İnsan Denen Meçhul

8,9/10  (9 Oy) · 
28 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.911 gösterim
İnsanı Maddi Ve Manevi Bütün Yönleriyle Açıklayan Nobel Ödüllü Kitap

Dr. Alexis Carrel; bu kitabında ortaya koyduğu bilgilerle, insanları yetiştirip yönetmekle görevli olan herkese ve vücudumuzun, şuurumuzun, evrenimizin gizemini düşünenlere sesleniyor.

İnsan Denen Meçhul'e kaynaklık eden çalışmalarıyla Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan yazar, sosyal ve psikolojik bir varlık olan insanı, maddi ve manevi bütün yönleriyle açıklayan bu eseri okuduğunuzda hem kendinizi daha iyi tanıyacak hem de hayatı daha iyi yorumlayacaksınız.
Bekir İstanbul 
21 Oca 13:00 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

İlk defa bir kitabı okurken keşke bu yazar ile karşılıklı otursam, O'na sorularımı sorsam diye düşündüm. Yazar çok donanımlı ve çok bilgili olmalı. İnsanı bu kadar çok farklı yönden ele alıp ayrıntılı bir eser ortaya çıkarmak hiç kolay olmasa gerek.

İçerik olarak çok zengin fakat anlaşılması biraz güç bir kitap. Zaman zaman biyoloji yada anatomi kitabı okuyor gibi hissettim. İçerisinde bilmediğim çok terim vardı. Ben 1997 baskısını okudum belki yeni baskılarında böyle bir müşkil yoktur. Üzerinde durarak, çalışılarak okunsa çok istifade edilebilecek bir eser. Ben en çok "İç Zaman" bölümünü sevdim.

Emel G. 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Insani biyolojik, fizyolojik, kimyasal, psikolojik, sosyal, felsefi... akliniza gelebilecek maddi manevi her yonden inceleyen ve anlatan, bunu da besiktekinden esiktekine herkesin anlayabilecegi sade bir dille yapan ender bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Bekir İstanbul 
19 Oca 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Nihayet, medeniyetin gayesi ilmin ve makinenin ilerlemesi değil, insanın ilerlemesidir.

İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrelİnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel

"İnsan, tekrar yücelmesi için kendini yeni baştan inşa etmek zorundadır. Ve bu yenileşmeyi ızdırap çekmeden yapamaz. Çünkü o hem mermerdir, hem de heykeltraş. Hakiki biçimini yeniden kazanmak için, büyük çekiç darbelerini kendi maddesine indirerek kıvılcımlar çıkaracaktır."

İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrelİnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel
Bekir İstanbul 
20 Oca 20:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsana, kimyevi bir madde, bir makine çarkı muamelesi yaptık. Onu ahlaki, estetik ve dini faaliyetlerinden kesip aldık. Fizyolojik faaliyetlerinin bazı görünüşlerini de yok ettik. Dokular ve şuurun yiyeceklerdeki ve yaşama tarzındaki değişikliklerle nasıl uyuşacağını kendi kendimize hiç sormadık. İntibaki fonksiyonların esas rolünü ve bunların istirahatte bırakılmalarından doğacak sonuçların ciddi önemini ihmal ettik. Bugünkü zaafımız hem ferdiyet hakkındaki bilgisizlikten hem de insanın oluşumunu bilmemekten ileri geliyor.

İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrelİnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel
Aslan Sever 
27 Şub 10:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çevre Değişiklikleri ve Meydana Getirdiği Zararlar
İlim;birkaç dahi insanın tesadüfen doğuşlarına,onların zeka şeklinde tecessüslerin tuttuğu yola göre gelişmiştir. Asla,insanların durumunu ıslah etmek arzusundan ilham almamıştır. Buluşlar,bilginlerin duyuşlarına ve mesleklerinin az çok tesadüfi şartlarına göre meydana gelmiştir. Eğer Galileo,Newton yahut Lavoisier,zekalarının gücünü beden ve şuurun tetkiki için kullansalardı,belki dünyamız bugünkünden farklı olurdu.

İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel (Sayfa 26 - Hayat)İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel (Sayfa 26 - Hayat)