İmparatorluğun Son Nefesi (Osmanlı'nın Yaşayan Mirası Cumhuriyet)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.503
Gösterim
Adı:
İmparatorluğun Son Nefesi
Alt başlık:
Osmanlı'nın Yaşayan Mirası Cumhuriyet
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050815085
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
İmparatorluğun Son Günlerinden Cumhuriyetin Kuruluş Öyküsüne... 

"En utanılacak yönümüz; tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek; tarih yazmamak konusundaki ısrarımız!" İlber Ortaylı 

BALKAN SAVAŞLARI 
"Balkan Savaşları, bizim tarihçiliğimizde imparatorluğun yıkılış süreci olarak adlandırılır. Aslında bu vaka, bir imparatorluğun yıkılışı olmaktan ötedir. Biz bu savaşlar 
sonunda Rumeli'deki anavatanı kaybettik." 

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI 
"Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephede şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz 
konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu onu birçok başka uluslardan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve 
kimliği oturmuştur." 

LOZAN-Zafer mi Hezimet mi? "Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşması'dır. Bu konuda Lozan'ı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir." 

CUMHURİYET 
"Cumhuriyet, devamlılıktır. Osmanlı, Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir." 

SULTAN ABDÜLHAMİD 
"Bir tarihçinin deyişiyle; Dünya tarihinin en hadiseli otuz küsur yılı, onu yormuştu." 

ENVER PAŞA 
"Başkumandan vekili cesur planların sahibiydi. Bu planların hepsinin aynı derecede akil ve bilgili bir şekilde hazırlandığını söylemek mümkün değildir." 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensib..." 

Balkan Harbi'nden Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Mücadelesi'nden Lozan Görüşmeleri'ne, Halifelik tartışmalarından Cumhuriyet'in kurulmasına, Sultan Abdülhamid'den Mustafa Kemal Atatürk'e, Enver Paşa'dan Halide Edip'e gündemden düşmeyen konular ve tartışılan tarihi kişiliklere dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenlerin kaçırmaması gereken bir kitap; İMPARATORLUĞUN SON NEFESİ... 
(Tanıtım Bülteninden)
288 syf.
·3 günde·10/10
İlber Ortaylı, imparatorluğun son dönemine kendi üslubu ve akıcı dile ile ışık tutmak için bu eseri okumamızı için kaleme almış. Yakın tarih ile ilgili bilgileri bu eserinde toplayarak, bildiğimiz, bilmediğimiz tüm önemli olayları, dönüm noktalarını, tarihçi yetişmeyen bu ülkenin insanlarına arz etmiş. Eser de sanki karşımızdaymış gibi konuşma dilini kullanmış. Tek sorun ise kullandığı Osmanlıca kelimelerin eserde biraz fazla yer alması...

İlber Ortaylı bu eserinde de tarihi olayları yıllara bölerek, 1. Dünya Savaşı, Balkan Savaşı, Osmanlı'nın yıkılışında ki önemli olayları, Cumhuriyete giden yolu, Abdulhamid Han'dan Atatürk'e kadar, neler yapıldığını, nasıl bir mücadele içinde kaldıklarını, Atatürk'ün kuracağı Cumhuriyet'in hangi aşamalardan geçtiğini aktarıyor...

Osmanlı'dan Cumhuriyete geçerken karşılaşılan stratejik hamleler ve geleceğe dair öngörüleri ustaca harmanlayıp, günümüze kadar gelen sürece dair eleştiri ve takdirlerini yerinde ve dozunda biz okurlara sunmuş...

Tarih yazan Türklerin, tarihlerini yeterli donanıma sahip olmadıkları için yazamadıklarını eserin birkaç bölümünde özellikle vurgulamış. Buna da en büyük sebebin filolojinin (dilbiliminin) eksikliğini göstermiş. Ona göre tarih bilimi filoloji ile yapılır ve bu anlamda ülkemizde ciddi bir eksiklik var...

Kitap defalarca okunacak bilgilere sahip ve ben de bu esere tekrar tekrar göz atacağımı. Okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum...
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İlber Ortaylı yeniden kalemini konuşturmuş. Kendisini severek okumaya devam ediyorum.
Kitapta özellikle ; bahsedilen bazı konuların ardından nokta atışı cümlelerce iyice pekiştirilen ve kendine çeken bir bilgi birikimi söz konusu ve bu çok güzel ..
288 syf.
·Beğendi·8/10
İtiraf ediyorum; ilk defa İlber Hoca’nın bir kitabını okudum ve ne kadar geç kaldığımı anladım. Adam boşuna önüne gelen “Cahiller” demiyor. Başka boyutta yaşıyor.
288 syf.
·Beğendi
Kitap son derece sade, akıcı bir dille yazılmış . Aynı zaman da içeriği de öyle. Aklınızda yakın geçmişe dair soru işaretleri varsa tarihseverlerin, yakın dönem tarihe ilgi duyan herkesin okumasını tavsiye ederim. :)
288 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
OSMANLININ YIKILIŞINDA CUNHURİYETİN KURULUŞUNA VE DAHA SONRASI DEVRİMLERİ ANLATAN BİR ESER...
İLBER ORTAYLI FARKIYLA ...
TARİHE MERAKLI OLAN KİŞİLERİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM...
288 syf.
·Beğendi·9/10
Çok yerinde tespitler yapılmış. Olayları o kadar genişten anlatıyor ki ama bir o kadar da dar anlatıyor . Olaylara bakış açısı çok mükemmel . Yerli kaynakların dışında yabancı kaynakların önemini bu kitapta çok iyi anladım .!
288 syf.
·10 günde·8/10
En sevdiğim kısmı 20. yüzyılı anlatışıydı ve son yüz sayfasından çok keyif aldım. Bu Kitap neden İlber Ortaylı değilde İlber Hoca dediğimizin devamı niteliğindeydi yine taviz vermemiş aynı üslupla aynı kaliteyle devam ediyor.
302 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı okurken çökmekte olan bir imparatorluğun yıkılmamak için sarfettiği son çabayı görüp, tarihten ders çıkarabilirsiniz. Kitap gerçekten akıcı ve insanı içine çekiyor.
288 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yakın dönem tarihimizi anlatan faydalı bir kitaptı. Özellikle İlber Ortaylı'nin o dönemin ve hatta günümüzün siyasi sorunlarına dair yorumlarının da bulunması cok faydali olmuş.
302 syf.
·5 günde
İlber Ortaylı gayet samimi ve gerçekçi bir insan bana göre. Bir kaç konuşmasını izlemiştim fakat bu kitap ilk okuyuşum oldu. Karakterindeki samimilik de kalemine çok güzel yansımış. Akıcı ve kısa bir şekilde anlattığı, kendi düşünceleri ve olan şeyleri, bölümleri okumak güzel bir zevkti.

Kitap, Balkan Savaşları'ndan Lozan Görüşmeleri' ne, Abdülhamid'ten Atatürk'e, Türk-Kürt ilişkisine kadar belki de hiç son bulmayacak olayları konu almış. Son sayfalara serpiştirilen birbirinden güzel röportajlar da çok yakışmış esere.
Evet, Ortaylı'nın bahsettiği gibi tarih okumuyoruz. Öğrenmek zorumuza gidiyor, üşeniyoruz. Tek ilgimizi çeken yalanlarla süslenmiş sözde tarih dizileri maalesef.

Daha çok tarih sevgisi olması dileğiyle; okuyalım, okutalım efendim.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitapta osmanlının barışı gerileme devrinden ve Türkıye Cumhuriyetine kadar nasıl geldiğimizi osmanlının son dönemlerini hasta adam olarak nitelenen dönemden lozanın zaferine kadar soluksuz okuyacağınız ilber ortaylı hocamızlasohbet deyişiyle mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
288 syf.
İlber Hoca, bildiği diller ve dolayısıyla takip edebildiği tarih yayınlarının genişliği bakımından, aynı zamanda da bu birikimin verdiği ağırlık-bilgelik açısından çok sevdiğim bir aydındır. Çok tanıtmaya da gerek yok sanıyorum, bu aralar oldukça popüler. Diğer kitaplarının aksine, bu kitapta biraz sıkıldım açıkçası. Balkan Harbi ve Enver Paşa ile ilgili olan bölümleri güzel fakat diğer bölümlerde aynı derecede bilgilendirici içerik hissedemedim. Özellikle röportaj şeklindeki kısımlarında; röportörün sorduğu sorular çok fazla net. Ve net bir cevap istenmiş belli ki. Fakat sosyal bilimlerde böyle net, sonuç odaklı cevapları bulmak, dahası bunları aramak saçmadır. Dolayısıyla İlber Hoca da genel cevaplar vermekle yetinmiş fakat üslubu gereği bu cevapları verirken başka sorulara yol açmış. Bilgilendiricidir, tavsiye ederim.
1914 ilkbaharının bir günü, genç bir Osmanlı zabiti Sofya'nın şık kafelerinden birinde, Sobranye'deki Türk mebuslardan Zümrezade Şakir Bey'le birlikte oturuyordu. Mekan, müzik, servis mükemmeldi. Ansızın içeri giren bir köylü şık giyimli müşterilerin arasındaki boş bir masaya yöneldi, kendine bir yer beğendi ve oturdu. Etraf bu kaba giyimli köylüye yadırgayarak baktı, garsonlar surat astılar ve köylü tarafından çağrıldıklarında oralı olmadılar. Köylü ısrar edince kendisine hizmet edilmeyeceği ve buranın böyle kaba saba kılıklı birine göre yer olmadığı, salonu terk etmesi gerektiği söylendi. Köylü kızmıştı, ''Bulgaristan benim ekip biçtiğimi yiyor, benim silahımla korunuyor. Parasını verdikten sonra istediğim yerde otururum ve bana hizmet edersiniz'' dedi. Köylünün diretmesi sonucu isteği yerine getirildi.

Genç zabit olayı dikkatle izlemişti. Arkadaşına şöyle dedi:
''Şakir günün birinde bizim köylülerimizi de böyle görmek isterim, kendilerinden emin olmalı ve haklarını istemesini bilmeliler.''
Bu genç zabit Osmanlı İmparatorluğu'nun Sofya'daki ataşemiliteri Kaymakam (Yarbay) Mustafa Kemal Bey'di.
Bu memleketin tahribi şu veya bu grubun işi değildir. Toptan bölüştüğümüz bir kepazelik, bir milli hastalıktır.
Sonra ''Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamayın'' diyorlar. Sen de Cumhuriyet'i ilan et, sen de kutla. Uluslar cumhuriyetlerini zor kurarlar ve bu yüzden de kutlarlar. Bu itirazlar hep acz ifadesidir.
"Karizma" Webergil bir tabirdir ve kilise terminolojisinden alınmadır. Yunancadır ve "yanılmaz, yanılmazlığına inanılan" anlamına gelir. Osmanlıcada bunun bir karşılığı vardır: "sahibkıran". Sahibkıran "göksel takımyıldızlarından alınan bir yetki, inayet" demektir.
İlber Ortaylı
Sayfa 196 - Timaş Yayınları
"Osmanlı-Mısır ilişkilerinin en hareketli olduğu dönem, Kavalalı Mehmed Ali Paşa ve onun haleflerinin ülkeyi yönettiği yıllardır. Mehmed Ali Paşa, Mısır'da bir dizi reform projesi başlattı. Osmanlı'dan bağımsız olma niyetindeydi. Ancak basta İngiltere olmak üzere Batılı devletlerin Mısır üzerindeki etkisi nedeniyle ne o ne de halefleri bu isteklerini gerçekleştirme imkanı bulabildiler."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İmparatorluğun Son Nefesi
Alt başlık:
Osmanlı'nın Yaşayan Mirası Cumhuriyet
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050815085
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
İmparatorluğun Son Günlerinden Cumhuriyetin Kuruluş Öyküsüne... 

"En utanılacak yönümüz; tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek; tarih yazmamak konusundaki ısrarımız!" İlber Ortaylı 

BALKAN SAVAŞLARI 
"Balkan Savaşları, bizim tarihçiliğimizde imparatorluğun yıkılış süreci olarak adlandırılır. Aslında bu vaka, bir imparatorluğun yıkılışı olmaktan ötedir. Biz bu savaşlar 
sonunda Rumeli'deki anavatanı kaybettik." 

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI 
"Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephede şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz 
konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu onu birçok başka uluslardan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve 
kimliği oturmuştur." 

LOZAN-Zafer mi Hezimet mi? "Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşması'dır. Bu konuda Lozan'ı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir." 

CUMHURİYET 
"Cumhuriyet, devamlılıktır. Osmanlı, Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir." 

SULTAN ABDÜLHAMİD 
"Bir tarihçinin deyişiyle; Dünya tarihinin en hadiseli otuz küsur yılı, onu yormuştu." 

ENVER PAŞA 
"Başkumandan vekili cesur planların sahibiydi. Bu planların hepsinin aynı derecede akil ve bilgili bir şekilde hazırlandığını söylemek mümkün değildir." 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensib..." 

Balkan Harbi'nden Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Mücadelesi'nden Lozan Görüşmeleri'ne, Halifelik tartışmalarından Cumhuriyet'in kurulmasına, Sultan Abdülhamid'den Mustafa Kemal Atatürk'e, Enver Paşa'dan Halide Edip'e gündemden düşmeyen konular ve tartışılan tarihi kişiliklere dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenlerin kaçırmaması gereken bir kitap; İMPARATORLUĞUN SON NEFESİ... 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 297 okur

  • Mustafa Furkan Küçük
  • Senem Elgören
  • Ezgi Göktürk
  • Yunus Kibar
  • cüneyt
  • Tehzibu Gazzal
  • Buğra Baykal
  • Şükran Koçak
  • Süleyman Gönülce
  • Hüseyin Gürtekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.4
14-17 Yaş
%5.2
18-24 Yaş
%29.9
25-34 Yaş
%24.7
35-44 Yaş
%19.5
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%27.9
Erkek
%72.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.8 (19)
9
%19.6 (21)
8
%35.5 (38)
7
%15.9 (17)
6
%8.4 (9)
5
%1.9 (2)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0