İnsan Neden Vegan Olur? Hayvan Kullanımı Tartışması Bir Giriş

5,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
263 gösterim
Hayvanlara gereksiz yere acı çektirilmesini veya bir hayvanın ortada hiçbir neden yokken öldürülmesini yanlış buluyor musunuz? Mesela biri durup dururken bir yavru kediyi gözünüzün önünde tekmelese ona müdahale eder miydiniz? Bunu sormak bile saçma, öyle değil mi? Çünkü sırf canımız öyle istedi diye hayvanlara acı çektiremeyeceğimizin, hatta bunun bir suç olduğunun hepimiz farkındayız. Yazılı olmasına gerek dahi olmayan evrensel ahlaki yükümlülüklerimizden biridir bu ilke.

Şimdi de yavru kedinin yerine mesela bir kuzuyu ya da bir buzağıyı koyun. Arada bir fark var mı? Eğer yoksa, o halde bu hayvanları neden öldürüp yiyoruz? Bunun için sağlam bir gerekçemiz, geçerli bir sebebimiz var mı? Yol açtığımız bunca acıyı ve ölümü zorunlu kılan şey nedir? Yoksa hemen her gün, üzerinde bir an bile düşünmeden yaptığımız şey yavru bir kediyi tekmelemekten farksız mı?

Uzun yıllardır vegan yaşayan hukuk profesörleri Gary L. Francione ile Anna Charlton, hayvanlara davranış biçimimiz ile hayvanlara dair duygu ve düşüncelerimizin nasıl ve neden çeliştiğini bu sarsıcı kitapla gözler önüne seriyor. Vegan beslenme söz konusu olduğunda "İyi ama…" diye başlayan otuzdan fazla itirazı ve soru işaretini tek tek tartışan yazarlar, hayvanlar konusundaki ikiyüzlülüğümüze tuttukları aynayla bizi hayatımızın en önemli yüzleşme deneyimlerinden birine davet ediyorlar.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786056669309
 • Çeviri:
  Cansen Mavituna
 • Yayınevi:
  Metropolis
 • Kitabın Türü:
Okuyan Baykuş 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 3/10 puan

Vegan-vejetaryen beslenme biçimi hakkında fikir sahibi olmak için edindiğim bu kitap beni fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı. Son derece agresif bir tutumla vegan olmanın ahlaki yönünü irdeleyen kitap veganlığı, vegan insanların sıklıkla maruz kaldıkları argümanlar üzerinden anlatmayı amaçlıyor. Özellikle tüm soruları "İyi ama...." argümanı üzerinden ele alması güzel bir amaca hizmet ediyor olsa da, bu sorulara verdiği yanıtlar ne yazık ki hiç tatmin etmiyor. Özellikle küçük çocukların inatlaşmalarını andırırcasına "İyi ama et yemezsem daha çok hasta olurum." argümanını "iyi de et yiyenler de hasta oluyor" şeklinde açıklamaları son derece saçma geldi. Ben daha çok vegan beslenmenin üstlendiği misyon ve yaygın bilinen yanlışlara getirecekleri mantıklı ve bilimsel açıklamaları okumayı beklerken işin ahlaki yönünün bu derece baştan savma ele alınmasına anlam veremedim. Vegan ya da vejetaryen olmayı düşünen kişilerin bu kitap yerine başka kaynak kitapları okumalarını öneririm.