İnsan ve Davranışı

8,2/10  (20 Oy) · 
102 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.171 gösterim
Bu kitap her çağdaş insanın bilmesi gereken modern psikolojinin temel kavramlarını ilk kez Türk bilim adamlarının katkılarıyla ve Türk toplum yapısının özellikleriyle kaynaştırarak sunmaktadır.
Bu kitap, Türkiye'de psikoloji alanında büyük bir boşluğu dolduracak ve uzun yıllar boyunca öğrencilerin yararlanacağı vazgeçilmez temel bir kaynak olacaktır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  591
 • ISBN:
  9789751402509
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Halil Can Korkut 
27 Tem 11:07 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Eğer bir psikoloji öğrencisiyseniz veya bu alana ilginiz varsa tavsiye edilecek bir bilgi kaynağı kesinlikle dediği gibi Psikolojinin Temel Kavramları sonuçta :)

Aysel Allahverdiyeva 
14 Nis 20:26 · Kitabı okudu · 10 günde

İnsanın her davranışının bir nedeni vardır. İnsanın davranışlarının doğru anlaşılarak incelenmesi çok önemli bir sorundur. Onun için davranışların doğru şekilde incelenmesi her birimiz için önemlidir. Bir şeye dikkatinizi çekmek isterim ki, bir çok insanı inceleyen insanları incelesek onların içlerindeki "Ben"lerini tanımış oluruz.

İlkay Şal 
12 Mar 23:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Psikoloji alanında çalışanlar için kaynak.İnsan üzerine davranışın temeli,nedenleri ve tarihi açısından her bölümünün ayrıca incelenmesi gereken bir kitap.

Rojhilat 
08 Şub 15:52 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Psikolojiye giriş ders kitabı olarak yazıldığı için tam anlamıyla psikolojinin metodolojisini anlatan bir kitap olmuş. İnsan psikolojisi nasıldır değilde, insan psikolojisi nasıl incelenir nasıl anlaşılır sorularına cevap verecek bir kitap. Daha çok literatürel bir kitap olduğu için roman tarzında okunmuyor, psikolojiye gerçekten ilgisi olanların bol sabrın yardımıyla okuyabileceği kanaatindeyim.

koku nehri 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

psikolojiye karşı olan amatör ilgim nedeniyle okuduğum ablamın ders kitaplarından biri , kitap genel olarak birçok rahatsızlığı sınıflandırarak ve deneylere dayandırarak anlatmış .acıklamış Amatör ilginizi bir tık üste tasımak istiyorsunuz mutlaka okumalısınız

Kitaptan 5 Alıntı

Bilimsel bilgilerle donatılmış bir seçmenin kolay yoldan oy kazanmak istiyen, şarlatan politikacıyı engelleme gücü vardır. Bilinçli seçmen kitlesi demokratik rejimin en güçlü teminatıdır. Bilinçli seçmen, insan konularında daha gerçekçi, daha yapıcı kararlar alınmasının garantisidir.

İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 25 - Remzi kitapevi, 1990)İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 25 - Remzi kitapevi, 1990)
Rojhilat 
 06 Şub 00:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sözlü ve sözsüz mesajlar aynı iletişim etkileşimi içinde kullanılarak iki anlamlı mesajlar oluşturulur.Örneğin ses tonunu öyle bir ayarlayabiliriz ki, sözlü olarak ifade ettiğimizin tam aksini belirtmiş oluruz."Benim oğlum tertipli biridir!" diyen anne, bu sözü farklı ses tonunda söyleyerek, oğlunun son derece dağınık bir kimse olduğunu ifade edebilir. Bu tür iletişime büyüklerimiz istihza veya hiciv adını vermişlerdir.

İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 275)İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 275)
Rojhilat 
06 Şub 01:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Belirli bir konuda karar vermede zorluk çekmeye, gerginleşmeye başlayan kişi, büyük bir olasılıkla bir çatışma içindedir. Bu kişi, biraz sakinleşip iç dünyasını gözleyebilirse, birbiriyle çatışan güdülerinin farkına varabilir. Birey, çatışmanın temeline ulaşıp, birbiriyle çatışan güdülerin farkına vardıktan sonra, karar verme sürecini daha akıllıca ve daha kolayca yapabilir.

İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 282)İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 282)
Rojhilat 
07 Şub 01:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Erikson'a göre en son aşama (40 yaş ve üstü) şu ikilemden oluşur:Benlik kaynaşımı yada çökkünlük.. Gittikçe yaşlanan ve ölümün yaklaştığını gören birey ya kendi varlığını ve benliğini,kendisinden daha üstün ve sürekli bir düzenle kaynaştırmayı becerir veya ölümle birlikte yok olacağına inanarak çökkünlük ve bunalıma düşer.

İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 366)İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 366)