Incognito - Beynin Gizli Hayatı

8,6/10  (60 Oy) · 
111 okunma  · 
55 beğeni  · 
1.849 gösterim
'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.' -Montaigne-

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan ve neredeyse şimdiden klasikleşen kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

"Bir kitap okudum, hayatım değişti."
-İsmet Berkan-Hürriyet

"Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek."
-Wired-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054729074
 • Orijinal Adı:
  Incognito: The Secret Lives of the Brain
 • Çeviri:
  Zeynep Arık Tozar
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 2/10 puan

Kitabı beğenmedim tavsiye de etmiyorum.

Beynin mükemmelliğini ve gizemini evrim gibi saçma bir inanışa bağlaması çok mantıksızca. Nasıl ki bu kitabın yazarı vardır ve David Eagleman yazmıştır aynen öyle de muhteşem insan beyninin yaratıcısı ve bu eşsiz dünyamızın ve tüm kainatın yaratıcısı Yüce Mevlamızdır. Şimdi şöyle düşünelim; bu kitabın sayfa sayısını, bir sayfadaki satır sayısını ve bir satırdaki harf sayısını çarparsak yaklaşık bu kitap için 600.000 harf kullanıldığını söyleyebiliriz. Şimdi bir kutuya 600.000 tane harf koyalım ve milyonlarca yıl bu kutuyu sallayalım. Harflerin rastgele, tesadüfen doğru şekilde sıralanıp bu kitabı oluşturması nasıl imkansız ise muhteşem beynimizin de evrim sonucu bir köpeğin beyninden farklılaşması imkansızdır...

Tamam bu yazarın inancı neden bu kadar taktın diyebilirsiniz. Fakat çok rahatsız edici bir şekilde evrim tekrarlanmış durmuş. Sanki beyin üzerinden evrim kitabı gibi...

Bunun yanında bildiğim bazı şeyleri tekrar etmekle birlikte bilmediğim şeyler de öğrendim, sinestezi hastaları gibi.

Üslup da fazla ağır, sıkıcı geldi bana. Kitapta geçen bilgiler, araştırma sonuçları farklı, daha akıcı, merak uyandırıcı bir üslup ve güzel bir bakış açısıyla yazılsa çok harika bir kitap ortaya çıkabilirdi bence. Sonuçta beynimiz gerçekten çok gizemli ve harika bir donanımla yaratılmış.

Mehmet Sımadali 
 16 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitapta beyin ve beyinle alakalı veya beyinle alakalandırıla bilecek konular bilimsel ( nörolojik) olarak değerlendirilmiştir. Yazar, bahsettiği konularda en doğru yaklaşımı yakalamış ve bilim dünyasına son yılların en başarılı eserlerinden birini sunmuştur diyebilirim. Çok keyif alarak okudum, çok etkilendim ve tüm okurlara tavsiyemdir.

Enes Kurt 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çevirmene ve yayın evine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkürler. Kitaba gelince belki de insan duyguları ve beyni ile okuduğum en ilginç kitaptı. Okuyan her kesin insan'a bakış açısını etkileye bilecek ve belki de yeni bakış açısı ortaya koyacak türden başarılı bir eser olduğu tartışılamaz. 10/10.

Muhammet Öztürk 
 21 Şub 13:13 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle önerdiğim bir kitap.Eğer beynin işleyişi sizi etkiliyorsa, çoğu yerde çokça şaşıracağınızı ve sizi düşünmeye sorgulamaya iteceğini düşünüyorum.En azından bende öyleydi.

Bu arada bazı arkadaşlar, garip bi şekilde yıllarını sinirbilime vermiş ve dünyanın en ünlü sinirbilimcisi olarak gösterilen bir bilim adamının evrimden bahsetmesini -ki evrim hakkındaki azcık bilgi seviyeleri ile- cehalet olarak vurgulamışlar.Arkadaşlara şaşırmamak elde değil.Cehalet, fazla cesaret veriyor.


Kitabı daha çekici kılacağını düşündüğüm bir metin:
"Bilinciniz, koca bir transatlantik buhar gemisinde yolculuk yapan ama kıyıda köşede kalmış bir kaçak yolcudan farksızdır; yolculuktan nasiplenmiştir ama derinlerde işlemekte olan o heybetli mühendislik gözüne görünmez bile. Bu kitap, işte bu şaşılası olguyla ilgilidir."

Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben kimim? Ben dediğimiz şey yanılsama mı? Düşündüğümüz şeyleri aslında biz mi düşünüyoruz? Kitabı okuduktan sonra bu sorular kafanızı daha da karıştıracak. Çünkü yazar öyle bilimsel veriler koymuş ki ortaya bir anda hayatın korkunçluğu ve anlamsızlığı üzerinize çöküyor ve kendinizi bir anda yaşamın amacını sorgular halde buluyorsunuz. Beynimi ben mi yönetiyorum yoksa beyin mi beni yönetiyor? Mutlaka okuyun ve okutturun.

birsen 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 9/10 puan

Bilinç, bilinçaltı kısaca kendinizi tanımanıza yardımcı olan bir kitap. Çok enteresan bilgiler öğreniyor, şaşırıyorsunuz. Beyninize, kendinize, insanlara bakış açınızı değiştiren kitaplardan. Kitabı okurken kendimden ne kadar bir haber yaşıyormuşum diyorsunuz; eğer daha önce bu tarz makaleler veya kitaplar okumadıysanız. Kişiliğimiz olsun, kararlarımız, seçimlerimiz olsun ne kadar özgür bir iradeyle oluşturuluyor? Peki suç işleyenler ne kadar işlediği suçtan sorumlu tutulabilir? Bu kitabı okuyun okutun. Ayrıca Psikanalize ilgi duyan okurların bu kitaba bir göz atmalarını tavsiye ederim.

Hasan Basri Dane 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yazıyı okurken beyninizin arkaplanda nelerle meşgul olduğunu merak ediyor musunuz? Veya gördüğünüz şeylerin gerçektende sizin gördüğünüz şeyler olduğuna emin misiniz? Vücudumuzun yöneticisi olan beyin hakkında yazılmış müthiş bir kitap. Okuyan hemen herkesin anlayabileceği bir dilde yazılmış, sıkılmayacağınız bir bilimsel kitap. Eğer bilimsel kitaplara meraklıysanız zevkle okuyabilirsiniz. :)

merve yaprak 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

toplumsal olarak bilinçaltı olarak tanımladığımız bilinç dışı durumumuzun bütün bilinçli eylemlerimize hikayeler yazarak bilincimizi kontrol ettiğine dair teoriler öne süren bir kitap. yazar ünlü bir norobilimci, kitabında iradeyi yaratan kararlar almamızı sağlayan bilincimizin evrimsel tarihinin yaşının çok küçük olmasından kaynaklı olarak aslında sadece sahnede rol aldığını ama senaryoların bilinçaltımız tarafından yazıldığını iddia ediyor ve birçok verilerle de bu teorisini destekliyor. kararlarımız genetik haritamıza göre mi şekilleniyor ve aslında kararlarımızda kendi özgür irademiz bir yanılsama mı? yalın eğlenceli bir bilimsel kitap.

Sezgi 
17 Kas 2016 · Kitabı okumadı

Bir ders için seçilebilecek hem eğlenceli hem de muazzam bilgi dolu bir kitap. Teşekkürler Zihin Felsefesi.

Beynin gizli çalışma biçimlerini, türlü zihin problemlerini bilimsel şekilde açıklayan yazar; türlü örneklerle fikirlerini sabitlemiş diyebiliriz. Bu kadar bilgi temelli bir kitabın akademik temalara boğulup kalmaması da ayrı bir güzellik. Bilinçli Zihin kavramına aşırı takılmış olup, bu konuya eğilmemi sağladı. Bu kitabı tavsiye ettiğim gibi, D. Dennett'ın ''Aklın Türleri'' isimli benzer içeriklere sahip kitabını da tavsiye ederim.

Kitap psikoloji ve felsefe alanları için uygun araştırma konularına zemin hazırlamıştır. ''Kafamın içinde biri var ama o ben değilim.''

Ferdi Bişkin 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hafiften başlayıp giderek ağırlaşan konulara yer veren bir kitap. İlk bölümlerde algılardan bahsederken, sonraki bölümlerde özellikle beynimizde ortaya çıkabilecek küçük değişimlerin büyük sonuçlarına değiniliyor. Beynimiz sadece bir organ değil, kim olduğumuzu belirleyen ve bilinçli farkındalığımızın olmadığı onlarca alt programın çalıştığı bir kimyasal makine.

2 /

Kitaptan 56 Alıntı

Ferman Mammadov 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Okumak
Psikologlar, bir şey okurken bir yandan da bir kalemi dişlerinizin arasında tutarsanız, okuduğunuz şeyi daha komik bulduğunuzu keşfetmişlerdir. Bunun nedeni, beynin yorumunun yüzünüzdeki gülümsemeden etkilenmesidir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)

Beynin, özellikle de insan beyninin en etkileyici yönlerinden biri, önüne gelen neredeyse bütün işleri öğrenme esnekliğine sahip oluşudur.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)
Ferman Mammadov 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Algı
Algı dünyanız her zaman gerçek dünyanın gerisinde kalır.Bir başka deyişle, dünyaya ilişkin algınız, gerçek anlamda canlı olmayan bir canlı yayın gibidir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 52)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 52)
Ferman Mammadov 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Gerçeklik
Gerçeklik, beyin tarafından pasif biçimde kaydedilmek yerine, aktif biçimde beyin tarafından inşa edilir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)
Ferman Mammadov 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Bilinçli zihin, beyin etkinliklerinin merkezinde değildir; aksine kıyıda köşede, etkinliğin ancak fısıltılarını duyabileceği kadar uzak bir konuma yerleşmiş durumdadır.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman