İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere

7,6/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
797 gösterim
Hz. Ali (keremallahu vechehû) Mâlik b. Hâris el-Eşter'i (radıyallahu anh), vergi toplaması, düşmanlarla savaşması için Mısır'a vali tayin ettiğinde kendisine bir emirnâme göndermiştir.
Elinizdeki eser, yönetici ahlâkını veciz bir şekilde çerçeveleyen bu emirnâmeden ve Hz. Ali'nin (keremallahu vechehû) hutbelerinden oluşmaktadır.

Arka Kapak Yazısıdır!..
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  79
 • ISBN:
  978-605-4565-07-8
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayınları
 • Kitabın Türü:
emt 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 6/10 puan

"Ashabım gökteki yıldızlar gibidir; hangisine uyarsanız hidayet bulursunuz" hadisi ekseninde düşünecek olursak sahabe efendilerimizin hayatlarını araştırmamız ve örnek almamız kadar doğal ve faydalı bir şey olamaz.Ve bu sahabe efendimiz ilmin kapısı Hz. Ali ise, konu daha ehemmiyetli bir konu haline gelmekte. Kitap genel hatlarıyla bakacak olursak Hz. Ali'nin Malik b. Eşter'e yolladığı mektuptan alınan tabiri caizse iyi bir yönetici olmanın ipuçlarını içeriyor.Yönetici ve yönetici adaylarının okumalarını tavsiye ederim.

Kitaptan 18 Alıntı

Sakın birini bağışladığın için pişman olma ve asla birini cezalandırdığın için memnun olup sevinme.

İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 19)İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 19)

Seni uyaran kimseyle dostluk kurmaya bak,çünkü o seni tehlikelerden korur ve sana yol gösterir

İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 24 - Semerkand)İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 24 - Semerkand)
Ebru Şahin 
15 Şub 02:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İbn Kesîr, el-Bidâye ve'n-Nihâye, 8/7-8.
Benim sizler adına endişe duyduğum tehlikelerin en yamanı, nefislerinizin peşinden gitmeniz ve hiç ölmeyecekmişsiniz gibi dünyaya bağlanmanızdır.

İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 62)İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 62)
Rıfat ÇELEBİ 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Liderlik
Sakın Allah ile yarışmaya kalkma, azamet ve hakimiyette kendini O'nunla kıyaslama. Yerleri ve gökleri yaratan yüce Allah, bütün zorbaları rezil eder, kibirlileri iyice alçaltır.

İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 20)İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 20)
Rıfat ÇELEBİ 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neler söylüyorsan halkın da senin için söyleyecektir. Allah'ın insanlara bir kul hakkında söylettikleri o kulun gerçek halini gösterir. Bu yüzden kendine azık olarak iyilik biriktir. Hırslarını, arzularını kontrol et. Nefsinin helal olmayan isteklerine karşı elini sıkı tut. Bu sıkılık nefse az bile gelir.

İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 18)İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 18)
Rıfat ÇELEBİ 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Liderlik
Unutma ki hükmettiğin topraklar içinde sana yakın olanı da uzak olanı da birdir. Hepsinin hakkını korumaksenin vazifendir.

İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 36)İlmin Kapısı İmam Ali'den Yöneticilere, Mükerrem Mete (Sayfa 36)
2 /