Îman ve Küfür Muvazeneleri (Risale-i Nur Külliyatından/ Büyük Boy - Cilt (Keten) Bezi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.116
Gösterim
Adı:
Îman ve Küfür Muvazeneleri
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatından/ Büyük Boy - Cilt (Keten) Bezi
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Neşriyat
Baskılar:
İman ve Küfür Muvazeneleri
Îman ve Küfür Muvazeneleri
İman ve Küfür Muvazeneleri
İman Ve Küfür Muvazeneleri
245 syf.
·40 günde·Puan vermedi
Nerden başlasam bilemedim :)

Evet hiç bu kadar uzun serüvene çıktığım bir kitap olmamıştı. Niye bu kadar uzun sürdü bu kitabı bitirmen diye sorarsanız, kitap gerçekten nasıl desem her sayfasını okudukça sanki insana biraz vakit lazım oluyor, o satırları hazmetmesi için. Eser içerisinde eski osmanlıca kelimeler çok bulunuyor. Ve gerçekten okuyupta, anlamadığım sayfalar oldu, hatta en başa dönüp baştan da okudum bir çok sayfayı, ama anlamayınca, anlaşılmıyor valla :) garip bir şekilde anlamamama rağmen sanki o satırları anlamışım gibi ruhumda bir doyum hissetim kitabı okurken. kitabın ilk sayfalarına göz atıp, ya bu kitap hiç bana göre değil diyip okumaktan vazgeçe bilirsiniz, bende öyle dedim ilk başlarda, ama bir zaman sonra yazarın anlatış dilinede alışıyor insan. Hatta osmanlıca kelimeler bile öğrendim diye bilirim :) benim size önerim “Risale-iNur“ kütüphanesi adlı bir uygulama var. onu indirip oradan okumanızı öneririm. Çünkü anlamadığınız kelimelerin üzerine basılı tutunca, anlamının ne olduğunu açıklayan bir yazı çıkıyor yukarda, ve böylelikle yazarın dilini daha çabuk kavrıyor, ve tabikide anlıyorsunuz. En azından kendinizi google’de bulmuyorsunuz dakika başı :) ağır ilerleyen, çokça sabır gerektiren bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ama eğer okumayı düşünüyorsanız ilk sayfalar da pes etmeyin kesinikle devam edin. Herkezin okumak istiyiceği bir kitap olmadığını biliyorum. Ama aradada böyle kitaplar da okumamız gerektigini düşünüyorum ben.


Keyifli okumalar...
245 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Okumaya , başlamaya , bitirememeye korktuğum kitaplar.... "Risale-i Nur Külliyatı"
Üstad Bediüzzaman Hazretleri ...

Bilmem kaçıncı defa okumaya karar verdiğim , hatta başlayıp bıraktığım ,Lemalar , Sözler , Gençlik Rehberi .....
Bu kez yine tamam dedim başlayacağım , sâdık kalacağım Risale'ye ...

BİSMİLLAH , her hayrın başıdır . Biz dahi başta ona başlarız. ...... diyerek birinci Söz'e başlıyor Üstad .
BİSMİLLAH diyerek başlamalıyım dedim . Ve okuyup bitirdiğim ilk kitabı oldu."İman ve Küfür Muvazeneleri"

Orhan Kırkpınar ; Risale, nazlı gelin gibidir ,peçesini herkese açmaz diyor. Ve nazını kırdığım için çok mutluyum...

Okumamak için o kadar fazla bahane var ki ... Dili çok ağır , kelimelerin anlamını bilmiyorum , anlamıyorum zaten , zamanım yok gibi .... Lütfen kendimizi kandırmayalım.(başta ben) O kadar malayani konulara saatler ayırabiliyorsak ,yarım saatimizi de Risale'ye ayırabileceğimizi düşünüyorum.

Tüm kitabı alıntılarla paylaşmak isterdim;Her cümlesi hayatımıza yön veriyor.

Ey nefsim! Madem öyledir, sen dahi kalbim gibi ağla ve bağır ve de ki:
'Fâniyim, fâni olanı istemem.
Âcizim, âciz olanı istemem. Ruhumu Rahman'a teslim eyledim, gayr istemem. İsterim, fakat bir yâr-ı bâki isterim.
Zerreyim, fakat bir Şems-i Sermed isterim.
Hiç-ender-hiçim, fakat bu mevcudatı birden isterim.'"
 • Lem'alar
  9.3/10 (239 Oy)308 beğeni837 okunma1.505 alıntı4.670 gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.4/10 (296 Oy)368 beğeni970 okunma1.117 alıntı6.406 gösterim
 • Mektubat
  9.3/10 (215 Oy)280 beğeni708 okunma2.229 alıntı3.874 gösterim
 • Tarihçe-i Hayat
  9.3/10 (163 Oy)196 beğeni551 okunma1.077 alıntı2.721 gösterim
 • Sözler
  9.2/10 (413 Oy)500 beğeni1.145 okunma2.949 alıntı8.608 gösterim
 • Mesnevi-i Nuriye
  9.5/10 (151 Oy)185 beğeni471 okunma955 alıntı3.242 gösterim
 • Şualar
  9.2/10 (130 Oy)161 beğeni452 okunma855 alıntı2.415 gösterim
 • Gençlik Rehberi
  9.0/10 (153 Oy)203 beğeni642 okunma466 alıntı3.728 gösterim
 • Küçük Sözler
  8.8/10 (151 Oy)147 beğeni545 okunma368 alıntı2.912 gösterim
 • Barla Lahikası
  9.4/10 (102 Oy)108 beğeni378 okunma409 alıntı1.687 gösterim
245 syf.
·64 günde
Şöyle ki aslında uzun bir inceleme yapamayacağım çünkü yarın sınavım var ve içinde bu kadar yoğun içerik olan bir risaleyi anlatmaya çalışsam ki anlatamam oyüzden hiç yazmamanın daha doğru olduğunu düşündüm... Bu benim ilk risale okuyuşumdu. O sebeble heyecanlıydım ve çok şükür ki bir tanesini bitirmek nasip oldu. Aslında dil olarak beni yoran başka kitap olsa bitirmeye çalışmazdım ama okuyan kişilerin cümle kuruş şekline, anlatım tarzına ve kelime dağarcıkları başta olmak üzere ki bu şeklen gözüken bir faydası baktığımda ve ilmen, fikren ve elbetteki manen de şifa bulduklarına inandığım ve ben de "onlar" gibi olmak onlara yetişebilmek gayesiyle okudum. Ve faydasını da biraz biraz görmeye başladım. En basitinden ufak bir sohbette verdiğin örneklere bile yansımış olması bilgilerin hafizana yerleştiğinin kalıcılaştığının göstergesi. Bu bakımdan somut örnekler içermesi de bunu kolaylaştırıyor diyebilirim.
Dediğim gibi ilk risale okuyuşumdu. O yüzden pek bir altyapıya sahip olduğum söylenemez bu incelemeden de anlaşılıyor :) Lakin risale okumaya devam etmek istiyorum inşallah da edeceğim.
İman ve küfür muvazenelerinden başladım ama ikinci olarak ne okunması gerektiğini bilmiyorum pek fazla. Belirli bir sıralaması ya da okuma kolaylığı açısından bir işleyişi var ise risale-i nur okuyanlardan tavsiyelerini beklerim.
Hayırlı geceler dilerim.
245 syf.
·Puan vermedi
İlk okuduğum zaman bazı kelimeleri anlamamıştım ve bunu okumanın zor olduğunu düşünmüştüm. Bir yere kadar okuduktan sonra karar verip baştan okudum ve anlamadığım yerleri tekrar tekrar okudum, kitabın sonuna geldigim de ise söylenen dini ahlakın nasıl olacağı ve ona uygun hikayelerin bize ne anlatmak istediğini anladım. Sevdiğim ve ben de farklı yeri olan bir kitap.
245 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hayat rehberi Kur'an ı Kerimin tefsiri niteliğinde Said Nursi'nin Risale-i Nur Külliyatından olan Iman ve Kufur Muvazeneleri ; Sözler , Lemalar , Mektubat , Meyve Risalesi eserlerinden alınan bazı bölümlerden oluşuyor . Ilk okumaya başladığınızda dilinin ağır olduğunu düşünebilirseniz ama Bediuzzaman'ın da belirttiği gibi risaleler perdeli gider okumaya devam ettikçe perde aralanır . Külliyatı bitirme niyetiyle .
Allah ebeden razı olsun .
245 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
Her bir parçası hayat kurtaran, hayatı yeniden anlamlandırmamızı sağlayan mahiyette.
Hakkını verip her bir kelimesini dikkatle idrak edebilmek isterdim.
İnşallah Allah ömür verir de bu kitabı tekrar ve tekrar okuyabilirim.
311 syf.
·46 günde·Beğendi·10/10
Sürekli elime alıp ve yarım bıraktığım bir kitaptır. ( Kitabın içerisinde osmanlıca kelimelerin fazla olmasından dolayı :) ) Fakat esere olan bu tutumumu değiştirerek okumaya başladım. ( İyiki de başlamışım. ) Bediüzzaman ' ın * Zaman imanı kurtarma zamanıdır. * formülü çercevesinde kaleme aldığı ve aynı zamanda şuanki yasadığımız zamanın manevi ihtiyalarımıza tatminkar cevaplar veren bir kitaptır.
Her insanın zihnini meşgul eden;
- Ben kimim?
- Nerden geldim?
- Nereye gidiyorum? gibi suallere doyurucu cevaplar bu eserde yer almaktadır.
Herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. ( Umarım içerisindeki kelimelerden dolayı okumama gibi bir durma düşmezsiniz :)
Şimdiden iyi okumalar. :)
245 syf.
·Beğendi·10/10
Söylenecek söz yok. Okuyan zaten neden 10 yıldız verdiğimi anlayacaktır. Külliyat'a başlamak isteyen kardeşler için başlangıç kitabının bu olmasını önerebilirim.
245 syf.
·141 günde·Beğendi·10/10
Harika bir eser. Yarıda bırakmış olsamda. Tekrardan okumaya başladım. Sadece iman hakikatlerini öğrenmenize yardımcı olmakla kalmaz, kelime haznenizide çok fazla geliştiriyor.
253 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
Geçen izlediğim bir videoda Müslüman olan bir ateist şöyle demişti: "Müslüman olmayacak olsanız bile Risale-i Nur'ları okumanızı tavsiye ederim. Size hayatınız boyunca sürecek, çok farklı bir bakış açısı kazandıracaktır." tırnak içine aldım ama aşağı yukarı böyleydi söyledikleri. Ve kesinlikle bu cümleye katılıyorum. Eğer Said Nursi, önceden düşündüğünüz bir düşünceyi anlatıyor bile olsa, sırf üslubundan dolayı, yeni bir kıyafet giymiş olarak karşınıza çıkıyor o düşünce.
Ayrıca o aynı genç "bir cevabı olmadığını düşündüğüm için, hiç sormadığım sorularıma cevap buldum" demişti. Buna da aynen katılıyorum.
Bu kitabın aynı zamanda, iman üzerinden insan psikolojisini açıklayan bir psikoloji kitabı olduğunu da söylememe gerek var mı?
Sözler kitabında bir inceleme daha yaptığım için ve zaten sırf "okumalısın güzel kardeşim " demek için geldiğimden burada kesiyorum.
Biliyorum bir şey fazla abartılınca ondan soğuyorsunuz ben de ilk başta soğuk başlamıştım ama meğerse abartmıyorlarmış.
268 syf.
·1 günde·10/10
İslam akaidini detaylı öğrenme ve iman konusundaki şüpheleri izale etme uğruna Üstad Said Nursinin kaleminden dökülen lakin ilahi feyz ile beslenen muazzam bir kitap. Sözcükler mana olarak anlamsız ve ağır gelebilir lakin 2-3 defa okuya okuya kelime manalarına bakmadan artık düşüncede ve okunuşta akıcılık sağlanıyor.
Ayrıca gençliğin kıymeti, ihtiyarlığın ahların ,pişmanlıkların faydasızlığı gibi konularada değiniyor üstad. Kesinlikle okunması gereken ilmi eserlerden biri iyi okumalar :)))
245 syf.
·Beğendi·10/10
Risale-i Nur külliyatından okuduğum ilk risale ve aynı zamanda şimdiye kadar en net anlayabildiğim risale iman ve küfür muvazeneleridir. İnşallah Allah nasip eder de tekrar tekrar okuyabilirim.
Evet gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler...
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 59 - Envâr Neşriyat •• (Onüçüncü Söz'ün 2. Makamı'nın Haşiyesi)
Ey nefsim! Deme: "Zaman değişmiş, asır başkalaşmış, herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder. Derd-i maişetle sarhoştur." Çünki ölüm değişmiyor.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 70 - Envâr Neşriyat •• (Hâtime)
Allah nâmına vermeliyiz. Allah nâmına almalıyız. Öyle ise, Allah nâmına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız...
Felsefe, her şeyi çirkin, korkunç gösteren siyah bir gözlüktür. İman ise, herşeyi güzel, ünsiyetli gösteren şeffaf, berrak, nuranî bir gözlüktür.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 243 - Envâr Neşriyat • (29.Lem'adan İkinci Bab/1.Nokta)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Îman ve Küfür Muvazeneleri
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatından/ Büyük Boy - Cilt (Keten) Bezi
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Neşriyat
Baskılar:
İman ve Küfür Muvazeneleri
Îman ve Küfür Muvazeneleri
İman ve Küfür Muvazeneleri
İman Ve Küfür Muvazeneleri

Kitabı okuyanlar 717 okur

 • Hatice çakir
 • Abdulbasit Bilici
 • Mysterious Girl
 • Mehmet Akın
 • Hastasıyız dede
 • Furkan Poyraz
 • Mina
 • Âişe Hümeyrâ
 • Kübra
 • Veysel Can Bingöl

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.3 (7)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları