Incognito - Beynin Gizli Hayatı

8,5/10  (198 Oy) · 
407 okunma  · 
220 beğeni  · 
4.494 gösterim
'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.' -Montaigne-

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan ve neredeyse şimdiden klasikleşen kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

"Bir kitap okudum, hayatım değişti."
-İsmet Berkan-Hürriyet

"Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek."
-Wired-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054729074
 • Orijinal Adı:
  Incognito: The Secret Lives of the Brain
 • Çeviri:
  Zeynep Arık Tozar
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Öztürk 
 21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle önerdiğim bir kitap.Eğer beynin işleyişi sizi etkiliyorsa, çoğu yerde çokça şaşıracağınızı ve sizi düşünmeye sorgulamaya iteceğini düşünüyorum.En azından bende öyleydi.

Bu arada bazı arkadaşlar, garip bi şekilde yıllarını sinirbilime vermiş ve dünyanın en ünlü sinirbilimcisi olarak gösterilen bir bilim adamının evrimden bahsetmesini -ki evrim hakkındaki azcık bilgi seviyeleri ile- cehalet olarak vurgulamışlar.Arkadaşlara şaşırmamak elde değil.Cehalet, fazla cesaret veriyor.


Kitabı daha çekici kılacağını düşündüğüm bir metin:
"Bilinciniz, koca bir transatlantik buhar gemisinde yolculuk yapan ama kıyıda köşede kalmış bir kaçak yolcudan farksızdır; yolculuktan nasiplenmiştir ama derinlerde işlemekte olan o heybetli mühendislik gözüne görünmez bile. Bu kitap, işte bu şaşılası olguyla ilgilidir."

Mehmet Sımadali 
 16 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde

Kitapta beyin ve beyinle alakalı veya beyinle alakalandırıla bilecek konular bilimsel ( nörolojik) olarak değerlendirilmiştir. Yazar, bahsettiği konularda en doğru yaklaşımı yakalamış ve bilim dünyasına son yılların en başarılı eserlerinden birini sunmuştur diyebilirim. Çok keyif alarak okudum, çok etkilendim ve tüm okurlara tavsiyemdir.

Enes Kurt 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çevirmene ve yayın evine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkürler. Kitaba gelince belki de insan duyguları ve beyni ile okuduğum en ilginç kitaptı. Okuyan her kesin insan'a bakış açısını etkileye bilecek ve belki de yeni bakış açısı ortaya koyacak türden başarılı bir eser olduğu tartışılamaz. 10/10.

Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Puan vermedi

Ben kimim? Ben dediğimiz şey yanılsama mı? Düşündüğümüz şeyleri aslında biz mi düşünüyoruz? Kitabı okuduktan sonra bu sorular kafanızı daha da karıştıracak. Çünkü yazar öyle bilimsel veriler koymuş ki ortaya bir anda hayatın korkunçluğu ve anlamsızlığı üzerinize çöküyor ve kendinizi bir anda yaşamın amacını sorgular halde buluyorsunuz. Beynimi ben mi yönetiyorum yoksa beyin mi beni yönetiyor? Mutlaka okuyun ve okutturun.

daral_1988 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Kitabı okuduktan sonra insanları bilinç ve bilinç dışı olan otonomik hareketleri ayırt ederek eleştireceğime şüphe yok. Beyin ve zihin kavramları için prospektüsü diyebileceğim bir kaynak kitap. Okuyan kişiyi konuşturup sürekli edindiği yeni bilgileri paylaşma isteği oluşturuyor

Kitap size vereceği her bilgiyi kanıtlarıyla birlikte sunuyor ve bu durum kitabın anlaşılmasını biraz zorlaştırabilir. İçerik olarak ele aldığımızda ise kitap size insan beyninin tüm sırlarını keşfettireceğine emin olabilirsiniz. Eğer insan ve insan psikolojisine biraz ilginiz varsa kesinlikle okumanız gereken kitaplar arasında en üst sırada yer almalı.

birsen 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 9/10 puan

Bilinç, bilinçaltı kısaca kendinizi tanımanıza yardımcı olan bir kitap. Çok enteresan bilgiler öğreniyor, şaşırıyorsunuz. Beyninize, kendinize, insanlara bakış açınızı değiştiren kitaplardan. Kitabı okurken kendimden ne kadar bir haber yaşıyormuşum diyorsunuz; eğer daha önce bu tarz makaleler veya kitaplar okumadıysanız. Kişiliğimiz olsun, kararlarımız, seçimlerimiz olsun ne kadar özgür bir iradeyle oluşturuluyor? Peki suç işleyenler ne kadar işlediği suçtan sorumlu tutulabilir? Bu kitabı okuyun okutun. Ayrıca Psikanalize ilgi duyan okurların bu kitaba bir göz atmalarını tavsiye ederim.

Deniz Barut 
 01 May 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · 10/10 puan

İnsanoğlu sınırsız çokluklar içinde hep parlayan ışık olarak yerini almak istemiştir. Kitap bir kez daha insanın merkezdeki yerinden edilişinin muazzam sonuçlarını gözler önüne seriyor. İnsanın kendi kendine gözlerini çevirip incelemesini uzun uzun konu almış. Aslında düşündüğümüz kadar bilinçli yaratıklar olmayabiliriz buna da güzel vurgular yapmış. Kesinlikle dini inançları karıştırmadan tarafsız bir pencereden okunması gereken ve bir çok kez beni hayrete düşüren bir kitap.

StoneDraconis 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yazıyı okurken beyninizin arkaplanda nelerle meşgul olduğunu merak ediyor musunuz? Veya gördüğünüz şeylerin gerçektende sizin gördüğünüz şeyler olduğuna emin misiniz? Vücudumuzun yöneticisi olan beyin hakkında yazılmış müthiş bir kitap. Okuyan hemen herkesin anlayabileceği bir dilde yazılmış, sıkılmayacağınız bir bilimsel kitap. Eğer bilimsel kitaplara meraklıysanız zevkle okuyabilirsiniz. :)

Beyin mi bizim organımızdır; yoksa biz mi beynimizin bir organıyız?
Beynin karmaşık bir sistem olması, yine de onun kavramamaz olduğu anlamına gelmez. "Eğer beyinlerimiz, anlaşılabilecek kadar basit olsaydı, bizler onu anlayacak kadar akıllı olmazdık."
İnsanın durmadan tahtından edilmesinden rahatsız değilseniz kesinlikle çok şey katacaktır okuyana.

4 /

Kitaptan 195 Alıntı

Ferman Mamedov 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okumak
Psikologlar, bir şey okurken bir yandan da bir kalemi dişlerinizin arasında tutarsanız, okuduğunuz şeyi daha komik bulduğunuzu keşfetmişlerdir. Bunun nedeni, beynin yorumunun yüzünüzdeki gülümsemeden etkilenmesidir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)

Herkeste olmasa bile pek çok kişide güçlü bir intikam güdüsü vardır: Görmek istedikleri şey rehabilitasyon değil, cezadır.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman

Beynin, özellikle de insan beyninin en etkileyici yönlerinden biri, önüne gelen neredeyse bütün işleri öğrenme esnekliğine sahip oluşudur.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)
Ferman Mamedov 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçeklik
Gerçeklik, beyin tarafından pasif biçimde kaydedilmek yerine, aktif biçimde beyin tarafından inşa edilir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)
Ferman Mamedov 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Algı
Algı dünyanız her zaman gerçek dünyanın gerisinde kalır.Bir başka deyişle, dünyaya ilişkin algınız, gerçek anlamda canlı olmayan bir canlı yayın gibidir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 52)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 52)
Ferman Mamedov 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilinçli zihin, beyin etkinliklerinin merkezinde değildir; aksine kıyıda köşede, etkinliğin ancak fısıltılarını duyabileceği kadar uzak bir konuma yerleşmiş durumdadır.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman