Adı:
İnsan Postuna Bürünmüş Köpek
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755390628
Orijinal adı:
Sarons Ham
Çeviri:
Banu Gürsaler Syvertsen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
'Beyaz Zenciler'in yazarı Ingvar Ambjörnsen'den çarpıcı bir roman daha sunuyoruz sizlere... "Köpek efendi istemezdi, efendi köpeğin dünyasını yıkmasaydı eğer" diyerek zorunluluğa dönüşmüş sadakatin ikiyüzlülüğüne dikkat çeken Ambjörnsen, bu kez "köpeksi" bir insanı anlatıyor. Ahlaki değer ölçülerinin iyice silikleştiği, ölüm ve boşluğun hüküm sürdüğü kentlerde "ilk" peşinde koşan ve yalnızlığa gömülmüş birini betimliyor yazar. O, ne tek başına ne de başkalarıyla "sevgi" adına bir şey üretebilmiştir. İnsanları kullanarak, aşağılayarak, kişiliklerini parçalayarak onlardaki "sahicilik" kalıntılarından beslenmektedir...Yüreğinde gardiyan vardır...Kadınları avlar, dünyalarını talan eder, ıssızlaştırır..."İnsan Postuna Bürünmüş Köpek", kalplerinde bomba taşıyan, içindeki duvarların dışına çıkamayan, başka insanların da kendisine ulaşmasına izin vermeyen insanlardaki "kötücüllüğün" romanıdır...
192 syf.
·Beğendi·9/10
UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

PİLAVIN ALTINI BİLEREK TUTTURANLAR...

İnsan ne için yaşar? basit : sevmek ,sevilmek ,değer görmek ve bunu hissetmek için(bir de pek tabii ki aklıyla ) ..aksini iddaa edecek olanın alnına çokoprens basarım!! hepimiz sevgiye öyle ya da böyle açız ..kendi içimizde bunu kendimize hastalıklı bir derecede , şizofrencesine kabul ettiremesekte onsuz olamayız .. onsuz yaşayamayız.. ne kadar hard core yaşarsak yaşayalım hayatı , bizler de cabbar ustanın torna tezgahından çıkan,özünü inkara yönelemeyecek birer 5 e 10 olmaya mahkumuz bu bağlamda.. şöyle bir durup düşünürseniz ki duygusal bakımdan BANA uzak olanlar , kalbi pamuk helvayla kaplı cenap da dahil hemen ışık hızıyla bu fikrime onay vereceklerdir; insan bünyesi sevgiye ,hoşgörüye, en basitinden kendisine yönelen ilgiye aç..tersi zaten delikanlı türkücü furyası alişana ,hadi hadi meleğim diyen özcan denize ters ...ÇOK SEVDİĞİNİZ BİR İNSANDAN , ONSUZ OLAMAM , AYRILIRSAM ÖLÜRÜM DEDİĞİNİZ KİŞİLERDEN AYRILDIĞINIZI DÜŞÜNÜN.. bu nasıl birşeydir biliyor musunuz?? henüz ilkokula yeni giden ,güneş tutulmasından haberi olmayan , isli camla güneşe bakmayı akıl edemeyen ilkokul çocuğuna güneşe bakma demek gibidir.. sizi yokedeceğini bilmenize rağmen bakarsınız.. gözlerinize ve size bu bakıştan sonra miras kalanlar bembeyaz bir halay ekibidir.. size zarar verdiğini bile bile , üzüldüğünüzü , acıdan yokolacağınızı bile bile ayrıldığınız , hayatınızda yollarınızı ayırdığınız o insana bakmaya devam edersiniz.. kör olmak , eşi benzeri olmayan acılara kucak açmak pahasına .. unutmak ise , henüz kavrulmuş pilavın üstüne sıcak su ekleyip kısık ateşte pişirilmeye benzer.. sabırdır.. sebattır.. et suyunu katmadan önceki bilinçli son andır.. kimimiz bunu atlatırız .. kimimizde dibini tutturuz pilavın .. ( HAYVAN GİBİ PİLAV YAPARIM BU ARADA DÜNYA HARİTASINI SER ÖNÜME MEMLEKET GÖSTER YEMEK İSTE EHEUEHEUEH =) ) hatta bazısı pilavın altını bilerek tutturur da.. tıpkı bu kitapta yeralan kahramanımız gibi..


İşte hikayemiz , daha doğrusu bu kitap içinde yaşananlar , pilavı magmaya gömen, TAKINTIYI ÖVEN , tüm bunlara rağmen farkında olmaksızın ve bilmeksizin dizini döven bir obsesif aşığın karşısına çıkan insanlarda eski (ex) aşkını bulma, bulamasada ZORLAYARAK yaratma çabası üzerine kuruluyor ilk bakışta.. ilk bakışta diyorum çünkü kitabı okudukça bu hastalıklı kişinin romandaki tek KÖTÜ karakter olmadığını anlıyorsunuz..kitap içinde bir moskova devlet sirki düşünün ki tüm kadrosu GERÇEK KÖTÜLERDEN oluşsun... pek tabii bu kadroya bir baş lazım ... o da romanımızın kahramanı Saron. tabi tüm bunları söyledikten sonra kitapta bir çete falan hayal etmeyin. kitap içerisinde yeralan karakterlerin hepsi kendi alanında birer kötü..olaylar da yoğun uyuşturucu kullanımı ile yozlaşmış bu hastalıklı insanlar üzerinden gelişiyor..son olarak ,neşe ile ramazan bayramında kristal bardak takımlarını çıkarıp misafir ağırlayan bünyeler, KUDUZ BİR KÖPEĞİN İÇİNDEKİ OLMAYASICA İNSANLIĞA , insanlığın içinde gizli bir yerlerde kalan açığa çıkmaması gereken KUDUZLUĞA bu kitapla merhaba diyeceksiniz...

not : ilk kez yeraltı edebiyatı okuyacaklar ..

YOKOLURSUN...UZAK DUR!

son not : bu kritiği yazmama sebep olan Gorgasm , çok büyüksün...

https://www.youtube.com/watch?v=VsA9Z_PcrmE
192 syf.
·Beğendi·8/10
Kararsızlık,ne yapacağını bilememe,kendini tanıyamama,Nefret!
Dünyaya uygun olmadığını yada dünyanın kendisine uygun olmadığını düşünme hissi,Nefret!
Umursamazlık,hayal dünyasında yaşamak,normal olan her şeye takıntı yapmak,Nefret!
Öfke,çelişki,Hüzün,azap,acı,yalnızlık,tatminsizlik,Nefret!
Bu kadar nefretin içinde bir şeyleri aramak...
Neyi arıyorsun?
Sevgiyi?
Huzuru?
Kendini yada...
Ölümü!

Hayata ve insanların sahteliğine karşı duyulan
öfkenin ve başkaldırının romanı İnsan Postuna BÜrünmüş Köpek.
Toplumun toplum olmayı başaramadığı,yalanlarla ve sahte hayatlarla,sahte ilişkilerle dolu,kendi içlerinde yaşadıkları hayatları sever görünen ama hiçbir amaçları olmayan günlük hayatlar.
Sadakat yok...
Bağlılık yok...
Dürüstlük yok...
İyilik yok...
Sevgi yok...
Güvenmek yok...

İşte Ambjörnsen'in İnsan Postuna Bürünmüş Köpek romanı bunu izletiyor size.(Ne kadar da gerçek oysa)
Altı çizilecek,hayata monte edilebilecek bir çok cümle var.

Norveç Yeraltı Edebiyatı'nın usta isimlerinden Ambjörnsen bu kitabında Saron isimli bir hayat yolcusunun ve çevresinin başından geçen olaylar.
İskandinav Yeraltı Edebiyatı diğerlerine göre daha bir acımasız ve serttir ancak bu kitapta o sertliği bulamayacaksınız.Uyuşturucu,seks ve alkol karışımı dolu bir havuz olan Saron'un hayatı okunmaya değer yine de.

Yazarın sıkça karşılaştığım Beyaz Zenciler kitabını daha fazla merak eder oldum açıkçası.Aldım ve okuyacağım onu da ama acele etmeyeceğim,bu kitaptan sonra sanırım Beyaz Zenciler bana çok lezzetli bir okuma zamanı sunacak.

Yeraltı'nı seviyorsanız tavsiyedir ;)


Alıntı
------------------

“Neden sanki barış ve uyum içinde yaşamıyordu şu insanlar?
Niçin bir avuç insan, diğerlerinin hayatını karartmayı hedefliyordu hep?”
------------
"köpek efendi istemezdi, efendi köpeğin dünyasını yıkmasaydı eğer"
------------
“Kuşkusuz ebediyen cehennemde kalmak, şu anda yaşamakta olduklarıma oranla daha tercih edilebilir bir durum.”
-----------
Üşüyorum. Acılar,acılar,acılar içindeyim. Yani hayattayım hala. Ama bir kıymık saplanmıştı ruhuma.
-----------
Büyük kitapların yazılmasının, büyük resimlerin yapılmasının ve şaheser müziklerin bestelenmesinin nedeni, bunları yapanların bu şey'in özlemiyle çıldıracak hale gelmiş olmalarından yatar.
192 syf.
·2 günde·9/10
Doğru ve yanlış, iyi ve kötü kafanızın içinde bir savaşa başlasın istiyorsanız tam olarak okumanız gereken bir kitapla karşı karşıyasınız. Tüm toplum  olarak doğru/iyi olarak benimsediklerimiz ya bir başkası için yanlışsa/kötüyse ve aslında gerçek olan onun doğrularıysa. Böyle bir karmaşa yaşamak için ideal bir kitap.
Peki ya kötülüğe bir de kötünün penceresinden baktınız mı hiç? Bakmadıysak çok şey kaybediyoruz bence.
Can alıcı noktayı koymuş zaten yazar kitabın sonunda: "Köpek efendi istemezdi, efendi köpeğin dünyasını yıkmasaydı." Köpeği evcilleştirmek doğruydu, iyiydi insan için bir dost sağlamıştı kendine, bir koruma aynı zamanda. Peki ya köpek bunu istiyor muydu?
192 syf.
·7/10
Beyaz Zenciler'den sonra yazarın okuduğum ikinci kitabı. Tam bir yeraltı edebiyatı eseri. Dili ve çevirisi gayet başarılı. Yazar herzaman ki gibi uyuşturucu müptelâlarını anlatıyor. Yeraltı edebiyatını seviyorsanız hiç düşünmeden okuyabileceğiniz bir eser.
192 syf.
·Beğendi·7/10
İnsan Postuna Bürünmüş Köpek (orijinal ismi : Sarons Ham)
Köpek efendi istemezdi, efendi köpeğin dünyasını yıkmasaydı eğer.
İyiliği tanımlamak kolaydır da kötülüğe onun penceresinden bakmak hiç aklımıza gelmez. iyi insanları bir bakısta anlarız, pekı ya kötü insanları hiç düşünür müyüz? kötüler nasıl bır dünya yaratır içlerinde ?
İşte bu kitap ruhun yerini çıkarcılık ve tatminsizlik duygusu aldıgında insanın nasıl bir dünya içinde oldugunun anlatıldıgı bir kitap...
Yer altı edebiyatının güzel bir örnegı olan bu kıtapta yer, mekan ve ruh cozulmelerı anlatılırken yapılan tasvırlerı beğeneceksiniz.
Bu kitabın okunmaması insana cok sey kaybettirmez ama okunması yenı bakıs acıları yaratmanızda fayda saglar.
192 syf.
·Beğendi·8/10
Şeytani ve zehirli bir zekası var bu arkadaşın. Ve ben böylesi zekalari severim. Ahlakı çöküntü kavramını bir kişi üzerinden çok güzel anlatmış. Okuyun demekten başka bir şey gelmez elimden.
Ben böyle değilim. Hiç küçümsemedim ölümü... Ruhumu hayatta tutmak için elimden ne gelirse yaptım...
Bu yüzden korkuyorum demek ki. Kendi ağırlığımdan korkuyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan Postuna Bürünmüş Köpek
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755390628
Orijinal adı:
Sarons Ham
Çeviri:
Banu Gürsaler Syvertsen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
'Beyaz Zenciler'in yazarı Ingvar Ambjörnsen'den çarpıcı bir roman daha sunuyoruz sizlere... "Köpek efendi istemezdi, efendi köpeğin dünyasını yıkmasaydı eğer" diyerek zorunluluğa dönüşmüş sadakatin ikiyüzlülüğüne dikkat çeken Ambjörnsen, bu kez "köpeksi" bir insanı anlatıyor. Ahlaki değer ölçülerinin iyice silikleştiği, ölüm ve boşluğun hüküm sürdüğü kentlerde "ilk" peşinde koşan ve yalnızlığa gömülmüş birini betimliyor yazar. O, ne tek başına ne de başkalarıyla "sevgi" adına bir şey üretebilmiştir. İnsanları kullanarak, aşağılayarak, kişiliklerini parçalayarak onlardaki "sahicilik" kalıntılarından beslenmektedir...Yüreğinde gardiyan vardır...Kadınları avlar, dünyalarını talan eder, ıssızlaştırır..."İnsan Postuna Bürünmüş Köpek", kalplerinde bomba taşıyan, içindeki duvarların dışına çıkamayan, başka insanların da kendisine ulaşmasına izin vermeyen insanlardaki "kötücüllüğün" romanıdır...

Kitabı okuyanlar 87 okur

  • dlk szgn
  • tabula rasa
  • Günnur zırtlan
  • Deniz kargı
  • Fırat Fışkıran
  • sefa koçuk
  • Uğur De Molinari
  • Serhan Tırpan
  • Kandil K.
  • Alysca Martin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.8 (4)
9
%25.9 (7)
8
%29.6 (8)
7
%25.9 (7)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%3.7 (1)
1
%0