İnsan Ruhunun Haritası

7,4/10  (66 Oy) · 
200 okunma  · 
57 beğeni  · 
2.048 gösterim
Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar...

"Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789752897533
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Düşüncelerini içeren yazılarını derlediği bu kitabından okurken sıkılmıştım. Yine de kullandığı edebi türün (polisiye) temellerini oluşturan nedenleri açıklamış ve etkilendiği yazarların ve karakterlerinin tahlilini yapmış.

Kitabın içeriğine çok güzel bir isim olmuş insan ruhunun haritası. Edebiyat üzerine birçok genel kültür de barındırıyor. Kitaplarının hepsini okumuş olmak adına şans vermiştim. Boş bir kitap olduğunu söyleyemem.

Nazlı Yavuz 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

“İnsan ruhu mükemmel değil. Hiçbirimizin ruhu salt iyilikten, salt güzellikten, salt yücelikten oluşmuyor; hiç kimse masum değil, hiçbir zaman da değildi. Bakmayın geçmişteki yaşamların daha anlamlı olduğunu söyleyenlere, biz her zaman böyleydik. Şeytan ve melek, cellat ve kurban, kurnaz ve saf, yaratıcı ve yıkıcı, cesur ve korkak...”

Ahmet Ümit, romanlarında bir neşter gibi kullandığı kalemini, bu kez derinden etkilendiği yazarların üzerinde gezdiriyor. Dostoyevski’den Sophokles’e, Mevlana’dan Kafka’ya, Orhan Kemal’den Yusuf Atılgan’a...
Edebiyatın, insan ruhunda kurgusal bir gezi olduğu gerçeğinden yola çıkan Ümit, Oidupus, Hamlet, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Dracula, İnce Memed, Zebercet ve Frankenstein gibi roman kahramanlarını eksene alarak, insanoğlunun evrensel niteliklerini örten kabuğu soymaya çalışıyor.
Eleştiri değil bu yazılar, yazmanın sıkıntı, sevinç ve acılarını bilen birinin yazgıdaşları hakkındaki içten duyguları... Sırrı ve sınırları hiçbir zaman tam açıklanamayacak olan insan ruhunu tanımlama çabası...

İsmail | ... 
 25 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitabın ana konusu polisiye kitaplarının; mekan, olay, delil gibi kavramlarına yönelik bir edebi çalışma olmuş.Polisiyenin kurucusu Edgar Allan Poe'nin önderliğinde Agatha Christie'den Dostoyevski'ye kadar uzanan bir tarih yolculuğu.
Polisiye dediğimiz kitaplar yaşadığımız çağın şartlarına göre değişim gösteriyor.Klasik polisiyenin ustası Edgar Allan Poe'de aynı bugün gibi aman şunu okumayın aman bu kitaba vakit ayırmayın insanların gölgesinde yılmadı ve eserleri dünya çapında milyonlara ulaştı.Yoksulluk, savaş, gasp, cinayet olayların olduğu döneme rastgelen bu olaylar polisiyeye bir nevi yaşam gıdası verdi.Kapitalist yaşama paralel hareket eden polisiye bize bir nevi tarih gerçekliğini sunuyor.Çatı katlarında yaşayan Dostoyevski'nin de nasıl bir polisiye yazarı olduğunu öğreniyoruz.
Polisiye serüveni tabii yıllar sonra Kara Roman diye alt bir dala ayrılıyor ve kurucusu Leo Malet oluyor.Ve günümüz Kara Roman ile devam ediyor.Aslında yazarımız tabii bir sitemde bulunuyor yeni düzene.Yani Kara Roman'ın kolaycılık taşıdığını söylüyor özellikle günümüzde.
Polisiye tarihini merak edenler için bilgilendirici bir eser...

Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Ahmet Ümit adını duyunca aklımıza ilk gelen polisiye romanlar oluyor ancak bu kitabında Ahmet Ümit''in çeşitli düşünce yazıları derlenmiş ve kitap haline getirilmiş. . Başarılı bir polisiye roman yazarının bilgisel olarak tabanını görebilmek için okunması gereken bir kitap.

gökçe c. 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Polisiye romanları denince ilk akla gelen isimlerden sevgili Ahmet Ümit'in bu kitabında kendi düşünce, eleştiri yazıları yer alıyor. Yazılarının çoğu geçmiş zamanlı gazete ve dergilerde yayımlanmış. Ahmet Ümit sevdiği yazarları da bir güzel ağırlamış sayfalarında, hayatlarının bilinmez noktalarını bir dedektif gibi incelemiş; Kafka, Dostoyevski, Mevlana, Edgar Allan Poe, Çehov, Orhan Kemal, Yusuf Atılgan, Patricia Highsmith bunlardan birkaçı.Suçla edebiyatın birbirine olan komşuluğunu ve insan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddeti araştırmış. Kitap benim için harikaydı. Bakış açım farklı yönlere çevrilip durdu. Okumak isteyenlere öneririm.

ihtiyar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Polisiye romanların gelişimi ve yol haritasını anlatan bir deneme. Yazarın romanlarını nasıl yazdığını anlayacaksınız. Yanılmıyorsam Aşk Köpekliktir, Ninatta'nın Bileziği ve bu kitap yazarın polisiye romanlarının yanı sıra yaptığı çalışmalardır. İnsan Ruhunun Haritası sizi başka yazarlara, kitaplara ve karakterlere götürecektir.

sezen 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit bu eserinde etkilendiği yazarları ve onların yarattığı karakterleri ele alıyor. Özellikle yazarın sözünü ettiği kitaplar hakkında bilginiz ve fikriniz varsa çok güzel bir eleştiri eser okuyacağınıza emin olabilirsiniz. Benim bu eserde en etkilendiğim bölüm, hepimizin yakından bildiği "Frankenstein" karakteri ve onun yaratıcısı Marry Shelly üzerine yaptığı yorumlardır. Gılgameş, Shakespeare, Kafka, Kont Drakula, Orhan Kemal, Raskolnikov, Mevlana, Edgar Allan Poe, Yusuf Atılgan, İnce Memed, Freud, Hamlet,Karl Marx, Madam Bovary... Hepsi bu kitapta mevcuttur. Kitapseverlerin kütüphanesinde olması gereken güzel bir eser diye düşünüyorum.

Asiye-Melikşah 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sanat,edebiyat ve hayat üzerine yazılmış en güzel kitaplardan biri.Bİr günde bitecek bir kitap.Romancı Ahmet Ümit'ten farklı bir yazar var karşınızda.Daha çok kendi yaşama bakışı sinmiş kitaba.Belki de gazete veya dergi için yazılmış yazılardan derlenmiş,bilemiyorum.Çok beğenerek okudum.Kitap bitince elimde incelenmesi gereken film,yazar ve kitap isimleri kaldı.

Can Babaoğlu 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Güzel bir kitap tavsiye ederim edebiyt dünyasına güzel bir bakıştan yaklaşıyor ve edebiyatçılar hakkında genel bir bilgi birikimi sağlıyor. Sonuna doğru polisiye-suç konulu edebiyatçılara değiniyor.

ramazan k. 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın edebiyat üzerine denemelerinden oluşan bir kitap İnsan Ruhunun Haritası. Yazılar çoğunlukla Radikal Kitap ve Cumhuriyet Kitap’ta yayınlanmış. Kitap üç bölümden oluşuyor; Bir İnsan Yaratmak başlıklı ilk bölümde bazı roman karakterleri üzerine, İnsan Ruhunun Kaşifleri başlıklı ikinci bölümde çeşitli yazarlar üzerine ve İnsan Ruhunun Karanlık Yüzü adlı son bölümde de polisiye edebiyat üzerine yazılar var. Kitaba editörlük anlamında bir eleştiride bulunmak istiyorum. Deneme kitaplarında indeks bölümünün olmaması çok büyük bir eksiklik, aynı eksikliği bu kitapta da yaşadım. Yazımın devamı için https://karakugublog.wordpress.com/...nun-haritasi-notlar/

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

kitapları seven 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''İnsan ruhu diye bir şey var mi? O bile tartışılmalı. Kimi felsefe akımlarına göre, insan ruhu (tin) diye bir şey yoktur. O sadece zihinsel bir aktivitedir. Kimilerine göre ise ruh tümüyle bir enerji olayıdır. Ama çoğunlukla bu görüşlerin tersine inanılır. Hatta kimileri ölen kişilerin ruhlarını çağırarak, onlardan geleceğe dair tüyolar koparmaya bile çalışır. Ruhun varlığı meselesini deneysel olarak araştıranlar da olmuştur: İngiliz bilimadamları yüzlerce kişi arasında yaptıkları bir araştırmanın sonunda, deneklerin ölmeden ve öldükten hemen sonraki ağırlığı arasında yirmi bir gramlık bir fark oluştuğunu belirlemişler.''

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 3)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 3)
İsmail | ... 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ama keşfedilmemiş bir yetenek, yerine ulaşmamış bir şişedeki mesaj kadar etkisizdir.

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümitİnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit
İsmail | ... 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu arada evlenir ve bir yıl sonra eşinden ayrılır.
Dünya görüşlerimiz, yaşamdaki tavrımız, tutumumuz, kişiliklerimiz farklıydı...Ancak bir çatı altında yaşayınca anlaşılıyor insan...Ayrıca bana özgürlüğümü bağışladığı için ona minnettarım.Çok soylu bir kadındı.
Vedat Günyol

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümitİnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit
kitapları seven 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan ruhunun varlığının kanıtlandığı temel alan sanattır, özellikle de edebiyat. Bir karakter yaratmak için, tenini, saçını, göz rengini, ses tonunu, kokusunu, boyunu bosunu, zekâ düzeyini, cinsiyetini, sosyal konumunu, eğitim durumunu, davranışlarını, hangi yemeği sevdiğini, hangi kitaplardan ya da filmlerden hoşlandığıni veya hangi burçtan olduğunu anlatmak yeterli değildir. Önemli olan ona bir ruh bağışlamaktır."

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 4)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 4)
kitapları seven 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İyilikle kıyaslandığında, kötülük her zaman daha çekicidir. Belki de karmaşık olduğundan, belki insanların saklamaya çalıştığı bir özellik olduğundan. Öyle ya, kimse çıkıp da ben kötüyüm demez, Marquis de Sade gibi birkaç "çatlak" yazardan başka. "

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 23)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 23)
gökçe c. 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ve Yaşar Kemal'in romanlarından insanlığın ortak belleğine düşen sözler diyor ki: İçindeki kahramana asla yüz çevirme. Çünkü umut hala insandadır. Hayır demeyi bilen, olmaz demeyi bilen, kabul etmiyorum demeyi bilen insanda. Unutma sakın, hak için gösterilen inat kutsaldır."

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 41)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 41)
kitapları seven 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Suç, insanoğlunun bir varoluş biçimidir. Gerçekten de cinayeti ya da sonuçlarını anlatan ilk metinler, günümüzden binlerce yıl önce yazılmıştı."

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 21)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 21)
4 /