İlk Son Öpücük

7,6/10  (26 Oy) · 
75 okunma  · 
26 beğeni  · 
3.016 gösterim
Avuçlarınızdan kayıp giden bir aşka nasıl tutunabilirsiniz

Bana bir iyilik yapın ve bugün bir kuralı yıkın.

Kendinizden geçin ve anı yaşayın!

Yüreğinizi açın. Şimdi lütfen biraz daha açın. Çok sevin, hiç sevmediğiniz kadar çok hem de. Dimdik ayakta durup aşkınızı haykırmaktan ve sesinizin duyulmasından korkmayın. SENİ SEVİYORUM diye bağırın.
Aşkın hakkını verin. Ve sokakta, herkesin önünde nefesiniz tükenene kadar sevdiğinizle öpüşün, sanki her biri son defaymış gibi

Molly ile Ryan ilk öpüştüklerinde sonsuza kadar birlikte olacaklarını biliyorlardı, ta ki gelecek onlara hiç ummadıkları bir sürpriz hazırlayana kadar

İlk Son Öpücükü okuduktan sonra ne geçmişin ne de geleceğin, sadece şimdinin önemli olduğunu hatırlayacaksınız. Kahvenizi hazırlayın ve kendinizi aşkın, mutluluğun, hüznün ve şu anın kollarına bırakın.
Independent

Elinizde, aşksız bir hayatın ölümden farksız olduğunu sıcacık bir anlatımla sunan, yüreğinize dokunacak bir roman tutuyorsunuz. Modern çağın aşksızlığında yaşarken nefes almanızı sağlayacak bir kitap okumak hakkınız.
Marie Claire

Sevdiğinizle yapmak isteyip de ertelediğiniz planlarınız
var mı O zaman bu kitabı mutlaka okuyun.
Daily Mirror

Hayat dolu, sıcacık, ilham veren bir roman.
Cosmopolitan

Kayan bir yıldız yerine, bir öpücükle dilek tuttunuz mu hiç....
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  572
 • ISBN:
  9786053482192
 • Çeviri:
  Zeynep Yeşiltuna
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nisa Nur 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk bölümde Molly evinden taşınacağı için eşyalarını topluyor. Ne alaka falan dedim ama sonra eşyalarını toplarken 15 yıllık o kadar güzel bir aşk hikayesi anlatmaya başladı ki....Ben merakıma yenik düşüp kitabın son sayfalarını okudum ve bu kitap o sona nasıl bağlayacak diye düşündüm tüm kitabı okurken. Bir çok tahminim vardı ama hiçbirisi bu sonun yakınından geçmiyordu.

Konusuna çok değinmeyeceğim çünkü elinizde varsa hemen okunmalı diyebileceğim bir kitap.

Zamandan zamana atlama olayı biraz karışıktı ama içinden çıkılmayacak kadar değil. Çevirisi ve dili gayet güzeldi...

" Onun karşısında bir gelecek yok , benimse ...
Benimse geleceğimde o yok.
Siz hangisini seçerdiniz? "

Keyifli okumalar

Dila Manga 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jojo moyes un senden önce ben kitabından sonra okuduğum en duygusal kitapti. Anlatmaya baslarsam çok fazla ipucu veririm diye korktuğum için sadece okumanızı tavsiye ederim uzun zamandır kutuphanemde beklediği için sucladim biraz kendimi ama sonuçta kitapların raflarda bizler doğru zaman geldiğinde gözümüze takildigina da inanırım hep.bu kitaptan alınması gereken hayatta bazı şeylerin telefisi yok tıpkı sevdiklerinle gecirdigin an gibi bu yüzden her salise kıymetli aslında dolu dolu hissederek yasanmali herşeyin pahasına. ...

Yeşim İlayda 
22 May 01:53 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bence bir kitaptan daha fazlası diye başlamak istiyorum. Kitabı ağlamaktan okuyamadım. Okurken empati yeteneğinizi kullanırsanız siz de göz yaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz. Olay akışı çok güzel. Ve kitap bir aşktan daha fazlasını anlatıyor. Çaresiz bir durumdayken aşkına tutunan ve onu hiç bırakmak istemeyen güçlü bir kadınla karşılaşıyoruz.

Kitaptan edindiğim en güzel şey;
Geçmişe bakarak üzüldüğümüz zaman şimdiki anı yaşayamıyoruz. Bu yüzden ileri ve yukarı bakmak.

Tuğba Erdoğan 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın belli bir bölümünden sonra hep ah Ryan diye okudum. Neydi o öyle nedendi? 3 zamanlı anlatımı bence kitabı daha da zenginleştirip duygu yoğunluğunu perçinlemiş. Bir ara o duygu yoğunluğundan olsa gerek elime bile alamadım. Molly ve Ryan'in birbirlerine tutunmak için yaptıkları, herşeye rağmen bitmeyen aşkları kesinlikle anın değerini anlayabilmek için okunması gereken bir kitap. Yalnız kitabın ilerleyen sayfalarında elinize mutlaka bir mendil alın.

Tüm okuduğum kitaplar gibi ilk son öpücükte beni etkiledi başta fazla sürüklenemedim ama kendine has kurgusu ve dili var. Bende ikilem yarattı bir yandan anı yaşayıp doyasıya hayattan zevk almak diğer yandan sevdiğim insanı kaybetmek korkusu

gülçin aydın 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

aşk ve acı süper bir kitap ağlamamak mümkün değil var olmakla olmamak arasındaki ince çizgide yürümek kayıplarınızı tamamlamak istiyorsanız kesinlikle bu kitabı okumalısınız.

ecicekk 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

kitabın zaman kavramını anlamak çok güç . Ama son 200 sayfası için diyebilirim ki kitabı elimden bırakamadım . Molly ile oturup ağladım , Ry ' in kanseriyle savasmasında yardımcı oldum . Anı yaşamanın ne kadar güzel oldugunun farkına vardım ve kalkar kalkmaz tüm değerlilerime degerli olduklarını hissettirmeye çalıştım . Teşekkürler İlk Son Öpücük , bana en kıymetli anın yasadıgım an oldugunu yasattıgın için .

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
19 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lezzetliydi. Sanırım en doğru ifade bu. Ve kesinlikle "Aşk Romanı" değil "Romantik bir Kitap" belki de bu yüzden sürükleyici falan değildi, özellikle 300 sayfa kadar, fazlasıyla karmaşıktı.Ama 300. sayfadan sonra her bir tarihin her bir anının önemini anlıyorsunuz ve keşke daha dikkatli okusaydım diye hayıflanıyorsunuz. Etkisi de uzun süre gitmiyor. Mutlaka okuyun.

Cigdem Öz 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne kitaptı ama! Kitap hakkında hiçbir fikrim olmayarak başladım okumaya. Kapağından dolayı romantik bir aşk hikayesi sanıyordum. Öyleydi de. Ama dram ağırlıklı bir aşk hikayesiydi. Belli bir sayfadan sonra hep ağlayarak okudum. Kendimi o kadar kaptırdım ki hickiriklarla agliyordum bir ara. Ayakta alkisliyorum yazari, bu kadar dokunakli bir aski bize yansittigi icin.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sevdiklerimizin kıymetini bilmek,bildiğimizi göstermek onlara doyasıya sarılmak gerektiğini kitabı okurken bir kez daha kavramak acı veriyor.Ne yazık ki sevgimizi gösteremeden hayat avuçlarımızdan akıp gidiyor

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Nisa Nur 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tanıdığım insanların verdiği tepkiler gerçekten en uç noktalarda geziniyordu. Ya siyah-beyaz bir kedere ya da teknikolor bir neşeye bürünüyorlardı.
Yaşam ve ölümden geriye kalanlar gerçekten bu iki miydi? Bu iki tiyatro maskesi mi? "

İlk Son Öpücük, Ali Harrisİlk Son Öpücük, Ali Harris
Yeşim İlayda 
17 May 20:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Birine aşık olmak demek, her zaman mutlu olmayacağına inanmak demek.

İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 282 - Martı Yayınevi)İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 282 - Martı Yayınevi)
Mehtap Akbudak 
16 Mar 19:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Hayat her zaman varacağın bir nokta değildir,bazen yolculuğu da takdir etmek gerekir.

İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 563)İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 563)
Yeşim İlayda 
17 May 00:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Acı veriyordu ama vazgeçmek de istemiyordum.

İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 274 - Martı Yayınevi)İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 274 - Martı Yayınevi)

Yürek, bir ömürlük aşkların sergilendiği bir müze gibidir.

İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 438 - Diane Ackerman)İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 438 - Diane Ackerman)
Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayatınızda biriyle öpüştüğünüz anda, onun sizden daha o esnada uzaklaştığını hissettiğiniz oldu mu? Onların dudaklarının artık öpmek için sizin olmadığını düşündüğünüz oldu mu? Gözlerinizi kapatıp o tek öpücüğe umutsuzca tutunmak, sonradan anımsamak üzere o anı beyninize kazımak istediğiniz oldu mu? Belki de bu öpücük partnerinizden değil de çocuğunuzla, yakın arkadaşınızla veya anne-babanızla da olmuş olabilir mi?

Bugünlerde kollarımı annemin boynuna dolayıp, onu sıkıca sarmalıyor,onun tanıdık limoni kokusunu içime çekiyor,buruşmuş tenini kendi tenimde hissederken gelecekte bana artık sarılamayacağı için acaba o da aynı şekilde mi bana sarılıyor diye düşünüyorum. Belki gözlerimi kapatıp, beni beşikte salladığı günleri veya ilk öpücüklerimi anımsıyor olabilir miydi?

İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 321)İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 321)
ecicekk 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bir insanın hiç beklemediğiniz bir anda hayatınıza girip tanıştığınız andan itibaren size, ona her şeyi anlatabilirmişsiniz gibi hissettirmesi ne acayip, ne tuhaf bir şey.

İlk Son Öpücük, Ali Harrisİlk Son Öpücük, Ali Harris
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
19 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Deneyimlerime göre şunu söyleyebilirim ki, öyle dostluklar vardır ki, zor durumlar karşısında daha da güçlenir ama bazıları vardır ki, eğilir, bükülür ve sonra yıldırım düşmüş bir ağaç gibi çat diye kırılırlar.

İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 448)İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 448)
ecicekk 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ziyan edilmiş onca öpücük şimdi neredeler acaba?
Kimileri çalınmış, kimileri kaybolmuş ya da göz ardı edilmiş, kimileri pervasızca bir kenara atılmış bulunmayı bekliyor..

İlk Son Öpücük, Ali Harrisİlk Son Öpücük, Ali Harris
irem korkmaz 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bana Bunun Gerçek Olmadığını Söyle Öpücüğü
Öpücükle bir şeyi yok etmeye çalıştığınız oldu mu hiç? Dudaklarınızla, başınızdan geçen bir deneyimi silmeye, bir hatayı, bir anıyı, bir dakikayı telafi etmeye çalıştınız mı hiç? Gözlerinizi sımsıkı kapatıp,dudaklarınızın kötü haberi yok edecek güce sahip olmasını dilediniz mi ? Bir anda paramparça olan dünyanızı dudaklarınızla gölgede bırakmayı denediniz mi ? Kayan bir yıldızla değil de bir öpücükle dilek tuttunuz mu hiç ?
Ben tuttum . Keşke dileğimin gerçekleştiğini de söyleyebilseydim size ...

İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 414 - martı)İlk Son Öpücük, Ali Harris (Sayfa 414 - martı)