İnanç Da Sevgi De Aklın Yolunu İzlemezHermann Hesse

·
Okunma
·
Beğeni
·
831
Gösterim
Adı:
İnanç Da Sevgi De Aklın Yolunu İzlemez
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754143539
Kitabın türü:
Çeviri:
Kâmuran Şipal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
AFA Yayınları
O sevdi, sonunda kendi kendini buldu. Ne var ki, insanların büyük çoğunluğu kendi kendilerini kaybetmek için sever. Sevilmek mutluluk değildir. Her insan kendini sever; ama mutluluk bir başkasını sevmektir.
Alman Edebiyatı'nın en büyük isimlerinden biridir Hesse. Onun kitapları insanı bütünleştirir, içindeki çıkmazı aydınlığa kavuşturur. Her kitabında iki farklı profil çizmesi, diyalektik düşünceye hizmet eder. İnsanların en büyük eksikliğidir diyalektik düşünce. Sadece kendini haklı gören siyah ve beyazların çoğunlukta olduğu bir toplumda grinin de var olduğunu gösterir bize Hesse. Goldmund olur doğruya hizmet eder, Narziss olur düzen bozucu olur ama en sonunda Goldziss çıkar meydana, yepyeni iki insan. İnsanoğlunun amacını irdeler. Amaçsız yaşanmayacağını gösterir insana. Savaşın, kargaşanın olmayabileceğini gösterir. İnsan isterse bu düzende mutlu olabilir der bir tarafı, bir tarafı da insan çirkindir ve gittiği her yere bu çirkinliği taşır der. Sistemi eleştirir. İnsanlığın kendi kendine kurduğu kapanı açığa çıkarır. Toplumu irdeler, analiz eder ve sonuçta bir yol bulur, okura sunar. Dik durur en önemlisi, sözünü esirgemez, korkak olmaz, dürüst olur... Sadece yazmaz, resim yapar, enstrüman çalar. Hesse'yi anlatmak, gece gördüğün düşü uyandığın zaman anlatmak gibidir, hep bir şeyler eksik kalır. Bu yazarı okuyun, çok kurmam bu cümleyi ama Hesse okumadan ölmeyin, herhangi bir kitabını alın ve içselleştirin. Doğu'ya gidin bazen upanişad olun, Batı'ya gelin Hegel olun. En sonunda insan olduğunuzu anlayın ve içinizdeki bütün çatışmalardan kurtulun. Siyahı beyazdan ayırmayın, gri olun...

Kitabın adı ne güzel değil mi? Akıl insanoğlunun başına gelmiş en büyük felakettir demek istiyorum. Doğayı ve yaşantılarımızı mahvetmek için kullandığımız, amaçlarımızı gerçekleştirmemizi sağlayan en büyük araç. O olmasaydı nasıl olurduk hiç düşündünüz mü? Belki daha mutlu olurduk. Bu kadar çoğalmazdık ya da bu kadar ölmezdik... Hayvanları da severdik en az annelerimizi sevdiğimiz kadar ya da yeşili korurduk belki iç güdülerimizle. Ama daha iyi olurduk muhakkak. İnançların ayrıştırıcı tarafını gütmezdik, sevmek için bu kadar gayret de göstermezdik...

Aforizmalar oldum olası hoşuma gider. Tek bir cümle zihnimde onlarca şimşek çaktırır. Kafka, Schopenhauer, Hegel, Canetti... Az ama öz yazan insanlardan sadece birkaçı. Arada açar okurum cümlelerini ve kendime gelirim. Düzenden ve hayattan sıkıldığınız zaman açın okuyun, kendinize gelin! İnsan kendine ancak en uzak olduğu zaman yakın olur, kendinizden uzaklaşın...
Hermann Hesse'nin politika, toplum ve birey, bireyin ödevleri, kültür, okul, eğitim, kilise ve din, bilgi ve bilinç, okuma ve kitaplar, gerçek ve hayal gücü, sanat ve sanatçılar, mizah, mutluluk, sevgi, ölüm, gençlik ve yaşlılık üzerine düşünce ve fikirlerinin toplandığı kitaptır.Yazarın aforizmalarI(özdeyiş) olarak da değerlendirebileceğimiz kitapta kültür, okul, eğitim kavramlarını bir arada değerlendirmiş olması bu kavramların birbirinden bağımsız olamayacağını da göstermektedir.Okuma ve kitaplar üzerine bölümüde en dikkat çeken bölümlerden biridir.Edebi bir eser olarak değil her bir aforizmaya bir kaç kez okuyarak ve düşünerek okunması gereken bir kitaptır.
Herman Hesse'nin bir çok eserinden alıntılanarak oluşturulan özlü deyişler (Aforizmalar) kitabı, yaşama dair, derin ipuçları vermekte ve okurun kendiyle yüzleşmesine yol açmaktadır. Kitabı okurken bir çok cümlenin altını çizdim. sayfalara notlar aldım. "Önemli", "Müthiş", "Doğru", "Acaba" ve yer yer "?" şekline karalamalar yaptım. ilerleyen dönemlerde zaman zaman kitaba geri dönüp bakmam kaçınılmaz olacak. Öneririm.
Neden kitaplarla sohbet edilmesin? Kitaplar da çokluk insanlar kadar zeki, çokluk onlar kadar şakacıdır, onlar kadar insanın başına da tebelleş olmazlar.
Bir insandan nefret edip ona kin duyuyorsak, aslında onun şahsında kendi içimizdeki bir şeyden nefret ediyor, buna kin duyuyoruz demektir. Kendimizde var olmayan bir şey bizi kızdırmaz..
Sonuna kadar yaşanıp çözümlenmemiş her sorun, dönüp dolaşıp ileride yeniden karşımıza çıkar.
Bir insandan nefret ediyorsak, aslında onun şahsında kendi içimizdeki bir şeyden nefret ediyor, buna kin duyuyoruz demektir. Kendimizde var olmayan bir şey bizi kızdırmaz.
Savaşları karıncalar da yapar, devletleri arılar da kurar, derleyip devşirerek zenginliklere ulaşmayı dağ fareleride başarır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnanç Da Sevgi De Aklın Yolunu İzlemez
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754143539
Kitabın türü:
Çeviri:
Kâmuran Şipal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
AFA Yayınları
O sevdi, sonunda kendi kendini buldu. Ne var ki, insanların büyük çoğunluğu kendi kendilerini kaybetmek için sever. Sevilmek mutluluk değildir. Her insan kendini sever; ama mutluluk bir başkasını sevmektir.

Kitabı okuyanlar 21 okur

  • Milena
  • Ilaydaaa
  • ahmet Karakuzulu
  • Ferhat Ataman
  • Flaneur
  • aussteiger
  • pina
  • Necmettin Zafer
  • caner dilsiz
  • Aslı T.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (2)
9
%20 (2)
8
%30 (3)
7
%10 (1)
6
%10 (1)
5
%10 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0