Adı:
İmkansızın Şarkısı
Baskı tarihi:
1 Mayıs 2004
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917012
Kitabın türü:
Orijinal adı:
ノルウェイの森 [Noruwei no Mori]
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Bir yolculuk sırasında Beatles'ın "Norwegian Wood" adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo'da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. "İmkânsızın Şarkısı" yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yazarı HARUKİ Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami'yi dünyaya tanıtan roman "İmkânsızın Şarkısı".

1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen "İmkânsızın Şarkısı"nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı... Ama diğer yanda da yoğun duygular var... İmkânsız aşklar, imkânsız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor.
374 syf.
·1 günde·1/10
DİKKAT!
Dünyanın en iğrenç kitabına bugüne kadar yapmak zorunda kaldığım en iğrenç incelemeyi yapacağım. Bu çok pis kitabı hiçbir şekilde güzelce inceleyemem.
+18, Erotik, Cinsel içerikler bulunmakla birlikte bol bol kitap için küfür içermektedir.
Lütfen yaşınız yetmiyorsa ya da bu iğrençliği görmek istemiyorsanız İNCELEMEYİ OKUMAYINIZ!

Ayriyeten KİTABI DA KİMSE OKUMASIN!

Okuyacak olan kişiler için de şimdiden özür dilerim ama ağır ve küfürlü bir dil kullanıp hiçbir kelimemi sakınmayacağım...

Öncelikle bana bu kitabı hediye eden Yogumiyeci'ye teşekkür ederim. Kendisini 1k'da bulamadım ama bulamadığım da iyi oldu. Kendisinden özür dilerim böyle bir inceleme yaptığım için.

Hadi başlayalım o zaman; Neden dünyanın en iğrenç kitabı?
Basitçe anlatayım:
İlk kez bir Haruki Murakami kitabı okudum. İncelemeler falan da görüyordum ki burada onlara cidden çok teşekkür ederim ya!!!

Gittim bir de adama dedim şu kitabı hediye eder misiniz diye ayıp lan!
O kadar güzel kitap varken bana hediye gelsin diye bu kitabı söyledim sizin yüzünüzden!
Affedersiniz ama cidden çok iğrenç ya bu kitabı nasıl beğenirsiniz abi??

Neyse kitaba başladım işte fark edenler olmuştur belki 100. sayfaya geldiğimde 10 puan verdim.
Nasıl ya???

Japon Kültürünü severim ama buradan haykırıyorum: Bütün o sapık, abaza pislik ve sübyancı japonların kafasına sokayım!!

Anime izlerim manga okurum ama hiç kitaplarını okumamıştım.
İlk defa oluyordu ve çok sevmiştim. Hatta ne diyordum biliyor musunuz?
"İnceleme yazarken dünyanın en sakinleştirici kitabı diyeyim...."
Evet gerçekten öyle. Çok ama çok güzeldi, böyle hani çok sinirli olun ve bu kitabı okuyun direkt sakinleşmeye başlıyorsunuz. Sizi sanki güzel bir sahile götürüyor gibi kitap.

Sonra dedim ki ya diğer kitaplarını da alayım mükemmelmiş, Ama dur daha 100. sayfadasın salak herif!

Sonra ne oldu?
Anlatayım: Kitabımızın ana karakteri yavşak mı yavşak bi' herif. 20 yaşında ama nasıl bi' pislik. Nasıl bi' gerizekalı!

Gavat ayriyeten demeyi unuttum. Üç kişi takılıyor bunlar şimdi. Bu gavat! Bunun arkadaşı ve arkadaşının sevgilisi.
E sonra bunun arkadaşı intihar ediyor. Haklı tabi abi bu abazalara kim dayanabilir.
Sonra ne oluyor bizim oğlan kıza saplamaya başlıyor.

Öyle böyle değil ya iğrenç resmen. Hani şöyle hayal edin:
Güzel bi' kitap okuyorsunuz, bir kız bir erkek var. Yaaaa çok güzel diyorsunuz ama birden kızla erkek ilişkiye giriyor!

İğrenç lannnnn!
Bu pislikler nasıl şeyler yapıyor görmeniz lazım. Kız diyor ilişkiye hazır değilim sonra çocuğun pantolonu indirip eliyle orgazm olmasını sağlıyor.
Sonra diyor beni hayal edersin bir daha kendin yaparken.
Ne?????

Sonra işte bizim yavşak herif durur mu? Eee yaş 20 abazalık zirvede...
Önüne gelenle ilişkiye girmeye başlıyor. Bir ara kitabı nasıl okumaya başladım biliyor musunuz?

Çocuk yürüyor karşısına kız geliyor diyelim. Direkt şunu diyorum "Aha şimdi de bunu s.kecek!"
Ve s.kiyor...

Böyle iğrenç bi' kitap ama ben yine iyiyim tabi 5 puana çektim kitabın puanını.
Sonra ne oldu?

Bu gevşeğin kız arkadaşı geberiyor. Bunların da bi' teyzesi gibi biri var 40 yaşlarında.
O çocuğun evine geliyor.
Durun durun lan o kadar da kötü değil kötü şeyler düşünmeyin!

Şaka şaka :(
Ben de dedim bunu da s.kerse yeter artık. Çünkü o anda kitaptan iğrenirdim.

Ve ne oldu biliyor musunuz?
Evet onu da...

Keşke hediye gelmeseydi de okumasaydım 100. sayfada çöpe atsaydım!

Okuyan herkese teşekkür ederim kusura bakmayınız biraz ağır konuştum, küfürlü oldu...

BU KİTABI KİMSE OKUMASIN!

Okumak isteyenlere de saygı gösteririm herkes için aynı etkilere neden olmuyor sonuçta :)
Herkese iyi okumalar...
352 syf.
·164 günde·10/10
Çok önceden alıp bir köşeye attığım okumadığım bir kitaptı. Başlarda sıkılacağımı düşünmüştüm sonra 3-4 gün önce elime aldım bir bakayım dedim okumaya başladım okudukça çok farklı bir hikaye ve bitmeyen bir hikaye akışının içinde buldum kendimi ve bazen okurken de zorlandım. Şunu bilmelisiniz ben okuyunca gördüm okumadan önce kitap hakkında fikrim yoktu biraz cinsel sohbetler var içinde hatta baya var fakat bu hikayenin içerisinde serpiştirilmiş yani bu tip şeyler yazıyor evet ama hikaye ve karakterler o kadar gerçek ki sizi içine alıyor bir anda merak ediyorsunuz devamını zaman zaman farklı düşünüyorsunuz. Ben bu gerçek hikayeleri kapsayan kitapları seviyorum yazar gençken ne yaşamış olursa olsun bu onun hayatı ve bizlerle paylaşmış ve gerçekten kolay şeyler yaşadığını düşünmüyorum kitap kesinlikle sarsıcı bir kitap yani bitirdiğiniz de kesinlikle etkisi altında kalıyorsunuz ayrıca ''The Beatles'' ve daha bir çok sanatçıdan söz edilmesi güzel şarkılardan söz edilmesi çok hoşuma gitti. Dediğim gibi her karakterin ayrı bir görevi vardı bu hikaye de ve kesinlikle çok sürüklüyor. Evet cinsel öğeler cok fazla olabilir ama sanki bunları hayatında ilk kez duymuş gibi yapıp kitabı kötülemeye çalışan arkadaşları görmek gerçekten samimiyetsiz ve komik geliyor. Rahatsız edici yerleri atlayarak okuyabilirsiniz bu yüzden kesinlikle akıcı bir kitap akıcı bir hikaye sarsıcı bir son.
Sözlerime Naoko , Reiko ve Vatanabenin beraber gitar çalıp söyledikleri o ilk buluşmada ki şarkılardan biri ile veda ediyorum ne zaman dinlesem bu hikaye aklıma gelecek. :)
(The Beatles - Michelle)
https://www.youtube.com/...Q4&start_radio=1
352 syf.
·8/10
Merhabalar Haruki Marukumi’nin İmkansızın Şarkısı kitabı gerçekten bildiğim tarz eserlerden çok farklı ve etkileyici bir eserdi.Üslup olarak kısa anlaşılır ve açık bir dille yazılmıştır.Çok beğendiğim bir alıntı ;Sana bir öğüt verebilir miyim?
-Elbette
Kaderinden yakınma. Bunu aptallar yapar.
-Unutmayacağım bunu.
Yazar kitapta en çok intihar-ölüm ve yalnız konuları üzerinde durmuştur.Kitaptaki karakterlerin genel özelliği az konuşarak çok şey anlatmak isteyen ve şimdiki insanlarımız gibi kalabalıklar içinde yalnız kalan insanlar ve ortak acıların insanları yakınlaştırıp uzaklaştırılması anlatılmaktadır.Konu olarak ise Toru Watanabe,Kizui,Miduri ve Naoko isimlerinde karekterlerin başlarından geçenler kaleme alınmıştır.Olaylardan biraz bahsedecek olursam Naoko,Toru Watanabe’nin çocukluk yıllarından beri yanında olan yakın arkadaşıdır.Naoko’nun kız arkadaşı Kizui’nin ani bir şekilde intihar etmesiyle iki yakın arkadaşı üzerinde bıraktığı etki üzerinde de durmaktadır.İncelemeyi bitirirken son olarak şunu da belirtmek isterim kitabın filmi de bulunmaktadır izlemek isteyenlere tavsiye ederim.
Keyifli Okumalar Dilerim
352 syf.
·Beğendi·9/10
Günümüz itibariyle Avrupa'da en çok okunan Japon yazar olan Haruki Murakami'nin en ünlü kitaplarından İmkansızın Şarkısı, ismiyle olduğu kadar güzel hikayesiyle dikkatimi çekmişti yıllar önce. Üniversite yıllarımda okuduğum kitapta Toru Watanabe adında üniversiteli bir gencin yaşadıkları anlatılıyor ve onunla yakın yaşlarda olduğumdan karakterle sıkı bağlar kurmuş, onu çok iyi anlamıştım. Orijinal ismi Noruwei No Mori, İngilizcesi Norwegian Wood (bir Beatles şarkısı), olan eserin adının böyle çevrilmesi iyi olmuş, öbür türlü Norveç ormanı demek biraz saçma olacaktı. Japonca yerine Fransızcadan çevrilmiş olmasına rağmen kitap ruhunu kaybetmemiş, bu çok önemli bence. Hikayeye geçmeden önce teknik açıdan değerlendirirsek oldukça sade, basit ve kısa cümlelerden oluşan kitap, okurunu hiç yormadan ve sıkılmadan rahatça anlayabilmesini sağlıyor. Haruki Murakami'nin bu kadar çok okunmasının nedenlerinden biri belki de bu anlaması kolay yazım tarzı. Bol bol şarkı isminin geçtiği kitabı onları dinleyerek okursanız eğlenceli olabilir tabi. Altmışların Japonya'sında geçen hikayede, Watanabe'nin yakın arkadaşı Kizuki intihar eder ve sevgilisi Naoko büyük bir bunalım geçirir. Watanabe, Naoko'yu çok sevmektedir fakat arkadaşının anısına olan saygısından ve kızın çöküş dönemi yaşaması yüzünden ona bir türlü açılamaz. Bir de üniversitede Midori adında bir kız arkadaşı olur ancak sadece yakın dostluk kurmayı düşünür onunla çünkü Naoko onun için en önemli kişi olmuştur. Naoko hastalanıp bir rehabilitasyon merkezine yatınca, Watanabe'den başka tutunacak dalı kalmaz. Böyle anlatınca sıradan bir aşk ikilemi gibi geliyor ancak okuyunca bunun çok daha farklı olduğunu görüyorsunuz. Bir gencin aşkına ulaşamaması mevzusu olsa da bu arkadaşımız günlük yaşamına bir şekilde devam ediyor. Bir plakçıda yarı zamanlı çalışması, barlarda içip bazen kız düşürmesi, hatta kendinden 20 yaş büyük bir teyzeyle yatması gibi ilginç durumlar meydana geliyor. Yani böyle durumları biraz daha içselleştirip çok dışarı yansıtmama olayı diyebiliriz, o dönemin Japonları böyle hatta günümüzde de benzer yapıdalar. Murakami detay vermeyi, okurla sohbet eder gibi yazmayı seviyor mesela sıradan bir muhabbet yoluyla 68 kuşağına eleştiri getirdiği oluyor. Bazen sıkıldım deyip tam gideceğiniz yerde sadece bir cümleyle kolunuzdan tutup sizi bir sayfa daha okumaya zorluyor kitap. Yazarın aslında kendi gençlik yıllarını anlattığını söyleyebiliriz. Bazı kişiler aşırı cinsellik içeriyor bahanesiyle kitaba yok pornografik, yok çok erotik, yok ne kadar sapık, yok aşırı seks soslu gibi saçma sıfatlar takabiliyor ancak tavsiyem sizler onları dinlemeyip kitabı kendiniz okumanız. Şimdi şöyle düşünürsek üniversiteye giden herhangi bir erkek bireyin gün içinde seks düşünmesi, cinsel ilişki için fırsat kollaması o yaşlarda oldukça normal, hepimiz bunları yaşadık ve Haruki Murakami de bu konulara kitabında yer veriyor. İntihar konusunun yer alması kesinlikle bir ölmeye teşvik değil Japon toplumunun gelenekselleşmiş bir parçası zaten, bunu kimse inkar etmemektedir. İnsanlar boşluğa düşünce, bunalıma girince, kendini kaybederek böyle saçma şeyler yapabiliyorlar. Yazarın eleştirdiği noktalardan biri de bu toplumsal sorunlar. Kitabın herhangi bir sonu yok ve ucu oldukça açık, benim sevdiğim bir şey bu. Okuduğum ilk Murakami kitabıydı ve oldukça beğendim, sonra devamı geldi. Eğer bu kitabı sıradan bir aşk romanı sanıyorsanız büyük yanılgı içindesiniz, bir gençlik kitabından çok daha fazlası olduğunu okuyunca göreceğiniz umuyorum. Japonya'da üniversiteli olmanın farklı bir yorumu belki de bu güzel eser.
352 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Güzel bir kitap. Güzel ve etkileyici. Bir ara kayboldum bu kitabın içinde ve hala bulduğumu sanmıyorum kendimi. Bir yandan hüzüne boğdu beni, bir yandan ne bileyim açıkçası bu hüzünden zevk aldım.
Yazarla tanıştığım için son derece mutluyum. Günlük hayatı bütün yalınlığıyla dile getiriyor ve öte yandan Dostoyevski'den sonra kadınları en iyi anlatan yazar bana kalırsa Murakami'dir
Kitap o denli hoşuma gitti ki, sanki kimse tarafından bilinmeyen, bulunmayan bir hazineyi bulmuş kadar sevindim, ve bu hazineyi benden başka hiç kimse bulmasın istiyorum.
352 syf.
·8/10
Genç yetişkinlik hayata atılım noktasında kişinin en büyük ve riskli ilerlemenin sağlandığı dönem. Yaklaşık olarak 18-30 yaş arasına tekabül eder. Ayrıca intihar oranlarının en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemin sağlıklı geçmesi için öncelikle kişide kimliğin olması gerekir. Kitabın ana karakteri Vatanabe'de kimliği oluşmamış kayıp kişidir, 18 yaşında ve yaşadığı travmalar neticesinde rotası iyice kaymış vaziyette oluşu tercihlerine yansımıştır. Buna en güzel örnek Vatanabe'nin varoluş sancısını tetikleyen yalnızlık tabanında arkadaş seçimi. Arkadaşları da kendisi gibi hayata olan bakış açısı kopuk, anlamsız dizgeler halde antisosyal eğilimlerin ağırlık kazandığı tutumları vardır. Dikkatimi çeken bir noktada Vatanabe'nin Klik arkadaşlık ilişkileri. Çiftlere sonradan katılmış, 3. arkadaş pozisyonuna gelmiş, kara gün dostu imajıyla grubun dinamiklerini yeniden değiştirmiştir. 2 li ilişkiler yazarın da dile getirdiği üzere Dünyadan kopukluk asosyallik belirtisi. Vatanabe birbirini tüketen çifte üye olarak kurtarıcı role gelmiş gibidir. 3. gözden yorumlamak çiftlerden birinin veya toptan intiharla sonuçlanacak şekilde gerçeği görmelerine vesile olmuş.

Diğer dikkatimi çeken nokta ise Japon kültüründe yetişmiş yazarın cinsellik ağırlıkta kitap yazması. Daha doğrusu ben 20. yy Japonyasını çok despot katı kurallara sahip kültüre haiz insanları var sanırdım. Alakası yokmuş meğerse...
Kitapta ağırlıkta olan cinsel arzu salt sevgiden doğma değildir. Yalnızlıktan doğan huzursuzluk cinsel arzuya yansımış olup normal insanlar arasında iletişim kurma aracına dönüşmüş. Ayrıca hayatın sıkıcılığı ağırlığında süregelen tema da herhangi cinsel arzuyu tetikleyebilir. Kitaptaki karakterlere bakacak olursam cinsellik sevgiden doğmaz, yukarda bahsettiğim açıklama dahilinde ihtiyaç haline dönüşmüş. Çünkü cinsel sevgi iki kişilik yalnızlık demektir. İnsan tek kişiyle doyurucu bütünleyici kaynaşma içerisinde olduğunda başka kişilere cinsel amaçlı yönelmezler. Kısacası sevgi kilit nokta.
352 syf.
" İnan bana, yaşam bir bisküvi kutusu gibidir. Bir bisküvi kutusunun içinde, her tür bisküvi vardır, sevdiklerin de, pek sevmediklerin de, öyle değil mi? Ve insan sevdiğini önce yerse geriye pek sevmedikleri kalır sadece. Ben kötü günler geçirdiğimde hep böyle düşünürüm işte. Şimdi bunu yaşıyorsam, sonrası daha kolay olur, derim kendi kendime..."

Kesinlikle yazarın dili çok akıcı, büyüleyici ve oldukça aykırı! Sayfalar hızla birbirini kovalıyor sanki...
Altını çizdiğim bir sürü söz biriktirdim kitaptan...
Yalnız hikaye biraz ergen hikayesi gibiydi, çok bunaltıcıydı, bolca intihar üzerine bol bol aşırı erotizm serpilmişti, çoğu yeri buzlayarak okudum!
352 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Öncelikle bu yazarı ilk defa okudum ve kitaba bayıldım diyebilirim özellikle sonlara doğru kitabı bırakamadım çok akıcı ve sürükleyiciydi.Böyle bir yazarı daha önce nasıl keşfetmedim bilmiyorum ama iyi ki de keşfettim dedim kendi kendime. Kitabın dostluğu ve aşkı beraber ele alması hoşuma gitti ve sonunu çok merak ettim o yüzden de zevkle okudum. Bu yazar hakkında birşey öğrenmiştim ve o da; yazar olmaya bir anda karar vermiş olmasıydı bu da beni etkiledi açıkçası ve kitaplarının içeriğini, olayları ele alış biçimini merak etmiştim ve kitabı sonunda bitirdim çokta beğendim. Şimdi sıra diğer romanlarında. 🤗
352 syf.
·Beğendi·9/10
Bir arkadaşımın önerisi ile Haruki Murakami'nin okuduğum ilk kitabı. Farklı coğrafyalardan yeni yazarlar keşfetmeye çalışırken hem Japon edebiyatına giriş yapmanın heyecanı hem de biraz önyargı ile kitaba başladım. Japon kültürüne dair çok fazla şey olup acaba beni boğar mı diye düşünürken kitabın hiç de öyle olmadığını farkettim. Murakami'nin evrenselliği hemen kitapta hissediliyor. Dili, yazım tarzı o kadar sade ve akıcı ki, bir kitap hem bu kadar basit olurken hem de nasıl bu kadar anlam yüklü olabilir diye düşündürüyor. Karakterlerin ruh halleri çok başarılı tasvir ediliyor. Kendinizle özdeşleştirip psikolojik buhranlarına yabancı olmadan bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap. Kesinlikle tavsiye ettiğim muhteşem bir eser.
439 syf.
Kitabın konusu, Vatanabe adlı gencin iki-üç yıllık hayatının okura aktarılması ve onun aşk hayatına, kendi kişisel gitgellerine bir pencereden bakmak diyebilirim. Olaylar 68-70 li yıllarda geçiyor. Vatanabe, Kizuki ve Naoko üç arkadaştirlar. Naoko ile Kizuki birbirlerini sevmektedirler. Bir gün Kizuki intihar eder. Ve diger ikili üniversite için Tokyo'ya giderler. Bu ikilinin aralarında garip bir aşk başlar. Ancak her ikisi de Kizuki'nin ölümünü tam anlamıyla atlatamazlar. Özellikle Naoko...

Henüz 20li yaşlarına gelmemiş ya da daha yeni geçmiş bu gençlerin en yakınlarına ziyarete gelen davetsiz misafir 'ölüm' ile başa çıkma seruvenlerinin anlatımı desek yanlis olmaz sanırım, kitap için.

Hem liseyi hem de üniversiteyi yurtta geçirmiş biri olarak, Vatanebe'nin yurt hayatıni anlattığı kısımları tebessümle okudum. Haruki Murakami'nin üslubunu da beğendiğim için kitap benim için gayet surukleyiciydi.

Bir uyarı olarak, kitapta yer yer cinsellik bulunmakta eğer okudugunuz kitapta cinsellik geçmesini sevmiyorsaniz okumayabilirsiniz.
352 syf.
·Beğendi·8/10
Haruki Murakami çok özel bir yazar. Her yazdığı kitabı zevkle okuyacağıma emin olduğum nadir yazarlardan biri. İmkansızın şarkısına gelecek olursam; konusu aşk dersem haksızlık etmiş olurum yazara. Kültürel bağlamda ana karakterin kitap, müzik zevki, diğer karakterlerden farklı yönlerinin çokça yansıtılması karaktere sempati duymama sebep oldu. Genel hatlarıyla kitabı sevdim. Ama Sahilde Kafkayı daha çok tavsiye ederim.
352 syf.
Okuduğum ilk Murakami kitabı (sanırım çoğu kişinin öyle) ve biter bitmez bir yenisine başladım. Yazarın basit ve akıcı bir anlatımı var. İçerdiği psikolojik unsurları yakalayabildiğiniz zaman-ki yakalayamamanız çok zor-zevkli bir okuma deneyimi sunuyor. Kitapta kendimle bağdaştırdığım karakterler buldum ve bu beni tamamen kurgunun içine çekti. Baştan sona depresif unsurlar içeriyor ve çok kasvetli bir havası var. Ama bu durum kitabı daha çok sevmeme neden oldu. Sürükleyici, hüzünlü ve akıcı bir kitap. Bitmesin diye çabaladım ancak her seferinde bir sayfa daha oku diye fısıldıyor sanki.
Sana bir öğüt verebilir miyim?
-Elbette
Kaderinden yakınma. Bunu aptallar yapar.
-Unutmayacağım bunu.
O öldükten sonra, başka biriyle nasıl ilişki kuracağımı bilemedim. Başka birini sevmenin ne demek olduğunu bilmiyordum.
''Birisine yazabilmek iyi bir şey. Gerçekten de düşündüğünü birine söyleme isteği duymak, masanın başına geçmek, kalemi eline alıp böyle yazabilmek, olağanüstü.''
''Yüzlerimiz birbirinden ancak otuz santim uzaktaydı,ama bana öyle geldi ki aramızda sanki ışık yılları bulunuyordu.''
"Kızlarla nasıl olur bilirsin" dedi bana. "Yirmi-yirmi bir yaşına geldiklerinde, birden kesin fikirlere sahip olurlar. Son derece gerçekçi birine dönüşürler. Ve bu olduğunda tatlı ve sevilesi görünen yönlerin tümü, sıradan ve can sıkıcı oluverir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İmkansızın Şarkısı
Baskı tarihi:
1 Mayıs 2004
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917012
Kitabın türü:
Orijinal adı:
ノルウェイの森 [Noruwei no Mori]
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Bir yolculuk sırasında Beatles'ın "Norwegian Wood" adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo'da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. "İmkânsızın Şarkısı" yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yazarı HARUKİ Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami'yi dünyaya tanıtan roman "İmkânsızın Şarkısı".

1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen "İmkânsızın Şarkısı"nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı... Ama diğer yanda da yoğun duygular var... İmkânsız aşklar, imkânsız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor.

Kitabı okuyanlar 1.134 okur

  • Ezgi K.
  • Robert Langdon
  • Hayriye Ö.
  • Hatice Annak
  • Kader Polat
  • bendis
  • Elif
  • Enes Akmese
  • Sultan Demirtac
  • Fatih Aydemir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%1.5
18-24 Yaş
%20.6
25-34 Yaş
%36
35-44 Yaş
%23.9
45-54 Yaş
%8.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.8
Erkek
%27.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (72)
9
%15.6 (67)
8
%22.6 (97)
7
%22.3 (96)
6
%10.7 (46)
5
%5.1 (22)
4
%1.9 (8)
3
%1.9 (8)
2
%1.6 (7)
1
%1.6 (7)

Kitabın sıralamaları