1000Kitap Logosu
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu

İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.5
12 Kişi
46
Okunma
15
Beğeni
886
Gösterim
399 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 18 dk.
Adı
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu
Basım
Türkçe · Türkiye · Sol Yayınları · Eylül 2010 · Karton kapak · 9789757399605
Diğer baskılar
İngiltere'de Emekçi Sınıfların Durumu
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu
Anımsaması zor ama, Friedrich Engels Emekçi Sınıfın Durumu'nu yazdığı zaman yirmidört yaşındaydı. Bu konuyu araştırabilecek tüm niteliklere fazlasıyla sahipti. Rhineland'in Barmen kasabasında pamuklu imalatçısı, ayrıca sınai kapitalist ekonominin tam merkezinde, Manchester'da bir şube (Ermen & Engels) açacak ölçüde öngörülü olan varlıklı bir aileden geliyordu. Sınai kapitalizmin ilk zamanlarındaki dehşetin kuşattığı, ailesinin dar ve kendini üstün gören bağnaz dindarlığına tepki duyan genç Engels, 1830'ların sonuna doğru, genelde ilerici genç Alman entelektüellerin tuttuğu yolu tuttu.
6 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,23

Puan ve İncelemeler

9.5
10 üzerinden
12 Puan · 4 İnceleme
Yorgun demokrat
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu'yu inceledi.
394 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Son Paragrafta Gaza Gelmiş Olabilirim
"Bir insan, bir başkasına ölüme yol açan bedensel bir zarar verdiği zaman: buna adam öldürme diyoruz; saldırgan, vereceği zararın öldürücü olduğunu önceden biliyorsa o zaman buna cinayet diyoruz. Ama toplum, yüzlerce proleteri, çok erken yaşta doğal olmayan bir ölümle karşı karşıya geleceği bir konuma koyduğu zaman, toplumun o yaptığı bir bireyin yaptığı gibi ve aynı kesinlikle cinayettir; toplum binlerce insanı yaşamın gereklerinden yoksun bıraktığı, içinde yaşayamayacakları konumlara soktuğu, bu binlerce mağdurun yok olacağını bildiği ve gene de bu koşulların sürmesine izin verdiği zaman, toplumun o yaptığı, bir bireyin yaptığı gibi ve aynı kesinlikle cinayettir; örtülü, kasıtlı cinayettir; hiç kimsenin kendisini savunamadığı bir cinayettir; kimse katili görmediği için, mağdurun ölümü doğal göründüğü için cinayet gibi olmayan cinayettir; çünkü suç bir şeyi yapmaktan çok yapmamanın sonucudur ama cinayettir.'' Bu pasaj kitaptan alıntı. Engels'in 24 yaşında İngiltere'ye dair gözlemlerini anlatıyor kitap. Başlangıçta, toprağa dayalı üretim yapan feodal toplumun kapitalizme geçişi ve köylülerin nasıl mülksüz hale geldiği, proleterlerin nasıl oluşuğu ve bir sınıf haline nasıl geldiği anlatılmış. Dokuma işçileri, madenciler, tarım işçileri, fabrika işçileri, hepsi irdelenmiş. Köydeki görece toplulukçu yaşamdan şehir hayatına geçen emekçilerin yalnızlık ve yalıtılmışlıklarına değiniyor. Acaba herkesin kendi blog ve web sitesine çekildiği 2021 yılını görse ne derdi? Ve proleter kentleri... Havasız, temiz suyu olmayan, hastalıkların kol gezdiği, bir odada 5 kişinin yaşadığı, romanlarda okuyabileceklerinizden de karamsar bir tablo... Birileri daha çok kazansın diye sömürülen yaşamlar. Sadece İngiltere değil ondan da kötü durumdaki İrlanda ve İskoçya da anlatılmış. Uzun çalışma saatleri, işsizlik, 45 yaşında ölmenin normal karşılandığı, güvencesi olmayan insanların alkol ve fuhuş batağına saplandığı, aile ilişkilerinin yozlaştığı İngiltere kentleri...Ve elbette buna sessiz kalınamazdı. İlk örgütlenmeler, Çartist hareketler, rekabete girilen makineleri kırma eylemleri (ludizm) ortaya çıkıyor. Unutmayın! Liberaller size hep Batı demokrasilerini, oranın gelişmişliğini örnek gösterir ama oradaki işçi hareketlerini, sendikalaşmayı göz ardı ederler. Sermaye tek elde birikince insanlar o sermayeye bağımlı olur, karar alamaz. Ruhu tutsak olur. O yüzden siz liberallerin özgürlük ve bireysellik derken tam aksi yöndeki tutumlarına kanmayın. O beğenmediğiniz ve maceraperest gördüğünüz işçi liderleri olmasa bugün 16 saat çalışan, üç kuruş para kazanan, birileri hayatı yaşarken hastalıklarla boğuşan insanlar olacaktınız. Bugün en adi kapitalistin dahi abartılı bulmayacağı isteklerin bir dönem hayalden ibaret olduğunu unutmayın. İyi okumalar.
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
32
Kasmen Durca
İngiltere'de Emekçi Sınıfların Durumu'yu inceledi.
304 syf.
·
9/10 puan
Öncelikle harika bir çeviri yapılmış. Dili çok sade. Roman okur gibi ilerliyor kitap. İngiltere'nin ekonomik gelişmesinin altında çok fazla işçi kanı var. Raporlardan aktarılanlar dehşet verici. İnsanda öğürme hissi yaşatıyor. Beni en çok etkileyen ise, fabrikada çalışan yeni doğum yapmış kadınlar. Elbiseleri sütten ıslanırmış, çocuklarını emziremedikleri için... Çocuklara da uzun saatler rahat uyusun diye uyuşturan bir madde verilirmiş.
İngiltere'de Emekçi Sınıfların Durumu
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Deniz Barış
İngiltere'de Emekçi Sınıfların Durumu'yu inceledi.
304 syf.
·
Puan vermedi
Sanayi devrimi sonrası, sermaye birikimini arttırma sürecinde burjuva sınıfının egemenliğinde, özellikle ulusal ve kültürel bilincten mahrum bırakılmaya çalışılan, yurtlarından ve kırsal alandan koparilip, endüstriyel mezbaha da çalıştırmaya mecbur bırakılmış, irlanda kokenli işçi kesiminin sosyal ve ekonomik düzeyde içine düştüğü vahşi sefaleti anlatan tarihsel sosyolojik Marksist bir çalışma... Marksist derinlemesine sosyolojik ve ekonomik çalışma ; günümüz de, Ülkemiz de özellikle emekçi ve yoksunlastirilmis kürt halkının sermaye ve devlet tarafından sosyal, Kültürel ve ekonomik anlamda nasıl baskı ve sömürü altına alındığına dair bir perspektif ve bakış açısı sunuyor
İngiltere'de Emekçi Sınıfların Durumu
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Ahmet Kaya
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu'yu inceledi.
399 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
1840'ların İngiltere'sinde tüm iş kollarını teker teker inceleyerek ekonomik, sosyal, sağlık vs. gibi her yönden detaylı şekilde proleteryanın durumunu anlatmış. Gerçekten vahşi kapitalizmin bu ilk döneminde insanlar nasıl koşullarda yaşamaya mecbur bırakılmış insan hayret ediyor ve bu kitabı okuyunca da detaylıca öğreniyor. Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gereken kitaplardan birisi.
İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu
OKUYACAKLARIMA EKLE
1