Giriş Yap

İnce Memed

2. Cilt

9.110 üzerinden
6,2bin Puan · 582 İnceleme
459 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu cihandan gidişim MEMLEKET sevdasından..
✒ " Dünya ne sana ne de bana kalmaz.. Sultan Süleyman'a kalmadı böyle hiçbir kitap yazmaz.." Kalmadı ya koca Süleyman'a kalmadı. Deyin hele şimdi ağalar paşalar, kalır mı dünya kimselere ? Kefeninde; daşını toprağını, evini damını, parasını pulunu götüren var mı ola gördünüz mü heç ? Düşünün hele bir bunca dövüş niye o vakit ? Nece düşündü Memedim aklını yitirdi cevap bulamadı. Düzene karşı koydum ne oldu bir şey değişmedi, didi. Bir ağa gidiyor diğeri geliyor. Bir gidiyor bin geliyor. Gelen daha kötü daha beter geliyor. Amma fıkara hep fıkara.. olan hep ona oluyor. "Yoook" didim. Sen yılamaz yitemezsin sen İnce Memed'sin.. Vicdansın, adaletsin.. Sen umutsun, şahinsin.. Kalk ! kendine gel, silkelen. Boynu bükük koma köylüyü, umutsuzluğa teslim eyleme.. Ne etti ? Acep kalktı mı ayağa yoksa pıstı kaldı mı?? Yok öyle "Armut piş ağzıma düş." Okuyun ola okuyun. Sonra.. Derdini dert eylediğim bir avrat buldum yine kendime bu kitapta da. Seyran.. Güzelliği dilden dile dolanmış, kim görse eli ayağı çözülmüş hayran kalmış.. Bir garip Aziz'e yanmış karasevdalara dalmış. Hor görmüşler garibi sürgüne yollamışlar. Seyran; diz bükmemiş, boyun eğmemiş. Varmış bulmuş sevdalısını.. canına can eylemiş ömrünü ömür bellemiş. Amma duyulmuş şey mi sevdalılar mutlu mesut yaşasın? Yoook ! Komamışlar yaşasın fıkaralar.. Sonra... sonrası " Vay Anam vay"... Bitmedi gardaş ! Umut hiç bitmedi kitapta.. Tam bitti dediklerim hep küllerinden yeniden doğdu. Yaralı kalpler birbirlerini tanır, derler ya... Heee hakkat tanıdılar.. Göz göze gelince yürekleri bi' hop etti. Yıllar sonra çıra gibim yanıp tutuştu tenler.. diller lâl.. gözler kör.. kulaklar sağır.. Ahhh AŞK.. bildim ben merhem olacaksın, onulmaz yaraları saracaksın.. Ne Yiğit ne Mert bir yüreğe düştü göynün Seyran bacım.. Ne diyem a dostlar a gardaşlar.. Sizinde yüreğiniz nece güzellere nece yiğitlere düşsün de sevda dumanı her daim başınızda tütsün..
İnce Memed 2
9.1/10 · 21,5bin okunma
·
8 yorumun tümünü gör
Reklam
459 syf.
·
53 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Mecbur Adam
¶¶İnce Memed, Şahinim... Ağalık düzenine karşı çıkışın; çelişkilerin ve zorlukların ancak nihayetinde ezilmişlerin zaferinin hikayesi. Abdi gitti, Hamza geldi, başka ağalar, beyler de geldi ama bir çok da Mehmet doğdu. İyilik ve kötülüğün kadim savaşı bir kez de Çukurova Toprakları üzerinden anlatılmış. Kuşkusuz epik bir şekilde anlatılmış. Her bir karakteriyle ince ince işlenmiş bir roman.¶¶ Yaşar Kemal ile tanışma serüvenim, İnce Memed ile başladı. Zor bir başlangıç oldu ama ilk sayfadan itibaren beni kendine çektikten sonra okumalarım daha çok istek kazandı diyebilirim. Cumhuriyet'in ilk yılları geçip gitmiş ve Türkiye yeni yönetim şekline uyum sağlamayı kısmen de olsa başarmıştır. Yalnız hâlâ ağa, eşkıya ve ırgat kavramları içinde yoğrulan Anadolu halkı, yoksul ve kötü bir durumdadır. Ya köylü olup ekip biçeceksin ve elindeki her şeyi köyün ağasına vereceksin ya da bu sisteme dayanamayıp bir ağanın başına sıkıp dağa kaçacaksın ve eşkıya olacaksın. Sonra da peşine hükümetin askerleri düşecek; o dağ senin, bu dağ benim gezeceksin, bazen aç bazen de tok uyuyacaksın. Köylü ya arkanda duracak ya da seni satacak. Hep ikilem içinde olacaksın... Bu zavallı insanlar köylü olarak dünyaya gelmiş, yoksul oldukları halde hep şükretmeyi bilmişler... Gaddar ve merhametsiz bir ağa bozuntusunun eline bakmak mıydı hakları? İnce Memed vuruyor ama ağalar bitmiyor; bu sistem devam ettikçe ne İnce Memedler bitecek ne de zengin ve doymayan ağalar... Kötüler kötülüğe alışmış, iyiler de kandırılmaya. Yoğun bir tasvir sizleri bekliyor bu arada. Anlatım ne kadar dallandırılıp budaklandırılmış olsa da ana tema belli aslında.  Yaşar Kemal, bizi ve bizim halkımızı yine bize anlatırken her kelimesini özenle seçmiş ve epik bir anlatı sunmuş. Tasvirlerinden, duygu değişimlerinin enfes anlatımından, tabiatın renginden kokusuna varana dek, tüm devinim ve değişimler, kelimelerin esrarlı sıralanışıyla, seri boyunca size haz vermeye devam ediyor. Bir de Yaşar Kemal’in ne kadar çok kelime bildiğine hayret ettim doğrusu. Düşünün böyle bir roman yazıyorsanız ve anlattığınız dönemin imkanları, şartları son derece kıt ise, çevrede anlatacağınız nesne sayısı o kadar az demektir. O dönemi anlatırken, çevreyi tasvir ederken de bir o kadar az kelimeyle durumu kotarırsınız. Ama gelin görün ki Yaşar Kemal eseri tam 4 cilt yapacak kadar dili iyi kullanmış. Doğrusu hayran kaldım.
Sait Faik Abasıyanık
“Hikaye mi yazacaksın; gökteki bütün yıldızların denizdeki tüm balıkların adını bilmelisin” diyor ya hani. Evet Yaşar Kemal onların isimlerini biliyor. Bunun yanı sıra dikkatimi çeken bir başka şey, toplumun harekete geçiş psikolojisinin ne şekilde ve nihayetinde ne zaman tetiklendiğini görmek oldu. Dikkatimi çeken ikinci şey ise, insanoğlunun, kendisini kurtaracak hamleyi yapanın yanında kısa bir süre durduktan sonra, yine kendisine asıl kötülüğü yapan güçten yana vaziyet alması oldu. Serinin 3.süne başlamak için bunca umutsuzluk içindeki umudunu yitirmeyenlerin yorgunluğunu dinlendirmem lazım. Sadece bir roman olarak değerlendirmek yanlış olur çünkü bir “efsane”den farksız. Tıpkı Homeros’un dizeleri gibi. Yaşar Kemal için “çağdaş Homeros” denilmesi de ayrı bir güzellik olsa gerek... Ayrıca çok uzun bir zaman ayırarak tamamlamış bu seriyi. Adaletsizlikler ve haksızlıkların içinde cesur bir kalbin ve yiğitliğin hikayesini okurken etkilenmemek elde değil; okuyan herkesin seveceğine de emin olduğum bir seri kesinlikle. Okur kalın...
İnce Memed 2
9.1/10 · 21,5bin okunma
·
3 yorumun tümünü gör
459 syf.
·
24 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İnce Memed 2 kitabında artık halkın, köylünün gözünde yaşadıkları ve yaptıklarıyla Memed bir efsane olmuştur. Herkes onu tanıyor, hakkında bir şeyler mutlaka duyuyor ve görüyor. Ancak Memed için ne yazık ki durumlar oldukça karışık. Çünkü köylüleri Abdi Ağa'nın zulmünden kurtarmış ancak onun yerine ondan da beter Hamza Ağa gelmiştir. Aynı acılar hatta daha da fazlasını yaşamaya mahkum edilen köylüler zaman geçtikçe Memed'e karşı öfkelenmiş, onu haksız bulmaya başlıyor. İlk kitapta daha henüz hem bedenen hem ruhen olgunlaşmamış bir Memed karşılıyordu okuru. Memed için sorun Abdi Ağa'yı ortadan kaldırınca yok olacaktı ancak işler hiçte umut ettiği gibi ilerlememiş iyilik yapmak isterken kötülük mü ettim düşünceleri içinde boğulmaya başlıyor. Bu nedenle serinin ikinci kitabı aslında yaşadığı kayıplar, acılar ve gördükleriyle Memed için bir sorgulayışı kapsıyor. Bu yüzden ben kitabı son kısımları hariç oldukça durağan buldum ve bu da okuma hızımı oldukça düşürdü. Diğer bir nedende sabırsız olmamdı. Hep bir hareket hep bir olay bekledim Memed'den kitap boyunca ve olmadığı zaman okumaya sürekli ara verdim. Kitabı okuduğum süre boyunca zalimliklerle, zulümle, haksızlıklarla karşılaştım ancak bunlardan daha acısı da kimsenin yanlışa yanlış dememesi devlet kademelerinde bulunan kişilerin sürekli olarak sadece ağaları dikkate alıp köylüyü hiçbir şekilde ciddiye almaması oldu. Yürek parçalayan, sinirlendiren bir durum. Kitap boyunca Yaşar Kemal okura "Bu düzen hep böyle mi devam edecek, Abdi gidecek Hamza gelecek, Hamza gidecek Abdi gelecek şeklinde mi olacak?" sorusunu Memed ile birlikte düşündürüyor. Ancak umut her zaman var ve hep var olacak. Memed'in varlığı bile insanlara güç, cesaret ve umut veriyor. Bir yandan okura cesaret veren, umutlandıran ama gerçekleri de en net, açık bir şekilde gösteriyor. Anadolu insanının çektiği sıkıntıları, Çukurova yöresinin betimlemeleri ve sorgulayışlar ile dopdolu bir kitaptı. Kitap öyle bir noktada bitti ki bir an önce üçüncü kitabı alıp başlamak istiyorum. Bir dönemin yaşananlarını salt bir gerçeklikle aktaran, serinin diğer kitaplarını okudukça da alt metinde aslında ne anlatılmak, gösterilmek isteniyor daha iyi anlıyorsunuz. Keşke bazı kitapları belli başlı yerlere gelen herkese okutabilsek. Türk edebiyatının eşsiz eserlerinden biri ve mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir başyapıt.
İnce Memed 2
9.1/10 · 21,5bin okunma
1 yorumun tümünü gör
459 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
yıkmayınca konakları..
toprak ağalarının korkusu olan iyi yürekli eşkiyamız bu sefer kötü yürekli şehir eşkiyalarına karşı mücadele ediyor... ince memed, direnişin sembolü olmuş, çakırdikenlikli küçük bir köye değil; belki bütün cukurova köylülerine umut olmuştur.. ''Memed sana oğul demem, yıkmayınca konakları...'' kahramanımız, birinci kitapta hatçe'sini kaybetmiş; abdi ağayı öldürüp yeniden dağa cıkmıştır.. ağanın ölümü ile kendi ektiğini kendi biçen köylü bir süre memed'e kahraman gözüyle bakmış, özgürlüklerinin tadına varmışardır; ta ki gavur abdi'nin kardeşi kel hamza gelene dek.. kahramanımız; yeniden köyüne döndüğünde bir zaman onu kahraman kabul eden bütün köyün şimdi ondan nefret ettiğine tanık olur.. özgürlükleri için canını harcadığı bu insanların bu tepkilerine akıl erdiremeyen kahramanımız; yaptığının doğruluğu konusunda şüpheye ve büyük bir ikileme düşer.. onu belki bu dünyada en çok seven kişilerden koca osman'ın evine giden kahramanımız; bu sefer de gittiği köyün umudu, onları özgürlüklerine kavuşturacak rüyası olur... köyün kendine direndiğini gören şehir eşkiyası ali safa bey ve de diğer bey görünümlü şehir eşkiyaları; köylünün hakkını arama rüyasından akılları çıkar.. ''Şu yoksul köylüler, bu canavarlar sürüsü zaten bir kıvılcım bekliyordu. Ağaların beylerin ta derinlerdeki, açığa vuramadıkları ezeli korkularıydı bu..'' ilk kitabın aksine bu kitapta olaylar daha yavaş ilerliyor.. köylüler ve ali safa kitap boyunca sırayla ve işin dozunu artırarak birbirlerine mislilleme yapıyorlar.. kendi köylüsünün ona sırt çevirmesi sebebiyle yaşadığı hayalkırıklığı memed'i derin bir ikilem ve umutsuzluğa sokar.. uzun bir süre gözden uzak kalan ve bulunduğu köydeki insanların da onun saklanmasına aracı olduğu kahramanımız bu abdi-hamza ikileminden dolayı bir türlü harekete geçecek gücü kendinde bulamaz.. koca osman'ın kendisine siteminden bu gücü bulan kahramanımızın gözünde yine o çelik pırıltısı ışıldar.... şehir eşkiyasının karşısına çıkar... "Benim adım İnce Memed," dedi birden. Tok, meydan okuyan bir sesle. "Beni bilebildin mi?" ................. kitap, ilk kitaba göre düşük tempoda ilerliyor; kahramanımızın yaşadığı doğru-yanlış ikilemi kitap boyunca yaşadığı kararsızlığı okuyucuya da yaşatıyor.... tavsiye edilir, keyifli okumalar :)
İnce Memed 2
9.1/10 · 21,5bin okunma
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
59
586 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42