İlk Üç Dakika

7,3/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
2 beğeni  · 
417 gösterim
Nobel ödüllü ünlü fizikçi Steven Weinberg'in 38 yıl önce yazdığı İlk Üç Dakika kitabı güncelliğini koruyor. Kitabın yazıldığı 1976'da evrenin kabaca 14 milyar yıllık öyküsüyle ilgili ana kuram, Büyük Patlama Kuramı, ana hatlarıyla ortaya çıkmıştı. Bu öykünün özellikle ilk birkaç dakikası 1960 ve 1970'lerde büyük ilerlemeler kaydetmiş olan temel parçacıklar fiziğine dayanır; temel parçacıklar fiziğinin "Standart Model"i o tarihlerde, özellikle Weinberg'in önemli kuramsal katkılarıyla tamamlanmıştı. Kitapta evrenin tüm evrimine değinilmekte; örneğin, "Evrenin kütlesi tekrar gerisin geri Büyük Çökmeye yetecek midir, yoksa Soğuk Ölüme mi yol açacaktır?" gibi henüz yanıtsız olan sorular da ele alınmaktadır.

İlk Üç Dakika'nın bu güncellenmiş ikinci baskısında, ülkemizin biri astrofizik-kozmoloji ve diğeri kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeni, Weinberg'in 1993 güncellemesinden sonraki 20 yıl içinde elde edilen deneysel sonuçları, Weinberg'e duydukları huşu içinde, mümkün olduğunca kısa dipnotlarla uygun yerlere iliştirmişlerdir. 2013'e kadarki deneysel verileri de içeren kitabın bu sürümü, okurları evrenimizin ilk zamanlarından başlayan ve günümüze dek süren heyecan dolu bir yolculuğa çıkaracak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9786054927449
 • Çeviri:
  Zekeriya Aydın , Zeki Aslan
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Burak Erdoğdu 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamın , evrenin ve onu oluşturan atomaltı parçacıkların karmaşık öyküsü. Kesinlikle bu alanda brllinbir birikimi olanlar tarafından okunmali. Madde , kozmolojik ışınım, enerji nedir nasıl birbirlerine etki ederler. Karşı parçacıkların rolü ve önemi nedir? Uzak gelecekte evreni neler beklemektedir ve her şey nasıl oluştu gibi insan zihnini meşgul eden en zorlu sorulara cevap arayan kitap idrak edilerek okunduğunda birçok cevap sunduğu gibi hiç farkında olunmayan soru işaretlerinin de kapısını aralamaktadir. Zamanın Kısa Tarihi , Ceviz Kabuğundaki Evren , gibi kitaplara nazaran dili daha karmaşık olan eser kanaatime göre ilkin yukarıdaki eserlerin okunmasını getektirmektedir.
Keyifli okumalar...