1000Kitap Logosu
İnatçı Keraban 2. Cilt
İnatçı Keraban 2. Cilt
İnatçı Keraban 2. Cilt

İnatçı Keraban 2. Cilt

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
28 Kişi
74
Okunma
21
Beğeni
899
Gösterim
320 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 4 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · Nisan 2009 · Karton kapak · 9789758607655
Keraban Ağa'nın on paralık vergiyi ödememe inadıyla başlayan zorlu Karadeniz yolculuğu sürüyor.  Keraban Ağa ve dostları, hem yolculuğun zorluklarıyla mücadele ederek ilerliyor hem de birbirinden şaşırtıcı olaylar ve tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Öykünün sonunda ise okuyucuyu akıllara durgunluk veren bir sürpriz bekliyor.  Jules Verne, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu, Türkler ve Karadeniz'le ilgili düşüncelerini serpiştirdiği romanın bu ikinci cildinde, "Osmanlıların en inatçısı"nı Sinop, Sürmene, Çayeli, Pazar, Hopa gibi birbirinden güzel pek çok Karadeniz yöresinde dolaştırıyor.
2 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,9
8.3
10 üzerinden
28 Puan · 3 İnceleme
Arife
İnatçı Keraban 2. Cilt'i inceledi.
320 syf.
·
Puan vermedi
1868 yılından sonra ,romanlarından elde ettiği gelirle büyük bir yat alan Jules Verne'nin ,bir dünya turu yaptığı ve Akdeniz'i gezdiği biliniyormuş. Ama , Türkiye'ye gelip gelmediği tam olarak bilinmiyor. Peki , o zaman Jules Verne dönemin İstanbul'unu ve diğer ülkeleri bu kadar güzel nasıl yansıtmış olabilir bu kitaba ? Yeni bir kitaba başlamadan önce çok büyük araştırmalar yaptığını okumuştum. Sanırım bunun etkisi çok büyük. Coğrafya ve kimya terimleri de kitabın içeriğinde yerini almış her zaman ki gibi. Verne bu ayrıntıları da es geçmemiş. Tüm bunların bir araştırma sonucu olduğu aşikâr anlayacağınız. Şiiimdiii muhteşem bir maceraya var mısınız? Öyleyse hazır olun. Anlatıyorum ‌Her şey üniformalı bir adamın , İstanbul'dan Üsküdar'a, Üsküdar'dan İstanbul'a , kısaca Boğaz'ı geçmek isteyen herkes için, her kayık için ,on paralık vergi ödenmesi gerektiğini bildiren bir emri okumasıyla başlıyor. ‌Tophane'de karşılaştığı, Hollanda dan gelen dostu Van Mitten ile uşağı Bruno'yu Üsküdar'daki evine iftar yemeğine davet eden Keraban Ağa, bu parayı ödemek istemez. İşi inada bindirir ve dostunu da yanına alarak Üsküdar'a gitmek için : "Karadeniz'i boydan boya geçerim de bu vergiyi ödemem daha iyi" diyerek tehlikeli ve macera dolu yolculuğuna başlamış olur.İstanbul, Trakya, Balkan kıyıları ile Gürcistan ,Rusya , Ukrayna'nın Karadeniz sahillerinden tehlikelerle dolu bir yolculuk yaparak Üsküdar'a gelmeyi başarırlar.Başarırlar ama Keraban Ağa'yı bir sürpriz daha beklemektedir. ‌Yiğeni Ahmet'in evleneceği yer Avrupa yakasındadır. Sizce Kereban Ağa karşı tarafa nasıl geçti dersiniz ? Tekrar bir Karadeniz turu yapmayı göze alabilmiş midir ? ya da karşıya nasıl bir plan yaparak geçmiştir dersiniz ? ‌Ayrıca bir sürpriz daha var.Keraban Ağa'nın yiğeni olan ,Ahmet'in nişanlısı ,Sarraf Ağa tarafından kaçırtılmıştır. Bunu duyan Ahmet ve Keraban Ağa ne yapacak ? ‌ Müthiş bir son ve macera sizi bekliyor muhakkak okuyunuz. ‌Dipnot olarak belirtmek ‌ gerekirse okuduğum kitap 2 cillten oluşuyor.Gözünüzden kaçabilir sipariş verirken bilginize... ‌Keyifli okumalar diliyorum hepinize..
İnatçı Keraban 2. Cilt
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Merve
İnatçı Keraban 2. Cilt'i inceledi.
320 syf.
·
171 günde
·
7/10 puan
Birinci kitap için yazdığım incelemede ikinci cildin sayfasında daha ayrıntılı bir inceleme bulacaksınız demiştim. Ama öyle olmayacak. Çünkü birinci kitabın incelemesini yazarken acaba ben mi çok bölerek okudum da zevk alamadım diye düşünmüştüm. Oysaki ben düpedüz kitabı sevmemişim. Bu kitabı da araya başka kitaplar sokmadan bitiremedim, sıkıldım. Birinci kitaptan coğrafya ders kitabı okuyormuş hissi aldım demiştim. Bu kitapta bu durumun ortadan kalktığını söyleyebilirim. Didaktik yazılar kısmen azalmış. Birinci kitabın incelemesinde; "Jules Verne’in İstanbul'a gelip gelmediği belirsizmiş, ama sanki görmüşçesine kaleme almış kitabı. " demiştim. Bu kitaptaki düşüncem ise; hayır, bence Jules Verne İstanbul'a ayak basmamış, oldu. Bunu düşünmeme sebebiyet veren birkaç durum var. En basitinden Ahmet ve nişanlısı Amasya arasındaki davranışlar bile bu düşünceme etki etti. O döneme uygun mu diye düşündürdü. Ya da diğer incelememde de bahsettiğim ilginç karakter isimleri; Keraban, Amasya, Nizip… Yine nişanlılık, evlenme hususları ile ilgili bazı şeyler de gözüme battı, fakat sürprizi bozacak herhangi bir ayrıntı vermemek adına bundan bahsetmeyeceğim. Sonuçta yazar İstanbul'a gelmemiş olabilir, ama Osmanlı topraklarında bulunmuştur diyebilirsiniz. Olabilir, ama yine de eksiklikler, kafama oturmayan şeyler vardı. Başka neyden haz etmedim; karakterlerin aşırı karikatürize olmasından haz etmedim. Birinci kitapta gözüme batmadı demiştim, ama bu sefer rahatsız etti. İnandırıcılığı azalttığı için sıkılmama da yol açtı. Sözün özü kitabı sevmedim. Konu ilgi çekici olsa da işlenişi beni sarmadı. İyi okumalar dilerim…
İnatçı Keraban 2. Cilt
OKUYACAKLARIMA EKLE
6