İnsan Cinselliğinin Evrimi

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,4bin
Gösterim
Adı:
İnsan Cinselliğinin Evrimi
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052998069
Orijinal adı:
The Evolution of Human Sexuality
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Seks Neden Keyiflidir?
İnsan Cinselliğinin Evrimi
Why Is Sex Fun?
İnsan cinselliği bize normal görünse de diğer hayvanların standartlarına göre oldukça tuhaftır. Jared Diamond, tuhaf cinsel hayatımızın, insan statüsüne erişimimizde beyinlerimizin büyüklüğü kadar önemli olduğunu iddia ediyor. İnsan cinselliğine ilişkin tartışılan konular arasında, dişilerin menopozu, erkeklerin insan toplumlarındaki rolü, gizlice seks yapmamız, üreme amacından ziyade zevk için seks yapmamız ve kadın memesinin emzirmeden çok daha önce büyümesi yer alıyor. Bu konular bize açıklama gerektirmeyecek denli doğal gelebilir ancak düşünüldüğünde içlerinde açıklaması çok zor sorular gizlidir.

“İnsan Cinselliğinin Evrimi, bu konuda okuduğum en iyi kitap. Cinsellik mirasımıza yönelik bu keşif yolculuğu, sevgililerin neden öyle davrandıklarını merak eden kişilere keyifli bir okuma fırsatı veriyor.”
159 syf.
Önsözden: "Bu kitabı okuduğunuzda, cinsel ilişkiden zevk almanızı sağlayacak yeni pozisyonlar öğrenmeyeceksiniz. Kitap, âdet sancılarından ya da menopozun yarattığı sıkıntılardan kurtulmanızı da sağlamayacak. Eşinizin başka bir ilişkisi olduğunu öğrenmenin, ikinizden olmuş çocuğunuzu ya da çocuk yüzünden sizi ihmal etmesinin yarattığı acıyı gidermeyecek. Ama bu kitap, bedeninizin neden böyle olduğunu ve sevgilinizin neden bu şekilde davrandığını anlamanıza yardım edebilir. Ayrıca, kimi yıkıcı cinsel davranışlara neden yöneldiğinizi anlarsanız, belki bu anlayış içgüdülerinizden uzaklaşmanıza ve davranışlarınızı daha entelektüel şekilde ele almanıza yardımcı olabilir."

Kitabın içeriğini araştırmadan okuyanlar elbette ki tatmin olmayacaklardır çünkü seksten "nasıl" keyif aldığımızı/alacağımızı değil "neden" keyif için seks yaptığımızı bilimsel açıdan ele alıyor. Bunu yaparken de bize yakın akrabalarımızdan, yerli kabilelerin davranışlarından örnekler sunuyor.

Daha önce hiç rastlamadığım bilgiler ve bakış açıları var. Örneğin: erkeklerin de fizyolojik olarak süt salgılamalarının imkansız olmaması, bize çok doğal gibi görünen menopozun aslında yıkıcı görüntüde olmasına rağmen neslin devamına ne şekilde katkı yaptığı ve erkeklerin bundan neden muaf olduğu, üreme ve çocuk bakmada erkeğin kısıtlı rolü.

Oldukça ufuk açıcı bir kitap ve dili de akıcı. Kısa sürede okutuyor kendini bir roman gibi.
200 syf.
·3 günde·8/10 puan
Amerikalı Evrim biyoloğu Jared Diamond'un "Why Sex Is Fun? The Evolution Of Human Sexuality (Seks Neden Keyiflidir? İnsan Cinselliğinin Evrimi)" isimli bu eseri, Varlık Yayınları tarafından "Seks Neden Keyiflidir?" adıyla basılırken, Pegasus Yayınları tarafından "İnsan Cinselliğinin Evrimi" adıyla basılmıştır. Kanaatimce Pegasus Yayınları'nın seçimi daha doğrudur. Zira kitabın işlediği ana konu seksin neden keyifli olduğu değil, insan cinselliğinin evrimdir.

Seks, insan hayatından çok önemli bir noktadadır. Zira en büyük mutluluklarımızın ve en derin mutsuzluklarımızın kaynağıdır. Jared Diamond'un yazdığı bu bilimsel eser ise, insan cinselliğinin ilkel çağlardan günümüze kadar geçirmiş olduğu evrimi ele alıyor. Dolayısıyla ne yaparsak veya nasıl davranırsak seksten daha büyük zevk alacağımızı anlatmıyor.

Jared Diamond, birçok konuyu bilimsel olarak ele alarak insan cinselliğini bizler için daha anlaşılır kılmak ve evrimsel süreci tüm çıplaklığı ile önümüze sermek istemiş. Bunu yaparken de birçok bilimsel çalışmadan ve hayvanların cinsel hayatından yararlanmış. Açıkçası eserin içerisinde daha önce hiçbir yerde okumadığım ve beni bir hayli şaşırtan bilgiler de yer almaktaydı. Özellikle, erkeklerin de kadınlar gibi süt salgılayıp çocuklarını emzirebileceği bilgisi beni bir hayli şaşırttı. Bizim ömrümüz yetmez elbette; ama evrimsel sürecin devamında çocuklarını emziren babalar olabileceğini bilmek, yeterince şaşırtıcı ve düşündürücüydü.

Fazla uzatmadan eserin içerisinde bulabileceğiniz başlıca konulara değinmek istiyorum: Kadınların menopozu, erkeklerin insan toplumdaki rolü, mahrem yerlerde seks yapmak, penisin fonksiyonu, bebeklere erkeklerin değil de kadınların bakma sebebi, diğer canlıların cinselliğe yaklaşımları, yumurtlama dönemi dışındaki cinselliğin anlamı, seksin zevk için mi yoksa doğurganlık fonksiyonu için mi yapıldığı, insanların çok eşli olup olmadığı, DNA açısından insanlara en yakın hayvanların cinsel hayatları, kadın-erkek ilişkileri, erkeğin seksten sonraki davranışlarının sebepleri gibi konular kitabın içerisinde derinlemesine ve tutarlı bir şekilde anlatılmış.

Aslında insan cinselliğinin evriminin sebepleri veya sonuçları olarak; devletin icat edilmesi, evlilik, medeni hayat, miras, din, tek eşlilik, aldatma gibi konularda uzun uzun konuşmak isterdim. Çünkü bütün bu kavramların ortaya çıkmasında ve şekillenmesinde ana sebep insanın cinsel evrimidir. Fakat kitabın içerisinde bu konulara ayrıntılı olarak değinilmediği için incelemede de bahsetmem doğru olmaz. Herkese "keyif"li okumalar dilerim.
159 syf.
İsmi her ne kadar aldatıcı olsa da, bunun dikkat çekmek adına tasarlanmış olması ve okuyucuya söylemsel içerik noktasında bambaşka bir dünya sunuyor olması oldukça hoş. Kitap, seks nasıl yapılır? sorusuna değil neden yaparız? sorusu üzerinde ciddi analizler barındırıyor. primatlardan tutun avcı toplayıcı toplumlara oradan da günümüz insanına uzanan geniş bir irdeleme altında insan cinselliğini ve cinsel reflekslerimiz altında yatan sebepleri anlatıyor.

Cinsellik ve üreme noktasında kadının ve erkeğin ayrı ayrı fizyolojik gelişimlerinin; menopozu, erkeklikliğin işlevini, emzirme özelliğinin neden kadına ait olduğuna kadar hatta psikososyal bir eylemlilik olan aldatma konusunu da fizyolojik gelişim süreci içerisinde inceliyor. oldukça etkili ve isabetli analizler mevcut. Özellikle erkeğin de emzirme özelliklerine (fizyolojik olarak) sahip olduğu bilgisi oldukça şaşırttı beni.


Döllenmenin elverişsiz olduğu dönemleri vardır insanların. Bu evrelerde bile insan sürekli sevişmiş ve bu eylemi vazgeçmeden sürdüregelmiştir. Keza dünya üzerindeki diğer canlı türlerinden farklı olarak bir çok eylemsel, davranışsal ve ussal farklılılar katmıştır farklı fizyolojisinin yanına. neden bunu yapmıştır/yapmaktadır insan kitap işte tam olarak bu soruya hücum ediyor. oldukça güzel bir kitaptır. İlgilisine tavsiye ediyorum diyeceğim ama ''orayı yıkarlar'' diye espri gelmesinden korkuyorum. yine de okuyun tabi.
159 syf.
''Tüfek, Mikrop ve Çelik'' kitabının da yazarı Jared Diamond cinsel evrimin üzerine kalem aldığı çok çarpıcı bir kitaptı. Çiftleşme sistemlerinin gelişiminden, yavru bakımına; eş seçiminden, emzirmenin gelişimine; kızışma (yumurtlama-ovülasyon- belirtilerinin görünülebilirliğinden, eşlerdeki cinsel uyarım belirteçlerinin gelişimine kadar her taşın altına ışık tutan harika bir kitap.
Dişi ve erkek bireyler yaruları için -ki canlıların yaşamalarında ortak bir amaç soylarının devamını sağlamaktır- farklı oranlarda yatırımlar yaparlar. Yumurtlayıp doğumun getireceği risk ve enerji harcamasından yırtmak, kuluçka ve yavru bakımı her iki ebeveynin ortak görev üstlenmesi kanatlılarda yaygın bir durumdur. Fakat doğum yapan memelilerin büyük kısmında erkek bireyler sadece çiftleşme aşamasında bir babalık görevi sergiler ve ardından dişiyi terkeder ve bütün sorumluluğu ona yıkar. Yumurta hücresi, sperm hücrelerinden çok daha büyük olup, yumurtanın ana rahmine tutunana kadar gerek duyacağı besin içeriğine sahipken spermin sadece genetik materyali taşımakla yükümlü olması da yatırımın ne denli farklı olduğunu gözler önüne serer. Yatırımı büyük olan sürdürülebilirliğinden de en çok korkan ve bunun için enerji harcamaya devam eden dişiler olur.
Şempanzeler yakın yıllarda keşfedilen taş devri teknolojisiyle yaşayan ilkel kabilelerde olduğu gibi dişileri farklı erkeklerle çiftleşir ve sürüde babaları belli olmayan çocuklara bütün bir erkeklerin emekleri doğrultusunda kommün şekilde bakılır. Goriller (3+) dişi bireyden oluşan haremlere sahip erkekler halinde yaşarlar. yavru bakımını dişiler yaparken erkek goril hareminin güvenliğinden ve yavruların kendi kanından olacağı garantisini korumakla mükelleftir. Homo sapiens ise topluluktan topluluğa fark gösteren, harem sistemi, tekeşli aile sistemi, ve şempanzelerde ve ilkel kabilelerde görülen çoklu eşlerle çiftleşme sistemleri geliştirilmiştir. Hala daha tekeşli yaşayan modern insanlarda dahi soylarını daha fazla yaymak adına çeşitli kuralları çiğneyerek yasal eşleri dışında başka dişileri de dölleme peşine düşmektedir. Soyları 9 milyon yıl önce ayrılan insansımaymunlar ile homosapiens'in ortak kayıp halkası muhtemelen çok dişili harem sahibi erkeklerin sisteminden gelmiş olma ihtimali yüksektir ki kommün üreme ile tekeşli sistem bunun içinden evrilebilmiş olabilsin.
Rodent erkeklerin büyük kısmında memeucu ve süt salgı bezleri oluşumu görülmezken, gelişmiş memeli türlerinin erkeklerinde memeucu ve süt salgı bezleri gelişimi görülür ve nadiren de olsa suni veya doğal (fizyolojik ya da patolojik) hormonel veya sinirsel uyarımla erkeklerin süt salgılayabilir olması çok ilginçtir.
Dişi bireylerin hemen hemen her türde erkeklerden çok daha fazla enerji harcayarak üretilen yeni nesillerde daha büyük payla yatırımda bulunurlar. Bu da ebeveynlikteki iş ortaklığında genel olarak dişilerin daha çok görev üstlenmesiyle sonuçlanır. Erkek bireyler oluşacak yavruların kendinden olmasından emil olmak adına dişinin olduğu bölgeyi koruyarak olası gönüllü/gönülsüz çiftleşmelerin önüne geçer ve kendi kanından olacak yavruları bakar ve/veya korur. Babanın ebeveynlik sağladığı şempanzelerde kızgınlık belirtisi görünür olup rastgele çiftleşme görülür, görillerde kızgınlık belirtileri yarı kapalı belirsizdir ve çiftleşme zevk için yapılmaz sadece amaç üremektir. Şebeklerde kızgınlık fiziksel olarak karşı cinsin gözlerinin içine sokularak çiftleşmeye davet edilir ve döllenmek dışındaki uygunsuz zamanlarda asla çiftleşme teşebbüsleri olmaz hatta erkek şebekler yıllarca perhizde kalır. İnsanlarda ise kadınlar ovülasyon vaktini fiziksel olarak göstermez. (Menstrüel kanamadan 14 gün önce yumurtlama görülür. Yani kanamadan önce gerçekleşen ve hiç ibare göstermeyen bir döllenmeye ideal zaman erkekten gizlenir ve zaten dişi bunun farkında bile değildir.) Bu da erkeğin eğer baba olacaksa kendi yavrusuna babalık yapacağından emin olmak adına döllenmenin uygun olduğu zamanlar olsun olmasın, dişinin de bu vakitleri belli edemeyeceğinden cinsel ilişkiye girerler.
Bonobolar, şempanzeler ve insanlar seksi üreme dışında farklı amaçlarda da kullanabilirler. Esasen hemen her hayvan çiftleşirken zevk alır fakat bu seks iletişim amaçlı kullanlar sadece primatlardan insansımaymunlardan bir gruptur.
Uygun döllenme vaktinden emin olamayan insanlar ise her daim sekse hazır olup vakit kollamadan döllenmeye uygun olmaya zamanlarda bile çiftleşirler.
İnsanlar gibi kara balinalar da sürü halinde yaşayıp dişileri menopoz yaşadığı nadir türlerdir. Geçkin yaşlarda gerçekleşen gebeliklerden ortaya çıkacak yavruların sağlık bozuklukları ve kadının artan ölüm riski nedeniyle nesli büyük riske gireceğinden kar-risk analizi devreye girer ve kanının devamı olan torunlarına vakit ayırıp tecrübesiyle daha sağlıklı bir nesilin devamını sağlamaya adar kendilerini. Yalnızca uzun yıllar yaşayabilen türlerde menopozlu kısır bireyler görülebilir. Kısa ömürlü olan ve hızla üreme kapasitesinde olan rodentler,kedigiller,canidaelerde menopoz görülmezken. Kara balinalar, katil balinalar, filler ve insansımaymunlarda monopoz tıpkı Homo sapiens dişi bireylerinde olduğu gibi açığa çıkar.
Kadındaki orantılı yağ depolanması, emzirme döneminde gerekecek olan büyük enerjinin karşılanabilirliğinin göstergelerinden birisidir ve büyük göğüsler erkekler tarafından bu sebeple sağlıklı soyun devamını sağlamak adına cinsel partnerlik seçiminde dikkat edilir. Fazla yağlanma ise sağlıksız bir kadın bireyin erken öleceğine ve yavruların bakım göremeyip neslin risk altına göreceğinden genellikle tercih edilmek istemez. Elbette bunlar toplumlar arasında farklı estetik görüşlerle varyasyona uğrayabilir.
Erkeklerdeki kas yapısının gelişkin olması ailesini daha iyi koruyup bakabileceğinin göstergesi olarak kabul edilip eş olabilmekte parametre olarak içgüdüsel bir yolla kullanılır. Kıl yapısı net olmayan bir belirteç olarak da görülebilir.
Erkeklik aslında Y kromozomunun 8. hafta sonrasında uyarımla doğasında olan dişiliğin ortaya çıkmasını baskılar ve erkek üreme sistemi ve karakterizasyonu aktive olur. (Embriyonel yaşamdaki erkek bireyde Y kromozmu uyarımıyla başlayan gonad (testis) inşası ve ilk testesteronlar ile Müller kanalının baskılanıp Wolf kanalının gelişimini sağlar.) XX kromozom çiftine sahip kadınlarda ise 4. haftadan gonad (yumurtalık) yapımı başlar. Yani Y kromozomunun varlığı dişi olan doğamızı erkekliğe çevirir.) Erkeklik memelilerde patolojik bir şekilde ortaya çıkmış ve sonradan gelişmiştir.
Tenefüs ettiğimiz her nefesi kadınlara borçlu olan biz erkekler bu borcu ödeyemesek bile onlara insan olmanın gereğiyle davranıp teşekkürlerimizi sunmalıyız.
Oğuz Beyiniz
159 syf.
·3 günde·Beğendi
Kitabın adı, her ne kadar seksin neden keyifli olduğunu açıklayacak gibi dursa da içeriğinin tatmin edici bir cevap verdiği söylenemez. Yazarın kitapla ilgili kendi cümlesi şöyle: "Bu kitap, insan cinselliğinin şu andaki haline nasıl geldiğine ilişkin, spekülasyona dayanan bir anlatıdır." Kitap boyunca pek çok hayvan türünün çiftleşme yöntem ve tarzları anlatılarak, insanda bunun neden farklı olduğunun cevabı aranıyor. Pek çok türde cinsellik, sadece soyun devamı için yapılan bir eylemken, neden insan ve birkaç hayvan türünde bu durum zevk almak yönünde evrilmiştir? Yazarın buna, bence tatmin edici olmayan cevabı, insan türünün dişisinde doğurganlık dönemini belli eden işaretlerin hem dişi hem de erkek tarafından bilinememesi, bu yüzden de gebeliğe sebep olabilecek bir birleşmenin sürekli olarak denenebilmesi. Günümüz bilgi düzeyi bize, kadınların ne zaman doğurgan olduklarını gösterir ürünler bile sunuyor ama bunların olmadığı dönemde, ne kadının ne de erkeğin bu dönemi tam olarak tespit edemediği ifade ediliyor. Kitapta bana en ilginç gelen bölüm, insan erkeğinin de yavrusunu emzirebileceğiyle ilgili satırları oldu. Bununla birlikte, son sayfalara doğru, bir konunun otomasyonla üretimin mucidi Henry Ford'la ilgili bir olayla örneklenmesi ilginçti. Kitabın dili anlaşılabilir düzeyde. Eğer evrimle ilgili cümleleri okumak sizi kızdırmıyorsa pek çok şey öğrenebilirsiniz. Çünkü kitap baştan sona, evrim teorisine dayalı bir anlatım gösteriyor.
159 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Doktora dersi sunumum için okumam gereken bir kitaptı. İnsan cinselliğinin eskiden günümüze evrimsel süreci anlatılıyor. Bir çok otoritenin söylediklerinin aksini yazıyor ama... Evrimselleşme süreci her zaman zorlamıştır beni. Bu da öyle oldu. Ama içinde anlatılanları az çok içselleştirip değerlendirmek de lazım. Ön yargıyla yaklaşmadan...
200 syf.
·Puan vermedi
Jared Diamond her şeyden önce kuşbilimi, paleontoloji ve sosyolojiye odaklanmış bir coğrafyacı olduğu için insan cinselliği ve evrim kendisi ve uzmanlığı için ikincil derecede konulardır ama Üçüncü Şempanze kitabındaki yetkinliğinden de anlaşılacağı üzere bilgisi, yorumlama kabiliyeti ve özümsemesi bu alanların resmi uzmanlarıyla yarışır ve hiç de geri kalmaz. Bu açıdan bu kitap tabii ki bir Cinselliğin Şafağı veya Sharon Mualem'in Sevişen Beden'i kadar kapsamlı olmasa da mizahi misyonu ve öğreticiliğiyle öne çıkan bir eser. Menopozun evriminden, insan bedenindeki uyarıcıların tarihsel olarak bize ne anlattığına kadar, çok eşlilik, cinselliğe yapılan evrimsel yatırım, zevk için seks de dahil olmak üzere birkaç konuda oldukça farklı fikir ve yönlendirmeler içeren bir kitap. Diamond'ın tek ara kitabı ve diğer 5'i gibi bu da mutlaka okunmalı. Pegasus'un ciltli baskısı ve çevirisi şahane. Fiyatı ise gereksiz pahalı.
200 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
İnsan cinselliğini bilimsel açıdan anlamak icin okunması gereken bir eser. Bu kitapta seks pozisyonlarına yahut seks vakalarına rastlayamayacaksınız. Bu kitapta insan cinselliğinin bazı hayvanlarla bilimsel olarak kıyaslanışını ve nedenlerini göreceksiniz. Bilimsel bir kitap olmasına rağmen oldukca akıcı ve keyifli. İlginc bilgilerle okuma isteginizi artırıyor. Kesinlikle okumanızı öneririm ve şimdiden iyi okumalar dilerim.
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İnsan cinselliği bize normal görünse de diğer hayvanların standartlarına göre oldukça tuhaftır. Jared Diamond, tuhaf cinsel hayatımızın, insan statüsüne erişimimizde beyinlerimizin büyüklüğü kadar önemli olduğunu iddia ediyor. İnsan cinselliğine ilişkin tartışılan konular arasında, dişilerin menopozu, erkeklerin insan toplumlarındaki rolü, gizlice seks yapmamız, üreme amacından ziyade zevk için seks yapmamız ve kadın memesinin emzirmeden çok daha önce büyümesi yer alıyor. Bu konular bize açıklama gerektirmeyecek denli doğal gelebilir ancak düşünüldüğünde içlerinde açıklaması çok zor sorular gizlidir. 
200 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Merhabalar, sözlerime Jared Diamond'ın önsözünden bir alıntıyla başlamak istiyorum:
""Bu kitabı okuduğunuzda yeni seks pozisyonları öğreneceğinizi veya regl sancılarından ya da menopozdan kurtulabileceğinizi düşünmeyin. Eşinizin bir ilişkisi olduğunu öğrendiğinizde, çocuğunuzu ihmal ettiğinde veya çocuğunuzu sizden daha fazla önemsediğinde duyduğunuz acıyı da hafifletmeyecek. Bu kitap yalnızca bedeninizin neden böylesi hislere kapıldığını ve neden sevdiğinizin o şekilde davrandığını anlamanıza yardımcı olabilir.""
Çoğu kişi Jared Diamond'ı "Tüfek, Mikrop ve Çelik" eseriyle tanır, ben de öyle. Bu kitapta ise insan cinselliğinin evrimini, uzak ve yakın hayvan akrabalarımızdaki cinsellik ve üremeyle karşılaştırıp, benzerlikleri ve farklılıkları fizyolojik ve evrimsel bakış açısıyla açıklıyor. Genel okuyucu için okuması rahat ve detaylarda boğulmuyorsunuz. Kitapta aktarılan çoğu bilgiye önceden aşina olduğum için bir an sıkılmıştım ancak yine de yeni şeyler öğrendim. Her popüler bilim yazarında rastladığım bir kendi tekrar etme durumu da yok değil. Okuma yazma bilen herkes okuyup anlayabilir, yeni şeyler öğrenebilir.
159 syf.
·10/10 puan
Evrimsel psikoloji açısından insanın ve diğer türlerin farklılaşan cinsel davranışlarını anlamak için çok güzel bir kitap. Dili ağır değil bu nedenle herkese hitap edecektir diye düşünüyorum. İnce ve akıcı bir kitap. İnsanı anlamaya meraklı olan kişilerin severek okuyacağına eminim. Ayrıca kitap içerisinde insan cinselliğine gelene kadar çoğu hayvan türü hakkında da eşsiz bilgilere erişebiliyorsunuz. Kuşlar, örümcekler, böcekler, balıklar ve bir sürü canlı dahil olmak üzere üremek ve hayatta kalmak için nasıl yollarla evrimleştileri kitapta çok sade bir şekilde anlatılmakta. Ayrıca neden insanlar diğer canlı türlerine göre farklı bir cinsel davranışta bulunuyorlar bu da bilimsel temellerle anlatılmakta. Kitap baştan sonra bilimin ve derin gözlemlerin bir araya gelişiyle eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor.
...Benim en sevdiğim örneklerden birisi, karısının "acınacak derecede küçük" göğüslerinden yakınan şovenist bir erkeğin, kendi göğüslerinin büyümeye başladığını görerek şok geçirmesiydi. Sonunda, kocasını tatmin edecek göğüs boyutuna ulaşmak isteyen kadının göğüslerini östrojen kremi sürdüğü ve kremin adama da bulaştığı anlaşılmıştı.
İnsanlarda olduğu gibi kuşlarda da uyumlu bir ilişki oluşturmuş deneyimli çiftler, yavru yetiştirmekte yeni evli çiftlere göre daha başarılıdırlar.
Cenin mutasyon sonucu değişmesi sonucunda enzim kusurlu olabilir ya da hiç salgılanmayabilir. Dolayısıyla enzim kusuru, erbezlerin yanı sıra kimi dişi yapılara sahip birisi olarak tanımlanan yalancı erdişinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Enzim kusuru olan yalancı erdişi erkekte, kusurlu enzimden önceki metabolizma işlemlerinde etkisini gösteren enzimlere bağlı erkek yapıları normal gelişir. Ancak kusurlu enzime veya ardıl biyokimyasal işlemlere bağlı erkek yapıları oluşmaz ve bunların yerini ya dişi eşdeğerleri alır ya da hiçbir şey almaz. Sözgelimi bir tür yalancı erdişi normal bir kadın gibi görünür. Hatta bu "kadın", erkeklerin dişi güzelliği idaeline ortalama gerçek kadından daha iyi uyar; çünkü kadının göğüsleri iyi gelişmiştir, bacakları da uzun ve zariftir. Güzel mankenlerin yetişkinliklerinde genetik testlerden geçene dek aslında tek bir mutant gene sahip erkekler olduklarını fark etmedikleri vakalar görülmüştür.
Tre-ba halkında çokerkeklik uygulamasının nedeni, toprak mülkiyeti sistemidir: Kardeşler küçük topraklarını bölmemek için aynı kadınla evlenirler.
Evliliğini sürdüren erkekler arasından bazılarının karılarından ve çocuklarından çok kendisine yararlı olduklarını, zinaya ve araba, araba, spor, alkol gibi erkek saplantılarına çok fazla zaman, para ve enerji harcadıklarını biliyoruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan Cinselliğinin Evrimi
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052998069
Orijinal adı:
The Evolution of Human Sexuality
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Seks Neden Keyiflidir?
İnsan Cinselliğinin Evrimi
Why Is Sex Fun?
İnsan cinselliği bize normal görünse de diğer hayvanların standartlarına göre oldukça tuhaftır. Jared Diamond, tuhaf cinsel hayatımızın, insan statüsüne erişimimizde beyinlerimizin büyüklüğü kadar önemli olduğunu iddia ediyor. İnsan cinselliğine ilişkin tartışılan konular arasında, dişilerin menopozu, erkeklerin insan toplumlarındaki rolü, gizlice seks yapmamız, üreme amacından ziyade zevk için seks yapmamız ve kadın memesinin emzirmeden çok daha önce büyümesi yer alıyor. Bu konular bize açıklama gerektirmeyecek denli doğal gelebilir ancak düşünüldüğünde içlerinde açıklaması çok zor sorular gizlidir.

“İnsan Cinselliğinin Evrimi, bu konuda okuduğum en iyi kitap. Cinsellik mirasımıza yönelik bu keşif yolculuğu, sevgililerin neden öyle davrandıklarını merak eden kişilere keyifli bir okuma fırsatı veriyor.”

Kitabı okuyanlar 265 okur

  • Serkan Üstün
  • Gizem Giray
  • Alish Nazarov
  • Müslüm Özgül
  • İmge
  • Habibe CİNGÖZ
  • gökçe
  • Tirinity
  • Mehmet Kaplan
  • Fatih Berk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.9 (3)
9
%3.8 (4)
8
%6.7 (7)
7
%4.8 (5)
6
%0
5
%1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0