İnsan Ruhunun Haritası

7,3/10  (24 Oy) · 
102 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.295 gösterim
Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar...

"Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789752897533
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Ahmet Ümit adını duyunca aklımıza ilk gelen polisiye romanlar oluyor ancak bu kitabında Ahmet Ümit''in çeşitli düşünce yazıları derlenmiş ve kitap haline getirilmiş. . Başarılı bir polisiye roman yazarının bilgisel olarak tabanını görebilmek için okunması gereken bir kitap.

ihtiyar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye romanların gelişimi ve yol haritasını anlatan bir deneme. Yazarın romanlarını nasıl yazdığını anlayacaksınız. Yanılmıyorsam Aşk Köpekliktir, Ninatta'nın Bileziği ve bu kitap yazarın polisiye romanlarının yanı sıra yaptığı çalışmalardır. İnsan Ruhunun Haritası sizi başka yazarlara, kitaplara ve karakterlere götürecektir.

sezen 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit bu eserinde etkilendiği yazarları ve onların yarattığı karakterleri ele alıyor. Özellikle yazarın sözünü ettiği kitaplar hakkında bilginiz ve fikriniz varsa çok güzel bir eleştiri eser okuyacağınıza emin olabilirsiniz. Benim bu eserde en etkilendiğim bölüm, hepimizin yakından bildiği "Frankenstein" karakteri ve onun yaratıcısı Marry Shelly üzerine yaptığı yorumlardır. Gılgameş, Shakespeare, Kafka, Kont Drakula, Orhan Kemal, Raskolnikov, Mevlana, Edgar Allan Poe, Yusuf Atılgan, İnce Memed, Freud, Hamlet,Karl Marx, Madam Bovary... Hepsi bu kitapta mevcuttur. Kitapseverlerin kütüphanesinde olması gereken güzel bir eser diye düşünüyorum.

Asiye SOLAK 
19 Şub 09:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sanat,edebiyat ve hayat üzerine yazılmış en güzel kitaplardan biri.Bİr günde bitecek bir kitap.Romancı Ahmet Ümit'ten farklı bir yazar var karşınızda.Daha çok kendi yaşama bakışı sinmiş kitaba.Belki de gazete veya dergi için yazılmış yazılardan derlenmiş,bilemiyorum.Çok beğenerek okudum.Kitap bitince elimde incelenmesi gereken film,yazar ve kitap isimleri kaldı.

ramazan k. 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın edebiyat üzerine denemelerinden oluşan bir kitap İnsan Ruhunun Haritası. Yazılar çoğunlukla Radikal Kitap ve Cumhuriyet Kitap’ta yayınlanmış. Kitap üç bölümden oluşuyor; Bir İnsan Yaratmak başlıklı ilk bölümde bazı roman karakterleri üzerine, İnsan Ruhunun Kaşifleri başlıklı ikinci bölümde çeşitli yazarlar üzerine ve İnsan Ruhunun Karanlık Yüzü adlı son bölümde de polisiye edebiyat üzerine yazılar var. Kitaba editörlük anlamında bir eleştiride bulunmak istiyorum. Deneme kitaplarında indeks bölümünün olmaması çok büyük bir eksiklik, aynı eksikliği bu kitapta da yaşadım. Yazımın devamı için https://karakugublog.wordpress.com/...nun-haritasi-notlar/

Kitaptan 11 Alıntı

kitapları seven 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''İnsan ruhu diye bir şey var mi? O bile tartışılmalı. Kimi felsefe akımlarına göre, insan ruhu (tin) diye bir şey yoktur. O sadece zihinsel bir aktivitedir. Kimilerine göre ise ruh tümüyle bir enerji olayıdır. Ama çoğunlukla bu görüşlerin tersine inanılır. Hatta kimileri ölen kişilerin ruhlarını çağırarak, onlardan geleceğe dair tüyolar koparmaya bile çalışır. Ruhun varlığı meselesini deneysel olarak araştıranlar da olmuştur: İngiliz bilimadamları yüzlerce kişi arasında yaptıkları bir araştırmanın sonunda, deneklerin ölmeden ve öldükten hemen sonraki ağırlığı arasında yirmi bir gramlık bir fark oluştuğunu belirlemişler.''

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 3)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 3)
kitapları seven 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan ruhunun varlığının kanıtlandığı temel alan sanattır, özellikle de edebiyat. Bir karakter yaratmak için, tenini, saçını, göz rengini, ses tonunu, kokusunu, boyunu bosunu, zekâ düzeyini, cinsiyetini, sosyal konumunu, eğitim durumunu, davranışlarını, hangi yemeği sevdiğini, hangi kitaplardan ya da filmlerden hoşlandığıni veya hangi burçtan olduğunu anlatmak yeterli değildir. Önemli olan ona bir ruh bağışlamaktır."

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 4)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 4)
kitapları seven 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İyilikle kıyaslandığında, kötülük her zaman daha çekicidir. Belki de karmaşık olduğundan, belki insanların saklamaya çalıştığı bir özellik olduğundan. Öyle ya, kimse çıkıp da ben kötüyüm demez, Marquis de Sade gibi birkaç "çatlak" yazardan başka. "

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 23)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 23)
kitapları seven 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Suç, insanoğlunun bir varoluş biçimidir. Gerçekten de cinayeti ya da sonuçlarını anlatan ilk metinler, günümüzden binlerce yıl önce yazılmıştı."

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 21)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 21)
sezen 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Frankenstein gerçekten de bir korku romanı değildir. Belki imkansız bir tutkunun romanıdır... Romanımızdaki tutku bir bilim adamının insan yaratma tutkusudur. Kendi alanında ulaşabileceği en yüksek noktaya ulaşabilme tutkusu. İmkansızı gerçek kılma tutkusu... Victor yarattığı insanı bırakarak kaçar. Bu, bir bilim adamının uğradığı düş kırıklığından kaçışıdır. Bu bir insanın kendi eyleminin sonucundan kaçışıdır...

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 23)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 23)
sezen 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanın en büyük trajedisi ölümlü olduğunu bilmesidir. Bir gün yok olacağını bilmek; bu farkındalık, dinlerin doğuş nedeni olduğu gibi, sanatın da folklorun da kaynağıdır. Yeryüzünün ilk yazılı destanı Gılgamış'ın da insanın ölümsüzlük arayışını anlattığını unutmayalım."

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 27)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 27)

Hiç mübalağa etmiyorum, ikinci bir zihin gibiydin kafatasımın içinde, ikinci bir yürek gibiydin göğüs kafesimde.

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 260)İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit (Sayfa 260)

Bir yazarın ulaşmaya çalıştığı şey başarı olmamalıdır. Mutluluk olmalıdır. Başarı dediğimiz şey aslında mutluluğumuzu oluşturan dallardan biridir. Ama bazen başarı için mutluluğumuzdan vazgeçtiğimiz olur.

İnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümitİnsan Ruhunun Haritası, Ahmet Ümit
2 /