·
Okunma
·
Beğeni
·
484
Gösterim
Adı:
İmkânsız Kale
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759829
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Impossible Fortress
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
2018 En İyi Genç Yetişkin Romanı Dalında Edgar Ödülü Adaylığı İlk aşkınızı hatırlıyor musunuz? 1987 yılının en ünlü kadınlarından Vanna White'ın fotoğrafları Playboy'da yayımlanınca dergiyi satın almaya yaşları yetmeyen Billy, Alf ve Clark adındaki üç lise öğrencisi, Zelinsky'nin dükkânından dergiyi çalmak için plan yaparlar. Dükkâna girmek için çatılardan geçmeleri, gözü pek polis Tack'ı atlatmaları, tehlikeli köpek Arnold Schwarzenegger'e yakalanmamaları ve dükkânın alarmını sessizce aşmaları gerekmektedir. Alarmın şifresini öğrenmek için dükkân sahibinin kızıyla yakınlaşıp onu kandırmayı planlarlar. Bu “özel görev” için seçilen bilgisayar âşığı Billy, Mary Zelinsky'yle yakınlaşıp onunla İmkânsız Kale adlı oyunu üzerinde çalışmaya başlayınca işler kontrolden çıkmaya başlar. Basit bir hırsızlık planı üç gencin başlarına açılmadık iş bırakmaz. İmkânsız Kale, seksenlerin bilgisayar ve video kaset çılgınlığını gençlik sıkıntılarıyla harmanlayan, aksiyon dolu bir aşk hikâyesi. “Ernest Cline'ın Başlat'ını sevenlerin bayılacağı bir eser.” - Seth Grahame-Smith, New York Times çoksatanı Aşk, Gurur ve Zombiler'in yazarı “İmkânsız Kale kısmen bir aşk öyküsü, kısmen bir büyüme hikâyesi ve kısmen de bir soygun filmi gibi. Arkadaşlık, aşk acısı ve bilgisayar oyunları hakkında zekice yazılmış bir eser.” - Ben H. Winters, Edgar ödüllü Kıyamet Polisi üçlemesi ve Yeraltı Havayolları'nın yazarı
296 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Çok akıcı ve çok dürüst. Çok da ilginç noktalara temas etmiş.
Sonunu asla ama asla tahmin edemezdim. Fakat dönemi çok iyi yansıtmış.
Bence şans verin.
296 syf.
·1 günde·7/10 puan
Merhabalar..
Ben kitabımızı nedense bilimkurgu diye düşünmüştüm hiç alakası yok 1987 yılında bilgisayar oyunlarının popüler olmaya başladığı yıllarda 14 yaşında ki iki gencin oyun yazma öyküsüne ve tabi ki olaylar ve entrikalar olmadan olmaz....Güzel akıcı bir kitaptı bir günde bitirdim..
 • Lanetli
  7.3/10 (41 Oy)24 beğeni133 okunma10 alıntı1.424 gösterim
 • Zeplin
  7.4/10 (75 Oy)47 beğeni164 okunma45 alıntı2.234 gösterim
 • Emare
  8.8/10 (296 Oy)299 beğeni674 okunma801 alıntı12bin gösterim
 • Vathek
  6.6/10 (112 Oy)63 beğeni293 okunma123 alıntı3.061 gösterim
 • Daisy Miller
  6.9/10 (125 Oy)59 beğeni365 okunma94 alıntı3.718 gösterim
 • Ferda-yı Garam
  7.4/10 (113 Oy)78 beğeni347 okunma447 alıntı3.449 gösterim
 • Safir Gül
  8.6/10 (27 Oy)24 beğeni94 okunma733 gösterim
 • Ölen Adam
  7.0/10 (96 Oy)61 beğeni277 okunma554 alıntı3.804 gösterim
 • Yakut Şövalye
  8.7/10 (27 Oy)24 beğeni96 okunma1 alıntı689 gösterim
 • Karanlıkta Fısıldayan
  7.9/10 (154 Oy)116 beğeni310 okunma30 alıntı2.203 gösterim
296 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Çıktığında kapağıyla ilgimi çeken kitabı sonunda okuyabildim. Iyi ki okudum dediğim kitaplardan biri oldu. Okuduklarımdan çok farklı bir havası olması da hoşuma gitti. Başlarken hiç umudum yoktu aslında Burdan da düşük beklentiye geliyoruz. Ne kadar düşük beklenti ile okunursa kitap o kadar tatlı oluyor güzelse eğer. Burdan kıssadan hisse hepimize; kendimizi yükseltmeyelim kitaplara.

3 tane ergen gencimiz var.
Billy, Alf ve Clark.
Yıl 1987.
Hayranı oldukları Vanna White'ın Playboy dergisine kapak olmasıyla başlıyor olaylar. Yaşları tutmadığı için dükkana girip alamıyorlar. Ama dergiye sahip olmayı o kadar çok istiyorlar ki bir gece ansızın dükkanı soymaya karar veriyorlar Ama bir sürü engelin yanında birde dükkanın şifresini öğrenmeleri gerekli. Bu görev için ise Billy seçiliyor aslında kendisi gönüllü oluyor. Çünkü bilgisayar aşığı olan bu oğluşumuz kendi oyununu programlamaya çalışıyor ve kızımız Mary Zelinsky ondan çok daha bilgili bu konuda. Bir noktada olaylar kontrolden çok fena çıkıyor ve bizede bu eğlenceyi okumak kalıyor.

Bir mailin bile gönderilmesi günler aldığı , tetrisler ve pixelli oyunların popüler olduğu, video kasetlerin hala çılgınlar gibi izlendiği bir dönem. Tam bir nostalji havası oldu Bir taraftan Imkansız Kale şekillenirken diğer tarafta azılı soygunumuzun şekillendiği tamamen masum duygulardan oluşmuş bir kitap kendisi Gençlere hem kızıyor hem gülüyorsunuz

Bilimkurgu okuyacağımı sanarken çok farklı bir şey okudum yine Bana hissettiklerinden dolayı oldukça da sevdim. Farklı bir şeyler okumak isterseniz tercih edebilirsiniz ☺

Yazarın kendi internet sitesinde oyunun kendiside varmış ayrıca merak edip oynamak isteyenler için. Ben beceremedim gerçi ama :p
296 syf.
·4 günde·9/10 puan
14 yaşında, kafadar, ergen ve masum 3 arkadaş... Bir gün
tesadüfen, ABD'nin Çarkıfelek'inde boy gösteren Vanna White'ın, Playboy dergisinde kapak olduğunu görürler. Ve maceraları bu şekilde başlar. Kitabı size anlatmayı çok istiyorum ama okuyacaklar için hevesini kaçırmak da istemiyorum, inceleme bu yüzden zor. Çocukların ellerinden tutup "niye bunu böyle yapmadın ki" diye, sanki gerçeklermiş gibi kızacak oluyorsunuz. Gerçekten özellikle 24 (çocuklardan 10 fazla) yaşından büyük olarak falan okursanız çok sevebileceğiniz bir kitap.
296 syf.
·9/10 puan
14 yaşında ergenliği dolu dolu yaşayan 3 arkadaşın, Playboy dergisinde boy gösteren Vanna White’ın fotoğraflarına ulaşmak için girdikleri amansız macera sonucu başlarına gelenleri büyük bir zevkle okuyacaksınız.

Kısaca olaydan bahsedelim. Bu 3 kafadar dergi için küçük bir soygun işine girişeceklerdir ve içlerinden birisinin alarmın şifresini öğrenmesi gerekiyordur. Bu işe de Billy gönüllü olur. Onun derdi şifre değildir, katılacağı yarışmadaki büyük ödülü kazanması için dükkanın sahibinin kızı Mary’den yardım alması gerekiyordur. İşin içine başka olaylar, duygular ve insanlar karışınca ortalık iyice karışacaktır.

Okurken eğlendiğim, bazı yerlerde üzüldüğüm, heyecanlandığım bir kitap oldu. Dili aşırı akıcıydı ve tüm duyguları hissedip olayları anlatan Billy’yi çok iyi anlıyorsunuz. Olayların absürt olmaması benim için önemliydi. Karakterler ‘James Bond’ gibi takım elbiseleri kirlenmeden tüm işlerden sıyrılmıyordu. Tüm karakterleri sevdim. Billy, Mary, Clark, Alf, Tyler, Tack... Kitapta sevmediğim bir şey yoktu.

Bir de kitap da sözü edilen oyunun da yapılmış olması, yazarın sitesini ziyaret edip oynama şansımızın olması kitabın değerini arttırıyor. Kitabı okurken kaç kez oyuna girip rekor kırmaya çalıştığımı sayamadım bile :D

Eğlenmek istiyorsanız, bu üç kafadarın yaşadığı aksiyona, acılara, eğlenceli günlerine şahit olmak istiyorsanız kesinlikle okumalısınız. Oyunu da oynamayı unutmayın.
296 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitabımız, Playboy dergisinin yeni sayısını almak için çeşitli çözümler aramaya başlayan on dört yaşındaki üç arkadaşı anlatıyor. Yaşları yetmediğinden dolayı dergiyi kendileri alamayan bu üç arkadaş, çatılardan atlamalı, polislerden gizlenmeli ince detaylı bir soygun planı hazırlarlar fakat işler bu üç arkadaşdan biri olan Billy'in hayatına Mary'nin girmesi ve birlikte İmkânsız Kale oyununu tasarlamaya başlamalarıyla beklenmedik bir hal alacaktır.

İmkânsız Kale basit bir kitap ve ben kitabın bu yönünü çok sevdim. Derin karakterlere ya da aşırı karmaşık bir olay örgüsüne sahip değil. Aksine okurken sizi yormayacak basitlikte ama keyif almanızı sağlayacak kadar da eğlenceli bir hikayesi var. Kitabın kişileri karakterden daha çok tip. Bu da yine kitabın okuyucuya sunduğu "basit ama eğlenceli" temaya uygun olmuş. Yeri geldiğinde karakterlerini ve hikayeyi derinleştirmesini de bilmiş olsa da benim için "çerezlik" diyebileceğiniz bir kitap oldu. Ne olayları ne de karakterleri kafama taktım, ne okurken yoruldum, ne de kitapta mantık hataları bulup sinir krizlerine girdim. Aksine büyük bir keyif ve yeri geldiğinde de heyecan ile okudum kitabı.

Kitabın dili fazlasıyla akıcı. O kadar hızlı okunuyor ki bir bakmışsınız kitap bitmiş. Yaklaşık üç yüz sayfa civarında olması da kitabı okumayı bir hayli kolaylaştırıyor. Kafanızı dağıtacak ama ağzınızın tadını bozmayacak bir kitap arıyorsanız tam da yerindesiniz. İmkânsız Kale hiçbir unsurun aşırıya kaçmadığı her şeyin dengede olduğu nadir kitaplardan. Biraz macera, biraz aşk, biraz seksenler biraz da başını belaya sokan gençler...

Kitabın en naif taraflarından biri sözü geçen bu oyunun, İmkânsız Kale'nin, yazarın web sitesinde bulunması ve oynanabiliyor olması. Kitabı bitirdikten sonra yaptığım ilk şey gidip oyunu oynamak oldu ve doğrusunu söylemek gerekirse çok keyif aldım. Bu durum kitabı benim gözümde daha da değerli kıldı.

Yazarın dilini de yazım stilini de çok beğendim. Gördüğüm kadarıyla kendisinin başka romanı yok ama sıradaki işini hevesle bekleyeceğim. Uzun zamandır bu kadar keyif aldığım bir genç yetişkin kitabı okumamıştım. Kitap gayet yerinde bitti aslında ama yazar karakterlerimize yine bu tarza kısa bir kitap yazarsa da almam diyemem.
296 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın reklamlarında bilgisayar oyunu ve 80’leri duyunca bu kitabı almalıyım dedim. Şu anki bozulmuşluktan sonra eskiyi arayan, özleyen bir insan olarak kitabı okudukça geçmiş canlandı gözümde. 80 ve 90’ların zamanları geçti hayalimden. Çok da güzel oldu. Geçmişe duyduğum hasrete biraz da olsa iyi geldi. Teknolojiyle kirlenen günümüzden dolayı geçmişteki insan ilişkileri ve kıymeti bilinen ufak tefek oyuncaklar daha da bir aranıyor. Sürükleyici bir kitap olmuş. Bir solukta bitiveriyor. 80’lerin büyüsünde, heyecan, aşk, hayaller üzerine tatlış bir roman olmuş.
Hayatımızın böyle olmasını istememiştim. Daha çok paramız olmasını isterdim. Daha iyi bir işim olmasını isterdim. Lanet olsun ya, babanın bizi terk etmemiş olmasını isterdim. Ama şikayet etmiyorum Billy, neden biliyor musun? Çünkü hayatı bizden kötü olan çok insan var. Biz sağız, salimiz, sağlıklıyız, gücümüz kuvvetimiz yerinde, geçinebiliyoruz. Ve benim devam etmemi sağlayan en önemli şey sensin. 
Hayatımızın böyle olmasını istememiştim. Daha çok paramız olmasını isterdim. Daha iyi bir işim olmasını isterdim. Lanet olsun ya, babanın bizi terketmemiş olmasını isterdim. Ama şikayet etmiyorum Billy, neden biliyor musun? Çünkü hayatı bizden kötü olan çok insan var. Biz sağız, salimiz, sağlıklıyız, gücümüz kuvvetimiz yerinde, geçinebiliyoruz. Ve benim devam etmemi sağlayan en önemli şey sensin. Notların beni deli ediyor ve bütün potansiyelini harcıyorsun ama senin özünde iyi bir çocuk olduğunu biliyordum ve bu bana güç veriyordu.
Jason Rekulak
Sayfa 212 - İthaki Yayınları
"Hayatımızın böyle olmasını istememiştim. Daha çok paramız olmasını isterdim. Daha iyi bir işim olmasını isterdim. Lanet olsun ya, babanın bizi terketmemiş olmasını isterdim. Ama şikayet etmiyorum Billy, neden biliyor musun? Çünkü hayatı bizden kötü olan çok insan var. Biz sağız, salimiz, sağlıklıyız, gücümüz kuvvetimiz yerinde, geçinebiliyoruz. Ve benim devam etmemi sağlayan en önemli şey sensin. Notların beni deli ediyor ve bütün potansiyelini harcıyorsun ama senin özünde iyi bir çocuk olduğunu biliyordum ve bu bana güç veriyordu."
"Bir kitapta yazan her şeyin doğru olması gerektiğini düşünecek şekilde yetiştirilmiştim. Kitaplar, yazarlar tarafından yazılıp editörler tarafından düzeltilirlerdi. Metin basılmadan önce zeki, eğitimli profesyoneller tarafından üç kez kontrol edilirlerdi. 1987 yılındaydık ve ben de on dört yaşındaydım ve yanlış kitap diye bir şey yoktu."
Hayatımızın böyle olmasını istememiştim. Daha çok paramız olmasını isterdim. Daha iyi bir işim olmasını isterdim. Lanet olsun ya, babanın bizi terk etmemiş olmasını isterdim. Ama şikayet etmiyorum Billy, neden biliyor musun? Çünkü hayatı bizden kötü olan çok insan var. Biz sağız, salimiz, sağlıklıyız, gücümüz kuvvetimiz yerinde, geçinebiliyoruz. Ve benim devam etmemi sağlayan en önemli şey sensin. Notların beni deli ediyor benim bütün potansiyelini harcıyorsun ama senin özünde iyi bir çocuk olduğunu her zaman biliyordum ve bu bana güç veriyordu.
Jason Rekulak
Sayfa 212 - İthaki

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İmkânsız Kale
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759829
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Impossible Fortress
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
2018 En İyi Genç Yetişkin Romanı Dalında Edgar Ödülü Adaylığı İlk aşkınızı hatırlıyor musunuz? 1987 yılının en ünlü kadınlarından Vanna White'ın fotoğrafları Playboy'da yayımlanınca dergiyi satın almaya yaşları yetmeyen Billy, Alf ve Clark adındaki üç lise öğrencisi, Zelinsky'nin dükkânından dergiyi çalmak için plan yaparlar. Dükkâna girmek için çatılardan geçmeleri, gözü pek polis Tack'ı atlatmaları, tehlikeli köpek Arnold Schwarzenegger'e yakalanmamaları ve dükkânın alarmını sessizce aşmaları gerekmektedir. Alarmın şifresini öğrenmek için dükkân sahibinin kızıyla yakınlaşıp onu kandırmayı planlarlar. Bu “özel görev” için seçilen bilgisayar âşığı Billy, Mary Zelinsky'yle yakınlaşıp onunla İmkânsız Kale adlı oyunu üzerinde çalışmaya başlayınca işler kontrolden çıkmaya başlar. Basit bir hırsızlık planı üç gencin başlarına açılmadık iş bırakmaz. İmkânsız Kale, seksenlerin bilgisayar ve video kaset çılgınlığını gençlik sıkıntılarıyla harmanlayan, aksiyon dolu bir aşk hikâyesi. “Ernest Cline'ın Başlat'ını sevenlerin bayılacağı bir eser.” - Seth Grahame-Smith, New York Times çoksatanı Aşk, Gurur ve Zombiler'in yazarı “İmkânsız Kale kısmen bir aşk öyküsü, kısmen bir büyüme hikâyesi ve kısmen de bir soygun filmi gibi. Arkadaşlık, aşk acısı ve bilgisayar oyunları hakkında zekice yazılmış bir eser.” - Ben H. Winters, Edgar ödüllü Kıyamet Polisi üçlemesi ve Yeraltı Havayolları'nın yazarı

Kitabı okuyanlar 47 okur

 • Beril güven
 • Tuğba Nur
 • Ayşe Akça
 • Feyza YÜKSEL
 • Naz
 • Emine Türkoğlu
 • Arman Kal
 • Frezyaa
 • Oguz
 • sariyeleklii

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4 (1)
9
%24 (6)
8
%36 (9)
7
%28 (7)
6
%8 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0