İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.519
Gösterim
Adı:
İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759211981
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hakikat Kitabevi
''M. Sıddık Gümüş'' mahlas ismi Hüseyn Hilmi Işık'a aittir.

Bu kitap üç kısımdan oluşuyor:

Birinci kısım, İngiliz casusunun itiraflarıdır. Bu kısımda, İngilizlerin İslâmiyyeti imh etmek için hazırladıklan ve yalanlar bildirilmekdedir. Bu kısımda yedi fasl vardır.

İkinci kısımda, İngilizlerin plânlarını, Müslümân memleketlerinde nasıl tatbîk ettikleri, devlet adamlarını aldattıkları, Müslümânlara neler yaptıkları ve Hind ve Osmânlı İslâm devletlerini yok ettikleri bildirilmekdedir. Kitâbımızın bu kısmı, Vehhâbîlerin tuzaklarına düşen zavallı Müslümânların, gafletten uyanmalarına sebep olacak ve Ehl-i Sünnet alimlerinin yazılarını kuvvetlendirecek vesikalar ile doludur.

Üçüncü kısım, (Hulâsat-ül-kelâm)dan tercüme olup, hak dînin İslâmiyyet olduğunu ispât etmektedir.
M. Sıddık Gümüş
Göktuğ Çağrı
Göktuğ Çağrı İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·8/10 puan
Thomas Edward Lawrence dünyaya gelir.
Sanırım bu ismi duymayan yoktur.
Meşhur adıyla Arabistanlı Lawrence...

Arapların, Osmanlıya karşı kışkırtılmasında ve bağımsızlıklarını kazanmasında etkili olan isim.

Tarihteki en klas İngiliz ajanlarından bir tanesi.

Diğer ajanların yaptıkları şeyleri kendi yapmış gibi hatıralarında ele alması bunun temel sebebi olabilir.

Velhasıl kendileri ;

Motorsiklet tutkunu, ki ölümüde bir motosiklet kazası sonucu 46 yaşında gerçekleşmiştir.
*
Okuduğumuz kitaba gelince...

İngilizlerin Osmanlı İmparatorluğu ve İslamiyet'i yıkmak için sergiledikleri oyunları İngiliz Casusu Hempher'in itiraflarıyla anlatan, yer yer ilginç ve anlamlı anekdotlarla kan donduran, özellikle emperyalizm , misyonerlik gibi konuların ön planda olduğu anlamlı bir çalışma olmuş.

Neden okumalıyız ?

Çünkü günümüzde Lawrence'lar ve Hempher'ler hala yaşamakta...

Keyifli okumalar dilerim.
Fatih Çınar
Fatih Çınar İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kendimize dönüp sormamız lazım arada. Ben elhamdülillah müslümanım. Ama müslümanlık hakkında neler biliyorum? Bildiklerim salt bilgi mi yoksa bunu ayet-i kerime, hadis-i şerif ve icmalara dayandırabiliyor muyum? Bu eseri okuduğunuzda gerçekten kendinizi dinî bilgilerde eksik bulduğunuzu hissedeceksiniz. Öyle bir kesim var ki bizlerden daha iyi İslamı ve Müslüman beldelerin inceliklerini, kültürlerini uzun bir zamanda öğrenip bunun karşıt fikirlerini gündeme, hem de islamın kaynaklarına dayanarak, getirerek milleti dinden, imandan ayırmayı kendilerine vazife addederler. Bunlara ajan, hain, casus ya da en maruf adıyla misyoner deriz. Burada bir misyonerin kendi ifadelerine, milleti nasıl fesada düşürdüğünü ve bunun yollarını, nasıl yaptığını açıklamış. Başları olan İngilizlerin, ne yazık ki, bu sinsi emellerinde ne kadar muvaffak olduğunu anlayabiliyorsunuz. Günümüzde birçok doğru gibi gözüken yanlışların kökeninin bu din düşmanlarından geldiğini hem öğrenecek hem de bunlardan ibret alacaksınız. Bu eserin kendisine değer verdiğim birisinin hediyesi olması bu güzide eseri nazarımda bir kat daha derecelenmesine sebep teşkil ediyor. Kesinlikle pişman olmayacağınız, ibretlik, her(şuurlu) müslümanın okuması gereken bir eser. İyi okumalar.
Yasemin Guner
Yasemin Guner İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kadar ince bir kitabı, bu kadar uzun sürede bitirmem gerçekten utanç verici. Bunu es geçtim yıllardır evimde olup da okumamam ayrıca şaşılacak bir durum.
Çoğu insanın evinde bu kitabın mevcud olduğunu düşünüyorum. Bizde tam 4 adet mevcud çünkü. Kitaba gelicek olursak bu zamana kadar rafda eskittiğim için çok üzüldüm. Içindeki bilgiler o kadar değerli ki, okudukça islam dinine olan bağlılığınız artıyor.
Televizyonlardaki dini kanallara baktığımızda hep doğru söylediklerini zannediyoruz. Hiçbir zaman sorgulamıyoruz. Dini gittikçe zamana uydurmaya çalısıyorlar. Ama biz bilmiyor muyuz ki din değiştirilmez veya hükümler hafifletilmez. Bunu farkına vararak sürekli din hususunda araştırma yapalım. Eline her mikrofon tutuşturulup dini anlatan insanlara kanmayalım. Bu kitap eğerki evinizde varsa hiç beklemeden okuyun lütfen. Sağlıcakla kalın.
Enes Özdemir
Enes Özdemir İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
Bu kitapla birlikte aynı anda bir çok kitap almıştım. Bir gün para kazanmak için Letgo'dan bir kitap satmaya karar verdim. Ben siyasetle pek az alakadar olduğumdan, bütün kitapların içinde "En son bunu okurum" diye düşündüğüm bir kitaptı İngilizli casusun itirafları. Öyle şaşalı bir kapak tasarımı falanda yoktu. Ben de onu satmaya karar verdim. Okuyacağımı pek sanmıyordum. Bari bir işe yarasın dedim. Kitabı satışa sunduktan bir süre sonra kendi kendime "Yaa ben bu kitabı satıyorum ama kitap ince bir şey zaten, önce okuyup sonra mı satsam. Hem bu şekilde içimde rahat olur" Derken okumaya karar verdim. O en son okurum dediğim kitap, ilk okumaya başladığım kitap oldu, aldığım kitaplar arasından. Başladım kitaba ve bir süre okudum. Kitap hiç beklediğim gibi çıkmadı ve hiç de sıkıcı değildi. Aksine beni kendisine öyle bir bağlamıştı ki, bırakmak istemedim. Konuyu anlatırken bir roman havasında anlatıyordu. Ben okumaya devam ederken Letgodan hesabıma mesaj geldi. Kitaba bir müşteri bulmuştum ama kitabı bir süre okuduktan sonra çok sevdim ve mesaj atan kişiye satmaktan vaz geçtiğimi söyledim. Sonra bazı problemlerden dolayı kitap yarım kaldı. Ben de en baştan başlayarak tekrar okudum. Ama yine yarım kaldı. Bazı yoğunluklardan dolayı henüz bitirmek nasip olmadı. Hala büyük bir merak içinde uygun bir zaman kolluyorum. Bu sefer kaldığım yerden devam edeceğim ve bitireceğim. En başta ön yargı ile baktığım bu kitap bana ders oldu. Şimdi en sevdiğim kitaplardan birisi. En güzel, ilginç veya komik yanı ise anlatılanları bir başka bakış açısıyla sunması ama kafa karışıklığı olmaması için parantez içinde doğrusunu belirtmişler. Bu kitabı hazırlayan, çeviren ve her türlü emeği bulunan kişilere teşekkür ederim. Herkese de okumalarını tavsiye ederim .
Kevser
Kevser İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·Puan vermedi
Günümüzde mevcut olan ahlak dışı yaşayışların, dağılan yuvaların ve gençlerin dinin hükümlerinden birhaber olmalarının asıl nedeninin İngilizlerin Müslümanlar üzerindeki oyunları olduğunu muazzam bir şekilde anlatan bu eseri; İslamiyet'in hükümlerini hayatlarında tatbik etmeye çalışan Müslümanlara "gerici" diyen insanlara özellikle tavsiye ediyorum.
Ekrem Özkara
Ekrem Özkara İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitabın yazarı her ne kadarda " M.Sıddık Gümüş " olarak belirtilsede Hüseyin Hilmi Işık'ın yazmış o bu kitapta adından da anlaşılacağı üzere bir ingiliz casusunun itiraflarından ve ingilizlerin islama karşı düşmanlıklarından bahsediyor.
Kitabı okurken her bir sayfada ' adeta şoke ' oldum.Fazla bir yoruma gerek yok,biz müslümanlar olarak <....> yanlış yapıyoruz.Müslümanların hangi işi doğru ki dediğinizi duyar gibiyim...( Deveye sormuşlar,neden boynun eğri diye..) misali..
Kitabı tavsiye eder ve iyi okumalar dilerim.
İrem Keskin
İrem Keskin İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
İngiliz Casusunun Itirafları kitabına biraz önyargı ile başladıysamda, kesinlikle okunması gerektiğine inandığım kitaplar arasına girdi.
Kesinlikle bir farkındalık sağlıyor, ülkemizde olanlar hatta yüz yıllardır müslüman aleminde olanlarla ilgili büyük bir farkındalık...
Daha çok araştırmaya ve öğrenmeye sevk ediyor ayrıca.

Bir "ingilizin" kendini müslüman olarak tanıtarak itikadı zayıf olan bir müslümanı nasıl yoldan çıkarabileceğini görüyoruz bu kitapta. Yavaş yavaş tek bir kişiyle başlayıp dünyaya etki eden bir sistemle hemde.
Bütün bunlar hem korkutucu bir hikâye gibi hem de alenen yaşanmış gerçekler.

Not; Kitap bilgi dolu ve çok ucuz. Raflarda bulunması gereken önemli bir kitabın, önemsizler arasında bu kadar ucuz kalması kitabı bitirdiğimde üzüldüğüm unsurlardan oldu açıkcası.
Hesen İsmayıllı
Hesen İsmayıllı İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap, Hemfer adlı bir ingiliz casusunun, İngilterenin, Müslüman ülkelerinde, özellikle de bu dinin esas merkezlerinde olan Osmanlı, Arabistan gibi ülkelerde insanlarda fikir ayrılıkları yaratarak ve ya bu ülkelerdeki sünni ve şii qruplar arasında çekişmeler yaratarak, mekteb, medrese, okul ve bunun gibi insanların gelişmesine ve bilinç sahibi olmasına yardımcı ola bilecek bütün müesseseleri kapatarak, insanlarda bilgiye ve okumaya karşı nefret uyandırmakla, onları cahil kılmayı hedeflemiş İngiliz devletinin siyasi maksatları için milyonlarca insanın hayatını, yaşamını hiçe sayarak kendi hedefleri doğrultusundaki adımlarından bahs eden itiraflarından ibarettir. Müslümanların birlik olmasından ve bütün dünyayı kendi hakimiyeti altına almasından çekinen ve kitapda baş rolde olan İngiltere binlerce casus yetiştirerek Müslüman ülkelerine gönderip kendi maksatları doğrultusunda onlara işlerini yaptırır. Gerekirse bu yolda milyonlarca para harcayarak önemli din adamlarını, müslümanların öncü gördükleri insanları bile kendi taraflarına çekerek ya da onları ortadan kaldırarak karşıda olan bütün engellerden kurtulması, bu ülkenin müslümanlara ve müslümanlığa karşı nefretini ve bu nefretin doğurduğu akılalmaz politikayı gözler önüne seriyor.
Kitabı okurken yavaş-yavaş, sabırlı ve dikkatli olarak, aynı zamanda bilinçli bir şekilde okumayı tavsiye ederim. Aynı zamanda fikrimce bu kitap aralıklarla bir kaç kez okunsa bile her defasında ayrı bir şekilde kavranır ve farklı-farklı dersler ve neticeler çıkarılabilir.
Huzursuz Kitap
Huzursuz Kitap İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İngiliz casus Hempher'in gerçekleştirdiği eylemleri anlattığı ve İngilizlerin övünmek için yayınladığı kitaptaki alıntıların yer aldığı Sıddık Gümüş'ün kaleme aldığı kitapta İslam düşmanlarının faaliyetleri anlatılıyor. Ayrıca kitapta Vahhabiliğin çıkışı başta olmak üzere İngiliz casuslarının birer Müslüman alim gibi nasıl Hind ve Osmanlı topraklarındaki yoketme ve karmaşa çıkarma eylemleri yer alıyor.
Ayşe
Ayşe İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·Puan vermedi
Kitap;
1- İngiliz casusunun itiraflarını,
2- İngilizlerin müslümanlar için planları, müslümanlara yaptıkları acımazsızlıklar, müslümanlar arasına nasıl fitne soktukları, birbirlerine nasıl düşürdükleri, Hind-Osmanlı İslam devletlerinin nasıl yok olduklarını,
3- Hak dininin İslamiyet olduğunu anlatıyor.

Hâlâ içimizde yabancı devletlere ( düşmanlarımıza) hizmet eden insanlar olduğu için bu kitabın kesinlikle okunması gerektiği kanaatindeyim.
Müslümanlar: (Muhammed aleyhisselâmın Peygamberliğinin delili çokdur. Bunlardan biri Kur'ândır) derler. Kur'ânı okudum, hakîkaten çok yüce bir kitâbdır. Hattâ, Tevrâtdan ve İncîlden dahâ yüksekdir. Zîrâ, içinde düsturlar, nîzamlar, ahlâkiyât v.s. vardır.
"Câsuslarımızdan gelen raporlar, hep hayal kırıcı, konferansların sonuçları da sıfır idi. Lâkin, yine de ümitsizliğe kapılmıyorduk. Çünkü, biz, derin nefes almayı ve sabretmeyi âdet edinmişizdir."

( Hempher )

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759211981
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hakikat Kitabevi
''M. Sıddık Gümüş'' mahlas ismi Hüseyn Hilmi Işık'a aittir.

Bu kitap üç kısımdan oluşuyor:

Birinci kısım, İngiliz casusunun itiraflarıdır. Bu kısımda, İngilizlerin İslâmiyyeti imh etmek için hazırladıklan ve yalanlar bildirilmekdedir. Bu kısımda yedi fasl vardır.

İkinci kısımda, İngilizlerin plânlarını, Müslümân memleketlerinde nasıl tatbîk ettikleri, devlet adamlarını aldattıkları, Müslümânlara neler yaptıkları ve Hind ve Osmânlı İslâm devletlerini yok ettikleri bildirilmekdedir. Kitâbımızın bu kısmı, Vehhâbîlerin tuzaklarına düşen zavallı Müslümânların, gafletten uyanmalarına sebep olacak ve Ehl-i Sünnet alimlerinin yazılarını kuvvetlendirecek vesikalar ile doludur.

Üçüncü kısım, (Hulâsat-ül-kelâm)dan tercüme olup, hak dînin İslâmiyyet olduğunu ispât etmektedir.
M. Sıddık Gümüş

Kitabı okuyanlar 1.007 okur

  • iSmeaeeN
  • Sefa Özdoğan
  • Türkan kayış
  • F.nur Guvenmedi
  • Ümit Şimşek
  • Büşra Gür
  • Mehmet Ali Karakaya
  • Yosunsu
  • Medeni
  • Zehra Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%1.1
13-17 Yaş
%10.1
18-24 Yaş
%32.6
25-34 Yaş
%31.5
35-44 Yaş
%15.7
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.9
Erkek
%54.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48.6 (152)
9
%12.8 (40)
8
%15.3 (48)
7
%8.6 (27)
6
%5.1 (16)
5
%3.5 (11)
4
%0.3 (1)
3
%0.6 (2)
2
%1.3 (4)
1
%3.8 (12)