İnsan İsterse : Azmin Zaferi Öyküleri 5

9,7/10  (6 Oy) · 
28 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.152 gösterim
Hırvatistan'ın bir köyünde doğdu, dünyanın en büyük iki mucitinden biri oldu. Sıfırın altından zirveye yükselen, nükleer beyinli dahi Nikola Tesla'nın film gibi hayat hikayesi. Kırımda doğdu, çocuk yaşında, beş parasız bir halde, kendini İstanbul'da buldu. Bardakta su satarak işe başladı, bisküvi imparatorluğu kurarak zirvede bitirdi. Sabri Ülker'in azmi nasıl zaferine ulaştı? Adana'da bir seyyar satıcının oğlu olarak doğdu, UEFA kupasını kazanıp yeşil sahaların 'imparatoru oldu. Fatih Terim hayallerini nasıl gerçekleştirdi? 11 çocuklu bir ailede doğdu, Türkiye'nin aile içi iletişim gurusu oldu: Doğan Cüceloğlu neler yaşadı, nasıl başardı? Basket potasını ilk kez 14 yaşında gördü, 21 yaşında NBA ali star'da oynuyordu. Mehmet Okur yükseliş hikayesini İnsan İsterse'ye anlattı. Genç yaşında babası dahil bir çok şeyini kaybetti ama kendini kazandı. Karakterli bir kariyer hikayesi olarak Mehmet Akif'in şiir gibi hayatı. Yer bezinden yapılmış topla futbolu öğrendi, sahaların 'ordinaryüsü' oldu: Fenerbahçe'nin efsanevi ismi Lefter'in görkemli hayat hikayesi İnsan İsterse'de.

Polisiye romanların başarılı yazarı Ahmet Ümit'ten, çocukların 'dev vali'si Halil İbrahim Dzaşöz'e, beyni Harvard tarafından incelenen görme engelli ressam Eşref Armağan'dan, kahkaha sihirbazı Kemal Sunal'a, insanı zor zamanlarında güçlendiren başarı hikayeleri bu kitapta.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9786051066875
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

İnsan önce kendinin kahramanı olmalı! Serinin beşinci kitabı böyle başlıyor.
Yayınlandıktan hemen sonra alıp okumuştum.
Bu kitapta da nükleer beyinli dahi Nikola Tesla, Sabri Ülker, Fatih Terim, Doğan Cüceloğlu, Mehmet Okur, Mehmet Akif, Lefter, Ahmet Ümit, görme engelli ressam Eşref Armağan ve Kemal Sunal'ın kısa hikayeleri vardır. Tümüne bakarsak serinin en önemli kitabı bu diyebilirim. En iyisi ben bunu bir ara tekrar okuyayım.

Gülayşe Ertuna 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle ressam Eşref Armağan'ın azmi ve hikayesine. Hayran kaldığım gibi, anılarına da katıla katıla güldüm. Bilmediğiniz Mehmet Okur veya ünlü yazar ve bilim adamı Doğan Cüceloğlu'nun hayat hikayelerini biliyor musunuz? Okumaya değer.