İnci Mercan Hz. Hasan (r.a.) - Hz. Hüseyin (r.a.)

9,4/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
8 beğeni  · 
491 gösterim
“(Birbirine kavuşan o) iki denizden de inci ve mercan çıkar.”(Rahmân, 22)

Nübüvvet feyiz ve bereketinden oluşan deniz Hz. Fatıma; velayet kemal ve yüceliğinin, ilim ve irfanının ummanı ise Hz. Ali idi. Bu iki mana denizinde İnci ile Mercan vücut buldu.

Hz. Hasan, nübüvvet ve velayetin sedefinde boy veren benzersiz bir inci idi. Müslümanları birbirine kırdırmak, kan dökerek ittifaklarını bozmak isteyenlerin önüne, hakkı olan hilafetten feragat ederek set çekmiş ve inşa ettiği barış ile bir “inci” gibi değerli olduğunu göstermişti.
Hz. Hüseyin, denizin derinliklerinde ızdırap görmüş, ızdırap yaşamış, kanda boğulmuş bir mercan gibiydi. Hak ve adalet davasında sert ve tavizsizdi. Onun duruşu zulme ve haksızlığa başkaldırıydı. Ruhu her şeyin en mükemmelini istiyordu. İstediği mükemmelliği Müslümanlara kazandırmak için de hayatını feda etti.

Siyer ödüllü yazar Salih Suruç, Resulullah’ın(sav) “iki reyhanım”diyerek iltifat ettiği Hz. Hasan(ra) ve Hz. Hüseyin’i(ra) yazdı.

İnci Mercan, Ehl-i Beyt sevgisiyle dolmak isteyenler için bir başucu eser niteliğinde…
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  465
 • ISBN:
  9786050811339
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
La tahzen 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"(Birbirine kavuşan o) iki denizden de inci ve mercan çıkar."(Rahmân, 22)Nübüvvet feyiz ve bereketinden oluşan deniz Hz. Fatıma; velayet kemal ve yüceliğinin, ilim ve irfanının ummanı ise Hz. Ali idi. Bu iki mana denizinde İnci ile Mercan vücut buldu. Hz. Hasan, nübüvvet ve velayetin sedefinde boy veren benzersiz bir inci idi. Müslümanları birbirine kırdırmak, kan dökerek ittifaklarını bozmak isteyenlerin önüne, hakkı olan hilafetten feragat ederek set çekmiş ve inşa ettiği barış ile bir "inci" gibi değerli olduğunu göstermişti.Hz. Hüseyin, denizin derinliklerinde ızdırap görmüş, ızdırap yaşamış, kanda boğulmuş bir mercan gibiydi. Hak ve adalet davasında sert ve tavizsizdi. Onun duruşu zulme ve haksızlığa başkaldırıydı. Ruhu her şeyin en mükemmelini istiyordu. İstediği mükemmelliği Müslümanlara kazandırmak için de hayatını feda etti.Siyer ödüllü yazar Salih Suruç, Resulullah'ın(sav) "iki reyhanım"diyerek iltifat ettiği Hz. Hasan(ra) ve Hz. Hüseyin'i(ra).İnci Mercan, Ehl-i Beyt sevgisiyle dolmak isteyenler için bir başucu eseri.

Arrykov Tyrryk 
11 Şub 18:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok iyi ve akıcı bir kitap. Kitap’ta İslam’ın Halifelik’ten saltanata geçim dönemini ve o zamanki olayları (cemel, sıffin) anlatılmış...

Kitaptan 4 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... Osman'ı Kur'an okurken şehit ettiler. Sonradan hanımı ya da hizmetçilerinin anlattığına göre ruhunu teslim ettiğinde şu ayeti okuyormuş: "Onlara karşı Allah sana yeter." Bir de sonradan, o anda yanında bulunanlara şehadetinden bir önceki gece Allah Resûlü'nün rüyasına teşrif ettiğini ve "İftarı aramızda yapacaksın ey Osman!" dediğini, anlattığını duydum.

İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 84)İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 84)
Didem 
15 Ağu 2017 · Kitabı okuyor

Hz.Ali'den..
Dünya malından elinde bulunan şeyin senden önce sahibi vardı. Senden sonra da başka bir sahibi olacak. Bil ki sen iki kişi için mal topluyorsun. Biri senin bıraktığın mal ile Allah'a itaat eden ve sıkıntı çekerek elde ettiğin şeylerle mutlu olandır. Diğeri biriktirip geride bıraktığın o mal ile Allah'a isyan eden ve bıraktıklarınla mutsuz olan adamdır. Sen de ona bıraktığın mal ile isyanına yardım etmiş olursun. Bu iki tip adamı düşünüp mal biriktirmemeli insan. Onları kendine tercih etmemeli ve onların yükünü bu dünyada omzunda taşımamalı.

İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 134 - Timaş)İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 134 - Timaş)
Muhammet TUNÇ 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Yani kurt, kuş içebilir Fırat'tan, ama Allah Resulü'nün evlatları içemez diyorsun öyle mi?''
...
''O zaman'' dedi Hz. Hüseyin, ''Biz de susuzluğumuzu Kevser'in şarabıyla gideririz. Ama o gün sizin susuzluğunuzu giderip gideremeyeceğinizi bilemem.''

İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 400)İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 400)
Muhammet TUNÇ 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her şey belli olmuştu. İstenen İmam Hüseyin'in başıydı. Kimsenin bal tadındaki sözlerinden anladığı da yoktu, aldırış ettiği de. Kimi kime şikayet edecekti Hüseyin? Kimden yardım isteyecekti? Sultan baş istiyordu. Hüseyin'e mektup üstüne mektup yazıp ''gel'' diyenler ise onun başını vurmaya gelmişti.

İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 401)İnci Mercan, Salih Suruç (Sayfa 401)