İnsan Ruhunun Haritası

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.614
Gösterim
Adı:
İnsan Ruhunun Haritası
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897533
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İnsan Ruhunun Haritası
İnsan Ruhunun Haritası
Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar...

"Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."
(Tanıtım Bülteninden)
Düşüncelerini içeren yazılarını derlediği bu kitabından okurken sıkılmıştım. Yine de kullandığı edebi türün (polisiye) temellerini oluşturan nedenleri açıklamış ve etkilendiği yazarların ve karakterlerinin tahlilini yapmış.

Kitabın içeriğine çok güzel bir isim olmuş insan ruhunun haritası. Edebiyat üzerine birçok genel kültür de barındırıyor. Kitaplarının hepsini okumuş olmak adına şans vermiştim. Boş bir kitap olduğunu söyleyemem.
Ahmet Ümit adını duyunca aklımıza ilk gelen polisiye romanlar oluyor ancak bu kitabında Ahmet Ümit''in çeşitli düşünce yazıları derlenmiş ve kitap haline getirilmiş. . Başarılı bir polisiye roman yazarının bilgisel olarak tabanını görebilmek için okunması gereken bir kitap.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.062 Oy)19.995 beğeni45.867 okunma3.632 alıntı193.625 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.056 Oy)11.853 beğeni29.801 okunma1.697 alıntı155.480 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.288 Oy)9.281 beğeni27.743 okunma2.969 alıntı122.206 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.190 Oy)14.012 beğeni36.365 okunma3.815 alıntı154.341 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.973 Oy)9.240 beğeni30.372 okunma918 alıntı147.164 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.074 Oy)5.738 beğeni19.159 okunma972 alıntı95.889 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.404 Oy)7.131 beğeni20.941 okunma798 alıntı117.454 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.963 Oy)9.495 beğeni26.769 okunma1.833 alıntı136.747 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.788 Oy)9.744 beğeni27.400 okunma2.019 alıntı126.676 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.505 Oy)6.184 beğeni16.405 okunma1.943 alıntı70.639 gösterim
Kitabın ana konusu polisiye kitaplarının; mekan, olay, delil gibi kavramlarına yönelik bir edebi çalışma olmuş. Polisiyenin kurucusu Edgar Allan Poe'nin önderliğinde Agatha Christie'den Dostoyevski'ye kadar uzanan bir tarih yolculuğu.
Polisiye dediğimiz kitaplar yaşadığımız çağın şartlarına göre değişim gösteriyor. Klasik polisiyenin ustası Edgar Allan Poe'de aynı bugün gibi aman şunu okumayın aman bu kitaba vakit ayırmayın insanların gölgesinde yılmadı ve eserleri dünya çapında milyonlara ulaştı. Yoksulluk, savaş, gasp, cinayet olayların olduğu döneme rastgelen bu olaylar polisiyeye bir nevi yaşam gıdası verdi. Kapitalist yaşama paralel hareket eden polisiye bize bir nevi tarih gerçekliğini sunuyor. Çatı katlarında yaşayan Dostoyevski'nin de nasıl bir polisiye yazarı olduğunu öğreniyoruz.
Polisiye serüveni tabii yıllar sonra Kara Roman diye alt bir dala ayrılıyor ve kurucusu Leo Malet oluyor. Ve günümüz Kara Roman ile devam ediyor. Aslında yazarımız tabii bir sitemde bulunuyor yeni düzene. Yani Kara Roman'ın kolaycılık taşıdığını söylüyor özellikle günümüzde.
Polisiye tarihini merak edenler için bilgilendirici bir eser...
Polisiye romanları denince ilk akla gelen isimlerden sevgili Ahmet Ümit'in bu kitabında kendi düşünce, eleştiri yazıları yer alıyor. Yazılarının çoğu geçmiş zamanlı gazete ve dergilerde yayımlanmış. Ahmet Ümit sevdiği yazarları da bir güzel ağırlamış sayfalarında, hayatlarının bilinmez noktalarını bir dedektif gibi incelemiş; Kafka, Dostoyevski, Mevlana, Edgar Allan Poe, Çehov, Orhan Kemal, Yusuf Atılgan, Patricia Highsmith bunlardan birkaçı.Suçla edebiyatın birbirine olan komşuluğunu ve insan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddeti araştırmış. Kitap benim için harikaydı. Bakış açım farklı yönlere çevrilip durdu. Okumak isteyenlere öneririm.
Ahmet Ümit'in çoğunlukla, polisiye yazarlarını ve onların baş karakterlerini incelediği bir kitap.

Kitapta bahsedilen bütün yazarları okuduysanız bu kitabı okumak sizin için daha kolay olacaktır. Açıkçası ben hepsini okumadığım için, incelediği karakterleri, bahsettiği olayları tam olarak özümseyemedim.
Kitapta orhan kemal, dostoyevski,Adger allen poe
gibi önemli yazarlarin kitaplarda ne gibi konulara agırlik verdigini ve bu konuları işleyiş biçmlerini çok güzl bir şekilde bize aktarıyor.
Ayrıca burda ismi geçen yazarların çogu  yaşamindaki zorlukları,acıları ve isyanlarını eserlerine yansıtıyor.
Polisiye romanların gelişimi ve yol haritasını anlatan bir deneme. Yazarın romanlarını nasıl yazdığını anlayacaksınız. Yanılmıyorsam Aşk Köpekliktir, Ninatta'nın Bileziği ve bu kitap yazarın polisiye romanlarının yanı sıra yaptığı çalışmalardır. İnsan Ruhunun Haritası sizi başka yazarlara, kitaplara ve karakterlere götürecektir.
Sanat,edebiyat ve hayat üzerine yazılmış en güzel kitaplardan biri.Bİr günde bitecek bir kitap.Romancı Ahmet Ümit'ten farklı bir yazar var karşınızda.Daha çok kendi yaşama bakışı sinmiş kitaba.Belki de gazete veya dergi için yazılmış yazılardan derlenmiş,bilemiyorum.Çok beğenerek okudum.Kitap bitince elimde incelenmesi gereken film,yazar ve kitap isimleri kaldı.
İnsan nerde insan toplumu içine almış tüm kültürleri yok eden insan mi bunun tartışmasını defalarca yapan katliamlar yıkımlar düzenleyen toplumu bölünmeye iten karaktersiz kişilikleri anlatan ayrıştırma yok etme hazırlığı içersinde olan bölünmüş insan topluluğu hepsi birer amaç mi araç mi bunun nedenlerini araştıran ahmet ümit sorgulama yetenegini gösteriyor bizlere değerli olan kitapların yakılması okunmasından değil yakılması toplumu içten bölen varoluşun yokluğu bunlarin hepsini ahmet ümit anlattı ahmet umiti bunu insanları sorgulatmayi kendi içimizdeki dünyayı anlatma sanatının inceligini kavratiyor.Kitapları neden yasakladigimizi anlatiyor.
Yazarın edebiyat üzerine denemelerinden oluşan bir kitap İnsan Ruhunun Haritası. Yazılar çoğunlukla Radikal Kitap ve Cumhuriyet Kitap’ta yayınlanmış. Kitap üç bölümden oluşuyor; Bir İnsan Yaratmak başlıklı ilk bölümde bazı roman karakterleri üzerine, İnsan Ruhunun Kaşifleri başlıklı ikinci bölümde çeşitli yazarlar üzerine ve İnsan Ruhunun Karanlık Yüzü adlı son bölümde de polisiye edebiyat üzerine yazılar var. Kitaba editörlük anlamında bir eleştiride bulunmak istiyorum. Deneme kitaplarında indeks bölümünün olmaması çok büyük bir eksiklik, aynı eksikliği bu kitapta da yaşadım. Yazımın devamı için https://karakugublog.wordpress.com/...nun-haritasi-notlar/
Güzel bir kitap tavsiye ederim edebiyt dünyasına güzel bir bakıştan yaklaşıyor ve edebiyatçılar hakkında genel bir bilgi birikimi sağlıyor. Sonuna doğru polisiye-suç konulu edebiyatçılara değiniyor.
Harika bir psikolojik kitap. Yüzyıllardan buyıllara insanların benzerliğini içduygusunu anlatmış ve bunuda roman karakterleri ile bağdaştırmış. Çok başarılı bir insan haritası çıkarmış. Kitabı çok önce okumama rağmen aklımda.demekki akılda kalıcı, hafizada iz bırakan bir kitapmış Herkese tavsiye ederim.mutlaka okunması gerekiyor diye düşünüyorum
''İnsan ruhu diye bir şey var mi? O bile tartışılmalı. Kimi felsefe akımlarına göre, insan ruhu (tin) diye bir şey yoktur. O sadece zihinsel bir aktivitedir. Kimilerine göre ise ruh tümüyle bir enerji olayıdır. Ama çoğunlukla bu görüşlerin tersine inanılır. Hatta kimileri ölen kişilerin ruhlarını çağırarak, onlardan geleceğe dair tüyolar koparmaya bile çalışır. Ruhun varlığı meselesini deneysel olarak araştıranlar da olmuştur: İngiliz bilimadamları yüzlerce kişi arasında yaptıkları bir araştırmanın sonunda, deneklerin ölmeden ve öldükten hemen sonraki ağırlığı arasında yirmi bir gramlık bir fark oluştuğunu belirlemişler.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan Ruhunun Haritası
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897533
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İnsan Ruhunun Haritası
İnsan Ruhunun Haritası
Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar...

"Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 287 okur

 • merve üzümoğlu
 • Samet ayaz
 • Dostoyevski
 • Altay
 • Hediye Ateş
 • Gülcan C.
 • Bey Böyrek
 • Bilal Deniz
 • Dr. Esra
 • Seda Nur Özer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%32
35-44 Yaş
%30.4
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.7
Erkek
%40.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (18)
9
%10 (9)
8
%28.9 (26)
7
%14.4 (13)
6
%11.1 (10)
5
%8.9 (8)
4
%0
3
%3.3 (3)
2
%2.2 (2)
1
%1.1 (1)