İlk Turnalar

10,0/10  (1 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
609 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

 "Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
 (Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2004
 • Sayfa Sayısı:
  227
 • ISBN:
  9786054138395
 • Yayınevi:
  Elips Kitapları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kırgız Türkçesindeki ismi Erte Kelgen Turnalar olan kitap, Türkiye Türkçesinde Sıltan Murat, Erken Gelen Turnalar ya da İlk Turnalar adlarıyla neşredilmiştir. Eser bir povesttir ( uzun hikaye )
Aytmatov'un hayatından kesitler de taşır. Çünkü o da tıpkı hikayenin çocuk kahramanı Sultan Murat gibi küçük yaştayken savaşın acılarını yaşamış ve kolhozda sorumluluk verilenlerden birisi olmuştur. Eser, II. Dünya Savaşı nedeniyle yetişkin erkeklerin gitmesiyle boşalan bir Kırgız köyünde verilen tarım mücadelesini anlatır. Küçük çocuklar, geniş ama uzak bir araziyi ekmek için görevlendirilirler.

Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce aynı sıralardan geçmiş ve zamanla sistemin birer elemanı olmuş birkaç eski dostun eşleri ile birlikte yaptıkları bir piknik. Bu piknikte bize ders gibi olan kavgaları. Hocalarının onlara katılması ve sonunda büyük bir felaket ile hikayenin karışık bir şekilde bitmesi.

Cengiz Aytmatov'un Tiyatro eserlerinden biri .

değişik güzel bir kitap