İlk Üç Dakika

7,3/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
394 gösterim
Nobel ödüllü ünlü fizikçi Steven Weinberg'in 38 yıl önce yazdığı İlk Üç Dakika kitabı güncelliğini koruyor. Kitabın yazıldığı 1976'da evrenin kabaca 14 milyar yıllık öyküsüyle ilgili ana kuram, Büyük Patlama Kuramı, ana hatlarıyla ortaya çıkmıştı. Bu öykünün özellikle ilk birkaç dakikası 1960 ve 1970'lerde büyük ilerlemeler kaydetmiş olan temel parçacıklar fiziğine dayanır; temel parçacıklar fiziğinin "Standart Model"i o tarihlerde, özellikle Weinberg'in önemli kuramsal katkılarıyla tamamlanmıştı. Kitapta evrenin tüm evrimine değinilmekte; örneğin, "Evrenin kütlesi tekrar gerisin geri Büyük Çökmeye yetecek midir, yoksa Soğuk Ölüme mi yol açacaktır?" gibi henüz yanıtsız olan sorular da ele alınmaktadır.

İlk Üç Dakika'nın bu güncellenmiş ikinci baskısında, ülkemizin biri astrofizik-kozmoloji ve diğeri kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeni, Weinberg'in 1993 güncellemesinden sonraki 20 yıl içinde elde edilen deneysel sonuçları, Weinberg'e duydukları huşu içinde, mümkün olduğunca kısa dipnotlarla uygun yerlere iliştirmişlerdir. 2013'e kadarki deneysel verileri de içeren kitabın bu sürümü, okurları evrenimizin ilk zamanlarından başlayan ve günümüze dek süren heyecan dolu bir yolculuğa çıkaracak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9786054927449
 • Çeviri:
  Zekeriya Aydın , Zeki Aslan
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Burak Erdoğdu 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamın , evrenin ve onu oluşturan atomaltı parçacıkların karmaşık öyküsü. Kesinlikle bu alanda brllinbir birikimi olanlar tarafından okunmali. Madde , kozmolojik ışınım, enerji nedir nasıl birbirlerine etki ederler. Karşı parçacıkların rolü ve önemi nedir? Uzak gelecekte evreni neler beklemektedir ve her şey nasıl oluştu gibi insan zihnini meşgul eden en zorlu sorulara cevap arayan kitap idrak edilerek okunduğunda birçok cevap sunduğu gibi hiç farkında olunmayan soru işaretlerinin de kapısını aralamaktadir. Zamanın Kısa Tarihi , Ceviz Kabuğundaki Evren , gibi kitaplara nazaran dili daha karmaşık olan eser kanaatime göre ilkin yukarıdaki eserlerin okunmasını getektirmektedir.
Keyifli okumalar...

ihtiyar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Yazar diyor ki; " Kimi ayrıntılı savlar üzerine kafa yormak isteyen, fakat matematiği ve fiziği iyi bilmeyen kişiler için yazdım bu kitabı." Evrenin oluşmasındaki ilk üç dakikayı anlatıyor. Çok az fizik ve astronomi bilgisi olanların rahatlıkla okuyabileceği, hiç bilgisi olamayanlarında araştırma yaparak devirebileceği bir kitap.

Vedat Baysal 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Puan vermedi

Her ne kadar yazar kitap için "Bu kitabın hangi okuyucu için amaçlandığını söylesem iyi olur. Kimi ayrıntılı savlar üzerine kafa yormak isteyen, fakat matematiği ve fiziği iyi bilmeyen kişiler için yazdım bu kitabı. Oldukça karmaşık bilimsel düşünceleri sunmam gerektiyse de, metin içinde aritmetiğin ötesinde matematik kullanılmadı; okurun çok az fizik ve astronomi bilgisine sahip olduğu ya da hiç olmadığı varsayıldı." dese de kitabı tamamen anlayabildiğimi söyleyemeyeceğim. Bunda Tübitak'ın çevirisinin de kısmen payı okduğunu sanıyorum.

İbrahim Karabaş 
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · 25 günde · 6/10 puan

Hawking in Zamanın Kısa Tarihinden sonra ve Caner Taslamanın sıkça refere etmesinden yola çıkarak tamamlayıcı olarak ele alınabilecek bilimsel bir eser. Fizik alanında ortalama üstü bir bilgi dağarcığı olmadan okumak zorlayıcı olmakla birlikte, bir kaç cümle bile yakalamak ilham verici.

Uzel 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her düzeyden bilim okurunun yarar sağlayabileceği, lise çağındaki gençlerin temel bilimlere yönelmesi konusunda esin kaynağı olabilecek hoş bir popüler bilim kitabı. Büyük Patlama ile birlikte gerçekleştiği düşünülen olayları, dördüncü dakikaya kadar inceliyor.

Kitaptan 5 Alıntı

Vedat Baysal 
 27 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ancak Kopernik'den bu yana, insanoğlunun evrende herhangi özel bir konuma sahip olduğunu varsaymaya karşı temkinli olmayı öğrendik.

İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 24 - Tübitak)İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 24 - Tübitak)
Vedat Baysal 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğada her bir parçacık türüne karşı gelen aynı kütle ve spinli fakat karşıt elektriksel yüklü bir "karşıparçacık" vardır; bu çağdaş fiziğin temel kuralıdır.

İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 80 - Tübitak)İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 80 - Tübitak)
Vedat Baysal 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ufuk: Kozmolojide, daha ötesinden hiçbir ışık sinyalinin bize ulaşmak için henüz yeterli zaman bulamadığı uzaklık.

İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 156 - Tübitak)İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 156 - Tübitak)
Vedat Baysal 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir süpernova, Güneş'in bir milyar yılda yayınladığı kadar enerjiyi birkaç günde üretir.

İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 158 - Tübitak)İlk Üç Dakika, Steven Weinberg (Sayfa 158 - Tübitak)