Adı:
İlk Aşk
Baskı tarihi:
2 Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055248239
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Post Yayıncılık
Kalbim her an bir çarpıntıya,ruhum her an bir dalgalanmaya hazırdı.Düşlerimin ardı arkası kesilmezdi.Günün ilk ışınlarıyla birlikte uyanan kuşlar,kulağı okşayan seslerle cıvıldaşarak,hemen her gün nasıl kilise çanının çevresinde dönmeye başlarsa,ben de hemen her gün hep aynı hülya seline kendimi kaptırır,sürüklenir giderdim.Saatlerce dalgın dalgın otururdum;ağladığım bile olurdu.Gerek göz yaşlarım,gerekse güneşin ufkumuza veda ettiği akşam saatleri yeni şiirlere çağrışım yapardı.Ozaman,çoşkunluğumun doğurduğu yığın yığın duygular,tıpkı durmadan yerden biten bahar çiçekleri gibi,fışkırırdı.Yaşama tutkusu,sevinci ruhumu sımsıkı sarardı.
 • 112 syf.
  ·1 günde·7/10
  Yetişkin arkadaşların ilk aşklarını anlatmaya başlamasıyla Vladimir anlatmaya başlıyor. 16 yaşındayken komşusu 21 yaşındaki güzel Zinaida'ya yavaş yavaş aşık oluşunu ve yaşadıklarını anlatmakta. sevdiği kız Zinaida'da kendisine aşık olunduğunun farkında fakat Vladimir'le biraz oynamak istiyor. Kısa bir anlatım var kitapta, Rus kitaplarının o boğucu havası bunda yok kolayca okunup bitiyor. Kitabın sonucu soru işaretleriyle bitiyor fakat cevabı az çok okuyunca tahmin ediliyor. Kötü bir son. Stefan Zweig'in " Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" adlı kitaptaki aşkı burda yok tabi. Babalar ve Oğullar kitabı kalitesinde olmasa da okumakta yarar var. Kitabı okuyunca aklıma ilk aşkın akıldan çıkmadığı geliyor ve eski zamanları hatırlatıyor. Umarım çoğunluk ilk aşkına kavuşur. İyi okumalar
 • 112 syf.
  ·1 günde·9/10
  İlkler unutulmaz diye bir söz vardır. Bu eserde bunu doğrular nitelikte.
  3 arkadaş bir akşam otururlarken birbirlerine ilk aşklarını anlatmaya başlarlar. İki arkadaş ilk aşklarını anlattıktan sonra sıra Vladimir Petroviç'e gelir. Ama onun hikayesi biraz farklıdır.
  (İpucu içerebilir.)
  Vladimir Petroviç henüz 16 yaşında iken yeni taşınan komşuları Zinaida ile karşılaşır ve görür görmez onun çekici güzelliğine tutulur. Zinaida herkesin etkilendiği ve çekici bulduğu bir kızdır ve o da bunun farkındadır. Övülmeyi ve ilgiyi sever, çevresindeki erkekleri bir nevi parmağında oynatır. Vladimir Petroviç'de bunlardan biridir. Gittikçe bu kıza bağlanan Vladimir, tersine Zinaida'nın kendinden uzaklaştığını ve soğuk davranışlar sergilediğini fark eder. Bunun nedenini öğrenmek ister ve olaylar gelişir. Daha fazla ayrıntıya girmemek en iyisi.

  İlk Aşk dili, kurgusu ve anlatımıyla kolayca okunabilen; sürükleyici ve bir çırpıda bitebilecek bir kitap. İlk defa Turgenyev okudum ve hoşuma gitti. Okumayı düşünenlere tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
 • 87 syf.
  ·2 günde·Beğendi·9/10
  Kitap, ana karakteri Vladimir'in orta yaşlarında, arkadaşlarına okumak üzere ilk aşkını kaleme almasıyla başlar.

  Vladimir 16 yaşında iken komşu eve bir Prenses taşınır. Ve prensesin oldukça çekici, güzel, zeki ve insanların etrafında pervane olmasından hoşlanan, 21 yaşında bir kızı vardır. Bu kıza yani Znaida'ya aşık olur çok geçmeden Vladimir. Basit bir ilk aşk öyküsü gibi giderken Vladimir, Znaida'nın etrafındaki kendisine aşık, ne istese yapmaya hazır insanlardan birine değil de başka birine aşık olduğundan şüphelenmeye başlar. Bu kişiyi öğrenmeye çalışırken yaşadığı aşk acısı ve öğrendikten sonra yaşadığı acılar...

  Kitabın anlatımı, kurgusu, akıcılığı kesinlikle iyiydi. Ama çok kısa bir kitap olmasına rağmen dönemin aile ilişkilerini anlatması, psiklojik tahlilleri ve çok etkileyici duygu tasvirleri ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
 • 102 syf.
  ·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Kitapla ilgili bilgiler bulunabilir.
  Kırık Bir Aşk Hikayesi
  Misafirlerin gidip sadece Sergey Nikolayeviç, Vladimir Petroviç ve ev sahibinin kaldığı bir evde basit bir soruyla başlar her şey.
  "Hadi ilk aşklarımızı anlatalım..."
  Ev sahibi ve Sergey Nikolayeviç'in sıradan aşk hikayelerinden sonra mikrofuna eline alan Vladimir Petroviç'in hüzünlü aşk hikayesini anlatır bize Turgenyev bu uzun öyküde.
  Aslında Petroviç hikaye anlatma becerisi olmadığını söyleyip yazarak daha iyi ifade edeceğini teklif eder ve 15 gün sonra buluştuklarında yazdıklarını takdim eder. Ve böylece başlar bu öykü.
  İlk aşk, ilk heyecan herkes yaşamıştır bunu. Kimi hatırlar, unutmaz bir ömür boyu. Kiminin de hafızasında yer bile işgal etmez. Unutulup gitmiştir kör olasıca bellekten.
  16 yaşındaki Vladimir Petroviç'in ilk aşkı ve ilk yazgısının (belki de son) adı da 21 yaşındaki Prenses Zinaida Aleksandrova. Komşu olarak taşınırlar bizim oğlanın evlerinin oraya. Diyeceksin ki prensesin ne işi var orada. Eskiden varsıllarmış canım, sonradan tuş olmuşlar işte. Hikaye nasıl olsun.

  Genç, kibirli, güzel prensese hayranlık ile başlayan süreç günden günden tutkulu bir aşka dönüşür. Prenses hazretlerine sadece bizim oğlan aşık olmaz. Prensesin evinden çıkmak bilmeyen Kont Malevski, Doktor Luşin, Şair Maydanov, emekli kaptan Nirmatski, asker Byelovzorov ve bizim oğlanın babası da tav olur 21 yaşındaki prensese. Ev bildiğin Şampiyonlar Ligi, kurtlar sofrası. Prenseste kaprisleriyle, kibiriyle hepsini sıkıcı hayatında eğlence olarak görmeye başlar. 16 yaşındaki masum, saf duyguları kimin umrunda?
  Velhasıl kelam bizim oğlanın kara sevdası hayat ile olan bağlantılarını kopartır. Severek yaptığı ata binmeleri, yürüyüşleri yapmaz. Üniversite sınavlarına girmek için ders çalışmalarını yarıda bırakır. Artık gecesinde, gündüzünde, düşlerinde bir tek kişi vardır. Prenses Zinaida Aleksandrovna...
  Ve hayatta çoğu şeyin yolunda gitmediği gibi burda da her şey yolunda gitmez. Bizim eleman, büyük saygı duyduğu, annesinden daha yakın bulduğu babasının prensesle olan gönül macerasını öğrenir ve Cahit Berkay'ın Kırık Bir Aşk Hikayesi adlı fon müziği devreye girer.

  https://www.youtube.com/watch?v=BEr5ww63iyM

  Derken seneler geçer, evler taşınır, semtler değişir. Baba kalpten ölür ve oğluna bir mektup kalır: "Oğlum, kadınların aşkına dikkat et; ondan sakın, o yavaş zehirden."
  Genç prensese ne mi olur? Kimseye yar olmaz, kara toprak hariç!
  "Ölüm haberini duydum merhametsiz ağızlardan,
  Kıpırdamadan, dinledim."

  dizeleri dökülür dilinden.

  Ve ilk aşk, ilk heyecan, ilk keder, ilk sevinç, ilk tutkunun sona ermesi ya da bir ömür boyu akıldan çıkmaması, acının vücuda nüfuz etmesi. Artık hangisi size uyarsa...
  Kitaptan bir pasaj
  "Ah gençlik! Gençlik! Pervasızca, umursamadan gidiyorsun kendi yolunda - dünyanın bütün hazineleri seninmiş gibi; keder bile seni umutlandırıyor, acı bile alnına çok güzel oturuyor. Öz güvenli ve küstahsın ve "Sadece ben canlıyım, bakın!" diyorsun. Kendi günlerin hızla uçup, hiçbir iz bırakmadan yok olur ve içindeki her şey güneşin altında eriyip giderken bile mum gibi... kar gibi... ve belki de senin sihrinin bütün sırrı istediğin her şeyi yapabilme gücünde değil, yapmayacağın hiçbir şey olmadığını düşünme gücünde gizli. Rüzgarlara saçtığın bu, herhangi bir amaç için asla kullanmayacağın hediyeler. Her birimiz, hediyeler konusunda çok savurgan olduğuna inanmışız - şöyle haykırmaya hakkı olduğuna: "Oh, neler yaşamadım, keşke zamanımı boşa harcamasaydım."
  Kitap çok akıcı ve 100 sayfadan ibaret. Kendinizi hemen olayın içinde buluyorsunuz. Bordo Siyah yayınlarından okumayın da nereden okursanız okuyun. İmla ve noktalama işaretlerine hak getire. Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
 • 112 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
  Kitap kapağında bu aşk, bu tutku, bu adanış: İnsanın kendini kurban etmesi mutluluğun doruğudur - en azından kimileri için . yazıyor etkileyici bir söz . Kitap aynı adı gibi bir ilk aşk hikayesini anlatıyor. Rus edebiyatına olan aşkımdan okudum bu kitabı Altınpost yayıncılığa ait basımını okudum çevirisi çok güzel ve akıcıydı gerçekten. Okunmaya değeceğine inanıyorum.
 • 112 syf.
  ·12 günde·Beğendi·9/10
  Rus yazar Turgenyev’in okuduğum ilk kitabı. Rus yazarları hep sevmişimdir. Bu kitapta bu sevgimde ne kadar haklı olduğumun göstergelerinden biri; İlk Aşk.. Yetişkin birkaç arkadaşın geçmişe dönük ilk aşklarını birbirilerine aktarmasıyla başlıyor kitap ve sadece bir kişinin (Vladimir) ilk aşk hikayesine tanık oluyoruz. Bir solukta okunabilecek bir kitap. Dili çok akıcı, okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Yazarın duygu tasvirleri çok iyi. Yazar, Vladimir’in ilk aşkının heyecanını, masumiyetini, öfkesini, hayal kırıklıklarını çok güzel dile getiriyor. Aşık olunan kadının çok güçlü bir karakter olmasına rağmen (Znaida), onun da aşka gelince nasıl güçsüz kalabildiğini görüyoruz. Kitapla ilgili spoi vermemek adına yazımı kısa tutuyor ve kitaptaki şu cümleyle bitirmek istiyorum: “Oğlum, kadınların aşkından kork, o mutluluktan kork, o tutkudan..”
 • 112 syf.
  ·1 günde·Beğendi·8/10
  Pek çoğumuzun başından geçen bir aşk hikayesi. Zaman geçip insan durulunca, geçmiş aşkını garip bir dinginlikle hatırlıyor.

  Turgenyev işte böyle bir aşkın hikayesini anlatıyor "ilk aşk" adlı öykü kitabında. Sade, akıcı ve mistik bir tarzda yazılmış bir solukta okunacak bir kitap.
 • 112 syf.
  Ilk aşk okuduğum 2. Turgenyev kitabı. Biraz babalar ve ogullar'ın gölgesinde kalmış bir kitap. Ama kesinlikle çok başarılı.
  16 yaşında bir gençten aşkı okuyoruz. Kısacık ama dolu dolu bir kitap.
  Ben cok severek okudum. Daha önce Turgenyev okumayanlar için ozellikle öneririm.
 • 112 syf.
  ·Beğendi·9/10
  Turgenyev'in okuduğum ilk kitabıydi. Rus edebiyatına gayet aşinayım. Ilk başta biraz önyargılı yaklaştım. Anlatım biraz sıkıcı olabilir diye. Ama tam tersine gayet akıcı bir kitap ile karşılaştım ve keşke daha uzun olsaydı dedim
  Anlatım son derece yalın ve içten. Okuyucuyu kendine çekiyor. Bölümler kısa, bölümler arası geçiş çok iyi.
  Olaylar bir evde oturup sohbet eden üç kişiden birinin birbirlerine hayatlarının ilk aşkını anlamayı tavsiye etmesiyle başlıyor. Fakat içlerinden sadece biri bu aşkı yaşamıştır. Zamanda geri giderek bu kişi aşkını bize anlatıyor ve biz de olayları ve kişileri yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Kişi ve mekan tasvirleri gayet yeterli ve okuyucuyu yormuyor.
  En önemlisi ise özellikle baş kahramanın duyguları gayet tanıdık geliyor... Seven insan yüzyıllardır aynı duyguları hissediyor. Bence tek eksik kitabın dar bir zamanı kapsaması ve çok çabuk bitmesi
  Aşk, hayaller, istekler, hayal kırıklıkları...
  Herkesin keyifle okuyabileceğini düşünüyorum. Herkese tavsiye ederim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlk Aşk
Baskı tarihi:
2 Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055248239
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Post Yayıncılık
Kalbim her an bir çarpıntıya,ruhum her an bir dalgalanmaya hazırdı.Düşlerimin ardı arkası kesilmezdi.Günün ilk ışınlarıyla birlikte uyanan kuşlar,kulağı okşayan seslerle cıvıldaşarak,hemen her gün nasıl kilise çanının çevresinde dönmeye başlarsa,ben de hemen her gün hep aynı hülya seline kendimi kaptırır,sürüklenir giderdim.Saatlerce dalgın dalgın otururdum;ağladığım bile olurdu.Gerek göz yaşlarım,gerekse güneşin ufkumuza veda ettiği akşam saatleri yeni şiirlere çağrışım yapardı.Ozaman,çoşkunluğumun doğurduğu yığın yığın duygular,tıpkı durmadan yerden biten bahar çiçekleri gibi,fışkırırdı.Yaşama tutkusu,sevinci ruhumu sımsıkı sarardı.

Kitabı okuyanlar 1.345 okur

 • Seyma Yıldırım
 • Handan
 • Şafak

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.5 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları