İnsan Mühendisliği

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.759
Gösterim
Adı:
İnsan Mühendisliği
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
572
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752970410
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Kitap, Nüvit Osmay'ın telif ve tercüme makalelerinden oluşmaktadır. Zengin içeriği ile Türkçe'nin en çok alıntı yapılan eserlerinden biri olmuştur. İnsan Mühendisliği'nin bir özelliği de modern yönetim, eğitim ve kişisel gelişim öğreti ve uygulamalarını Türkçe'ye kazandıran ilk eserlerden biri olmasıdır. Kapsamının genişliğini ve içeriğinin zenginliğini anlamak için 'içindekiler' kısmına bakılması yeterlidir.


"Uzanıp rasgele bir sayfa açmak ve okumak, insana öyle keyif veriyor; hem öyle şeyler kazandırıyor ki... Bu kitabı anlattım size uzun uzun. Alıntılar yaparak tanıttım...
Yatağınızın başucunda bu kitap yoksa eğer, inanın çok şey kaybediyorsunuz. Gidin bir alın, karıştırın sayfalarını, ne demek istediğini anlayacaksınız.
Bu kitap her evde olmalı..."
- Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi-"Nüvit Osmay'ı 1930'larda 'Yeni Adam'ı çıkarırken tanımaya başladım... Renkli üslubu bu son eserini herkesin okuması gereken değerli bir kitap yapmıştır.
- Prof.Dr. İsmail Hakkı Baltacıoğlu-İş hayatı içinde insanın kendisi ve çevresini her yönüyle ortaya koyan bu kitap, işletme mühendisleri, yöneticiler, memurlar, öğretmenler ve subaylar için son derece yararlı bilgilerle doludur. İnsanlarla ilgilenen, görevi gereği insanlara hizmet götüren herkesi ilgilendirmektedir.
- Kültür ve Turizm Bakanlığı "Kitap" Dergisi-İnsan, çevresi ve işi
İnsan amir rolünde
İnsan, lider rolünde
İnsan ve eğitim
Çalışma sanatı
Metot mühendisliği
Başarma güdüsü
İş yaptırma sanatı
Problem çözümü
Amir ve memur
Liderliğin ilk şartı dürüstlüktür
Liderlik üzerine
İdarecilerin eğitimi
Öğretme makinesi
Milletvekili adaylarının eğitimi
Lider olmak için ne lazımdır?


​(Tanıtım Yazısından)
Kitabın adı " Insan Mühendisliği" içeriğinin ne olduğu çağırıştırmaya yetiyor. Insan toplumun ve sanatın temel kaynağıdır. Ve kitap sürekli iletişim halinde olan bireylere "yaşama sanatı'nı" öğreten bir kaynak niteliğindedir.

Kitapta dünya liderlerinden, esnaftan, yöneticilerden, öğrencilerden, öğretmenlerden, subaylardan,ev hanımınlarından... kısaca toplumun her kesiminden örnekler verilmiş ve bu örnekler özdeyişlerle güçlendirilmiştir. Hemen hemen her bölümün sonunda özdeyişlerden yararlanılmıştır.

Iki uzun bölümden oluşan kitabın ilk bölümü; insan ilişkileri, insan duyguları, daha iyi yaşamanın yolları, iletişimin önemi, konuşma, dinleme, hitabet... üzerine örnekler verilmiş insan hayatını kaliteli yapmanın yolları anlatılmıştır.

Birinci bölümde sık sık karşılaşılan örnekler genellikle dinleme ve düşünme sanatı ile ilgilidir.
Dinlemenin incelikleri, kazanımları ve insan bağları üzerindeki etkisinden uzunca söz edilmiştir. Konuşursan sadece bildiklerini tekrar edersin, ama dinlersen yeni seyler öğrenebilirsin.
Düşünce üzerine ise "insanlardan çoğunun mutluluğu, kendi düşünce ve görüşlerine bağlıdır." (Lincoln) denilmiştir. Mutluluk ve huzur karşısındaki insanların görüşlerine saygı duymalarından kaynaklandığını belirtmiştir. Birbirimizin hayatını güclestirmeyelim.

Diğer değindiği konular; dürüstlük, huzur, mutluluk, okumak, kitaplar, görmek, duymak, konusmak, kişisel özgürlüklerimize giden yollar, gelecek planları ve temkinli olmanın yolları, sevgi, saygı.... ve daha bir cok konuya değinilmiştir.

Mutluluk ve huzurun başlangıcı olarak, insanın yaptığı işi severek yapmasının altı çizilmiştir.

Insan hayati domino taşları gibidir. Yerinden oynayacağımız taş tüm taşları yıkabilir. Bu yüzden insan iletişimine dikkat etmeli insan kalabilmeyi hayattaki gayemiz saymalıyız. Bir babanın öğütleri;
"Oğlum, onlar sana kaba hareket etseler bile sen herkese karşı nazik ol. Şunu unutma ki sen başkalarına onların bir centilmen olduğundan değil, kendin bir centilmen olduğundan dolayı nazik davranıyorsun."

Kitabın ikinci bölümü yöneticilere yönelik bir içerikte. Insanlarla ilgilenen, insanlara karşı görevi olan tüm meslek guruplarına öğütler, başarı metotları ve insana iş yaptırma sanatının anlatıldığı bölümdür. Işletme mühendisleri, yöneticiler, iş adamları... gibi insanlardan sorumlu bireyleri yönetim konusunda zenginleştirmeye yönelik konu ve örnekler vardır.

Insana dair her şeyin olduğu bu kitap başucu kitabı olacak niteliktedir. Rastgele açılacak bir sayfadan mutlak bir kazanç sağlayacağımız bir kitaptır. Ben bunu günlere yayarak okudum, çünkü içinde düşünüp hayatımıza katacağımız cok konu var. Ve kesinlikle kendi adıma çok kazanç sağladığım bir kitap oldu. Kitabı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Keyifli okumalar!
Nüvit Osmay, Dale Carnegie'nin kurslarına katılıp, eğitmenlik sertifikası almıştır. Bu programa kendi yorumunu katarak, Düşün, Konuş, Dinle okulunu kurmuştur. 1970-1980 döneminde TÜBİTAK'ın Bilim Teknik Dergisinin yayın yönetmenliğini yapmıştır. Yazarın İnsan Mühendisliği kitabı bir kişisel gelişim ve yönetim kılavuzudur. Kitap, Yazarın telif ve tercüme makalelerinden oluşmaktadır. İçerik olarak iş hayatına yönelik tüyolar ve insanın çevresi ile ilişkisine yer veriyor. Özellikle Amir ve liderlik anahtar kelimelerinin üzerinde duruyor.
Kişisel gelişim kitaplarını okumayı sevmiyorum. Özellikle yabancıların kişisel kitapları kültür farkından olsa gerek bana saçma geliyor. Yerli birisinden okuyayım dedim ama yine bu türü sevemedim. Aylar önce okuduğum Ahmet Şerif İzgören'in "Hıdır kişisel gelişiyor" kitabı da kişisel gelişim kitaplarını çok sade ve eğlenceli bir şekilde eleştiriyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.328 Oy)19.086 beğeni43.463 okunma3.028 alıntı183.274 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.912 Oy)8.865 beğeni26.379 okunma2.666 alıntı115.012 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.302 Oy)9.266 beğeni25.686 okunma1.835 alıntı118.984 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.567 Oy)8.847 beğeni28.768 okunma844 alıntı139.910 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.223 Oy)6.924 beğeni20.209 okunma713 alıntı113.754 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.735 Oy)13.441 beğeni34.596 okunma3.421 alıntı146.358 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.472 Oy)8.053 beğeni22.834 okunma834 alıntı89.985 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.485 Oy)7.888 beğeni21.418 okunma4.020 alıntı129.661 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.585 Oy)9.092 beğeni25.397 okunma1.545 alıntı126.927 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.030 Oy)6.381 beğeni16.853 okunma2.927 alıntı86.219 gösterim
"Hani bir kitabın bitmesini istemessiniz ya, kaçıncı sayfada olduğuna bakmak gelmez aklınıza, sonra kitabı kapatırken fark edersiniz ve "ben ne ara bu kadar okudum" dersiniz ya, işte benim için böyle bir kitaptı. Normalde elime kalem alıp çizdiğim pek görülmemiştir. Ancak bu kitapta her şey çok farklıydı ve bu kitapla birlikte çizmeyi öğrendim. Yanı başınızdan hiç ayırmayacağınız dediklerinde iddialı bulmuştum ama az bile söylemişler. "İnsan Mühendisliğini" özlüyorum.

Yarısına kadar olan bölüm tek kelime ile mükemmeldi. Her insanın ders alacağı bölümler, öğütler, hikayeler vardı.
Yarısından sonrası ise yöneticilere, işçiye, iş verene, verdiği öğütler ve taktiklerden ibaret bu bölüm yine faydalı bilgiler içeriyor.
Aslına bakarsanız kitap ikiye bölünse ve iki ayrı kitap olarak satılsa daha iyi olur muydu diye düşünmüyor değilim. İkinci bölüm beni ilgilendiren ve ilgimi çeken bir bölüm değildi daha çok yöneticilere yönelik diyebilirim. Genel anlamda sadece mühendislerin değil (mühendis değilim) herkesin okuyabileceği bir kitap, bana çok şey kattığını söyleyebilirim.
Eser günümüzden oldukça uzun bir süre önce yazılmış. Bunu düşünerek kitabı okumaktan vazgecerseniz kaybedersiniz. Kitap özellikle öğretmen,yönetici gibi insanlarla iç ice olan meslek gruplarına yönelik. Okurken yönetici olarak sizinde hatalı olabileceğinizi sorgulatiyor yer yer. Konusursaniz sürekli aynı şeyleri söyler durursunuz fakat dinlersiniz yeni şeyler öğrenirsiniz. Kitabın akılda kalan cümlelerinden. Ayrıca kitapta yaptığınız işi severek yapmanıza işinizi severek yapmıyorsanız yaptığınız işi değiştirmeniz yönünde atıflar mevcut.
Tam bir başucu kitabı. Kitabı bir bütün olarak okuyabileceğiniz gibi ihtiyacınıza göre bölüm bölüm de okuyabilirsiniz. Alıntılar ve örnekler yerli yerinde. Dili sade, akıcı ve anlaşılır. Yazarın konuya olan hakimiyeti zaten tartışılmaz. Not ala ala, altını çize çize okumanızı tavsiye eder, iyi istifadeler dilerim...
İnsanlar bilgi almak için dinle olayını çok önem vermediği ve bu yüzden işin inceliklerin kaçırdıkları söyler. Öğrenme olayı bir zamana bağlamaz çünkü. İş yapılırken çocukların ciddiyetinde yapılması gerektiğini söyler. insanın insan için olduğunu tekrar-tekrar vurgular iyi ki okudum.
Anlatım bozukluğu yer yer anlamayı zorlaştıracak kadar fazla ancak çok başarılı bir kitap.Yetişkin insanlarla işi gereği muhatap olan özellikle yönetici kadrolardaki herkese tavsiyemdir.
Kişisel gelişim denilince akla ilk gelen kişidir Nüvit Osmay ve İnsan Mühendisliği. Bu kitapla güzel bir insan tanımış oluyoruz. Ayrıca 37 yıllık meslek hayatının tecrübesiyle biz gençlere güzel bir yol gösteriyor .
"Çinlilerin bir atasözü var: "Gülmesini bilmeyen insan dükkan açmamalıdır."
Şair diyor ki, "gülümseme bütün dillerin üstünde bir anlaşma vasıtasıdır."
:)
Büyük bir hastanenin ameliyat salonunda genç bir
hemşire, sorumluluk gününde, “Doktor” diyor, “siz 11 tampon çıkardınız,
halbuki biz 12 kullanmıştık.”
“Ben hepsini çıkardım”, diyor doktor, “yarayı artık kapayabiliriz.”
Hemşire ısrar ediyor, “biz 12 tampon koyduk.” Operatör “sorumluluğu ben
üzerime alıyorum”, diyor hiddetle, “kâfi.”
Hemşire sesini yükselterek “bunu yapamazsınız”, diyor, “hastayı düşününüz!”
Doktor gülümsüyor, ayağını kaldırıyor ve hemşireye 12’nci tamponun üzerine
basmış olduğunu gösteriyor. “Aferin kızım” diyor. Doktor onun dürüstlüğünü
imtihana tabi tutmuş ve genç kız imtihanı kazanmıştı.
• Dürüstlük mecbur olmadığımız şeye itaattir.
Bu meselenin tam kalbidir. Kimse sizi içinizdeki en iyi cevhere göre
yaşamaya mecbur edemez. Hiç kimse size ait bir şeye sizi zorlayamaz. Hiç
kimse sizi zorlayamaz. Hiç kimse size vicdanınıza uymaya zorlayamaz. Dürüst
bir adam bunları kendiliğinden yapar.
Nüvit Osmay
Sayfa 47 - undefined
Nasreddin Hoca bir gün tarlada çalışırken yolun kenarından geçen bir yabancı
ona seslenmiş ve o civardaki bir köye kaç saatte gidebileceğini sormuş. Hoca
duymamazlıktan gelmiş. Adamcağız aynı soruyu bir kere daha tekrarlamış ve
gene de cevap alamayınca boynunu bükmüş ve yoluna devam etmiş. Epey bir
yol gittikten sonra Hoca arkasından seslenmiş ve adamı yanına çağırmış. “Oğul”,
demiş, “tam 3 saatte oraya varırsın!” Adam, “yahu” demiş, “madem ki bunu
biliyordun. Ne diye beni yordun da önceden söylemedin?” Hoca’nın cevabı
bizim söylediklerimize uygundur: “Ben senin nasıl yürüdüğünü görmeden oraya
kaç saatte varacağını nereden bilebilirim ki!”
Nüvit Osmay
Sayfa 84 - undefined
Boston şehrinin büyük otellerinden birinde oturan bir bayan bir gün büyük bir
heyecanla otel müdürüne çıkar. “Bu kadar senedir müşterinizim ama”, der, “artık
tahammülüm kalmadı. Yanımdaki odada herifin biri sabah akşam piyano çalıp
duruyor, gürültüye dayanamıyorum. Buna muhakkak bir çare bulun.”
Otel müdürü şaşkınlık içinde ellerini ovuşturuyor, “afedersiniz madam," diyor.
“Fakat buna imkân yok: Çünkü odanızın yanında piyano çalan ünlü piyanist
Paderevski’dir ve vereceği konsere hazırlanıyor.”
Kadın “Ne diyor! “Paderevski mi? Şu Polonya Cumhurbaşkanlığını sanatı için
terk eden meşhur piyanist ha!” Ertesi gün kadının odası bütün tanıdıkları ile
doluyor. Hepsi hayatlarından memnun, bedavadan Padevereski’yi dinliyorlar.
Değişen nedir? Hiçbir şey, yalnız kadının düşünceleri. Piyano aynı piyano,
çalan aynı adamdır. İlk önce o kadına bir gürültüden başka bir şey değildi, sonra
bir saati için 20 dolar ödemek zorunda kalacağı konser şeklini almıştır.
İşte herhangi bir şeyden şikâyet ederken, bunu düşünelim. Tabii bir
gürültünün arkasından piyano konseri çıkmaz, fakat hepsinde şikâyetimizi
unutturacak bir gerekçe bulunabilir.
Nüvit Osmay
Sayfa 106 - undefined
1924 senesinde Amerika’da Westinghouse Fabrikalarında bir tecrübe yapıldı.
500 kişinin çalıştığı bir fabrikada fizikçiler, kimyacılar, çeşitli bilim adamları
ışığın arttırılmasının orada çalışanların üzerinde ne gibi tesirler yapacağını etüt
etmek üzere toplanmışlardı.
İşçiler çalışırken fabrikanın ışığı yavaş yavaş yükseltildi. Verim de artmaya
başladı ve ışıkla beraber yükseldi. Fakat bir müddet sonra durdular, çünkü ışığın
bundan fazla artmasına imkân yoktu. Fizikçiler memnun oldular, biz elektrik
ışığını arttırmakla verimi arttırdık dediler ve böyle bir eğri çizdiler. Yalnız
psikolog bu işin bu kadarla bitmediği kanısında idi. Şimdi de ışığı yavaş yavaş
azalttılar. Verim gene artmıştı. Bu tecrübe günlerce devam etti, ışık artsa da
eksilse de verim artıyordu. Bu hayret verici bir şeydi. Fizikçiler, kimyacılar,
psikologlar araştırmanın sonunda şöyle bir sonuca vardılar.
“Orada bulunan 500 işçi böyle yüksek ilim adamlarının kendileriyle
ilgilendiklerini görünce daha fazla çalışmışlardı. Çünkü adam yerine
konmuşlardır. Kendilerine önem verildiğini görmüşlerdi. İşığı artırmanın veya
eksiltmenin çalışma verimi üzerine psikolojik faktörler kadar tesir etmediği
anlaşılmıştır”.
Tartışmalar bana bir psikoloji profesörünün şu hikayesini hatırlatır; Profesör bir test sorusu olarak öğrencilerinden bir karıncanın çevresindeki hayvanları nasıl ayırabileceğini düşünmelerini istemiştir. İşte sonuç: karınca hayvanlar alemini iki sınıfa ayırmaktadır ;
1- Aslan, kaplan ve çıngıraklı yılan gibi şefkatli ve iyi huylu hayvanlar
2- Piliçler , ördek ve kazlar gibi yırtıcı hayvanlar
Herşey sizin görüşünüze bağımlıdır.
Jimmy Powers

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan Mühendisliği
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
572
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752970410
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Kitap, Nüvit Osmay'ın telif ve tercüme makalelerinden oluşmaktadır. Zengin içeriği ile Türkçe'nin en çok alıntı yapılan eserlerinden biri olmuştur. İnsan Mühendisliği'nin bir özelliği de modern yönetim, eğitim ve kişisel gelişim öğreti ve uygulamalarını Türkçe'ye kazandıran ilk eserlerden biri olmasıdır. Kapsamının genişliğini ve içeriğinin zenginliğini anlamak için 'içindekiler' kısmına bakılması yeterlidir.


"Uzanıp rasgele bir sayfa açmak ve okumak, insana öyle keyif veriyor; hem öyle şeyler kazandırıyor ki... Bu kitabı anlattım size uzun uzun. Alıntılar yaparak tanıttım...
Yatağınızın başucunda bu kitap yoksa eğer, inanın çok şey kaybediyorsunuz. Gidin bir alın, karıştırın sayfalarını, ne demek istediğini anlayacaksınız.
Bu kitap her evde olmalı..."
- Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi-"Nüvit Osmay'ı 1930'larda 'Yeni Adam'ı çıkarırken tanımaya başladım... Renkli üslubu bu son eserini herkesin okuması gereken değerli bir kitap yapmıştır.
- Prof.Dr. İsmail Hakkı Baltacıoğlu-İş hayatı içinde insanın kendisi ve çevresini her yönüyle ortaya koyan bu kitap, işletme mühendisleri, yöneticiler, memurlar, öğretmenler ve subaylar için son derece yararlı bilgilerle doludur. İnsanlarla ilgilenen, görevi gereği insanlara hizmet götüren herkesi ilgilendirmektedir.
- Kültür ve Turizm Bakanlığı "Kitap" Dergisi-İnsan, çevresi ve işi
İnsan amir rolünde
İnsan, lider rolünde
İnsan ve eğitim
Çalışma sanatı
Metot mühendisliği
Başarma güdüsü
İş yaptırma sanatı
Problem çözümü
Amir ve memur
Liderliğin ilk şartı dürüstlüktür
Liderlik üzerine
İdarecilerin eğitimi
Öğretme makinesi
Milletvekili adaylarının eğitimi
Lider olmak için ne lazımdır?


​(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 107 okur

 • Yakup Arzu
 • Ali Öztürk
 • Şeyhmus GÜNEŞ
 • Ceren Biçer
 • Yasemin Durur
 • Halil İbrahim
 • Erol Demiröz
 • fatih
 • Demet Devrim Önder (Demili)
 • Alpay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%42.9
45-54 Yaş
%4.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.2
Erkek
%71.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.8 (21)
9
%33.3 (16)
8
%8.3 (4)
7
%6.3 (3)
6
%4.2 (2)
5
%2.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%2.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları