İmparatorluğun Son Nefesi Osmanlı'nın Yaşayan Mirası Cumhuriyet

7,9/10  (42 Oy) · 
96 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.428 gösterim
İmparatorluğun Son Günlerinden Cumhuriyetin Kuruluş Öyküsüne...

"En utanılacak yönümüz; tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek; tarih yazmamak konusundaki ısrarımız!" İlber Ortaylı

BALKAN SAVAŞLARI
"Balkan Savaşları, bizim tarihçiliğimizde imparatorluğun yıkılış süreci olarak adlandırılır. Aslında bu vaka, bir imparatorluğun yıkılışı olmaktan ötedir. Biz bu savaşlar
sonunda Rumeli'deki anavatanı kaybettik."

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI
"Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephede şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz
konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu onu birçok başka uluslardan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve
kimliği oturmuştur."

LOZAN-Zafer mi Hezimet mi? "Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşması'dır. Bu konuda Lozan'ı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir."

CUMHURİYET
"Cumhuriyet, devamlılıktır. Osmanlı, Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir."

SULTAN ABDÜLHAMİD
"Bir tarihçinin deyişiyle; Dünya tarihinin en hadiseli otuz küsur yılı, onu yormuştu."

ENVER PAŞA
"Başkumandan vekili cesur planların sahibiydi. Bu planların hepsinin aynı derecede akil ve bilgili bir şekilde hazırlandığını söylemek mümkün değildir."

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensib..."

Balkan Harbi'nden Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Mücadelesi'nden Lozan Görüşmeleri'ne, Halifelik tartışmalarından Cumhuriyet'in kurulmasına, Sultan Abdülhamid'den Mustafa Kemal Atatürk'e, Enver Paşa'dan Halide Edip'e gündemden düşmeyen konular ve tartışılan tarihi kişiliklere dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenlerin kaçırmaması gereken bir kitap; İMPARATORLUĞUN SON NEFESİ...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786050815085
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
13 Şub 12:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlber Ortaylı yeniden kalemini konuşturmuş. Kendisini severek okumaya devam ediyorum.
Kitapta özellikle ; bahsedilen bazı konuların ardından nokta atışı cümlelerce iyice pekiştirilen ve kendine çeken bir bilgi birikimi söz konusu ve bu çok güzel ..

Eminenur 
24 Ağu 07:58 · Beğendi

Kitap son derece sade, akıcı bir dille yazılmış . Aynı zaman da içeriği de öyle. Aklınızda yakın geçmişe dair soru işaretleri varsa tarihseverlerin, yakın dönem tarihe ilgi duyan herkesin okumasını tavsiye ederim. :)

Mert Demiröz 
12 Eyl 08:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakın dönem tarihimizi anlatan faydalı bir kitaptı. Özellikle İlber Ortaylı'nin o dönemin ve hatta günümüzün siyasi sorunlarına dair yorumlarının da bulunması cok faydali olmuş.

ÖMER ÇETİNKALE 
17 Ağu 12:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapta osmanlının barışı gerileme devrinden ve Türkıye Cumhuriyetine kadar nasıl geldiğimizi osmanlının son dönemlerini hasta adam olarak nitelenen dönemden lozanın zaferine kadar soluksuz okuyacağınız ilber ortaylı hocamızlasohbet deyişiyle mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ali 
22 Nis 17:15 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlber Ortayli Hocanın o objektif anlatimi ve ulaşamadığı bilgide uslubuyla bilmediğini söyleyen kalemi ile tarih yapan ama yazmayan bize Osmanlı'nın sonunu ve Cumhuriyet in temellerini anlattığı ders kitabı tadinda bir eseridir. Kitabi okurken hem kronolojik olaylar, olayların farklı acidan ele alınışı ve olayların masadaki yorumu​ kitabı kucuk bir Türk hazinesi yapmıştır.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 21:59 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sohbet tadında, tarihimizdeki bilinmezler/az bilinenler hakkında bir kitap.. Osmanlıca kelimeler daha az olsaydı da bir elde telefon, sözlükte kelime aranmasaydı daha iyi olurdu ama. Telefonu ele aldıkça ilgi dağılıyor ister istemez. Her şeye rağmen yine harika bir İlber Ortaylı klasiği. Röportaj kısımlarına bayıldım. Tavsiye olunur. =)

Cemre Kara 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Bu kitabı okuyacak olanlara önerim mutlaka yanlarında Osmanlıca bir sözcük bulundurmaları.Türk siyasetinin nabzını tutan İlber Ortaylı yine kendine özgü üslubuyla vermiş veriştirmiş.

Kitaptan 28 Alıntı

Eminenur 
 15 Ağu 07:51 · İnceledi · Beğendi

Osmanlı-Mısır İlişkileri
"Osmanlı-Mısır ilişkilerinin en hareketli olduğu dönem, Kavalalı Mehmed Ali Paşa ve onun haleflerinin ülkeyi yönettiği yıllardır. Mehmed Ali Paşa, Mısır'da bir dizi reform projesi başlattı. Osmanlı'dan bağımsız olma niyetindeydi. Ancak basta İngiltere olmak üzere Batılı devletlerin Mısır üzerindeki etkisi nedeniyle ne o ne de halefleri bu isteklerini gerçekleştirme imkanı bulabildiler."

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 109)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 109)
Eminenur 
18 Ağu 10:15 · İnceledi · Beğendi

I. Cihan Harbine Neden Girdik?
Türkiye'nin acele savaşa girişi başlı başına bir hataydı. Almanya tarafında savaşa girişi ise daha da büyük bir hataydı.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 162)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 162)
Eminenur 
16 Ağu 07:54 · İnceledi · Beğendi

II. ABDÜLHAMİD SON İMPARATOR
... Bir tarihçinin deyişiyle; "Dünya tarihinin en hadiseli otuz küsur yılı onu yormuştur." Rumeli'yi artık kontrol edemez hale gelmişti. Nitekim kısa süre sonra Meşrutiyet patlak verdi. Kontrol edemediği 31 Mart Olayları'nda uzun bir iç harp yaratacak müdahaleden de çekinmişti. İstanbul'daki 1. Ordu'yu, düzeni kendi çıkarına sağlamak için kullanmadı. Ne olursa olsun, Osmanlı hükümdar tipi bügün bazılarının dediği gibi Beşşar Esed gibi biri değildir. ...

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 123)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 123)
Eminenur 
16 Ağu 08:14 · İnceledi · Beğendi

II. ABDÜLHAMİD SON İMPARATOR
..."Geçen yüzyılın sonunda Sultan Abdülhamid için yazılanlar çok farklıdır. Birbirine zıt raporların ardı kesilmez. Bizim kuşağın mekteplerde okuduğu Sultan Hamid değerlendirmesi ise bugün artık tekrarlanmıyor. Kimsenin de Sultan Hamid üzerinden spekülasyon yapmasına gerek yok. Kendisi dirayetli bir Türk hükümdarıydı. 10 Şubat 1918'de, bundan tam 96 yıl önce Beylerbeyi Sarayında vefat etti. Cenazesinde bütün protokolü ve halk vardı. I. Harbin sıkıntılarını yaşayan İstanbul halkı özellikle ev kadınları onu ağıtlarla son yolculuğuna uğurladılar. İstanbul halkı Abdülhamid devrinde yaşadığı sıkıntısız hayatı ister istemez hatırlıyordu." ...

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 125)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 125)
Cemre Kara 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sizce Atatürk ün başarısındaki en önemli faktör nedir?
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensip..."

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 197)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 197)
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En utanılacak yönümüz; Tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek, bilimsel yöntemle tarih yazmamak konusundaki ısrarımızdır.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı
Eminenur 
14 Ağu 10:54 · İnceledi · Beğendi

Osmanlı Rus Savaşı
Savaşın sonunda İstanbul ilk defa büyük bir göçmen kitlesiyle karşılaştı; anayurda göç eden kitlelerin yurdu haline döndü. İstanbul, Marmara ve Ege giderek Orta Anadolu, hatta o zamanki Suriye ve Filistin dahi Balkanlardan ve Kafkasya'dan göç eden halkın mekanı olmaya başladı. Göç siyasetinde, iktisadi yaşayışında önemli sorunlar getiren, bu sorunlarla birlikte bazı kazançlar da yaratarak ülkenin manzarasını değiştiren bir olay olarak bilinmelidir.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 103 - Timaş yayınları)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 103 - Timaş yayınları)

“Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephedeki şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu, onu birçok başka ulustan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve kimliği oturmuştur.”

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı
3 /