İnsan Psikolojisi Üzerine Etüdler

9,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
537 gösterim
İslam düşüncesi, insanı tüm varlık yapısı ile göz önünde bulunduran biricik düşünce sistemidir. İslam düşüncesini, Kur'an ve Sünnetin verileriyle değerlendirdiğimizde, Allah'ın okunan kitabı olan Kur'an ile yaşanan kitabı olan fıtrat arasında bir çelişki olmadığını ilk bakışta görebiliriz. Kur'an'ın ifadesiyle bu bir "sünnet'ul-lah"tır. Eğer bir çelişki varsa eksiklik, ya bağlantıyı iyi kuramayan fertlerde veya araçlardadır.
İslam düşüncesi, insan gerçeğini ele alırken de bu ana motivden hareket eder. İslam düşüncesinde insan, bir avuç çamurdan ibaret olan bedenle, ilahi soluktan (nefha) ibaret olan ruhtan meydana gelmektedir. Bu ikisi arasında tam bir denge kurulmuştur. Bu sebeple İslam, insanı ne salt ruhtan meydana gelen melek yapmak ister, ne de büsbütün çamura bulanmış olan şeytan. İnsanın şeytani özellikler taşıyan bedeni cephesini reddetmediği gibi, melekliği karekterize eden ruhani cephesini de abartmaz. Beden ve ruhun içiçe ve yanyana yaşadığı, kimi zaman birinin kimi zaman diğerinin baskın çıktığı bir bünyeyi göz önünde bulundurur.
İslam düşüncesinin gerek çağlar içinde, gerekse günümüzdeki dinamizmi, işte bu insan anlayışına dayanmaktadır. Hasılı İslam, insanı insanca yorumlayan biricik düşünce sistemidir. (tanıtım yazısı)
Aysel Allahverdiyeva 
25 Şub 23:40 · Kitabı okudu · 6 günde

ALLAHIM şükürler olsun sana.Şükürler olsun sana yaratdığın tüm canlılar içerisinde beni insan yaratdığın için.
İnsan insan psikolojisinden anlamak için en iyi kitabı okumalıdır - KURANI-KERİM.
ALLAHIM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN.

Halit Batuhan ÇAKIR 
01 Nis 17:26 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Şuan okumakta olduğum kitap 'İslam ve Materyalizme göre insan' fakat bendeki kitap baya eski, sanıyorum bu isimde tekrardan basılmış. şuan okuduğum yere kadar Freud'un görüşlerine karsı reddiye olarak yazılmış bir kitap gibi, gayet yararlı.