İlginç Psikiyatrik Sendromlar

9,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.868 gösterim
Psikiyatrik sendromlar, sadece alanın uzmanlarını değil, 'ruhu olan' herkesi ilgilendirir. Hele bir de bu sendromların en acayip olanları bir kitapta toplanmışsa merak neredeyse kaçınılmaz olur.

Kitaptaki örneklerin ne denli ilginç/az rastlanır olduğunu anlamak için birkaç alıntı yapalım isterseniz:Kendisinin aslında ölü olduğuna inanan (!) biri olabilir mi: gittikçe kokmaya başladığını düşünen bir ölü hem de?! Cotard Sendromu tam da böyle bir şey!

Peki, yıllardır aynı yatağı paylaştığı karısının-kocasının aslında o olmadığına (!) inananlar var mıdır dersiniz?! Capgras Sendromu'nda bu tablonun ne denli dehşet verici olduğunu göreceksiniz.

Folie à Deux'da ise topyekün delirmeye şahit olacaksınız.

Otello Sendromu, De Clérambault Sendromu ('saf' erotomani), Münchausen Sendromu, Gilles de la Tourette Sendromu ve diğer olağandışı sendromları güncel vaka örnekleriyle hatta yeri geldiğinde, tarihçede konuyla bağlantılı edebiyat veya tiyatro eserlerindeki görünümleriyle izlemeye ne dersiniz?
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9786054054992
 • Orijinal Adı:
  Uncommon Psychiatric Syndromes
 • Çeviri:
  Banu Büyükkal
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sevil Ersoy 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlginç psikiyatrik hastalıkların tanı ve tedavi yöntemlerini anlatan bir kitap. Her hastalığın tanısı yapıldıktan sonra, hasta öyküleriyle örneklenerek anlatım güçlendirilmiş. Tedavi yöntemlerini okurken hemen hemen hepsinde birbirine benzer yöntemler uygulandığı için paragraf atlamaları yaptım. Tıbbi terimlerin çok fazla olmasıda kitabı ağırlaştırmış. Bunun dışında çok güzel kitap.

DeliBilge 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta bahsi geçen vakalar her ne kadar nadir rastlanıyor olsa da, bir başka hastalığın öncülü, ardılı olabilirler. Klinisyenlerin ve konuya meraklı okurların incelemesine değer.

Inci Qasimova 
08 Ara 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

cok guzel kitab olmali yuz kabigindan insani celb ediyo.............................................................................................................................................................................................................................