İmamın Manken Kızı

·
Okunma
·
Beğeni
·
17310
Gösterim
Adı:
İmamın Manken Kızı
Baskı tarihi:
Mart 1997
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756717288
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Bahane arayan Gül'de de bulur
Duyamaz hüznünü bülbüde bulur
Şelale suyunda girdaplar bulur
Bahane arayan bulur a canım.

Dalgın dalgın tekrar baktı aynı kapıya. Bu akşam namaz mı uzamıştı? Yoksa ona mı öyle gelmişti? Pencerenin camı kırık olduğundan babası oraya bir bez parçası çakmış, küçük pencerenin sadece bir kanadından dışarısı görünüyordu.

Fatma çalışırken hızını yavaşlattı. Bütün derdi zoru babasına çilesini göstermekti. Oyalanıyordu, bazı görevliler gibi iş yapıyor görünürde hiç durmuyordu.
(Kitabın İçinden)
223 syf.
·Puan vermedi
Yine bir zamanlar 17 18 yaş döneminde kuran kursunda okuyan bir arkadaşım tarafından cebren ve hile ile okumuş olduğum kitaptır. Ha evet Atatürkçü olmamdan dolayı çevremde biraz dinden uzakmış algılanırım. Bu kitapta beni dine yöneltecekmis. Klasik Yeşilçam hikayesi. Artı bir değer katmadı. Kızımız kötü yolun en iyisine düşüyor. Mankenlik yapıyor ancak hiç açık saçık giyinmiyormus. Kızım sen zaten lüks yaşam, pahalı ve açık kıyafetler giyebilmek için evden kaçmışsın. Fırsatını bulmuşsun giy işte. Yok o bir imam kızı hayatta giymez ve durup dururken ailesi özler ve her şeyi bırakıp baba evine döner. Halbuki ben normal bir lisede okuduğum dönemde İmam Hatip Kız Lisesi'nin tuvaleti tıkanmıştı nedeni kız öğrencinin biri 4 aylık çocuğunu zorla düşürmüştü. Sonrada ben dinden uzak onlar dine yakın oluyordu.
223 syf.
·72 günde·Beğendi·10/10
Hayırlı günler arkadaşlar…

İbretlik ve derslerle dolu ve ısrarla tavsiye edebileceğim, akıcı çok güzel ve sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap diyebilirim. Ben çok yorum yapmayı düşünmüyorum size kitabı özetleyecek birkaç alıntı yapmak istiyorum. Buyurun;

1.) Öncelikle insanlar ne der korkusundan kurtulup Allah ne der korkusuna yönelmemiz gerektiği gerçeğini en canlı yansıtan bir eser buyurun.

— Kızım gitti elden Ahmet, gitti. Bir kara el görünmeden aldı yavrumu. Ben de anne ceylan gibi uzaktan bakıyorum avcılara. Gece gündüz uyumaz oldum. Ne yapacağımı şaşırdım. Benim sunduğum hayat tarzının cazibesi o dünyada, onların sunduğu hayat tarzının cazibesi de bu dünyada. Peşinen gördükleri hayat gençleri cezbediyor. Bu dinsiz akım bizi yıkıyor Ahmet, yıkıyor. Aileler içten içe bitiyor ama toplum bunun farkında değil.
— Kızınla yüzgöz olmadın mı hocam? Hala daha çenesini dağıtmadın mı?
Caminin önündeki sandalyeye oturarak bir müddet boşluğa baktı.
— Ne yararı olur ki kızımı içten fethedemedikten sonra? yanlış yaptım Ahmet kardeşim, yanlış. Ben kızıma çiçek sundum, ama kapkara bir paketle sundum. Onlar ise zehiri, çok güzel bir paketle sundular. O güzel, şirin ve kaliteyi temsil eden görünümün altından zehir çıkabileceğine ihtimal vermedi evlatlarımız.
Ahmet, imamın bu açıklamasına çok sinirlenmişti.
— İnan bana hocam sana kızıyorum. Bu kadar da kendini suçlama. Ben senin ne kadar güzel bir baba olduğunu gözlerimle gördüm. Dinsizlik senin kızının ruhundan geliyor, hocam. Vazgeç artık kendine zulmetmekten.
— İşler senin bildiğin gibi değil Ahmet.
— Peki hocam neydi senin suçun günahın, neydi söyle bakalım?
— Suçlarımızın hepsini bilemiyorum. Bildiğim kadarıyla Allah'ın izin verdiklerine ben izin vermedim. Allah ve Rasu-lunun önüne geçmek bu olsa gerek. Hiç unutmam, Fatma daha dokuz-on yaşındaydı. Lunaparktan geçiyorduk. Yalvardı "baba ben de bineyim" dedi. İzin vermedim. Ağladı, ağladı, dakikalarca ağladı. Yavrumun gözleri, burnu bile şişti ağlamaktan, ama izin vermedim. Neden vermedim Ahmet kardeşim, neden?
— Peki sence neden vermedin?
— Kışın kartopu yapmıştım da, elimde birileri görmesin diye onu cebime koymuştum. Onu cebime koyduran unsur neydiyse, kızımı orada sallandırmaya bıraktırmayan unsurlada aynı şeydi.

2.) Peki insanlar ne der korkusu, islamdan uzaklaşmak için bir mazaret sayılabilir miydi? Toplumun hatası islama neden fatura edilmeliydi? Yoksa bir bahanemiydi

— O kursta Allah ve Rasulu yoktu sanki. O kursta Allah'tan başka herkesten korkuyorduk. Kime ne zaman zuhurat görünecek, hangi konuda ne zaman yeni hüküm çıkacak, korkuyla onu bekliyorduk. Şimdi de kursa verdim diye övünüyorsunuz. Hazır okuma aşkımı da öldürdüler... Beni de...
Yakup İmam, mahcup mahcup sordu:
— Peki, ilk kurs öyleydi. Sonraki kursta ne vardı da çıktın? O kurs güzel değil miydi?
Fatma duraklamıştı.
— Hangi kursmuş o hatırlayamadım.
— Hani Zehra'yla beraber gitmiştiniz ya. Orası çok güzel değil miydi?
— Oradan ben çıkmadım. Onlar beni kovdu...
— Neden kovdular? İyi talebeyi niye kovsunlar ki?
— Çok soru soruyormuşum. Mutlaka birisi beni casus olarak göndermişmiş...
— Sonra da sana güzel kurslar bulmuştum kızım ama sen gitmedini
— Tabi gitmedim. Bende ben kalmamıştı ki artık. Bir düşünürün dediği gibi, "madem ki düşünüyorum, o halde varım." Madem ki varım, o halde düşünmeliydim. Düşünen beyin sorar. Soru sorandan korkmamalıydılar. Ben o kursu çok sevmiştim. Kendimden gitmeme sebep oldular.
— Şimdi kendine geldin mi kızım?
Fatma bir an ne diyeceğini şaşırmıştı. Gül Hanım kızının durumuna dayanamamıştı.
— Dinden çıkmak isteyen Fravun, "Hakk'tan gelen kitabın sayfalarını beğenmedim" diye bahane edermiş. Şansına kötü kurs rastladıysa, dine mi küsmen gerekir? Senin canın bir güzel dayak istiyor kızım. Seni başka bir şey paklamaz. Biz de okuduk, hem de ne zahmetlerle. Jandarmalar gelecek korkusu yetmiyormuş gibi, bir de muhtardan ve korucudan korkardık, ihbar eder diye. Buz gibi evlerde okurduk ama babamız vardı başımızda. Ondan cesaret alamazdık ki. Senin başında adı baba var ama babadan eser yok. Tabi böyle yaparsın.
— Anne!
— Annesi mannesi yok. Beni sinirlendirme, ben baban Değilim ha!.. Alırsam seni elime Allah'tan başkası kurtaramaz.
Fatma iyice inatlaşıyordu:
— Yok ya. Senin karşında eski Fatma yok.
Yakup İmam titrek sesle sordu:
— Eski Fatma nereye gitti kızım?
Fatma cevap vermiyor, bir noktaya bakıyordu. Gül Hanım kızını dövmek için fırladığında, Yakup İmam onu güçlükle durdurmuştu.
— Sakın ha! Kızıma vurma! Bırak içindekileri döksün. Bize derdini anlatmayacak da kime anlatacak?
— Bu kız derdini anlatmıyor bey! Aklını başına al! Bu kız bize isyan bayrağını çekiyor. Kurslar kötüymüş de o yüzden çıkmış. Peki kibar annenin kursundan neden ayrıldı? O kursta her şey mükemmel değil miydi? Dersler hiç aksamaz, talebe istediğini sorar, fikri tartışmalar yapılır. Haftada bir dergi, kitap okumaya izin verilir, hurafesiz İslâm öğretilirdi. Hocalar da çok bilinçliydi. Ben bile okumak isterdim orada ama bu kız ordan da ayrıldı.
Fatma hemen müdahale etmişti:
— Doğru o kursu seviyordum ama dersleri güzel veremeyince ayrıldım.
— Ayrılmasaydın. İlk zamanlar tabi ki güzel ders verilemezdi. Sabretseydin. Ama sen sabredemezdin. Kurstan gelirdin, duvarlara manken resimleri yapıştırırdın. Gözün hep onlardaydı.

3.) Mankenlerin namus anlayışı ve edebiyatı:

Fatma, ertesi sabah Hilton Otelinin defile salonuna doğru inmeye başladı. Birkaç merdiven indikten sonra onlarca genç kızın acaip giysiler içinde podyumda gezindiklerini gördü. Kendisi de girmişti aralarına.
Güngör Bey, hemen Fatma'nın eline bir kıyafet vermiş, izah ediyordu:
— Bu elbiseyi al, iç çamaşırı giymeden bu elbiseyi giy. Defile çok seksi görünmeli. Fatma ilk defa böyle bir teklifle karşılaşmış, çok da utanmıştı...
Hırsından titriyordu:
— Hayır! Ben bu kıyafeti söylediğiniz şartlarda ölsem de giymem. Müşteri bizi mi beğenecek, elbiseleri mi?
Bu defa Güngör Bey adamakıllı sinirlenmişti. Gözleri dönmüştü sinirden:
— Bize nutuk atmayı bırak da defol git burdan. Seni bir daha gözüm görmesin. Bu defa Fatma bağırarak cevap veriyordu.
— Siz istemeseniz de gideceğim zaten. Sizin satışınız fazla olsun diye kendimi pazarlayacak değilim.
Güngör Bey biraz sakinleşmiş gibi alaylı alaylı cevap veriyordu.
— Sen mini etek giyerek ne yaptığını sanıyorsun, kuş beyinli kız. Çağdaş ol, çağdaş…
----------------
— Bak Turan, senin için bu kızı uygun gördüm. Necmi'ye de Banu iyi gider. Bu gece eğleniriz.
Fatma'nın birdenbire beyni sarsılmıştı sanki. Kızlar da hep beraber Fatma'ya dönmüşler, onun çok bozulduğunu anlamışlardı. Fatma hışımla ayağa kalkıp bağırmaya başladı:
— Bu ne demek oluyor böyle? Bizler şey miyiz be? İyice azıttınız artık. Defolun hemen bu evden, defolun!... Terbiyesiz, şerefsizler! Her kadını kendinize eğlence aracı mı sanıyorsunuz? Herkesin kendine göre namusu, şerefi vardır. Siz hâlâ bunu bilmiyor musunuz?
Fikri bozuntuya vermeden gülüyor, etrafına bakarak sorular soruyordu:
— Ne diyor bu be? Siz anladınız mı? Akşama kadar herkese bacak gösterir, yüzlerce erkeği tahrik eder. Şimdi de namustan bahseder. Kim yutar ulan senin namusunu? Mankenlerden namuslu mu çıkarmış?
Bu soruya Nejla da çok bozulmuştu:
— Bu ne anlama geliyor Fikri? Biz namussuz muyuz?
Fikri bu soruya daha çok şaşırmıştı:
— Sen de mi, sen de mi Necla! Kız sen de mi namuslusun?
— Tabi namusluyum. Hiç değilse para için bir erkekle olmadım.
— Yani sen parasızlardansın! Alıştınız kızım, yılda on erkek değiştiriyorsunuz, hâlâ hayat kadını olmadığınızı söylüyorsunuz. Tabi yılda on erkek olursa, namuslusunuz ama hayat kadını namussuz... Namusun ne demek olduğunu mu bil-miyorsunuz,yoksa namusun ne olduğunu unuttunuz mu?

4.) İyi niyet başka bir şey, Düşünememek, Ahmaklık çok başka bir şey ve son:

— Necla'yı anladık. Sen hani tevbe etmiştin?
— Ben vücudumu satmadım ki:
Fatma günlerin verdiği stresin de etkisiyle bağırarak tepkisini dile getirdi:
— Bıktım bu sözden, bıktım! Hayat kadını illa kendisini satanlar mı olur? Parasız olarak aynı işi yapan ve hala tevbe etmeyen hayat kadını değil midir? Ama bende suç.
Allah'a inancı bile olmayan insanın tevbesine inanıp onunla arkadaş oldum…
----------------------
Sevgi gittikten sonra Fatma ile Özlem başbaşa kalmışlardı? Özlem'e Nedim Beyin konuşmasından söz açmak istiyor, ona soruyordu:
— Seninle özel konuşacağım, dedi. Sence bu ne anlama geliyor? .
— Yemeğe davettir. Zaten patronların çoğu yanında çalışan kızları, özellikle mankenleri ellerinin altında modern hayat kadını gibi görüyorlar. Canım biz çağa uyum sağladık diye onların sermayesi olmadık ya. Bu konu onuruma dokunuyor. İmkanım olsa, patronların eğlencesi (!) olan tüm mankenlere, oyuna gelen tüm sekreterlere, bütün kadınlara, "sermaye olmayın" derdim. Onların eğlence aracı olmayın. Zengin erkekler, istedikleri her kadını elde edebileceklerine ait güvenlerinden vazgeçmeliler. Ama, "bu onurlu davranışı, onurlu kadınlar yaparlar" derdim.
Fatma, Özlem'e akıl sır erdiremiyordu. Mayo ile gazetelere çıktığı halde, bu giyimin bile erkeklerin zevklerine ve ceplerine yaradığını acaba hesaba katmıyor muydu? Onun görüşlerini öğrenmek istiyordu. Kafasındaki soruyu sorarsa, verdiği cevaptan anlardı Öz-lem'i:
— Özlem, sana birşey sormak istiyorum. Sence bikiniyi, iç mayoyu kadınlar giydiği halde neden defilelere erkekler geliyorlar? Neden erkeklerin arzularına göre hazırlanıyor her şey? Kadınlar plajlarda bile erkeklerin zevklerine göre mayo giymeye itiliyorlar. Sence bunun sebebi nedir?
— Hiç düşünmedim ama doğru söylüyorsun. Moda mafyası, erkeklerin zevklerini kullanarak ve kadınların aptallığından yararlanarak köşeyi dönüyorlar ama ne yapalım. Bu alem böyle gelmiş, böyle gider.
-----------------
Birkaç gün sonra yine gazetede resmi çıkmıştı Özlem'in. Resminin çıkacağını biliyordu, ama neler yazılacağını bilmiyordu. Gazeteyi alıp Fatma'nın yanına gitmiş isyan halinde derdini döküyordu:
— Şunu okur musunuz lütfen.
Fatma dikkatlice okumuştu yazıyı:
— Okudum ne var?
— Ne var olur mu? Erkeklerin yüreklerini hoplatmışım. Bunlar nasıl söz böyle?
Fatma şaşırıyordu:
— Zaten arabanın üzerine mayolu manken oturtmalarının sebebi de erkeklerin yüreklerini hoplatmak değil mi? Yoksa neden kadın çıkarsınlar ki arabaya? Üstelik mayo ile. Araba ile ne alakası var mayonun?
— Anlayamadım, bizim mayo giymemizin sebebi, erkeklere şirin görünmek midir?
— Aaa! Özlem sen bunu bilmiyor musun?
— İnan ki ben hiç bu şekilde düşünmemiştim. Doğrusunu istersen ben çok fazla üzüldüm. Boy boy resimlerim çıktı ama ben konuya cinsel yönden hiç bakmadım. Ben ne böyle bir şöhret, ne de böyle bir para isterim. Ben bu işi sanat diye düşünüyordum.
— Ya da öyle düşündürüldün. Sen değil, feminist mankenlerin bile çoğu erkeklerin arzularına hizmet ettiklerinin farkında değiller…

:))) İyi okumalar...
223 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İlk defa bir kitabı okurken duygularımı anlatabilecek bir sözlüğe sahip değilim...

O kadar güzel ve akıcı anlatılmış yaşadıklarımız yaşananlar....
Çoğu zaman kendimize değil etrafımızdakini yargılamak hoşumuza gidiyor kendi hatalarımızı görmezden gelip
İslami şahsiyet ilan ediyoruz kendimizi
Anlatmakla olmuyor okunması gereken bir kitap anne ve babaların (nasipse aday olan kardeşlerime) örnek olacak bir kitap
Gençlerimizin okumasını şiddetle tavsiye ederim... Yazarımızdan ALLAH razı olsun kalemine sağlık...
223 syf.
·Beğendi·4/10
çok güzel bir kitap fatma burda azla yetinmediği için başına farklı belalar alıyor.Babasının mesleğini küçümsüyor.Ama en sonunda pişman oluyor.bu kitaptan aldığım ders hiç bir şeyi küçümsememk ve olanla yetinmek.
223 syf.
·7/10
Daha önce bu tarz kitaplara sıkça okuduğum için , benim açımdan , pek merak duyduğum bir kitap oldu.Dinden imandan ayrılmanın ardından gelen yıkım anlatılmış.İmama acıyarak okudum.Gerçekte görmüş duymuş olsam da aynı şeyi söyler miydim bilmiyorum ama imamın kızını fazla şımarttığını ve duygusal yapısını gereğinden fazla ortaya koyduğunu düşünüyorum.Tabi ki hepimiz insanız , duygularımızla varız lakin imamınki aşırı belliydi.Buraya kadar yazdıklarımı gözden geçirince gerçek hayattan söz eder gibi yazdığımı fark ettim ki bu da yazarın başarısıdır.Bu konuda realist olabilmek çok hassas bir nokta.
Kitabı okuduysanız ve beğendiyseniz Halit Ertuğrul ' u da bir deneyin derim.
223 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Merhaba herkese..
Küçüğümüze bir şeyler öğretirken zor kullanmak, dövmek, şiddet uygulamak çözüm değildir. Çözüm doğruları anlatarak söylemek. Bu romanın bana en çok kattığı düşünce bu oldu. Hayatım boyuncada bu düşünce yapısında gitmeyi temenni ediyorum. Romanda Fatma adında bir genç kızımız var. Genç kızımız dini zorlamalara sıkışmış bir hayatı yaşadığını düşündüğünden dolayı gözü hep lüks yaşamlardaydı. Babası caminin imamı Yakub Efendi, annesi ise bir ev hanımıdır. Fatma küçükken caminin önünde oynarken, iki yaşlı ve şık giyimli adamın konuşmalarını duymuştu. Adamlardan biri imamlardan nefret ettiğini söylemiştir. Bu düşüncelerden dolayı babasına karşı hep bir öfke beslemiştir. Fatma bir gün evi terk eder ve hayatın hiç bilmediği yönlerini görür... Roman her kesimden insana değinmekteydi. Romanı okurken yazarımız bizlere düşündürmeyi ve öğütler vermeyi amaçlanmıştır. Bu konuda da çok başarılı idi.
Keyifli okumalar..
223 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Herkese öneririm. Çok iyi bir kitap. Bazı yerlerde kendimle bağdaştırdığım çok şey var . imamınkızı bile olsa bir kızın acı hayat hikayesi. Ağladığım , sevindiğim kısaca her hali ile çok iyi bir kitap.
223 syf.
·8/10
Zamanında okuduğum, merak ettiğim, lakin artık taraflı yazdığına kanaat getirdiğim bir yazardır Emine Şenlikoğlu. Kimseye tavsiye etmeyi düşünmüyorum.
223 syf.
·Puan vermedi
Gerici yazarımız tarafından yazılan kitap. Yıllar önce bir hata yaparak okudum. Kendisinden ve fikirlerinden uzak durmanızı tavsiye eder, kitabı tavsiye etmem.
İmamin bi kizi var kizdaolmayan yok babasi imam kizi manken bayagi bi kiniyorlar ama kizizn umrunda bile degil babasi yazik adam kederinden olicek ama zaten genelde boyle oluyor cocugunu imanla buyutuyor sonra arkadas cevresi bozuyor

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İmamın Manken Kızı
Baskı tarihi:
Mart 1997
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756717288
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Bahane arayan Gül'de de bulur
Duyamaz hüznünü bülbüde bulur
Şelale suyunda girdaplar bulur
Bahane arayan bulur a canım.

Dalgın dalgın tekrar baktı aynı kapıya. Bu akşam namaz mı uzamıştı? Yoksa ona mı öyle gelmişti? Pencerenin camı kırık olduğundan babası oraya bir bez parçası çakmış, küçük pencerenin sadece bir kanadından dışarısı görünüyordu.

Fatma çalışırken hızını yavaşlattı. Bütün derdi zoru babasına çilesini göstermekti. Oyalanıyordu, bazı görevliler gibi iş yapıyor görünürde hiç durmuyordu.
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 3.029 okur

  • M
  • Zeynep Akbaş
  • Beyzanur Atış
  • Burcu nacar
  • Ahmet Kaya
  • Mehmet Can BALA
  • Mücahit ÇAKIR
  • İsmet durmaz
  • Zeynep Büşra
  • İnziva©ı_Kitap

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%9.9
18-24 Yaş
%36.6
25-34 Yaş
%33
35-44 Yaş
%9.4
45-54 Yaş
%2.8
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.7
Erkek
%18.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33 (175)
9
%13.7 (73)
8
%13.9 (74)
7
%12.6 (67)
6
%7.5 (40)
5
%7.3 (39)
4
%3.2 (17)
3
%3.2 (17)
2
%0.9 (5)
1
%4.5 (24)

Kitabın sıralamaları