeyeceği yerlere dikmek için toplayabilecekleri aşamadayız. Kaynakları paylaşmamızı, kirliliği temizlememizi, temel sağlık hizmetleri ve doğum kontrol yöntemlerini, doğal sınırlara uygun ekonomik sınırlar belirlememizi sağlayabilecek aletlere ve araçlara sahibiz. Bunları şimdi, refah içinde olduğumuz şu günlerde yapmazsak, işler zorlaştığında hiç yapamayacağız. Kaderimiz ellerimizin arasından kayıp gidecek. Bu yeni yüzyıl çok eskimeden geçmişimizdeki bütün karanlık çağları solda sıfır bırakan bir kaos ve çöküş çağına gireceğiz.
Şimdi, geleceği düzeltmek için son şansımız."
Dünya, büyük hatalarımızı affetmeyecek kadar küçüldü artık.
Ronald Wright
Sayfa 7 - Aylak Kitap 1. Basım Eylül 2012
Adolf Hitler bir keresinde neşeyle şunları söylemişti: "Düşünmeyen insanlar yöneticiler için ne büyük şans!" Yöneticiler düşünmeyince ne yapabiliriz peki?
John Steinbeck bir keresinde, yoksullar kendilerini sömürülen bir proleterya olarak değil, geçici olarak dara düşmüş milyonerler olarak gördükleri için Amerika'da sosyalizmin hiç kök salamadığını söylemişti.
Bugüne kadar o kadar fazla türün son bulmasına yol açtık ki, dünya üzerindeki egemenliğimiz fosil kayıtlarında bir asteroidin Dünya'ya çarpmasının sonucuymuş gibi görünecek.
Ronald Wright
Sayfa 35 - Aylak Kitap 1. Basım Eylül 2012

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlerlemenin Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055691660
Orijinal adı:
A Short History of Progress
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Kitap
Ronald Wright yirmiden fazla dile çevrilen çoksatar kitabı İlerlemenin Kısa Tarihi'nde bizi Sümerler, Mayalar, Mezopotamya, Roma, Mısır, Çin gibi kadim uygarlıklarda kapsayıcı bir geziye çıkarıyor. Bu kısa ama görkemli gezide uygarlık dediğimiz dikkat çekici deneyin aslında ne kadar kırılgan olduğu konusunda bizi uyarıyor. Antropoloji ve arkeolojinin bulgularını düşünceyle örerek geçmiş uygarlıkların yükselişi ve çöküşünün bizim medeniyetimiz hakkında neler öngördüğünü söylüyor.

İlerlemenin Kısa Tarihi en son olarak Martin Scorsese'nin yapımcılığında Stephen Hawking gibi bilim adamlarını ve Margaret Atwood gibi yazarları biraraya getiren "Surviving Progress" isimli belgesele esin kaynağı oldu ve birçok ödül aldı.

"İçinde yaşadığımız devri bu kadar iyi ve yakından kavrayan, zamanımız açısından bu kadar önemli bir kitap okumamıştım diyebilirim. Jared Diamond hasedinden çatlayacak!"
Robyn Williams, ABC

"Akıllıca, vakitlice ve zekice... Hiç böyle bir kitap okudunuz mu, okuyacak mısınız bilmiyorum, ama bunu mutlaka okumalısınız. Wright kimi yazarların 1300 sayfada yaptıkları şeyi 132 sayfada yapmayı başarıyor."
Paul Williams Roberts, Globe and Mail

Kitabı okuyanlar 79 okur

  • İlker İnsel
  • Ayhan Tunğ
  • Uğur De Molinari
  • Farka
  • Zeynep Merve
  • Burak Yıldırım
  • Gökhan
  • *Kübra*
  • Sazlık_Otu ㅅ
  • Ynji

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.8
25-34 Yaş
%37.5
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%34.6
Erkek
%65.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (8)
9
%29.2 (7)
8
%29.2 (7)
7
%4.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%4.2 (1)
2
%0
1
%0