İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı ve Menkıbeleri

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
385 gösterim
Büyük İmam... Büyük lider, büyük alim... İmam, önder demektir. Mihrapta önde olduğu gibi, her güzel davranışın, her iyi hareketin başında olan demektir. İşte İmam-ı Azam Ebu Hanife: İnsanların her problemini halleden kadı, hakim. Keskin zekası ve görünüşü ile lider. Sevdirerek eğiten, ruh bilimine vakıf eğitimci, ilmi ve kaynaklarını çok iyi bilen alim. Bugünkü ilim hüviyeti tanınan ordünaryüs profesör ünvanı bile, Ebu Hanife'nin yetiştirdiği talebelerden Ebu Yusuf şöyle demiştir. -Ebu Hanife'nin bir ilim meclisine servetimin yarısını verirdim." Bu söz, onun ders halkasındaki ilahi zevki ile ne güzel ifade etmektedir. "Ulema ile otur. Büyüklere sor. Hikmet ehli ile görüş!" (Taberani:323) Bizim tarihimizdeki ilim adamları kadar hiçbir millette alim yetişmemiştir. Kültür ve medeniyeti bütün dünyaya yayan hep alimlerimiz olmuşlardır. İşte bu büyük alimi tanımak, onun hayatını bilmek, yaşayışımıza ayrı bir renk verecektir. Onun feyzinden istifade etmek, o vesile ile ilahi rahmetten nasip almak niyetiyle bu eseri hazırladım. Tevfik ve inayet Allah'tandır.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9786055822552
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Muharrem Okumuş 
29 Nis 11:34 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İmam-ı Azam ilimde tebahür etmiş bir zattır. Fakat buna rağmen tavâzu göstererek şöyle dedi:

- Bilmediklerimi ayağımın altına koysaydım başım göklere değerdi.

İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı ve Menkıbeleri, Ragıp Güzel (Sayfa 51 - Çelik Yayınevi)İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı ve Menkıbeleri, Ragıp Güzel (Sayfa 51 - Çelik Yayınevi)
Muharrem Okumuş 
29 Nis 17:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ebu Hanife yolda giderken karşıdan bir öküz geldiğini görünce yolundan saptı. Dediler ki:

- Ya İmam! Buna sebep nedir?

Şu cevabı verdi:

- Benim aklım var, onun boynuzu...

İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı ve Menkıbeleri, Ragıp Güzel (Sayfa 119 - Çelik Yayınevi)İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı ve Menkıbeleri, Ragıp Güzel (Sayfa 119 - Çelik Yayınevi)
Muharrem Okumuş 
29 Nis 18:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Malı mülkü çok olan bir zengin, İmâm-ı A'zam Ebû Hanîfe (rh.) hazretlerine sorar:

- Benim de senin gibi çok develerim var. Ama namazda bir türlü kalbimi, gönlümü bunlardan kurtaramıyorum. Sen nasıl yapıyorsun?

İmâm-ı A'zam hazretleri şöyle buyurur:

- Ben develerimi ahıra bağlıyorum, kalbime değil!

İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı ve Menkıbeleri, Ragıp Güzel (Sayfa 169 - Çelik Yayınevi)İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı ve Menkıbeleri, Ragıp Güzel (Sayfa 169 - Çelik Yayınevi)