İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

8,5/10  (61 Oy) · 
240 okunma  · 
60 beğeni  · 
2.873 gösterim
19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı'nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Timaş'ta. Sırpça, Yunanca ve Macarca'ya çevrilen, Ukraynaca çevirisi devam eden kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini ele alıyor...

"Osmanlı modernleşmesi otokratik bir modernleşmesidir, iç ve dış gelişmeler, hayatının son kırk yılında imparatorluğu bu otokratik modernleşmeden anayasal bir monarşiye kadar sürükledi, imparatorluk genç Cumhuriyete parlamento, siyasal parti kadroları, basın gibi siyasal kurumları miras bıraktı. Cumhuriyetin tabipleri, fen adamları hukukçu, tarihçi ve filologları son devrin Osmanlı aydın kadrolarından çıktı. Cumhuriyet ilk anda eğitim sistemini, üniversiteyi, yönetim örgütünü, mali sistemini imparatorluktan miras aldı. Cumhuriyet devrimcileri bir ortaçağ toplumuyla değil, son asrını modernleşme sancıları ile geçiren imparatorluğun kalıntısı bir toplumla yola çıktılar. Cumhuriyetin radikalizmini kamçılayan öğelerden biri de yeterince radikal olamayan Osmanlı modernleşmesidir.

Bugünkü Türkiye'nin siyasal-sosyal kurumlarındaki sağlamlık ve zaafın bilinmesi, son devir Osmanlı modernleşme tarihini iyi anlamakla mümkündür. 19. yüzyıl bütün Osmanlı camiasının en hareketli, en sancılı, yorucu, uzun bir asrıdır; geleceği hazırlayan en önemli olaylar ve kurumlar bu asrın tarihini oluşturur."
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789752637061
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Macit Mete Oğuz 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 52 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu toprakların gündemini uzun yıllardır işgal eden konu: "Batılılaşma ve Modernleşme... Avrupalı gelişmiş devletlerin tabiriyle "Hasta Adam" Osmanlı'nın modernleşme çabaları; üst üste alınan ağır askeri mağlubiyetler, ekonomik buhran, azalan devlet otoritesi, siyasi fikir ayrılıkları ve ulusal bağımsızlık hareketlerinin en yoğun şekilde yaşandığı 19.Yüzyıla denk gelmiştir. Yeniçeri ayaklanması sonucu tahttan indirilen 3. Selim ile başlayan bu dönem Osmanlı İmparatorluğu'nun fiilen son bulmasıyla kapanmıştır. Ancak bu topraklardaki modernleşme hareketleri genç Cumhuriyet ile birlikte devam etmiştir. Kitap kısıtlı insan ve maddi kaynaklarla çökmeye yüz tutmuş bir imparatorluğun ömrünü uzatmak için giriştiği modernleşme hareketlerini gayet akıcı bir dille okuyuculara aktarmaktadır. Şüphesiz ki bu dönemde yapılan girişimler Cumhuriyet'e giden yolun önünü açmıştır.

ramazan k. 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlı Türk modernleşmesinin temellerine bir yolculuk olarak okunabilecek, ilk yayın tarihi 1983 olan bir eser. Ben İletişim baskısını okumuştum. Türkiye Cumhuriyeti ile Osmanlı arasında bir kopuştan daha çok bir devamlılık araştırması olarak okunabilecek bir eser. Ki bu yaklaşım son dönem büyük Osmanlı tarihçileri arasında oldukça populer bir görüş. Siyasi bir bakış açısından uzak, bilimsel bir çıkış noktasından yazan yaşı da kemale ermiş çok sayıda tarihçi var bu tezi yazan.
Tabi bir de şunu not düşmek lazım çok satan (yazarın da bazı kitapları bu şekilde gibi bir izlenim var bende) popüler tarih kitaplarından biri olarak görmemek lazım bu eseri.

Fatih 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Son dönem Osmanlı siyasi hayatını,devlet yönetimini anlatan bir başyapıt. 19. Yüzyıl devletin en uzun yüzyılıydı, çünkü devlet artık çökmekte bu çöküşte çok büyük bir olaydı. Devletin en kötü zamanında çok önemli devlet adamları ve tarihi olaylar açığa çıkmaktaydı. Oldukça kapsamlı ve içerikli anlatılan bu tarihi süreç Türk Siyasal Hayatının dönüm noktası, geleceği şekillendirecek olaylar dizisinin başlangıcıydı. Bu dönemi hakkıyla bilmeyen Türk Siyasal Hayatına hakim olamayacak ve her şeyden önemlisi demokrasi, devlet hayatı,siyasi hayat ve hukuk bakımından çok zengin olan bu dönemi bilememek gafletine de düşecektir.

Joseph 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap yakın tarih okumayı sevenler için tavsiye edilebilecek bir eser. Kısaca bir İlber Ortaylı klasiği diyebiliriz. Ayrıca cumhuriyetin temellerinin nasıl atıldığını, bugünün kurumlarının nasıl kurulduğunu ve cumhuriyetin bir anda değil, evrilerek oluştuğunu gösteren başarılı bir eser.

Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tarih öğrenmek istiyorum diyen herkesin okuması ve yararlanması gereken bir kişi İlber hoca. Osmanlı'nın son dönemini bilinenin aksine anlatıyor. Osmanlı'nın büsbütün çabasız olmadığını görüyoruz kitapta.

Sıtkı Öztürk 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı'nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Timaş'ta. Sırpça, Yunanca ve Macarca'ya çevrilen, Ukraynaca çevirisi devam eden kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini ele alıyor...

Ömer erdem 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1961 günde · Beğendi · 8/10 puan

19. Yuzyil osmanlisini ilber hoca farkiyal anlatan. Sade ve herkesin okumasi gereken islahat tanzimat donemleri icin guzel bir kaynak.

Muhammed Talha Dirican 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

......................................................................................................................................................................

Kitaptan 20 Alıntı

mehtap 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modernleşme olgusu, Osmanlı dünyasında hâkim dinin tartışılmasını, ona atfedilen kurum ve kuralların sarsılmasını, değişikliğe uğramasını birlikte getirdi.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 13 - Timaş Yayınları)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 13 - Timaş Yayınları)

Her dinden tebaanın eşitliği ilkesine, mutaasıp Müslümanların tepki göstermekte gecikmediler, hatta Mekke şerifi ve etrafındaki ulema Tanzimat Bürokrasisini "küfürle" suçlayan fetva da çıkardılar.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 107)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 107)

Gelişme, değişme gibi kavramları Batı kendi bulmuştur. Çünkü bu olayın içine giren ve en yoğun yaşayan odur.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 21)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 21)
mehtap 
 08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Batı'nın kutuplaşmadaki dolaylı etkisi açık, ama bizzat doğulu dediklerimizin bu kutuplaşmadaki etkileri de daha az değil.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 22 - Timaş Yayınları)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 22 - Timaş Yayınları)

18. yüzyılın sonunda Osmanlı İmparatorluğundaki reform girişimlerinin tek bir nedeni vardır : Hristiyan Avrupa'ya özellikle Rusya'ya karşı durabilmek için orduyu modernleştirmek...

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 49)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 49)

17. yüzyıldan beri Fransa'nın, 19. yüzyılda Amerikan misyonerlerinin faaliyetiyle Osmanlı Hristiyanları arasında mezhep hareketliliği başlamıştı.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 133)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 133)

İslam Medeniyeti gibi bir kavram düpedüz 19. yüzyılın icadı. Hem de batılı oryantalistlerden çok doğuluların benimsediği bir icat.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 22)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 22)

Osmanlı batılılaşması, Batı'yı hayranlıkla değil, zorunluluk nedeniyle tercih etmiştir. Tanzimat'ın en muhafazakar görünen kişiliği Cevdet Paşa'nın, imparatorluğun idari yapısının batılılaşmasında en önemli rolü oynayanlardan olduğunu unutmayalım. Nihayet ismi konmayan batılılaşma bir dış zorlamadan çok, bir iç kararın sonucudur.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 28)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 28)

II. Mahmut döneminin mülki idarede yaptığı asıl yenilik; köy ve mahalleler için muhtarlıkların kurulmasıdır.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 55)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 55)
2 /