İnsan Ruhunun Haritası

·
Okunma
·
Beğeni
·
4495
Gösterim
Adı:
İnsan Ruhunun Haritası
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897533
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İnsan Ruhunun Haritası
İnsan Ruhunun Haritası
İnsan Ruhunun Haritası
Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar...

"Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."
(Tanıtım Bülteninden)
216 syf.
·2 günde
Düşüncelerini içeren yazılarını derlediği bu kitabından okurken sıkılmıştım. Yine de kullandığı edebi türün (polisiye) temellerini oluşturan nedenleri açıklamış ve etkilendiği yazarların ve karakterlerinin tahlilini yapmış.

Kitabın içeriğine çok güzel bir isim olmuş insan ruhunun haritası. Edebiyat üzerine birçok genel kültür de barındırıyor. Kitaplarının hepsini okumuş olmak adına şans vermiştim. Boş bir kitap olduğunu söyleyemem.
216 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ahmet Ümit adını duyunca aklımıza ilk gelen polisiye romanlar oluyor ancak bu kitabında Ahmet Ümit''in çeşitli düşünce yazıları derlenmiş ve kitap haline getirilmiş. . Başarılı bir polisiye roman yazarının bilgisel olarak tabanını görebilmek için okunması gereken bir kitap.
216 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Suç, ceza, casus gibi konuların ele alındığı, yazarın sevdiği ve etkilendiği yazarlarla birlikte bu konuların incelendiği, poliseye olmayan ama poliseye türünün her yönünü ele alan bir kitap.
Poliseye sevenlerin eminim tanımadığı yazarlar vardır. Bu kitapta bel ki de bilmediğiniz yazarlarla karşılaşacaksınız.
:))
196 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İnsan ruhunun haritası

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit'in etkilendigi, yazarları ve onlarin eserlerini anlattığı kitabını okudum.
Epey aforizma barındıran bu kitapta radikal kitap,cumhuriyet kitap ve yeni binyıl kitap eklerinde yayınlanmış toplama bir deneme olmuş.
Ahmet ümit'de benim gibi okuduklarını,beğendiklerini paylaşan,kitap eleştirilerine,yazarlara,karakterlere,türlere ve dönemlere önem veriyor olmasını kendimce mutlulukla karşıladım.
Patasana kitabını sevdiğim,bir çok eserini okuduğum bir yazar ile ortak zeminde olmak insana iyi geliyor.
Kitapta Ahmet Ümit’in otuz yazısı üç ayrı bölümde toplanmış. Yazıların ana ekseni elbette edebiyat ve polisiye. Ve o edebi eserlere ortaya döken yazarlar.

Suç sadece suç değildir. Ardında insan, mekan ve toplum vardır.

Daha önce okumadığınız bir yazarla karşılaşıp okuma listesinize bu kitap sayesinde yeni bir kitap ekleyebilirsiniz.kitabı edinecek olacaklar için belirteyim edebiyat ve polisiye tarihine zevkli ve düşündürücü bir yolculuk okurları bekliyor.Ahmet Ümit kitabı üç bölüm halinde sunuyor okuyuculara. İlk bölümde kendi yorum ve yaşanmışlıklarıyla insan ruhuna değiniyor. Ruhun var olup olmadığını kendi içinde tartışarak başlıyor yazısına ve devam ediyor küçük öyküleriyle. Yaşadıklarından örnekler vererek açıklıyor insan ruhunun gelişimini.
İkinci ve üçüncü bölümlerde ise tanınmış yazar ve şairlerin iç dünyalarını aydınlatıyor. Yazarların kişilikleri hakkında bilgi vermekle birlikte bu yazarların yarattıkları karakterleri de tanıtıyor okuyucuya. Polisiye romanlardaki karakterlerin analizini yapan Ahmet Ümit suçtan yola çıkarak insan kişiliklerini yorumluyor. Mevlânâ’dan Orhan Kemal’e, Kafka’dan Yusuf Atılgan’a, Selim İleri’den Sait Faik’e kadar hayali bir yaşam yaratan birçok romancıya yer veriyor kitabında.
Yazarları daha yakından tanımak ve karakterlerin oluşum aşamalarını bilmek isteyenler için kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri.
Keyifli okumalar
Dostlukla kalın

Gürbüz DENİZ
216 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Yazara ait okuduğum ilk kitap. Deneme ve inceleme tarzında yazılmış, dünya edebiyatının tanınmış yazarları ve edebiyatımızın en güzide şair ve yazın ustalarına yer verilmiştir. Çeşitli dergi ve gazetelerin kitap eklerimde yayınlanmış makaleler, insanın anlam arayışı, polisiyenin suç suçlu karakter analizi, insan ruhunun içe dönüklükleri ve dışa vurumları ve daha nice konularla bezenmiş kitap.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Polisiye romanları denince ilk akla gelen isimlerden sevgili Ahmet Ümit'in bu kitabında kendi düşünce, eleştiri yazıları yer alıyor. Yazılarının çoğu geçmiş zamanlı gazete ve dergilerde yayımlanmış. Ahmet Ümit sevdiği yazarları da bir güzel ağırlamış sayfalarında, hayatlarının bilinmez noktalarını bir dedektif gibi incelemiş; Kafka, Dostoyevski, Mevlana, Edgar Allan Poe, Çehov, Orhan Kemal, Yusuf Atılgan, Patricia Highsmith bunlardan birkaçı.Suçla edebiyatın birbirine olan komşuluğunu ve insan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddeti araştırmış. Kitap benim için harikaydı. Bakış açım farklı yönlere çevrilip durdu. Okumak isteyenlere öneririm.
196 syf.
·Beğendi·10/10
Ahmet Ümit'den harika bir deneme. Adını duymadığım yazar ve kitapları sayesinde öğrendim. Ayrıca bilinen yazarlar hakkında böylesi detaylı ve güzel bilgiler de gerçekten okunması gereken bir kitap dedirtiyor.
216 syf.
·2 günde·8/10
Kitabın ana konusu polisiye kitaplarının; mekan, olay, delil gibi kavramlarına yönelik bir edebi çalışma olmuş. Polisiyenin kurucusu Edgar Allan Poe'nin önderliğinde Agatha Christie'den Dostoyevski'ye kadar uzanan bir tarih yolculuğu.
Polisiye dediğimiz kitaplar yaşadığımız çağın şartlarına göre değişim gösteriyor. Klasik polisiyenin ustası Edgar Allan Poe'de aynı bugün gibi aman şunu okumayın aman bu kitaba vakit ayırmayın insanların gölgesinde yılmadı ve eserleri dünya çapında milyonlara ulaştı. Yoksulluk, savaş, gasp, cinayet olayların olduğu döneme rastgelen bu olaylar polisiyeye bir nevi yaşam gıdası verdi. Kapitalist yaşama paralel hareket eden polisiye bize bir nevi tarih gerçekliğini sunuyor. Çatı katlarında yaşayan Dostoyevski'nin de nasıl bir polisiye yazarı olduğunu öğreniyoruz.
Polisiye serüveni tabii yıllar sonra Kara Roman diye alt bir dala ayrılıyor ve kurucusu Leo Malet oluyor. Ve günümüz Kara Roman ile devam ediyor. Aslında yazarımız tabii bir sitemde bulunuyor yeni düzene. Yani Kara Roman'ın kolaycılık taşıdığını söylüyor özellikle günümüzde.
Polisiye tarihini merak edenler için bilgilendirici bir eser...
216 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
İnsan Ruhunun Haritası Kitabın adından etkilenerek okumaya başladım . Ahmet Ümit kitaplarının çoğunu severek ve beğenerek okudum ve hala okumaya devam ediyorum . Yazar bu kitabında dünya edebiyatının polisiye yazarları hakkındaki yayınlanmış deneme yazılarını kitap haline getirmiştir . Yazar etkilendiği yazarların ve kahramanlarının karakter tahlillerini yapmıştır . Yazarın yazıları üç ayrı bölümde toplanmıştır . Yazıların ana teması suç , suçlu , insan ruhunun suça yatkınlığı , edebiyat, yazarlar ve daha nice konular ..... Okumayı sevenlere tavsiyemdir .
196 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Ben yine mükemmel bir polisiye beklerken , o beni yine şaşırtmayı başardı. Hiç açıklamasına bakmadan başladığım için yine ön yargımın kurbanı oldum. Ama bir açıdan da güzel oldu çünkü çok fazla polisiye okuyunca insan istemsiz bir biçimde paranoyaya girebiliyor...
kitabın ismi o kadar güzel oturmuş ki hani "cuk diye" derler ya aynen öyle , insan ruhunun haritasını o kadar güzel anlatmış ki Ahmet Ümit kendi dilinde yazarlarla , şairlerle , sanatla ve en önemlisi edebiyatla . . .
Hiç sıkılmadan içinde sıcacık öyküler ve insanlar bulabileceğiniz ender kitaplardan birisi de bu kitap . . .
216 syf.
·1 günde·9/10
http://www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐İnsan Ruhunun Haritası deneme türünde bir kitap. Kitap Mary Shelley'in Frankestein'ından, Edgar Allan Poe'nun ilk polisiye örneği kabul edilen 'Morgue Sokağı Cinayetleri'ne, Mevlana'dan Yaşar Kemal'e kadar bir çok üstat ve eser hakkında bilgi içeriyor.
⭐Kitabı okurken bazı önemli noktaları not almamak elde değil. Ahmet Ümit'in akıcı dili burada da kendini göstermiş ve ortaya enfes bir kitap çıkmış. Okumanızı tavsiye ederim.
216 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
öncelikle bu kitabın bir polisiye olmadığını belirtmek lazım. bu bir deneme kitabı. ama ahmet ümit polisiyesinin çıkış noktasını anlamak adına iyi bir kitap. insan ruhunun derinliklerine dalmanızı sağlayan bu kitap, insanın ruhunun karanlık yüzünü görmenizde çok etkili olacak.
İnsanların istediği , aşkla ,sevgiyle,güzellikle örtülü,acıklı da olsa sonunda umutlu biten öykülerdir.
Ahmet Ümit
Sayfa 69 - Everest yayınları
Her polisiye meraklısı belki iyi bir kitap okuru değildir ama çoğunlukla her iyi kitap okuru sıkı bir polisiye meraklısıdır.
Nietzsche, “Ceza insanı eğitmez, sadece evcilleştiril, “der.Çünkü suç işleme dürtüsü ya da kötülük sadece dışarıdan gelmez.Suçun ya da kötülüğün kaynağı içimizdedir.
Ahmet Ümit
Sayfa 35 - Everest yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan Ruhunun Haritası
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897533
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İnsan Ruhunun Haritası
İnsan Ruhunun Haritası
İnsan Ruhunun Haritası
Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar...

"Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 614 okur

  • arzu kuriş
  • İlknur ÇİÇEK
  • Ömer işler
  • kitap kokusu
  • Emre öztürk
  • irem Dikal
  • Orhan Demirci
  • Hasan Tunç
  • Gurur Eralp
  • Abdullah demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%32
35-44 Yaş
%30.4
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.7
Erkek
%40.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.3 (29)
9
%11.3 (19)
8
%25.6 (43)
7
%19.6 (33)
6
%10.1 (17)
5
%6 (10)
4
%0
3
%1.8 (3)
2
%1.2 (2)
1
%0.6 (1)