I'll Give You the Sun

·
Okunma
·
Beğeni
·
728
Gösterim
Adı:
I'll Give You the Sun
Baskı tarihi:
2 Nisan 2015
Sayfa sayısı:
429
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781406326499
Kitabın türü:
Orijinal adı:
I'll Give You the Sun
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Walker Books
Baskılar:
Gün Işığım
I
I
Jude and her twin Noah are close until a tragedy drives them apart. Now they are barely speaking - and both are falling for boys they can't have. Love's complicated.
384 syf.
·9 günde·9/10
Başlarında pek sarmasa da ilerledikçe içine aldı kitap. İsmi biraz yanıltıcı olabilir. Zira eğlenceli bir kitap değil. Ama hayatı sorgulatıyor insana. Yalnız şöyle bir uyarım olacak; bir yakınınızı yeni kaybettiyseniz ya da bir hastalık şüpheniz varsa okumayın. Biraz sarsıcı olabilir.
Normalde kitapları yarım bırakmaktan hiç hoşlanmam. Hiç beğenmesem bile bitirmeye zorlarım. Ama ben zevk için okurken hiç beğenmediğim bu kitapla vakit kaybetmek istemedim. Okunmayı bekleyen bir sürü kitabım varken.
Sorun yazım dili. Okurken beni deli etti. Farklı yazım şekillerini normalde severim ama bu kitapta hiç sevmedim. Karakterlerin batıl inançlarıda her seferinde gözlerimi devirmeme sebep oldu. Kısaca sevmedim. Çok seveceğimi düşünerek başlamıştım oysaki. :(
384 syf.
·10/10
İlk başlarda olan olaylar, sonuna gelene kadar olan, söylenen şeylerin nasıl önemli olduğunu görünce o kadar duygulandım ki...

Her şeyin birbiriyle bağlantılı olması, birbirlerine böylesine düğümlenmeleri muhteşemdi. Ben bu tesadüf sayılan şeyleri okurken bir kaç gözyaşı dökmüş olabilirim. Ve çok beğendiğimi de belirtmeliyim. Az önce bitirmiş olsam bile kitaptaki olayları anlatmak istemiyorum çünkü büyüsü bozulur. Okumanız, o havayı içinizde hissetmeniz lazım. Çok güzeldi, Noah'ın anlattığı kısımlar biraz sıksa bile.

-Ralph nerde?
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Noah ve Jude, karakterleri birbirine tamamen zıt ikiz kardeşlerdir; Noah ergenliğinin ilk yıllarından itibaren eşcinselliğini keşfetmiş, bu nedenle de çevresi tarafından baskı ve sataşmaya maruz kalmış, kendini yalnızca resimlerine vermis, tek hayali sanat okuluna gitmek olan bir çocukken; Jude, her daim popüler, çevresi tarafından çok sevilen bir kızdır. Birbirleri için vazgeçilmez olmalarına ragmen, Jude’un ergenliğe girmesiyle birlikte ailesine ters düşen noktaları; cinsel yönü sebebiyle Noah’ın yanında yalnızca annesini bulabilmesi ile birleşince; annelerinin Noah ile daha yakın olması, kaçınılmaz olmuştur.
.

Aradan 3 yıl geçmiş, Jude pek de ilgi duymadığı sanat okuluna girmişken, beklenmedik bir şekilde Noah okula Kabul edilmemiştir! Üstelik anneleri beklenmedik bir şekilde ölmüştür… bu gelişmelerle kendini tamamen kapatmış Noah ve ölen annesine karşı vicdan azaplarıyla savaşırken kendini ispatlama savaşını veren Jude birbirinden tamir edilemez şekilde kopmuştur.
.
Bu yıl okuduğum en Güzel kitaplardan biriydi, bir bestseller gibi görülmesine ragmen, öyle hassas noktalara dokunmuştu ki, yazarın sağduyusuna hayran kaldım…
.
Bu bir, yaraların sevgiyle ve daha önemlisi “hoşgörü” ile sarılabileceğinin hikayesiydi. Çok etkisinde kaldım, rüyama giren yerleri bile oldu… Kesinlikle okuyun
384 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı çok beğendim bana göre roman dediğin böyle olmalıdır, kitap böyle yazılmalıdır. okurken hiç bitmesin istedim yazara hayran kaldım ve onun gibi yazabilmek istedim çok sevdim kalemini. Kitabın içinde o kadar güzel sözler vardı ki bazılarını okurken kalbim acıdı. En çok Noah karakterini sevdim çok özgün bir karakterdi hataları oldu ama her insan hata yapar. bu hatalar karakteri gerçekçi kılmıştı. Ayrıca düşünce şeklini aşık olma biçiminide sevdim. Hep onun bölümleri gelsin diye bekledim.karakterlere gelirsek çok iyilerdi sevmediğim bir karakter yoktu. bir kaç yıl sonra bir daha okumayı istiyorum son olarakta Noah'in Portre isimleri çok güzeldi.
384 syf.
·Beğendi·7/10
Aslında bu kitabı okumak planlarım arasında yoktu. Nasıl bazı insanların aynı hikaye içinde yer almaları kaderlerinde varsa bazı kitapların da bazı insanların kaderlerinde yer almaları gerekiyormuş ki kütüphanede başka bir kitabı ararken - onu bulamadım- karşıma çıktı. Kitap ruhları yapışık ikizler olan Noah ve Jude'nin nasıl da Zeus'un lanetin uğrayıp iki ayrı ruh haline gelip ardından garip olaylar zincirlemeleri sayesinde hayatlarının birleşmeleri hakkında. Birbirinden ne kadar uzak olduğu düşünülen insanların aslında kader çizgilerinin çok yakın hatta tek çizgi olduklarını anladığımız bir kitap.
Yazarın dilinin oldukça genç ve özgün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kitabı okurken sürekli bir canlılık içinde olduğumu hissettim. Uçurtma uçurmak ya da dalgaları kovalamak gibi bir histi. Her ne kadar kitabın kapağı gökkuşağı renklerinde olsa da içindeki olaylar bazen grileşebiliyor. Tıpkı hayatlarımız gibi. Nasıl mutluluk geçiyorsa üzüntü de geçip gidiyor. Okumaktan pişman olmayacağınızı düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar.
Bir tabloya her bakışınızda hem tam olarak aynı hem de tamamıyla farklıdır.
Jandy Nelson
Sayfa 129 - Pegasus Yayınları
Ruh ikizinizle tanışmak, daha önce gittiğiniz bir eve girmek
gibidir eşyaları, duvardaki resimleri, raflardaki kitapları,
çekmecelerin içindekileri bilirsiniz: Gerekirse karanlıkta bile
yolunuzu bulabilirsiniz
Jandy Nelson
Sayfa 233 - Pegasus Yayınları
Bazen bazı şeyleri bildiğini zannedersin, çok iyi bildiğini ama sonra aslında hiçbir şey bilmediğini fark edersin.
Jandy Nelson
Sayfa 270 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
I'll Give You the Sun
Baskı tarihi:
2 Nisan 2015
Sayfa sayısı:
429
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781406326499
Kitabın türü:
Orijinal adı:
I'll Give You the Sun
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Walker Books
Baskılar:
Gün Işığım
I
I
Jude and her twin Noah are close until a tragedy drives them apart. Now they are barely speaking - and both are falling for boys they can't have. Love's complicated.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0