İlk Müslüman

8,7/10  (15 Oy) · 
23 okunma  · 
13 beğeni  · 
721 gösterim
"Zengin bir biyografi. Bu kitabı okuyanlar on dört asır sonra çağrısı bir buçuk milyardan fazla insanın inancı haline gelen peygamberi anlamaya hazır hale geleceklerdir."
-San Francisco Chronicle-

"Bu kitap Hz. Muhammed'in yaşam hikâyesini İslâmî kaynaklara göre rahat ve anlaşılabilir bir tarzda okuma şansı veriyor. İlk Müslüman bunu başarıyor. Öznesini canlı ve dolaysız anlatıyor."
-Hari Kunzru,The New York Times Book Review-

"Zengin ayrıntılarla çok güzel kaleme alınmış. Hazleton'ın kelimelerle yapabildiklerini neredeyse hiç kimse resimlerle bile yapmaya çalışmadı. Elinizden bırakamayacaksınız."
-The Seattle Times-

"Aynı kahramanı gibi Hazleton da siyaset ile dinin kesiştiği genellikle korkutucu mecralarda çok başarıyla gezinerek inancın derin insancıllığını ortaya çıkarıyor."
-More Magazine-
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  374
 • ISBN:
  9786056541025
 • Orijinal Adı:
  The First Muslim: The Story of Muhammad
 • Çeviri:
  Erdal Bodur
 • Yayınevi:
  Kitabix Yayınları
 • Kitabın Türü:
rtgrlsln 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde

Yazar Lesley Hazleton'un bir agnostik olduğu düşünülürse, ön yargısız ve tarafsız bir görüşle okunursa kitap bence şimdiye kadar okuduğum en doyurucu ve tatmin edici Hz. Muhammed biyografisiydi diyebilirim.
Birçok eleştirel konuya açıklık getirmeye çalışmakla beraber muallakta kalmış konular için de mantıklı açıklamalar vermeye çalışmış Lesley Hazleton.
Veri olarak kullandığı kaynakçalarda oldukça tatmin edici diyebilirim.
Özellikle yazarın hissettirmeye çalıştığı nokta olan Hz Muhammed'in hayatının bir peygamber olarak insanüstü ve mucizelerle dolu bir efsaneler bütünü değilde normal bir insan ve lider olduğu konusu iyi işlenmiş ve hissettirilmiş.

Ahmet Güngör 
16 Şub 21:35 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumadan önce bilinmesi gereken ilk şey ; Lesley Hazleton'un kim olduğudur. Hazleton bir agnostik yahudi olduğunu kendisi internetteki videolarında belirtmiştir. Dolayısıyla kitap Muhammed peygambere kayıtsız şartsız inanan , sorgulamayan biri tarafından değil tam aksine onun yaptığı eylemleri doğru bulduğunda onaylayan yanlış yaptığını düşündüğünde de eleştiren bir kişilik tarafından yazılmıştır .(Bence olması gereken de budur.) Kısaca demek istediğim şu ; Kitabı elinize aldığınız da bir Müslüman tarafından yazılmış olan biyografilerdeki gibi uçsuz bucaksız bir övgü görmeyeceksiniz. Hazleton kitabında ilk olarak Hz.Muhammed'in olmayan mucizelerle abartılmaya çalışıldığından bunu iyi niyetli Müslümanların yaptığından ancak bunun yapılması Hz.Muhammed'in ve getirdiği vahiylerin ana fikrine zarar verdiğinden söz ederek başlamış.( Kuranda da Hz.Muhammed'in gözle görülür bir mucizeye ihtiyacı olmadığı onun tek mucizesinin kuran olduğundan bahsedilmiştir). Daha sonra sürgünden Meddine de ki olaylardan ve nihayet Mekkeye geri dönülmesinden ve ölümünden söz etmiş doğal olarak. Bunları anlatırken yazdığı her şey doğru mu derseniz bir okur olarak şahsen katılmadığım yanlış anlatıldığını düşündüğüm kısımlar var örneğim( Kureyza kabilesinin başına gelenler,şeytan ayetleri konusu vs) ama genede yazar tamamen tarafsız olduğunu ve gerçekleri aradığı hissini size hiç bir zaman kaybettirmiyor. Yazılanlara katılırsınız ya da katılmazsınız gider araştırır farklı olduğunu öğrenirsiniz bunu bilemem ama en azından sizi düşünmeye araştırmaya sevk eden bir kitap. Tabi ki herkesin okuması gereken bir kaynak ama en azından ''Ben Müslümanım!'' diyenler özellikle okumalı !
Son olarak yazar Yahudi olduğundan mı bilmem sanki kitapta olması gerekenden biraz fazla Yahudilerden bahsedilmiş buldum ben . Herkese iyi okumalar ..

Ebru Verity 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben yazarla ted talks videoları sayesinde, youtube da tanıstım. Iyı kı tanısmısız. Kıtabı almadan once bu vıdeoları ızlersenız, kitabı alıp almamak konusunda karar vermenıze yardımcı olacaktır.

özge gökhan 
 04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 52 günde · 10/10 puan

Kitabı bitirdikten sonra daha kısa sürede okuyamadığım için hayıflandığım, oldukça tatmin edici bilgilere sahip bir biyografi. Yazarın dayandığı kaynaklar da oldukça sağlam olduğundan Hz.Muhammed'e ve yaşadığı döneme ilişkin aydınlanmak ve toplumsal baskıdan uzak bir şekilde kaleme alınabildiğinden daha realistik bilgiler edinmek adına oldukça iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Dilara Demirkol 
05 Mar 11:28 · Kitabı okudu · 74 günde · Puan vermedi

Kendisini agnostik Yahudi olarak tanıtan bir yazardan ilk kez böylesine bir kitap okuyorum. Şuanda iyi gidiyor. Dili akıcı ve anlaşılır, örneklemeler güzel.

Bu kitabın yazarı Hazleton, takip ettiğim önemli bir elittir. Kendisini agnostik bir Yahudi olarak tanımlar. İslam tarihine ilgi duymuş ve tüm temel kaynakları incelemiştir. Bunun sonucunda, İslam tarihi geleneğinde sürekli bahsedilen bazı konulara eleştiri getirerek önemli sayılabilecek bazı noktaları çözümlemiştir. Bu çözümlemeleri hem başlı başına kaynak eleştirisi hem de kıyaslama ile yapar. Bu kitabın da temel konusu Muhammed peygamberin hayatıdır. Kaynak kullanımında hadislerden daha çok karşılaştırmalı İslam tarihine referans verilmiştir. İlgilenenler için mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 21 Alıntı

Yanılmak adlı kitabında Kathry Schulz, "Hata yapma fikri, bizim meta-hatamızdır; yanılıyor olmanın ne anlama geldiği konusunda yanılıyoruz. Düşük zekalı olmanın emaresi olmaktan çok öte, hata yapabilmek yaşamsal bir insani kavramadır. Ahlaki bir eksiklikle ilgili olmayan, duygudaşlık, iyimserlik, hayal etme, inanç ve cesaret gibi en insani ve onurlu niteliklerimizden bazılarının ayrılmaz parçasıdır," diyor.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 162)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 162)

Yedinci yüzyıl Mekkelileri kamuoyu önünde kendi yanlışını düzeltebilen birinin dürüstlüğünü anlama konusunda yirmi birince yüzyıl Amerikalılarından daha yetkin değillerdi.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 162)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 162)
rtgrlsln 
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Gücü ellerinde tutanlar genellikle o gücü kullanma biçiminin kendilerini ne denli sevilmez yaptığından umursamazcasına habersizdir.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 143)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 143)
rtgrlsln 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Kuran'da ayet denilen kelime Arapçada işaret anlamına gelir. Ayetlerin kendisi ilahi gücün varlığının bilfiil işaretiydi ve dolayısıyla Kuran'ın kendisi de gereken tek mucizeydi.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 117)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 117)
Dilara Demirkol 
05 Mar 15:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tüm beklentilerin aksine erken yaşta yaşanan kayıplar başarının tetikleyicisi olabilirmiş gibi görünüyor. Bir araştırmacının açıkladığı üzere, kırılganlığının farkında olmak çelişkili bir biçimde güçlendirici etki yaratabiliyor.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 51 - Kitabix)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 51 - Kitabix)
rtgrlsln 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Hz. Muhammed ile Hz İsa arasındaki paralellikler çok çarpıcıdır. Her ikisi de çok güçlü bir toplumsal adalet duygusuyla donatılmıştır, her ikisi de tanrısal aleme aracısız erişimin önemini vurgulamıştır ve yine her ikisi de kendi dönemlerinin yerleşik güç düzenine kafa tutmuştur.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 21)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 21)
rtgrlsln 
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Özellikle otokratik rejimlerde değil aynı zamanda tehdit altındaki demokrasilerde de adaletsizliğe karşı sesini yükseltenler hala daha başkaldırmakla suçlanıyor ve hain damgası yiyorlar. Bu insanlar son derece sadık vatandaşlar olarak direniyorlar ama demagoglarca edepsiz yıkıcılıkla veya kindarlıktan ya da kendinden nefretten beslenen insanlar olarak mahkum ediliyorlar. Kişilik katli de işin gereği devreye giriyor ve tutuklama, işkence ve sonunda fiziksel suikast olarak devam ediyor.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 170)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 170)
rtgrlsln 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Şehir halkı ve göçebeler her iki tarafında aynı ölçüde değer verdiği ve nefret ettiği bir alışveriş ilişkisinde hapsolmuştu. Mekkeliler açısından bu biraz da günümüz Amerikan siyasi söyleminin seçim zamanı geldiğinde koltuklarına tutunmak için yanıp tutuşan adaylarına musallat olan "ülkenin kalbi" nutuklarında kuşaklardır dededen babaya ve oğula çiftliklerinde bin bir zorlukla çalışıp üretenleri dört yılda bir hatırlayıp ama ne hikmetse hep zorluk ve yoksulluğu öne çıkarıp bunun faziletlerini överek oy isteyen ikiyüzlü anlayıştan pek farklı değildi.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 39)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 39)
rtgrlsln 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Yeryüzünün kendisi ilahi gücün bir göstergesi ve insanlar da yalnızca Tanrı'nın yarattıklarının hizmetkarlarıydı.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 116)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 116)
rtgrlsln 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Şehrin başarısı, refah rüyalarıyla cezbedilmiş ve sayıca sürekli büyüyen alt tabakanın sırtında yükseliyor ancak bu insanlar fakirlik kabusuna teslim oluyordu.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 64)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 64)
3 /