İlk Öğretmen

8,9/10  (76 Oy) · 
155 okunma  · 
64 beğeni  · 
1.808 gösterim
"Ağlama Altınay." dedi. "Birlikte diktiğimiz kavakları ben büyüteceğim. Büyük bir kadın olup da döndüğün zaman ne kadar güzel olduklarını göreceksin."
(...)
Kavaklarım benim. Körpecik fidan olduğunuz o yıllardan bu yana ne kadar çok şey değişti. Sizi diken, büyüten insanın bütün istekleri gerçekleşti. Ama siz neden böyle üzgün hışırdıyorsunuz? Kışın yaklaştığına, yapraklarınızın döküleceğine mi üzülüyorsunuz? Yoksa sizi böyle üzen halkımızın büyük acısı mı? Evet, kış geceleri soğuklar donduracak, fırtınalar dağlarda, vadilerde uğuldayacak. Ama sonra bahar gelecek...

İnsanın temel meselelerini, aşkını, hasretini, düşüncelerini kısacası insanı anlattı Cengiz Aytmatov. Kökü Manas'tı. Gelenekten geleceğe uzanıyordu düşünceleriyle. Yepyeni ufuklara açılıyordu. Çocukluğunda dinlediği masallar, gençliğinde hasret ve hüzünle eşlik ettiği şarkılar, ozanların yaktığı türküler dünya görüşünün temelini oluşturdu. İnsanların gönlünü kazandı eserleriyle. Dünyanın dört bir tarafında okundu.

O, yazılmamış bir tarihin dilini keşfederek sadece insanları ve tabiatı değil, insanın ve tabiatın hâllerini bu dille anlatıyor eserlerinde. Okuyucuyu çeken de onun bu özgün kurgusu ve üslubu oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2005
 • Sayfa Sayısı:
  62
 • ISBN:
  9786054138432
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Ülkü Uçgun 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk okudugum resimsiz kitaptı 8 yaşındayken ve bu kitaptan sonra okumayi cok sevmiştim.Yıllar sonra bulup hemen okudum çok keyif aldım ve mutlu oldum...

mithrandir21 | Uğur D. 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar kısa bir kitabın insanın içine bu kadar büyük bir şekilde işleyebilmesi de Aytmatoy'un başarısı işte. Lenin zamanı pek de ileri görüşlü olmayan bir köye gelen genç, azimli ve ileri görüşlü bir öğretmenin köyde Altınay ile yaşadıklarını okuduğumuz, okurken hem duygulanıp hüzünlendiğimiz hem de maalesef hala günümüz Türkiye'sinden de kesitler, resimler gördüğümüz kesinlikle okunması gereken bir kitap. Az sayıda, ufak boyuttaki sayfalarında aslında ne kadar da büyük şeylerin olduğuna şaşıracaksınız.

Mehmet Y. 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kırgızistan'ın bir dağ köyünde küçük ve zeki bir kız çocuğunun hayatını değiştiren ilk öğretmeni Duyşen'in hikayesi var bu kitapta. Eser, yıllar sonra köyüne bir etkinlik için dönen Altınay'ın ilk öğretmeni Duyşen'i görmesi ve geri dönüşlerle hikayeyi anlatmasından oluşuyor. Öğretmen Duyşen, pek çok eksiğine rağmen o dağ köyüne gelir ve bir okul açar. Altınay ise ailesi tarafından okula gönderilmek istenmeyen ve sonrasında da küçük yaşta evlendirilmek istenen bir kız çocuğudur. Duyşen'in fedakarlıkları Altınay'ın hayatını değiştirecektir.

Aytmatov'un uzun yazarlık hayatında sosyalizme övgüde bulunduğu tek cümlesi de bu hikayesindedir.

Bekir İstanbul 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı öğretmenler gününde okumam güzel bir tevafuk oldu...

Çok azimli, çalışkan bir öğretmen ile bir öğrencisinin kısa ama etkili hikayesi, zorluklarla mücadelesi anlatılıyor. Bir öğretmenin canı pahasına yaptığı fedakarlıklar ve bir kızın hayatını nasıl etkilediği çok çarpıcı bir şekilde ifade ediliyor.

Cengiz Aytmatov'un bu okuduğum ikinci kitabı ve bunu da çok beğendim. Bozkır, doğa tasvirleri çok tatlı. İnsanın ruhunu, duygularını incelemesi çok etkileyici. Cengiz Aytmatov okumaya kesinlikle devam edeceğim...

Yasemin Bektaş 
28 Ara 2016 · 8/10 puan

Eğitimin, öğretmenin ve öğrenmenin ne muazzam ve doğru bir yol olduğu vurgulanmış, ''kadına ve kız çocuklarına bakış'' bir kez daha gözden geçirilmiş. Kısacık, yalın ve bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz güzel bir Aytmatov hikayesi. Tavsiye ederim.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sıkı bir Aytmatov hayranıyım ben, nasıl bir etkisi var bende anlatamam. Adeta, hikayeleri bizzat gözlerimle izler gibi okuyorum, o yörede yaşıyorum. Bunun sebebi kurak Anadolu toprağında yetişmemden çok onun muhteşem yazarlığından sanırım. İlk öğretmense, bir öğretmen olan bana mesleğimin kutsallığını dolu dolu hatırlatan, şahane bir eğitim kitabı. Öğretmen olmadan önce her üniversite öğrencisi mutlaka okumalı ve umudunu türlü nedenlerle kaybeden her öğretmen.

Handan sarıcaoğlu 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Finaller araya girince kitap okumaya malesef ara verdiğim zamanlarda tekrar biyerden başlamalıyım diyerek aldım elime bu kitabı. . Bu kucucuk kitap aslında büyük şeyler anlatiyor bize. İlk öğretmen sevdası bendede var böyle bir sevda. İlk ogretmenm hala aklimdadir.çok beğendiğim tekrar tekrar okuyabilecegim bir kitap. Sizde okuyun okutun. ..

Sevda 
 07 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Spoiler İçerebilir!

İlk Öğretmen'in konusu Duyşen'in öğrenciler için yaptıkları, ilk öğretmen olması, azimli ve kararlı oluşu anlatılır. İlk Öğretmende Duyşen'in yaptıkları Altınay tarafından mektupta anlatılmıştır.

Eserde öğretmenlik mesleğinin sorumluluk gerektirici, kutsal bir meslek olduğunu, öğrenciyle her konuda ilgilenilmesi gerektiğini dersi anlatırım çıkarım mantığıyla değil insanları topluma kazandırmaya çalışan bir öğretmeni vurgulamıştır. Öğretmenlik mesleği de bunu gerektiren mesleklerden biridir.

Mekan olarak Kurkurcu köyü, Moskova vs. geçmektedir.

Dil olarak ise sade anlaşılır bir dil kullanılmıştır. Betimlemeye yer verilmiştir. Kurkurcu köyünü betimlemiştir.
" Uzanır, uçsuz bucaksız bir Kazak ovası. Karadağlar'la çevrelenmiştir; batıya giden demiryolunun koyu çizgisi, ovayı ikiye böler.

Kızların çocuk yaşta okula gönderilmek yerine evlendirilmek istenmeleri, kuma olarak gitmek zorunda kalmaları bu ülkemizde olan bir olay bu eserde de gözler önüne serilmiştir. Öğretmenlik mesleğinin kutsallığını da vurguluyor. İbret alınarak okunması gereken bir kitap tavsiye ederim.

"Bazen insanın, sırtından da baksan yüreğinde olup bitenleri kavrayabilirsin."

Aytmatov kendi eşsiz tarzını oluşturmuş çok yönlü bir yazar. Her hikayesi eşsiz bir tablo gibi. Baktıkça bakasın, okudukça okuyasın geliyor.

Hikayelerinin zenginliği ise bence, yoruma açık olmalarından kaynaklanıyor.
Aşk, sevgi, bağlılık ve tabiat sevgisi o kadar canlı tasvir ediliyor ki, hayran kalmamak mümkün değil.
Bu hikayesi çok kısaydı ama çok güzeldi .
Değişik duyguları iç içe yaşattı.

ihtiyar 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten öğretmen olmayan, heceleyerek okuyabilen bir insanın, rejime bağlılığı ve köydeki cahil insanlarla mücadelesi, genç bir kızın dramıyla birlikte nasıl bu kadar güzel anlatılır. Okurken içinizde kımıl kımıl duygular her eserinde olduğu gibi bu kısacık eserde de insanı fazlasıyla coşturuyor. Bitmesini istemememin etkisi olsa bile yine de daha uzun olmalıydı. Kurguda çok güzel, iki kavak ağcının öyküsü, iki insanın öyküsü...Tablo çizimiyle başlayan kitap tablo çizimiyle bitiyor...

3 /

Kitaptan 32 Alıntı

mithrandir21 | Uğur D. 
 09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun
Mutsuz kadınlar mezarlarınızdan kalkın! İnsanlıktan çıkmış olmaktan, bir gölge gibi yaşamaktan kurtulun! İnsanca yaşamaktan alıkonulan kadınlar kenetlenin! Eski zamanların karanlıkları önümüzde titresin. Bunları ben bu durumu son olarak yaşayan kadın olarak söylüyorum sizlere.

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Elips Kitap)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Elips Kitap)
Evren Uğurlu 
11 Haz 22:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Evet, her canlının bir ilkbaharı bir de sonbaharı var..."

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 13 - Elips kitap)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 13 - Elips kitap)
mithrandir21 | Uğur D. 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevdiğimiz, güzel anılar, yaşadığımız yerlerde izlerimiz neden sonsuza kadar durmaz?

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 52 - Elips Kitap)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 52 - Elips Kitap)
ihtiyar 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Verdiği defteri gözüm gibi korurdum, öğrendiğim harfleri, orağın ucuyla yere, kömürle duvarlara, bir çubukla, karların üstüne, tozlu yollara yazardım.

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27)

Düşünüyordum: "Demek öğretmenim dönmeyecekmiş. Unutamadığım o ayrılık gününden sonra onu bir daha görmeyecekmişim demek." Geçmiş günleri hatırlıyordum zaman zaman. Yüreğime hüzün doluyordu

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 56 - Elips)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 56 - Elips)
Sevda 
07 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Kuma olmaktan, insanın ruhuyla, bedeniyle tutsak olmasından daha küçültücü şey var mı dünyada? Zavallı kadınlar, mezarlarınızdan kalkın! Kızlıkları ellerinden zorla alınmış kadınların, aşağılanmış kadınların ruhları, kalkın! Kalkın, kötü dünyaları, pis dünyaları titretin! Ben çağırıyorum sizi, ben, sonuncunuz! Ben, başkaldıran kuma!

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Elips yayınları)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Elips yayınları)
ihtiyar 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Teyzemden sakınarak avlunun arka tarafına çıkar, bozkırda kıvrılıp giden yollarda torbası sırtında öğretmenimin görünmesini beklerdim. Gönlümü ısıtan gülüşünü görmeye, bilgi veren sesini duymaya can atardım.

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27)
ihtiyar 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biz köylüyüz. Eskiden beri toprak doyuruyor bizi. Çocuklarımız da bizim gibi yaşayacak. Neden okusunlar?

İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 16)İlk Öğretmen, Cengiz Aytmatov (Sayfa 16)
4 /