İlim Şehri Hadis Okumaları-1

8,3/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
143 gösterim
“Ben ilim şehriyim” diye buyurur Hz. Peygamber (a.s.m.) bir hadisinde. ‘Kapısı Ali’ (r.a.) olan ‘ilim şehri...’

Onun nasıl bir ‘ilim şehri’ olduğunun en birinci delili ise, hicrete mecbur kaldığı şehir, yani Medine’dir. Aklını ve kalbini Kur’ân’a ve Resûlullah’ın sözlerine açık tutmanın bir insanı ve bir toplumu nasıl dönüştürdüğünü, en çarpıcı şekilde Medine gösterir. ‘İlim şehri’ henüz aralarında değilken birbiriyle boğaz boğaza savaşan insanların yaşadığı Medine, onun hicretinden sonra ise, bütün çağlara örnek olacak bir medeniyet örneğine dönüşmüştür.

Bugünün insanlarının da, tıpkı Medineliler gibi, onun hiç olmazsa sözleri ve sünnetiyle aralarında olmasına ihtiyacı var. Artık metropollerde yaşıyor olsa da manen bedevîleşmiş bugünün insanlarının huzuru ve sükûnu, akıllarının ve kalblerinin ‘ilim şehri’ni mesken tutmalarına bağlı.

İlim Şehri, Hz. Peygamberin hadisleri üzerinden ilerleyen okumalarla, işte bunu ortaya koyuyor...
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786051310596
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Corpus. 
 10 Kas 2017 · Kitabı okudu · 57 günde · Beğendi · 9/10 puan

Severek okuduğum bir kitap oldu İlim Şehri.

Yazar, hadisler üzerine araştırma yapmış ve kendi kültürel birikimi ve gözlemlerini de kullanarak Efendimizin sözlerini, öğütlerini; şu zamanda nasıl kullanıyoruz, yanlış bilip yorumladıklarımız neler, nasıl kullanmalıyız gibi çeşitli yönlerden incelemiş. Çoğu bölümü çok severek okudum ve faydalandım. Yalnızca bazılarında kişisel düşüncelerinin fazla kullanıldığı hissine kapıldım ama genel olarak çok faydalı bulduğum için o kısımları görmezden gelmeyi tercih ettim.

Kitabı uzun sürede okumam tamamen benimle alakalıydı. Ben bu şekilde düşünmeme vesilen olan kitapları hızlı okumayı sevmiyorum. Üzerinde kafa yormayı tercih ediyorum. Bu yüzden akıcı olmadığını düşünmeyin. Dili de gayet güzeldi.

Sözün özü yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyor ve bu kitabını da tavsiye ediyorum.