İnanna

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
164 gösterim
Bir yanda, küçük yaşta anasının kucağından koparılıp ocaklarda yetiştirilen bir devşirmenin öyküsü... ötü yanda, bir Ermeni beyinin kızını ikinci eş olarak almak istediği için babası tarafından sürülen bir bey oğlunun serüvenleri...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2006
 • Sayfa Sayısı:
  437
 • ISBN:
  9789754343243
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hasan gül 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlının son dönemlerinde iki farklı karakter (eğitimli ağa çocuğu ve annesinden çocuk yaşta koparılıp yeniçeri ocağına verilen bir asker)ve mekan (doğu-batı) üzerine kurgulanmış bir roman.okumaya yani tavsiye etmeye değer bir eser.cümle kurguları güzel,mitoloji diline hakim,üzerinde yaşadığı toprağın insanları şekillendirdiğine inanan bir düşünceye sahip,aşk ve töre kavramlarına daha bi değinebilirdi.şimdi biraz kitap'dan alıntılara geçelim değil mi))
"Kendi cinsini ölüme mahkum eden tek canlı varlık-insan-"
"Ne bağdat'ta ne pariste ne de istanbul'da öğrendiklerimin değeri var töreler karşısında"
"Yaşamak için sevdalandık, ölmek için değil"
"Bu topraklar uzun zaman kolay kolay sesiz kalmaz,belli zaman sonrak anla yanmak ister.çünkü burası kafkasların,anadolunun esiridir,batıya gitmek isteyende doğu'ya gitmek isteyende hep buradan geçer.buralarda kalıcı olanlar toprağın ne istediğini bilenlerdir.bilmeyenler hata yapıp,ölümlere ve acılara sebeb olurlar.
"Bilimi doldurmuştu beynine ama yaşam içinde kullanamıyordu"
"Dünyanın değiştiğini görmek ayrı,dünyayı değiştirmek ayrı,her insan kendi dünyasında yaşar."
"İnsan gördükçe bilgisi yenileniyor"
"Gelmiş geçmiş krallar,imparatorlar,hanlar da önce kendi gücünü koruyacak güçleri yaratmış,sonra o güçlerin kendi gücünü yok edeceğini anlayınca da onları ortadan kaldırmışlar."