İlginç Psikiyatrik Sendromlar

8,8/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
6 beğeni  · 
2.047 gösterim
Psikiyatrik sendromlar, sadece alanın uzmanlarını değil, 'ruhu olan' herkesi ilgilendirir. Hele bir de bu sendromların en acayip olanları bir kitapta toplanmışsa merak neredeyse kaçınılmaz olur.

Kitaptaki örneklerin ne denli ilginç/az rastlanır olduğunu anlamak için birkaç alıntı yapalım isterseniz:Kendisinin aslında ölü olduğuna inanan (!) biri olabilir mi: gittikçe kokmaya başladığını düşünen bir ölü hem de?! Cotard Sendromu tam da böyle bir şey!

Peki, yıllardır aynı yatağı paylaştığı karısının-kocasının aslında o olmadığına (!) inananlar var mıdır dersiniz?! Capgras Sendromu'nda bu tablonun ne denli dehşet verici olduğunu göreceksiniz.

Folie à Deux'da ise topyekün delirmeye şahit olacaksınız.

Otello Sendromu, De Clérambault Sendromu ('saf' erotomani), Münchausen Sendromu, Gilles de la Tourette Sendromu ve diğer olağandışı sendromları güncel vaka örnekleriyle hatta yeri geldiğinde, tarihçede konuyla bağlantılı edebiyat veya tiyatro eserlerindeki görünümleriyle izlemeye ne dersiniz?
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9786054054992
 • Orijinal Adı:
  Uncommon Psychiatric Syndromes
 • Çeviri:
  Banu Büyükkal
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sevil Ersoy KARADEMİR 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlginç psikiyatrik hastalıkların tanı ve tedavi yöntemlerini anlatan bir kitap. Her hastalığın tanısı yapıldıktan sonra, hasta öyküleriyle örneklenerek anlatım güçlendirilmiş. Tedavi yöntemlerini okurken hemen hemen hepsinde birbirine benzer yöntemler uygulandığı için paragraf atlamaları yaptım. Tıbbi terimlerin çok fazla olmasıda kitabı ağırlaştırmış. Bunun dışında çok güzel kitap.

DeliBilge 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta bahsi geçen vakalar her ne kadar nadir rastlanıyor olsa da, bir başka hastalığın öncülü, ardılı olabilirler. Klinisyenlerin ve konuya meraklı okurların incelemesine değer.

Inci Qasimova 
08 Ara 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

cok guzel kitab olmali yuz kabigindan insani celb ediyo.............................................................................................................................................................................................................................

Kitaptan 6 Alıntı

Noir 
 03 Ağu 16:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıl kendisinin diyarıdır ve kendi içinde Cehennemi Cennete, Cenneti de Cehenneme dönüştürebilir.
Milton (1667)

İlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ballİlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ball
Noir 
 03 Ağu 12:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tourette sendromu
Koprolalisi olan çocuklar genellikle çok katı davranışlar sergilerler ve cezalandırılmaktan korktukları için düşmanlık duyguları­nı dışa vuracak yeterli fırsat bulamazlar. Ana-babalarına karşı dışavurulmamış düşmanlık duyguları, giderek artan tempoda patlayıcı tikler ve sözlerle salıverildikleri noktaya kadar birikir. Bu görüş, ana babadan biri veya ikisinin, olağandışı yüksek oranda, çok katı veya kısıtlayıcı, çocuktan son derece uslu davranmasını, düzenli olmasını, söz dinlemesini ve okulda en iyi olmasını talep eden kişiler oldukları gerçeğiyle desteklenmektedir.

İlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ballİlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ball
Noir 
02 Ağu 11:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak sevgisi geri çevrilince adamda saldırganlık ve nefret duyguları uyanmıştı . Bu şekilde sevgi ve nefret bir arada var olabiliyordu ve ikideğerlilik (ambivalans) sorununu da, Capgras sendromu geliştirerek çözmüştü.

İlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ballİlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ball
Noir 
 02 Ağu 15:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

De Clerambault Sendromu
Pisboğazlık ve şehvet gibi dünyevi günahlara beden bizzat doğası ve yapısıyla belli sınırlar koyar. Ama beden ne kadar zayıf olursa olsun, ruhun istekleri sonsuzdur. İrade ve hayal gücünün günahlarına, şefkatli doğa hiç sınır koymaz. Tamahkarlık ve iktidar hırsı neredeyse bu dünyadaki her şey kadar bitimsizdir. Ve D.H. Lawrence'in 'kafadaki seks' dediği şey de öyle. Düşlenen şehvet, insan zihninin ilk zayıflıklarından biridir.
Aldous Huxley, Loudon Şeytanları
(The Devils of Loudon), 1952

İlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ballİlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ball
Noir 
02 Ağu 10:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Capgras sendromu, hastanın genellikle yakın akraba oldu­ğu bir kişinin tıpatıp benzeriyle yer değiştirdiğine inandığı az rastlanır, renkli bir sendromdur.

İlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ballİlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ball
Noir 
03 Ağu 11:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şeye rağmen şu gerçek, sonunda insan kendi kendini öldürüyor, kendi seçtiği yolla, ister hızlı ister yavaş, ister erken ister geç... Bir alay yöntem var...
Kari Menninger, Kendine Karşı İnsan
(Man Against Himselj) (1938)

İlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ballİlginç Psikiyatrik Sendromlar, Hadrian N. Ball