İnönü Atatürk'ü Anlatıyor

7,2/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
0 beğeni  · 
663 gösterim
Tarih bilinci akademik araştırmalarla ya da poplaştırılmış romanlarla kazanılabilir mi? Tarih olup giderken, tarihi yapanlar ile "resmi tarih"i yazanların düşünceleri ne ölçüde örtüşür?
Bir dönemin önemli gazetecilerinden "barış eri" İpekçi, yaşamı boyunca yakın tarihi soğuk bir nesnelliğe büründürmeden, yaşayan ağızlardan aktardı bize. Bu tutumuyla geçmişi bugünden kopmaz, bugüne ait bir zenginlik olarak görmemizi sağladı.

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi'nin Atatürk üzerine İsmet İnönü'yle yaptığı söyleşileri ve bu söyleşilere referans olan kitapların önemli kısımlarından bir ek bölümü içeriyor. Kitabın yeniden basımında İpekçi'nin, Celal Bayar, Şevket Süreyya Aydemir, Sadi Irmak, Sabahattin Selek gibi dönemin önemli isimleriyle Atatürk ve İnönü üzerine yaptığı söyleşiler de yer alıyor.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2004
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789753041447
 • Yayınevi:
  Dünya Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meşrebi Kalender 
17 Nis 12:56 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Seneler önce ölmüş, kırgın olarak ayrıldığınız, arkadaşınız hakkında size soru sorsalar ne dersiniz ? Kültürümüz “iyi bilirdik” demenin ötesini kaldırmaz… Ama ya içinizden geçenler… Sadece siz bilirsiniz…

Daha da beterini söyleyeyim; bu ölen arkadaşınız bir de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ise, o zaman ayıkla pirincin taşını…

Sizin açınızdan; en yakın silah arkadaşlarıyla bile yolları ayrılsa da siz hep yanındaydınız… Tüm zorluklara katlandınız… Çünkü en zor şeydi ikinci adam olmak...

Bir yandan birinci adamı memnun etmeye çalışırken diğer yandan paçanızdan aşağıya çekmeye çalışanlarla uğraştınız… Tüm yapılan iyi şeyler birinci adamın eseriyken, birinci adama bir şey demeye yeterli “ Yusuf” katsayısına sahip olamadıklarından tüm alınan kötü kararlar için suçlandınız…

Bir akşam yemeğinde ( He mi de içkili haaa!!! ) en yakın arkadaşınız tarafından başbakanlıktan alındınız…

Gel de bu adamın hakkında iyi konuş!!!

Atatürk’e “sallamanın” prim yaptığı şu yaşadığımız dönemde yukarıdakileri okuyup da salyası akmaya başlayanlara inat, kırgın bir sesle de olsa “iyi bilirdim” diyor…

Uzun ve yorucu girizgâhımızdan sonra , Google hazretlerinde rahatlıkla bulabileceğiniz bilgileri de buraya sıralayalım ki “ total” e de seslenmiş olalım.

176 sayfalık kitabın ismi sizi yanıltmasın, ilk 43 sayfanın ardından İpekçi’nin İnönü ile yaptığı röportaj bitiyor ve Atatürk ile ilgili farklı kişilerle yapılan röportajlar ve ekler kitapta yer tutuyor.

Sırf, “Cumhuriyetin yaramaz çocuklarına” da söz verdiği için bile okunması gereken bir eser.
( Yaramaz çocukları hatırlamadınız mı? Resmi tarih sayesinde; kurtuluş savaşı kahramanları gibi görünen bu paşaların ne kadar bağnaz hatta hain olduğunu öğrenmiştik ya… Yine mi olmadı ? Peki, Ali Fuat desem, yok yok hatırlamazsınız… Rauf desem olmaz, Refet desem de olmaz… Tamam şimdi buldum ! Ama Karabekir desem olur di mi ? Hani “emrinizdeyim paşam “ diyen evet, o… Zaten emrinizdeyim dedikten hemen sonra kapıdan çıkmış hainliğe başlamış…

YAŞAŞIN YEŞMİ TAYİH...

Joseph 
25 Oca 01:11 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap röportajlardan oluşmaktadır. Yakın tarihi inceleyenler için okunmasında fayda olduğunu değerlendirmekteyim. Yakın tarihi iyi bilenler için çok fazla yeni bilgi bulunmamaktadır.

Kitaptan 9 Alıntı

Meşrebi Kalender 
17 Nis 12:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

1938’in ilk baharında Kırşehir’in Köşker Nahiyesinde zelzele olmuştu. (…) Ve oraya giden ilk yardım diyeceğim veyahut da zelzeleden sonra ilk giden kimse olmak dolayısıyla hemen etrafımızı aldılar. Bizim kim olduğumuzu sordular. Sağ kalanlar kimi yaralı kimi yarasızdı. Gazeteci olduğumuzu öğrendikten sonra köylülerin bize sordukları sual şu oldu: “ Atatürk’e hasta diyorlar. Nasıl hastalığı?”

Cemal Işıksel ile söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 98)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 98)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 13:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“…Atatürk’ün şu veya bu vesile ile bir yerde söylediği veya yazdığı tek bir cümleyi kopararak ve Atatürk’ün ilgili davranışını hesaba katmayarak bundan bir doktrin çıkarmak isteyen bir eğilim var .(…)Atatürk bir doktrin adamı değildir. Atatürkçülük doktriner bir tez değildir."

Sadi Irmak ile söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 107)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 107)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 13:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“… Zamanın icap ve zaruretlerine göre bu Nutuk’ta yer almış şeyler vardır ki, bunlar üzerinde tartışılabilir. Mesela Atatürk'ün eski silah arkadaşlarında ayrıldığı kısımlar. Farzedelim Kazım Karabekir, Ali Fuad Paşa’nın, Rauf Bey’in, Refet Paşa’nın vs.nin kendisine karşı bir komplo tertip ettikleri, Orduyu ele almak istedikleri vs. üzerinde söyledikleri sözler bu Nutuk’unda yer verdiği kayıtlar, eğer Atatürk hayatta olsa bugün Nutuk’tan çıkartır. (…) onlar birer haindi manasını ifade eden şekildeki bu beyanları, bu Nutuk’a sadece siyasi vesika şeyini verir, gerçek vesika şeyini vermez."

Şevket Süreyya Aydemir ile Söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 140)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 140)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 12:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

: “…. Ben her insanın en müspet ve en kıymetli taraflarını hatıramda tutmaya çalışıyorum."
İsmet İnönü ile söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 7)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 7)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 13:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Atatürk’ün yarım yüzyıl önce yapmak istediklerini, söylemek istediklerini bugün de katı bir şekilde ele alarak empoze etmek istemek bir Atatürk fanatizmi olur.

Sadi Irmak ile söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 114)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 114)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 13:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“… gayet mahzun bir tarzda bana baktı, Selanik şivesiyle “ Çocuk” dedi, “ben hastayım, ne yapacaksan çabuk yap”.

Celal Bayar ile Söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 118)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 118)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 13:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

: “… Bana kağıt sanayii hakkında malumat verecek kimseyi bulamıyorum. Ne tekniği hakkında ne iktisadiyatı hakkında. Yalnız, bildiğim bir şey var; Lale devrinin sahibi Nevşehirli İbrahim Paşa, 350 sene evvel Yalova’da kağıt fabrikası yapmıştı. Biz de yaparsak 350 sene sonra ikincisini kurmuş olacağız.

Celal Bayar ile Söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 129)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 129)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 13:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ben üç kişi ile yapmışımdır, birinci beş senelik programı. Dördüncü, beşincisinde bulamadım bana fikir verecek adam olarak. Bu kadar da züğürttük.

Celal Bayar ile Söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 130)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 130)
Meşrebi Kalender 
17 Nis 13:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bütün ihtilaller evlatlarını yer. Bu doğru mudur? Doğrudur. Evlatlarını yemesi de mi doğrudur ? Evet, evlatlarını yemesi de doğrudur. Niçin ? Çünkü ihtilal, cebir ve zor işidir.

Şevket Süreyya Aydemir ile Söyleşi

İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 142)İnönü Atatürk'ü Anlatıyor, Abdi İpekçi (Sayfa 142)