İlkbahar Şafağı Ejderhaları Ejderha Mızrağı Destanı 3. Kitap

8,6/10  (21 Oy) · 
68 okunma  · 
15 beğeni  · 
805 gösterim
"Aa, baksana Berem. Burada bir patika var... Ne garip. Bunca zamandır bu ormanlarda avlanırız böyle bir patika hiç görmemiştik."

"Bunun garip bir tarafı yok. Yangınla çalılar çırpılar yanmış hepsi bu. Büyük bir ihtimalle hayvanların açtığı bir patikadır sadece."

"Haydi, patikayı izleyelim. Eğer hayvanların açtığı bir yolsa belki bir geyik buluruz. Bütün gün avlandığımız belli bile değil. Eve eli boş dönmekten nefret ediyorum."
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  387
 • ISBN:
  9789759427528
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

İlk kitap ve ikinci kitap güzeldi, hareketliydi ama bazen durgunlaşıp aksiyondan çok uzak oluyordu ancak bu kitap.. Gerçekten çok güzel bir kitaptı, okurken diğer kitaplarda ki gibi sıkılmadım, açıkçası ilk iki kitap okurken bazen sıkıyordu ve bir oturuşta uzun uzun okuyamıyordum, bu kitapta bu sorun çok olmadı. Özellikle son 50 sayfayı nasıl okuduğumu bilmiyorum, olaylar müthiş bir ivme kazandı ve heyecan doruktaydı.

İlk kitaplarda başlayan olayların bir çoğu bu kitapta açıklığa kavuştu. Bir çok gizem aydınlandı, bir çok sorun çözüldü. Çok fazla olay vardı ve bu okurken çok keyif verdi. Aksiyonu bol bir kitaptı ve gizemde güzel bir ölçüde olunca gerçekten çok güzel bir kitap olmuş. Seriye uygun ve çok iyi bir final kitabı olmuş.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...erhalar-ejderha.html

Ramazan Kudat 
 17 Eyl 14:01 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Peşin ek: Serinin ana üçlemesi olan Güz Alacakaranlığı/Kış Gecesi/ İlkbahar Şafağı Ejderhaları isimli üç kitabı için genel bir incelemedir.

Serinin ana hatları bu üç kitaba dayansa da; yaratılan dünyanın dinamiklerine ve gerçeklerine bağlı kalarak başka yazarlarca yazılmış yüzü aşkın kitap bulunmaktadır. Bu bilgide; seride yaratılan evrenin ne kadar derinlemesine detaylara sahip, kendine has bir dünya tarihi olduğuna ve üç kitaba sığdırılamayacak bir çok hikaye barındırdığına göstergedir. Ve oynayanlarınız var ise bu eser ; yazarların kendi araların oynadığı bir rpg oyundan ilham alınarak kaleme dökülmüştür. Kitabı okumaya başlarken de zaten zihninizde hemen o şekilde canlanıyor olaylar.

Bir kere Raistlin gibi kaç seri okusanız da denk gelemeyeceğiniz orijinal bir karaktere sahip.
Ve benim şahsi olarak en sevdiğim kender Tasslehoff. Gezip tozma aşığı, korku nedir bilmez, eli çabuktur, çenesi düşüktür ve etrafına neşe saçar.
Tanis var birde hem bedeni hem ruhu iki parça olmuş yarıelf kimilerince de yarı insan. Ve aşkları arasında parçalanırken de dostlarına önderlik etmek zorunda.
Kitiara var Kitiara. Bir kadına hem lanet okuyup hem hak verebilir misiniz? Oluyor işte yapıyorsunuz. Ne yapsın ki o da erkek hegemonyası olan bir dünyada ve kötülükte iktidar iken bir kadın nasıl ayakta kalabilecek ise o da onun gereğini yapıyor.
Laurana’ ya değineyim son olarak. Şımarık,pervasız ve laf dinlemez bir aşığın; lafı gediğine oturtan, varlığı ile ardındakilere cesaret veren ve sevdiği için ölümün ağzına yürüyen bir generale dönüşünü izliyorsunuz. Ve muhteşem bir karakter gelişimi bence.

Seri bana kalırsa yüzüklerin efendisinine çoğu yerde yakın temastan geçiyor. İki seriyi de okuduysanız benzerlikler aklınıza birbir düşmeye başlamıştır zaten. Bu hikayede aynı şekilde bir yolculuk üzerine yol alıyor ve biz fantastik aşıkları da dayanamayıp düşüyoruz peşlerine. Yine sıfatına tükürülecek kötü bir iblis dünyaya korku salıyor ve gece karanlığında ufak bir yıldız kadar umudu olan ekibimiz şafağı getirmenin peşinde. Yol uzar giderken karakterlerin iç dünya çatışmaları, olaylara verdikleri tepkiler ve karakter gelişimleri güzel ve sıkıcı olmayan bir dille anlatılmış.

Fantazyanın demirbaşlarından olduğu için tavsiye etmeme bile gerek yok. Fantastik seviyorsanız okumak zorundasınız zaten :D

Hacivat Çelebi 
28 Haz 14:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin üçüncü ve son kitabı. Ne ara başladım? Ne ara bitti? Dragonlance yani Krynn evrenine ait çok önemli kişileri, yerleri ve detayları bu kitapta öğreniyoruz. Son derece gizemli, gerilimli sahneler ve düşmeyen bir tempo. Ve yine finalinde ağzınızı açık bırakan bir sahne. Tüyler diken diken.

Erdinç Ergün 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bu seri gerçekten çok güzel. 3 kitabı okumam bir hafta sürdü o kadar akıcı ki nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Fantastik sevenlerin mutlaka okuması lazım.

Kitaptan 4 Alıntı

Ramazan Kudat 
17 Eyl 14:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Eğer soğuk ve hissiz görünüyorsam bunun nedeni aklımı kaçırmadan hayatta kalabilmem içindir!"

İlkbahar Şafağı Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 75 - İthaki Yayınları/Vakanuvis Astinus)İlkbahar Şafağı Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 75 - İthaki Yayınları/Vakanuvis Astinus)
Esma Tezgi 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tesadüfleri yeterince takip edebilirsen bunların kaderle bir bağları olduğunu görürsün.

İlkbahar Şafağı Ejderhaları, Margaret Weisİlkbahar Şafağı Ejderhaları, Margaret Weis
Esma Tezgi 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Karanlık istila edebilirdi ama umudu hiçbir zaman yok edemezdi. Bir tek mum -veya daha fazlası- alevlenip sönebilirdi ama eski mumlardan yenileri yanacaktı.
İşte böyle tutuşurdu umudun alevi hep, gelen güne kadar karanlığı aydınlatarak.

İlkbahar Şafağı Ejderhaları, Margaret Weisİlkbahar Şafağı Ejderhaları, Margaret Weis