İmparatorların Denizi Akdeniz

8,0/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
406 gösterim
Tarih 16. Yüzyıl...
Osmanlı İmparatorluğu'nda Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim. İspanya'da V. Kari ve II. Felipe... İngiltere'de VIII. Henry ve I. Elizabeth... Rusya'da Korkunç Ivan... Vatikan'da IV. ve V. Pius...

Mağrip'te Barbaros ve Oruç kardeşler, Turgut ve Uluç Ali Reisler,.. Venedik'te tüm zamanların en fırsatçı ve becerikli diplomatları.. Kıyılara korku salan azılı ve acımasız Korsanlar... Ve tüm bu güçlerin üzerinde rekabete tutuştuğu, bilinen dünyanın merkezi; Akdeniz.

Türkiye'yi ve tarihini çok iyi tanıyan Roger Crowley, 'Son Büyük ' Kuşatma 1453' başlıklı ses getiren kitabının devamı niteliğindeki bu çalışmasında, büyük imparatorlukların egemenliğini kabul ettirme ve arada kalan küçüklerin var olma savaşma yine bir romancı gibi yaklaşıyor, kalemini kesinliği tartışılmaz kaynaklarla destekliyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789756006245
 • Çeviri:
  Cihat Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Afşin 
14 May 19:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bizim 16.yüzyıl denizciligimizi küçümseyen avrupaya karşı bizim de küçümsediğimiz 16.yüzyıl avrupa denizciliği ve donanmasına karşı oldukça tarafsız bir eser. Rodos ve Kıbrıs fetihleri ile Malta kuşatmasının bu kadar ayrıntılı anlatıldığı ve hiç bir tarafın küçümsenmediği bir eser. Ayrıca İnebahtı ve Preveze deniz savaşlarının da anlatımı roman akıcılığında ama ders notu gibi de ayrıntılı ve doğru. Türk denizciliği ya da denizcilik tarihimize ilgi duyan herkesin okuması gereken bir eser.