İnancın Ölümü Commissario Brunetti Serisi 6

9,7/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
455 gösterim
Komiser Brunetti bir gün tam da Venedik'te suç oranının azaldığını düşünürken, ansızın annesinin kaldığı bakım evinden tanıdığı bir rahibeyi karşısında bulur. Artık "eski" bir rahibe olan bu kadının beklenmeyen ziyareti sırasında anlattıkları Brunetti'yi ciddi bir sınava sokacak olaylar zincirini tetiklecektir.

Bu genç kadına rahibeliği bıraktıran şüpheler yersiz midir? Yoksa kilisedeki kemikleşmiş, uğursuz bir çürüme ve yozlaşmaya mı işaret etmektedir? Günah çıkarma odalarında yaşananlar, gizli tarikatlar, okullardaki din eğitiminin vardığı son nokta, Brunetti ile eşini zaten önyargıyla yaklaştıkları din konusunu daha da sorgulamaya itecektir. Donna Leon'un bu romanında ölen sadece birkaç yaşlı bakımevi sakini değil, aynı zamanda bir süredir ölüm kalım savaşı vermekte olan inançtır. Bireyler arasındaki güven ve inanç sorunu, gücü ve faaliyet sınırları bilinemeyen gizli örgütlerin varlığıyla toplumun her kesimine ve yaşamın her alanına yayılmıştır. Hemen her semtinde kiliselerin olduğu Venedik'te adaleti sağlamaya çabalayan Brunetti gibi insanların karşısına bir de "kutsal" engeller dikilir. İnancın Ölümü'nde sadece dini kurumların ve bu kurumların yöneticisi konusunda bulunan fanilerin yozlaşma sürecine değil, aynı zamanda bireylerin bu tekinsiz ortamda karşılaştıkları "kara ayrıntılar"a da tanıklık ediyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789755394930
 • Orijinal Adı:
  The Death of Faith
 • Çeviri:
  Sezen Boyacıoğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
02 Mar 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir Guido Brunetti polisiyesi daha.
Bir rahibenin, Brunetti'ye gelerek annesinin kaldığı huzur evinde normal olmayan ölümlerin meydana geldiğini iddia etmesi ve sonrasında cinayetler, tarikatlar vs.
Bu arada kendi ailevi sorunlarını da halletmeye çalışan Brunetti, kitabın sonunda her ne kadar okuyucunun içi tam olarak soğumasa da vicdanları rahatlatacak bazı işler yapıyor.
Polisiye severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap