İmparatorluğun Son Nefesi Osmanlı'nın Yaşayan Mirası Cumhuriyet

7,7/10  (26 Oy) · 
66 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.273 gösterim
İmparatorluğun Son Günlerinden Cumhuriyetin Kuruluş Öyküsüne...

"En utanılacak yönümüz; tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek; tarih yazmamak konusundaki ısrarımız!" İlber Ortaylı

BALKAN SAVAŞLARI
"Balkan Savaşları, bizim tarihçiliğimizde imparatorluğun yıkılış süreci olarak adlandırılır. Aslında bu vaka, bir imparatorluğun yıkılışı olmaktan ötedir. Biz bu savaşlar
sonunda Rumeli'deki anavatanı kaybettik."

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI
"Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephede şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz
konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu onu birçok başka uluslardan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve
kimliği oturmuştur."

LOZAN-Zafer mi Hezimet mi? "Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşması'dır. Bu konuda Lozan'ı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir."

CUMHURİYET
"Cumhuriyet, devamlılıktır. Osmanlı, Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir."

SULTAN ABDÜLHAMİD
"Bir tarihçinin deyişiyle; Dünya tarihinin en hadiseli otuz küsur yılı, onu yormuştu."

ENVER PAŞA
"Başkumandan vekili cesur planların sahibiydi. Bu planların hepsinin aynı derecede akil ve bilgili bir şekilde hazırlandığını söylemek mümkün değildir."

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensib..."

Balkan Harbi'nden Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Mücadelesi'nden Lozan Görüşmeleri'ne, Halifelik tartışmalarından Cumhuriyet'in kurulmasına, Sultan Abdülhamid'den Mustafa Kemal Atatürk'e, Enver Paşa'dan Halide Edip'e gündemden düşmeyen konular ve tartışılan tarihi kişiliklere dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenlerin kaçırmaması gereken bir kitap; İMPARATORLUĞUN SON NEFESİ...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786050815085
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
13 Şub 12:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlber Ortaylı yeniden kalemini konuşturmuş. Kendisini severek okumaya devam ediyorum.
Kitapta özellikle ; bahsedilen bazı konuların ardından nokta atışı cümlelerce iyice pekiştirilen ve kendine çeken bir bilgi birikimi söz konusu ve bu çok güzel ..

İlk kez 2014 yılında yayımlanan bu kitap, İlber Ortaylı'nın okumak istediğim tek kitabıydı. Kitabı ödev olarak almadan ve yıllık okuma listeme eklemeden önce araştırmış, internette hakkında yazılan çeşitli incelemeleri ve kısa yorumları okumuştum. Kitabı Osmanlıca sözlükle okumamızı tavsiye eden bir internet kullanıcısından ötürü biraz gözüm korkmuştu. Bu değerlendirmenin haklı bir değerlendirme olmadığını düşünüyorum. Kitabı okurken anlamını bilmediğim kelimeler oldu ama bunların çok azı akıcılığı bozacak türdendi. Osmanlıca sözlüğe gerek de duymadım. Bazen dönemle ilgili konuştuğu için tamlamalara yer vermişti. Hepsi bu kadardı.

Bu kitabın benim ilk İlber Ortaylı kitabım olduğunu söylemiştim. Aynı zamanda hâlâ tarih kitabı okumak konusuna acemi olduğumu da fark etmeme neden oldu. Bilgiler çok yüzeysel verilmiş. Örneğin son makalede Gazze şehrini anlatırken Altı Gün Savaşları’ndan bahsetmiş ama sadece isim olarak. Bu savaşların ne olduğunu okuyan bir insanın bilmesi gerektiğini varsaymış olacak ki hiçbir açıklamaya gerek duymamış. Bu neredeyse bütün makalelerde yaşanan bir durumdu. Anlaşılan o ki bu kitabı okumak için yeterli bilgiye sahip değildim ancak çok fazla şey de elde ettim bu kitaptan. Osmanlı Devleti’nin yıkılış döneminden başlayan kitap, başkanlık sistemi tartışmalarına kadar geçen Türk tarihini, bazen yorum yaparak anlatmış, son bölümlerde yer alan röportajlarla farklı bir hava kazanmıştı. Bu röportajların bazıları siyasi meselelere değindiği için ne ilgimi çekti ne anladım ne de anlamak için çaba sarf ettim. Hatta en çok o bölümlerden sıkıldım. Bazen sorulan sorulara verilen cevaplar arasında bağlantı kuramamış olduğumu da yazmadan yapamayacağım. Kitap içerisinde en çok yakınılan durum, sosyal bilimlerde gelişmiyor olmamızdı. Bunu anlatmak için ilk bölümde Ermeni sorunundan bahseden Ortaylı’ya bu konuda hak veriyorum. Kitap sayesinde farklı tarihçi isimlerini duyduğum gibi birkaç yazarla ve zaten bildiğim yazarların kıyıda köşede kalmış kitaplarıyla tanıştım. Bunlardan en çok ilgimi çeken Nermin Abadan-Unat’ın “Kum Saatini İzlerken” isimli kitabıydı. Ölmezsem bu kitabı 2017 senesi içerisinde okumaya çalışacağım.

Kısacası bu kitabı benim gibi tarihi bilgisi yoğun olmayan insanlar tat alarak okuyamayabilir. Bu seviyenin üstünde kalan insanların da zaten okuduğu, okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ortaylı okumaya devam edeceğim ama önce kendimi bunun için yetiştirmeliyim…

Ali 
22 Nis 17:15 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlber Ortayli Hocanın o objektif anlatimi ve ulaşamadığı bilgide uslubuyla bilmediğini söyleyen kalemi ile tarih yapan ama yazmayan bize Osmanlı'nın sonunu ve Cumhuriyet in temellerini anlattığı ders kitabı tadinda bir eseridir. Kitabi okurken hem kronolojik olaylar, olayların farklı acidan ele alınışı ve olayların masadaki yorumu​ kitabı kucuk bir Türk hazinesi yapmıştır.

Kadir 
04 Nis 11:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı tarihinin ve kurtuluş savaşına giden yolun bilinmeyen yönlerini ele alıyor. Hiç beklemediğim ve bilmediğim şeyler ogrendim: mesela Halide Edip in koru körüne manda destekçisi olmadığını. ..

Cemre Kara 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Bu kitabı okuyacak olanlara önerim mutlaka yanlarında Osmanlıca bir sözcük bulundurmaları.Türk siyasetinin nabzını tutan İlber Ortaylı yine kendine özgü üslubuyla vermiş veriştirmiş.

Kitaptan 24 Alıntı

Yaren 
14 May 23:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fakat dahiler daima ileriyi isterler. Farklı insanlar, geleceği farklı görürler. Mustafa Kemal Paşa Batı'daki vatanı kurtarma ve yeniden düzenleme arzusundaydı.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 220 - timaş yayını)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 220 - timaş yayını)
Yaren 
14 May 23:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyayı öğrenmek isteyen kişi coğrafya ve tarih bilmek zorundadır. Bunun için de elbette filoloji çok önemlidir.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 221)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 221)
Cemre Kara 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sizce Atatürk ün başarısındaki en önemli faktör nedir?
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensip..."

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 197)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 197)
Yaren 
15 May 00:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...çünkü herkes vatanı seviyor ve kurtarmaya çalışıyor ama öyle bir süreç ki kırk kafadan kırk ses çıkıyor.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 225)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 225)
Muhafazakar Lugat 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En utanılacak yönümüz; Tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek, bilimsel yöntemle tarih yazmamak konusundaki ısrarımızdır.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı

“Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephedeki şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu, onu birçok başka ulustan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve kimliği oturmuştur.”

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı

Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşması’dır. Bu konuda Lozan’ı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir.”

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı

...çünkü insan merakını ve zihniyetini akademik tarihçilik ve bilhassa edebiyat etkilemeyince kitleye doğru bir amatörlük yayılır.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 48 - "Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839")İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 48 - "Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839")
Yaren 
15 May 00:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...kız öğretmen okulları Tanzimat'tan sonra açıldı. Böylece toplumsal hayatımıza kadın öğretmen denen kişilik girmişti. Çalıkuşu'nda Reşat Nuri o tabloyu gerçekten çok iyi bir şekilde resmediyor. Nitekim çok iyi bir romancı olan Reşat Nuri çevreyle bireyi yan yana koyabilen bir yazardır.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 223)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 223)
Yaren 
15 May 00:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"1923 koşullarında halkta cumhuriyetin bir karşıtlığı var mı, cumhuriyetin ne olduğunu biliyorlar mı?"
"Hayır, bilmiyorlar; açıkçası pek anladıkları da söylenemez. Türk halkı sadece asayişi sever, itaat edeceği otoritenin düzgünlüğüne bakar. Gerçekten kuvvetli mi ve asıl önemlisi adil mi, halka refah getirebiliyor mu, buna bakar."

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 233)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 233)
3 /