İmamlar ve Haramiler Medyası

8,6/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
430 gösterim
Usta gazeteci-yazar Sabahattin Önkibar, Türkiye'nin yakın tarihinden başlayarak günümüze uzanıyor ve medya-politika ilişkilerine dair sarsıcı, şaşırtıcı gerçekleri ifşa ediyor.

İmamlar ve Haramiler Medyası, net bir "çöküş" manzarası sunuyor. "Medyaya zifiri bir karanlık çökmüş durumdadır" diyen Önkibar, yalnızca yozlaşan gazetecilerin değil, her şeye rağmen direnenlerin, satın alınamayanların da portrelerini çiziyor. AKP öncesi ve sonrasından çarpıcı kesitler aktaran kitap, medya üzerindeki baskının boyutlarını gözler önüne seriyor. Erol Simavi'den Aydın Doğan'a, Kemal Ilıcak'tan Asil Nadir'e, Cem Uzan'dan Dinç Bilgin'e, Turgay Ciner'den Ethem Sancak'a açılan yelpazede medya tarihi yeniden yazılıyor.

- Burnundan soluyan Turgut Özal ve ilk "havuz medyası"
- "Vehbi Koç'un gayrimeşru oğlu" denilen medya patronu
- Erol Simavi neden İsviçre'ye kaçtı?
- İhlas Grubu ve Recep Tayyip Erdoğan
- Sabah-Atv grubunun gerçek satış öyküsü
- Medyadaki MİT'çiler
- Cumhuriyet'i tefriş eden ünlü gazetecinin amacı neydi?
- Cemaat medyasının lejyonerleri
- Türk Silahlı Kuvvetleri ve medya
Serdar Poirot 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Gazeteci yazardan oldukça güzel bir araştırma eseri. Turgut Özal döneminden itibaren siyasilerin medya ile olan ilişkisi ve son dönemlerde yaşanan olayların detaylı bir şekilde aktarıldığı bir kitap. Siyasilerin kendilerine yandaş medya arayışları, AKP'nin yükselişi ve döneklik yapan yazarlar, basın dünyasındaki iğrenç ilişkiler, Mehmet Cengiz ve şürekasının tapeleri, 17-25 Aralık ve Ergenekon operasyonlarında medyanın rolü ve daha nice ilişkilerin yer aldığı bir kitap. Son dönem siyasi tarihi ve basın dünyasını merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.