İmamın Manken Kızı

7,5/10  (101 Oy) · 
561 okunma  · 
81 beğeni  · 
7.734 gösterim
Bahane arayan Gül'de de bulur
Duyamaz hüznünü bülbüde bulur
Şelale suyunda girdaplar bulur
Bahane arayan bulur a canım.

Dalgın dalgın tekrar baktı aynı kapıya. Bu akşam namaz mı uzamıştı? Yoksa ona mı öyle gelmişti? Pencerenin camı kırık olduğundan babası oraya bir bez parçası çakmış, küçük pencerenin sadece bir kanadından dışarısı görünüyordu.

Fatma çalışırken hızını yavaşlattı. Bütün derdi zoru babasına çilesini göstermekti. Oyalanıyordu, bazı görevliler gibi iş yapıyor görünürde hiç durmuyordu.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1997
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789756717288
 • Yayınevi:
  Mektup Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şule ALTAN 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Daha önce bu tarz kitaplara sıkça okuduğum için , benim açımdan , pek merak duyduğum bir kitap oldu.Dinden imandan ayrılmanın ardından gelen yıkım anlatılmış.İmama acıyarak okudum.Gerçekte görmüş duymuş olsam da aynı şeyi söyler miydim bilmiyorum ama imamın kızını fazla şımarttığını ve duygusal yapısını gereğinden fazla ortaya koyduğunu düşünüyorum.Tabi ki hepimiz insanız , duygularımızla varız lakin imamınki aşırı belliydi.Buraya kadar yazdıklarımı gözden geçirince gerçek hayattan söz eder gibi yazdığımı fark ettim ki bu da yazarın başarısıdır.Bu konuda realist olabilmek çok hassas bir nokta.
Kitabı okuduysanız ve beğendiyseniz Halit Ertuğrul ' u da bir deneyin derim.

fatma zehra 
17 Kas 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

İmamin bi kizi var kizdaolmayan yok babasi imam kizi manken bayagi bi kiniyorlar ama kizizn umrunda bile degil babasi yazik adam kederinden olicek ama zaten genelde boyle oluyor cocugunu imanla buyutuyor sonra arkadas cevresi bozuyor

Tuğba Karakaya 
28 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap konusunda arada kaldım. Ama sonuç olarak sevdim. Sevmediğim kısım hikayenin yaratıcı olmaması ve çok çok basit bir anlatım tarzının olması. Sevdim çünkü bana dini anlamda bilmediğim birşey öğretemese de, çocuk psikolojisi hakkında nedense hiç düşünemediğim bir şey öğretti. Kısaca anlatmak biraz zor deneyeceğim :) Çocuğunuzu kızarak mı yolundan döndürürsünüz yoksa ne yaparsa yapsın kızmayacağınızı bilmesini sağlayarak ve bir şekilde yolundan döneceğine güvenerek sadece zaman mı verirsiniz? Peki hatasından dönme cesaretini hangisi verir? Döndüğünde sizin onu ne olursa olsun kabul edeceğinizi bilmesi mi yoksa çok kızacağınızı bilmesi mi? Peki hata yaparken izlemek kolay mı :) Daha önce hiç bu kadar düşünmemiştim bu konuyu :) Daha detaylı yorumum blogda mevcut;

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...mine-senlikoglu.html

şerife sena kodaş 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 38 günde

Fatma , evin genç kızıydı. Zeki ,sürekli kitaplar okuyan bir gençti. Fatma’nın babası imamdı.Fatma , babasının imam olmasına tahammül edemiyordu.Çünkü , Fatma küçükken bazı insanlardan bir şeyler duymuştu İmamlık mesleği ile alakalı. O yüzden Fatma babasının bu mesleğini hiç sevememişti.

Fatmaların evi yağmur yağdığında sürekli su alıyordu.Her şey ıslanıyordu. Bu yüzden Fatma hep isyanlardaydı.Fatma can sıkıntısını üzerinden atmak için Betüş adında ki komşularına gidiyordu .Orda tv izleyip vakit gecırıyordu.Betüş’ün pek de iyi bir geçmişi yoktu.Betüş kadın ticareti yapıyordu.Fatma Betüş’e giderken yol üzerinde evleri olan tekerlekli sandalye ye mahkum genç delikanlı ıle de uğrasıyordu. Delikanlı Fatma’ ya aşıkdı ama Fatma yüz vermiyordu.Sürekli O’nun kalbini kırıyor incitici davranışlarda bulunuyordu.Yakup İmam , kızı Fatma ‘nın bu durumu için çareler arıyordu.Çünkü Fatma hep isyan ediyordu, hiçbir şeyden memnun olmuyordu.Kafasına göre davranıp hareket ediyordu. Fatma, bir gece Betüş’lerde kalacağını söyleyip evden gitmişti. Yakup imam akşam eve geldiğnde Fatma ‘nın Betüş’lerde kalacağını öğrenmişti ve bu duruma çok sinirlenmişti.Öfkeyle evden çıkan Yakup imam soluğu Betüş ‘lerin evinde almıştı.Fatma ‘yı alıp eve götürmüştü.Fatma yine isyan ediyordu yeter deyip bağırıp çağırıyordu babasına .Çalışmak istediğini söylüyordu.’’Okutmadınız madem bırakın da çalışayım’’ diyordu.Yakup imam mecburen çalışma isteğini kabul etti biricik kızının .

Fatma için yeni bir başlangıçtı.Fatma babasının bulduğu işde çalışmaya başladı.Ama Fatma bu işi beğenmiyordu.Çünkü Fatma manken olmak istiyordu.İki hafta çalıştıktan sonra Fatma gizlice buradan ayrılararak mankenlik ajansında yanında işe başlamıştı.Fatma git gide kötü alışkanlıklar kazanıyordu.Sigara içmeye başlamıştı.Eve geç saatlerde geliyordu.Yakup imamın bu durum dikkatini çekmişti .İş yerini arayıp bu durumu öğrenmek istediğinde acı gerçekle karsılaşmıştı.Çünkü biricik kızı, gözünün nuru Fatma işden ayrılalı yedi ay olmuştu.Hergün evden işe diye çıkıp gidiyor geç vakitlerde geliyordu. Yalanları ortaya çıkmıştı Fatma ‘nın.Yakup imam kızının ne yaptığını öğrenmek için onu takip etme kararı aldı.Sabah Fatma evden çıktı babası da hemen arkasından.Fatma taksiye binince ,Yakup imam da hemen bir taksi çevirip takibe başladı

NesliKA 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Lise yıllarında okuduğum bir kitap. Neyseki o yıllar okumuşum o zamanlar çok etkileyici bulmuştum kitabı. Şimdiye bırakmamak iyi olmuş alıp yüzüne bile bakmayacağım kitaplar arasına girdi. Çünkü bazı kitaplar belli yaşlarda okunmalı. Tabii bazı kitaplar da vardır ki her yaşa hitap eder bir ömür okusan doymazsın...

Ceren Acer 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuyalı uzun zaman oldu. Ama içeriği, karakterleri daha dün gibi aklımda. Bu benim şimdi bile etkisinden çıkamadığım bir romandır. Yazar çok akıcı bir biçimde ele almış ve de çok ustaca işleyip biz okurlara sunmuş. İyi ki de sunmuş harikaydı ve duygu yüklüydü okuyun bunu elinizden bırakamayacaksınız.

Elif Seydaoğlu 
02 Ağu 2015 · Beğendi · 10/10 puan

dini kitapları çok sıkıcı bulurum. Bununn için hiç okumam. Ama bu kitabı arkadaşlarım bana tavsiye etti. Bende okudum ve hiç pişman olmadım. Gayet akıcı anlaşılır bir dille yazılmış bir kitap. Dini kitap sevmeyip denemek isteyen arkadaşlara tavsiyye ederimmmmmmmm...

Elif Danış 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitaba ilk başlarken bir arkadaşım vardı ve kız çok güzeldi babası da imam olunca bende esprisine okumaya karar vermiştim. Oysa o kadar güzel bir kitaptı ki sonunda olamaz dedikten sonra beni şaşırttı. Hayatın gerçeklerine değinirken içimi sızlattı.

rabiadurmaz 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ilk okuduğum kitaplardan biri. Bana kitap Okumayı sevdiren kitap oldu.İnsani etkileyen bir olay örgüsü var Okumayı Düşünen Arkadaşlara tavsiye ederim

EMRE YAMAN 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Spoiler

Aile reisi imam olan Fatma'nın yaşadıklarını anlatan bir kitap. Fatma'nın babasından gördüğü dini terbiyeyi baskı olarak anlayıp kendini bu durumdan kurtarmak için evden kaçmasıyla başlayan olaylar zinciri.

Mankenlik uğruna babasına karşı gelişi, bu uğurda adım atması dünyasını değiştiriyor. Sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarla başlayıp mini etek giyip mankenlikle yaşamına devam ediyor. İçinde yaşadığı ikilik arasında kalıp geri eve dönmek ve dönmemek arasında gidip geliyor.

Bu durum kendisinde var olan inancı tetikleyip yanındaki arkadaşlarını da etkiliyor. Sonunda kararını verip doğru olanı yapıyor.

Dil sade ve akıcı sizi hiç yormuyor.Ama kısır bir döngü içinde olayların geliştiğini söyleyebilirim. Başına geçtiğinizde bir günde okunabilecek bir eser.

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Aysel 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Başkasının hakkını yemek adaletsizliktir de, insanın kendi hakkını yemesi adaletsizlik değil midir?"

İmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğluİmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğlu
Aysel 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ufku açar okumak. Bazıları, okuduklarını belki on yıl sonra duyup anlar ama birgün mutlaka anlarlar."

İmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğluİmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğlu
Aysel 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İyiliğin yola getirmediğini kötülük hiç getirmez. Kötülüğün gücü yoktur. Ne kadar güçlü gibi dursa da gücü yoktur."

İmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğluİmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğlu
Aysel 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Asıl kara sevda, kişinin ulaşması mümkün olmayana aşık olmasıdır."

İmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğluİmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğlu

Gençlik, yaşlıların aynasıdır! Aynadakilerini beğenmeyen, aynadan değil kendisinden hesap sormalıdır!

İmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğluİmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğlu

Felsefe bütün yönleriyle gençliğimize anlatılmalı. Felsefeyi ulaşılmaz sanmalilar.din varsa felsefe olmaz.felsefe varsa din olmaz gibi bir inanç gencliklerden arındırılmali

İmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 140)İmamın Manken Kızı, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 140)