İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You

8,5/10  (11 Oy) · 
43 okunma  · 
10 beğeni  · 
659 gösterim
"Garip bir yer Amerika. Sandığımdan da kelek. Kuzeyi daha başkadır mutlaka. Benim gittiğim çok özgün bir yer, ama Amerikalılık aynı. Amerikalılık diye bir şey var. Bunun ulusla, dinle, ırkla ilgisi yok. Dolarla ilgililer. Ortak dil, yeşil dolar. Her şey bir para getirmesi amacıyla yapılıyor, para getirmeyecek şey yapılmıyor. Niye yapılsın? Neye yararı var? Yaşam ticaretten ibaret. Bütün dünya büyük bir pazar, hatta artık onlara küçük geliyor, onlar yeni pazarlar arıyorlar. Onlar bunu kendi adlarına olduğu kadar, torunları için, çok kutsal olan aileleri için de yapıyorlar; yani bir devlet adına koşturuyorlar hepsi, onların ailelerinden oluşan devlet Amerika Birleşik Devletleri!"

"Bir gün tiyatroyu bırakabilirim ama ölünceye kadar yazacağım" diyen Ferhan Şensoy'u okumak ruhsal terapidir.
(Arka Kapak)
CacavS 
 07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Şehirlerarası bir otobüs yolculuğu sırasında bir çırpıda okuduğum bir kitap olmasına rağmen (Ferhan Şensoy'a olan özel hayranlığımın da etkisi olabilir) hala unutamadığım kitaplar arasında yer alır. Ferhan Şensoy'un dil incelikleri üzerine yaptığı mizahının oldukça zekice ve yaratıcı olduğunu düşünüyorum. Kitabı okuduğum dönemde içerisine 10 Ocak 1993 diye tarih atmışım. Aradan 23 yıldan fazla zaman geçmiş ama bu geçen zaman kitabın değerini asla azaltmamış.

salih 
13 Tem 19:42 · Kitabı okudu · 3 günde

Pardon filmi, en sevdiğim komedi filmidir. Hani Hababam Sınıfı için derler ya milyon kez izlemişimdir, ben Pardon'u milyon artı bir kez izlemişimdir. Ferhan Şensoy ile tanışmam ordan. Kitap yazdığını biliyordum ama hiç okumamıştım ta ki Selçuk Aydemir 'in Mahalleden Arkadaşlar kitabını okuyana kadar ( Bu arada bu kitapta efsane bir kitap tavsiye ederim), kitabın önsözünde Ferhan Şensoy'a ithaf ve methiye düzülmüş. Kitaplarından çok iyi bahsediyordu. Bende sahaflarda dolaşırken ilk gördüğüm Ferhan Şensoy kitabını aldım, 1992 basım 2. baskı bu kitap. Kitapta ortak bir tiyatro için Amerika'ya giden Ferhan Şensoy başından geçen ilginç ve komik olayları anlatmış. Öyle ki kitabı okurken kahkaha attığınız yerler oluyor. Ama kitap aslında bir hiciv kitabı gibi. Kitaptaki olay https://www.youtube.com/watch?v=IJytN5pAFws bu videoda da anlatıyor bi bakın derim. Kitabı ben beğendim tavsiye ederim Ferhan Şensoy'un diğer kitaplarını da merak etmeye başladım en kısa sürede alıp okuyacam inşallah.

Kitaptan 8 Alıntı

salih 
13 Tem 19:19 · Kitabı okudu · İnceledi

Bizde tiyatronun karton şapka fiyatına olması hıyarca. Üstelik bu durumda bile, tiyatro çok pahalı diye gelemiyoruz, diyenler var. Oysa tiyatroya gelip giderken, taksiye daha çok para veriyorlar. Başrolde taksi şoförü, biz onun saz takımı oluyoruz.

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 125 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 125 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)
salih 
13 Tem 19:21 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanın hiç bir yere yazmadan kafasında düzenleyebileceği en ilkel şeyleri, küçük küçük bölüm başlıkları biçiminde alt alta yazıp elde o kaatlarla dolaşmanın adı çalışmak! Dinlenmenin adını, çalışmak koymuşlar!

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 84 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 84 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)
salih 
13 Tem 19:24 · Kitabı okudu · İnceledi

E, bu amerikalıların işi bu; nerde beleş, orda emperyalistleş!

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 113 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 113 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)
salih 
13 Tem 19:28 · Kitabı okudu · İnceledi

İşte böyle bir şey Amerika, herkes dolara aşık. Dolar orospunun biri, herkesi aldatıyor herkesle!

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 38 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 38 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)
salih 
13 Tem 19:30 · Kitabı okudu · İnceledi

Kartvizitiniz var mı? Hayır, yok! Hayatta hiç kartvizitim olmadı. Bunu hıyarca buluyorum...

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 26 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 26 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)
salih 
13 Tem 19:25 · Kitabı okudu · İnceledi

Reklam filimleri en tehlikeli. İşte bu yüzden, bok gibi para alınması gerek reklam filimlerinden. Bir tür surat orospuluğu.

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 110 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 110 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)
salih 
13 Tem 19:12 · Kitabı okudu · İnceledi

Garip bir yer Amerika. Sandığımdan daha kelek. Kuzeyi daha başkadır mutlaka. Benim gittiğim çok özgün bir yer, ama Amerikalılık aynı. Amerikalılık, diye bir şey var. Bunun ulusla, dinle, ırkla ilgisi yok. Dolarla ilgililer. Ortak dil, yeşil dolar.

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 172 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 172 - Bilgi Yayınevi 2. Baskı 1992)
CacavS 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

anekdot
Gece dokuza doğru iniyoruz Dallas/Fort Worth havalimanına. Teksaslı bayan beni yolcu çıkışında bekliyordu, giyim, kuşam, blucin, mlucin.
- Hello!
- Selamün-hello!
- Velkam
- Tenkyulardan bir demet!
Kadirşinas kırmızı bavulumu tasmasından tutuyor, köpeğim gibi sürükleyerek, kamera çantası omzumda, kan ter içinde çıkıyoruz cam kapılardan sayın Teksas'a!
- Hello lan Teksas! Ay em Tom Miks!

İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 31 - Bilgi Yayınevi)İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You, Ferhan Şensoy (Sayfa 31 - Bilgi Yayınevi)

Kitapla ilgili 1 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!