İncelenen Hayatlar Kendimizi Nasıl Yitirir, Nasıl Buluruz

8,7/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
9 beğeni  · 
616 gösterim
Hepimiz öykü anlatıcısıyız - yaşadığımız hayatı anlayabilmek için öyküler anlatırız. Ancak anlatmak yetmez: Dinleyen biri de olmalıdır. İşte Stephen Grosz, dinleyen o kişi.

"Düşündüğümüz, yaptığımız şeylerin tutsağı olmak, dürtülerimiz, aptalca seçimlerimiz tarafından köşeye sıkıştırılmak, mutsuzluk veya korku tuzağına düşmek, kendi tarihimizce mahkûm edilmek; bunlar hayatta çoğumuzun deneyimlediği şeyler. Böyle anlarda iler-leyemediğimizi hissederiz ama bir çıkar yol olduğuna da inanırız. Bir hastam 'Değişmek istiyorum yeter ki değişmeme gerek kalmasın' demişti bütün saflığıyla. ... Bu kitap değişimi konu alıyor. Değişimle kayıp hissi birbirine göbekten bağlı olduğundan -yitirmeden değişim de olmaz- kitap yitimden de söz ediyor."

Grosz, binlerce saatlik psikanaliz seanslarından damıttığı kısa metinlerden oluşan bu kitapta en şaşırtıcı insan davranışlarının arkasında yatan gizli duyguları ortaya çıkarıyor. Bunu yaparken mesleki jargondan arınmış, edebi bir dil kurmayı da başarıyor.

Kitaptaki öyküler gündelik hayatımızın parçaları: Sevdiğimiz insanlarla, söylediğimiz yalanlarla, başa çıkmak zorunda kaldığımız değişikliklerle ve yasla ilgili. Bütün bu öyküler, bize kendimizi nasıl yitirdiğimizi ve nasıl bulabileceğimizi anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750828690
 • Çeviri:
  Begüm Kovulmaz
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Haree 
17 Eyl 00:00 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Psikoloji ile alakalı bir kitap ve yazar Stephen Grosz üniversitelerde psikanaliz dalında dersler veriyor. Hastalarının isimlerini değiştirerek gizliliği ihlal etmeden ve onlarında izniyle bu kitabı yazdığını belirtmiş.İlk kitabı ama hiç sıkıcı değil psikoloji ile ilgili beğeniniz varsa okumanızı öneririm yoksa bile okuyun çünkü kısa kısa hayatlardan verilen gizli mesajlar var. Bir hayatı yaşamış olmaya gerek yok başka bir hayatı dinlemek farkında olmak bizim için faydalı olabilir. Her olayı kendi hayatımızda görmeyebiliriz bu açıdan kitabın faydalı olduğunu düşünüyorum. Okumak isteyen arkadaşlara iyi okumalar dilerim

Kitaptan 12 Alıntı

onur karşı 
02 Tem 14:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karasevdaya tutulduğumuzda, duygusal sınırlarımızın, arzu nesnemizle aramızdaki duvarların yok olduğunu duyumsarız. Şiddetli fiziksel özlem duyarız acı çekeriz. Aşık olduğumuza inanırız.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 105 - yky)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 105 - yky)
onur karşı 
24 Haz 17:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şiddet, küçük bir çocuk için ezici, kontrol edilemez, dehşet verici bir deneyimdir- duygusal etkileri ömür boyu sürebilir. İçselleştirilen travma, empati yoksunluğunda bizi ele geçirir.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 21 - YKY)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 21 - YKY)
Haree 
16 Eyl 01:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Değişim yalnızca burada ve şimdi gerçekleşebilir.Bu önemli bir bilgidir, çünkü geçmişimizi değiştirmeye çalışmak bizi çaresizlik hissine boğabilir, üzebilir.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 108)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 108)
Haree 
16 Eyl 23:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kederimizi çözerek sonlandırabileğimize inanmak istiyoruz çünkü keder bizi şaşırtıp dengemizi bozabiliyor

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 188)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 188)
Haree 
16 Eyl 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Öne eğilip ellerini masanın üstüne koydu."Müşkülpesent sözcüğünün anlamını biliyor musun?"
Başımı salladım.
"Harika bir sözcük-ufak tefek hataları fark edip büyüten, anlamına geliyor.Kusur bulan.Memnun etmesi zor olan.Güç beğenen. Tanıdığın birisi geliyor mu aklına?"

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 157)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 157)
Haree 
16 Eyl 17:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Değişime direniriz.Bütünüyle iyiliğimiz için bile olsa kendimizi küçük bir değişime teslim etmek, genellikle tehlikeli bir durumu görmezden gelmekten çok daha korkutucudur.
Kendi dünya görüşümüze, kendi öykümüze bütünüyle sadığız.Eski öyküden dışarı adım atmadan önce, içine gireceğimiz yeni öyküyü baştan sona bilmek isteriz.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 114)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 114)
Haree 
14 Eyl 02:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Cephe büyükse arkası kalabalıktır."
Psikanalistler buna "bölünme"derler- tahammül edemediğimiz duygularımızdan kaçınmamızı sağlayan bilinçsiz bir savunma mekanizmasıdır.Genellikle kendimizi iyi insanlar olarak görme, utanç duyduğumuz niteliklerimizi başka kişi ya da gruplara atfetme eğiliminde olduğumuzu anlatır.
Bölünme, benlik bilgisinden kurtulma yöntemlerimizden birisidir.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 71)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 71)
onur karşı 
26 Haz 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgi bana tehditkar geliyor. Sorun sevilmek, çünkü sevilmek bir taleptir. Sevildiğinizde, biri daha fazlanızı istiyor demektir.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 58 - yky)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 58 - yky)
Haree 
16 Eyl 01:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bazen değişmek için kendimizi düzeltmeye ya da yaşayanlarla ilişkimizi onarmaya karar vermemiz yeterli olmaz; bunun yerine kayıplarımızla, unuttuklarımızla, ölülerle ilişkilerimizi onardığımızda değişiriz.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 108)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 108)
Haree 
16 Eyl 22:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Seçeneksizlik mahkumiyettir, insanı bir tenkit ve öz tenkit ağına hapseder. Belli bir düşünme biçimi -var olma biçimi- bazen öyle derinlere işlemiştir ki insan bunu sorgulayamaz, hatta bilemez.Sadece yaşar bunu.Seçeneklerin olduğunu bilmek olağanüstü bir özgürlüktür.

İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 159)İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz (Sayfa 159)
2 /