İncir Tarihi

7,3/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
0 beğeni  · 
578 gösterim
Görüp geçirdiğim olayları anlatmaya başlamamın, öyleyse, tek ve ikincil nedeni, bir kere, kaza eseri de olsa kalemi elime almış olmamdır. Bahanem yok; kendimi, yaşadığım şeylerle tanıdığım kişilerin, hayvanların, bitkilerin, gezip gördüğüm yerlerin, serin duvarlar arasına saklanmış iç açıcı odaların, birbirinden güzel kadınlarla bunların olağanüstü memeleriyle kalçalarının, Allahın belası bir hançerin, bu hançer tarafından kesilerek öksüz bırakılmış kolumun, bu kesik avucumda aylarca saklamayı başarabildiğim yüzüğün, leyleklerin, tilkilerin, fillerin, kaplanların ve bu kaplanlarla kutsal aslanlar üzerinde seyahat eden başka seyyahların, kitapların, bu kitapları okuyarak deliren acayip dervişlerin ve bütün bunları oturup yazmaya çalışan Zeyrek adlı bir kişinin bahanesi sayıyorum.

Faruk Duman'dan, büyülü bir âleme kışkırtıcı bir yolculuk.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  372
 • ISBN:
  9789750711299
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Korku ne ise bunu bir geyikten, bir ceylandan öğren. Çünkü, esas olarak korkunun bir bedende nasıl taşınabileceğini öğrenmek kolay olmaz. Biz de korkmaya başladığımız anda kendi varlığımızdan sıyrılarak -en büyük günahımız belki budur- başka bir şeye dönüşmekle kendi korkumuzun bile ne olduğunu tam olarak anlayamayız. Zira korku gerçi vardır ama hiç gelmeyecek bir şeye benzer.

İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 31 - Can Yayınları)İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 31 - Can Yayınları)
Kitap gurusu 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Keykâvus’un söylediğine göre, Allah insanı yaratmakla nimeti yani daha önce yarattığı şeyleri tamamlamış oldu. Olunca, demek yediğimiz rızk, içtiğimiz su, giydiğimiz urba bizden önce de vardı, yani karnı acıkmışa aş değil, aşa karnı acıkan yaratılmış oldu. Nedenler tersine döndü. Daha doğrusu nedenle sonuç, Allah’ın bizi yarattığı ilk günden beri yerli yerindeydi ariflerle erenleri ayrı tutarım; onlar şeyleri kuşkusuz gönül gözleriyle bilir, Allah’a kendilerine özgü yollarla ulaşır, bu yüzden söyledikleri de hep zorlukla anlaşılırdı ama biz böylece nedeni sonuç, sonucu neden bilegelmiş olduk. Öyleyse her şeyi yerli yerine koyma zamanı geldi. Böylece ne ne içindir, ortaya çıkmış olacak.

İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 13 - Can)İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 13 - Can)
Kitap gurusu 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah tarafından yazılmamış ve istenmemiş hiçbir acayip ve kanunsuz olayın yaşanamayacağı bir kez daha görülsün.

İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 14 - Can)İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 14 - Can)

Ruhumuzun dinlenmesi için bedenimize gereksinimimiz yoktur gerçi, bu yüzden yol yorgunluklarının, çalışmakla bitkin düşmüş bacaklarımızın ya da kürek çekmekle şişmiş kollarımızın sağlığı için şöyle bir uyuklama yeterlidir. Yoksa evden çıkıp da babamın Üsküdar'daki dükkanına yürüdüğüm zaman -saatler alırdı bu yol- ruhumun nasıl bir iyice dinlendiğini, içimin nasıl huzur bularak kabardığını biliyordum.

İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 49 - Can Yayınları)İncir Tarihi, Faruk Duman (Sayfa 49 - Can Yayınları)