İnsan Olmanın Psikolojisi

8,2/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
852 gösterim
Üçüncü Güç adıyla tanınan Hümanistik Psikolojinin babası Abraham Maslow, "İnsan doğası ancak objektif ile sübjektif bir arada ele alındığında anlaşılabilir. Bireyin ne olduğunu değil, ne olabileceğini, ne gibi potansiyeller barındırdığını incelemek insan türünün mutluluğu ve geleceği açısından çok önemlidir" diyor.

Maslow'un başını çektiği hümanist psikologlara dek bilimsel bakış, insanın eksikliklerine yoğunlaşıyordu, gücüne ve potansiyeline değil. Oysa Maslow'un inancına göre ruh sağlığı anlaşılmadan ruh hastalıkları anlaşılamaz. Maslow'un yaklaşımında söz konusu olan, diğer teorilerin kökten reddi değil, farklı bakış açılarını bütünsel bir kavrayış haline getirmektir.

İnsan Olmanın Psikolojisi'nde bulacağınız işte bu bütünlükçü bakış.

Hümanist psikolojinin temel kitabı!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2000
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789756744185
 • Orijinal Adı:
  Toward A Psychology of Being
 • Çeviri:
  Okhan Gündüz
 • Yayınevi:
  Kuraldışı Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Alp Galip 
 06 Şub 01:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hümanist Psikoloji'nin kurucusu sayılan Maslow'un kendini gerçekleştiren insana dair yaklaşımları, eksiklik ve varlık sevgisi tanımları ile beni etkilemiş olduğu, psikoloji ile ilgili veya ilgisiz herkesin okumasını tavsiye ettiğim başarılı bir eser.. Unutmayın mutlu bir yaşamın sırrı önce kendimizle yüzleşmek, en derinlere indikten sonra, daha güçlü bir psikoloji ile yükselmekten geçer..

İnsanım, çünki düşünüyorum.Lakin bazıları dar düşünceli olurlar.onlar için kendi hakikatları doğrudur.Gerçekliyi ise hiç düşünmüyorlar.
Hakikat insanların hayat boyunca arkalandığı esasıdır.

Kitaptan 7 Alıntı

Kişi eksikliklerini doyurmaya ne kadar eğilimliyse karşısındaki insanı bir araç olarak değil özgün ve kendi içinde bir amaç olarak algılaması, onu düşkünlükten, ödülden, kullanılabilirlikten bağımsız bir şekilde algılayabilmesi de o denli zorlaşacaktır.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 43 - Kuraldışı Yayınları)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 43 - Kuraldışı Yayınları)

Sevgi, gizilgüçleri algılamakla kalmaz, aynı zamanda bunları gerçekleştirir de. Sevginin yokluğu potansiyeli kesinlikle bastıracak, hatta öldürecektir.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 106)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 106)

Üzüntü ve acı insanların gelişimi için gerekli ise insanları acı ve üzüntüden sürekli korumaya çalışmaktan kaçınmalıyız.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 14 - Kuraldışı Yayınları)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 14 - Kuraldışı Yayınları)

Gelişimin ileri aşamalarında kişi temelde yalnızdır ve kendinden destek alması gerekir.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 45 - Kuraldışı Yayınları)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 45 - Kuraldışı Yayınları)

Birey sağlığını geliştirmek daha iyi bir dünya yaratmanın yollarından biridir.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 11 - Kuraldışı Yayınları)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 11 - Kuraldışı Yayınları)

Her birimizin kavraması gereken yaşamsal ve dokunaklı bir gerçek var: Türüm üze özgü erdem lerden her uzak düşüşümüz, kişinin kendi doğasına karşı işlediği her suç, ayrıcalıksız herkes bilinçaltım ızda bir iz bırakır ve kendimizi küçük görmemize ne­
den olur.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 10)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 10)
ibrahim avan 
07 Oca 20:50 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tümüyle insan olmaya en yakın insanlar bile temel insani çıkmazdan yakalarını sıyıramazlar. İnsan, aynı anda, hem yalnızca bir yaratık hem de tanrısal bir varlıktır. Güçlü ve zayıf, sınırlı ve sınırsız, yetişkin ve çocuk, korku dolu ve yüreklidir. İlerler, geriler, kusursuzluğu arar ama aynı zamanda korkar kusursuzluktan. Hem ödlektir hem kahramansı.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 186)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 186)