İletişim Tarihi

9,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
331 gösterim
İçindekiler

- Giriş
- Sözlü Kültür ve Belleğin Gücü
- El yazmalı ya da Chirografik Kültür
- Tipografik Kültür
- Elektrik ve Elektronik Medya Kültürü
- Kronoloji
- Bibliyografya
- Derlemeler
(Tanıtım Bülteninden)
Cavanşir Gadimov 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İletişim Tarihine giriş için iyi bir kitap. Kısa ve öz bir şekilde iletişim tarihinde yaşanan üç devrim: yazının icadı, matbaa ve telgrafla başlayan elektrik ve elektronik medya kültünün etkileri üzerinde duruluyor. İtalyan yazar özellikle McLuhan ve Innes'in görüşlerinden yararlanmış.

Kitaptan 1 Alıntı

Eski Çağ ve Orta Çağ’da Kütüphaneler

Coğrafyacı Strabon’a göre kitapları düzenli bir biçimde biriktiren ve Mısır krallarına bir kütüphanenin nasıl oluşturulması gerektiği söyleyen ilk kişi Aristo’dur. Atina’da İ.Ö. 5 ve 4.yy.larda genel kütüphaneler yokken bazı özel kolleksiyonlar yada felsefe okullarının kitaplıkları vardı. Kü­çük birer salon görünümündeki bu mekanlarda genellikle kurucusunun ya da onun yandaşlarının eserleri bulunmakta böylece öğretilerinin sürekliliği sağlanmaya çalışılmaktaydı.
“Orta Çağ’da modern anlamda bir Devlet modeli oluşmadığı için sivil bir kitaplıktan söz etmek mümkün değildir, kurulanlar hükümdarların kitaplıklarıdır”. Orta Çağ’da kitaplar, katedraller ve manastırlarda yoğunlaşmıştır. Bunların bir bölümü bize ulaşmışken büyük çoğunluğu işgaller, hırsızlıklar ve özellikle yangınlar sonucunda yok olmuştur.

İletişim Tarihi, Massimo Baldiniİletişim Tarihi, Massimo Baldini