İnsan ve İnsanlar

6,0/10  (6 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
781 gösterim
İnsanın son zaferi kendi kendini yitirmek midir? Evet, başka yol yok: Bir gün yenersek melek olacağız;rnyenilir, ayaklar altına alınırsak, hayvan. Yalnız başkaldırdığımız sürece insanız-ne melek, ne hayvan. İnsan başkaldırıştır, savaştır. Schiller öldüğü zaman, Goethe onun için: 'Bir insandı, yani savaşçı' diye yazdı. İkircilik yine başlıyor. Yalnız savaşmakla insan olunur diyoruz,rnama her türü savaşla insan olunur mu?
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  63
 • ISBN:
  9789757244059
 • Çeviri:
  Azra Erhat
 • Yayınevi:
  Toplumsal Dönüşüm Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esmeralda 
04 Şub 2017 · Beğendi · 7/10 puan

Jean Bruller Vercors, 1902’de Fransa’da dünyaya gelir. Fransa, önce birinci dünya savaşına sonra ikinci dünya savaşına girer. Çok büyük kayıplar vermesi belki de Jean’ı yaratır. Hepimizin bildiği gibi Fransa, birçok çok edebi akımı yaratan ve Avrupa’yı etkileyen, etkisi altına alan bir ülkedir. Bizim edebiyatımıza da Tanzimat döneminden başlayarak önemli ölçüde etkisi altına almıştır. Bu ülkede Jean Bruller gibi birisinin çıkmasının alt yapısı fazlasıyla vardır ve hazırdı.
Kendisi yazar, karikatürist, illüstratör, oyun yazarıdır. Sanatçı duyarlılığı en üst seviyede. En ünlü eseri ‘’Le Silence de la mer’’ gizlice yayınlar. Eserleri genellikle yaşam, ölüm, öfke, savaş, fantazya ve bilimkurgu ile ilgilidir.
İnsan, açık belli bir kavram gibi görünür, oysa kavramların en ikincilisi, en çelişkeni ve karşıt yorumlara en elverişli olanıdır. Evet, insan ve insanlar kararsızdım, kitap insan tanımının aslında insanın bilinmeyenini değil de insanların bilinenlerini karşılaştırmaktadır. Bunu da yazar, gayet açık, net ve yalın bir şekilde soframıza sürmektedir. İnsan, evet insan dediğimizde kafamızda canlanan tanım ne oluyor? Cevap olarak; insan, ‘’düşünen bir varlıktır’’ diyebilirsiniz. Acaba asıl anlam bu mu? İnsan, ne denli insan ya da ne denli insanca olma çabasında?
Yazar, ‘’hangimiz insan adını hak etmek için çabalarız’’ bu soruyu sorarken kendimize, kendimize karşı bazen kararsız kalırız belki d kabullenmeyiz bazı durumlarda. Evet, biz insanız deyip bir köşede oturanlar bir kez daha sorgulayın insan kavramını.
İnsana verilen birçok özellik var: Zekâ, düşünmek, konuşmak, yapabilmek gibi. Peki, bunlar ne denli kullanılıyor, ne kadar farkındayız? Farkındalık. Doğa ve insana, insanın doğa içinde nasıl şekil aldığını açıklamış.
Bu eser onun doğal bir çocuğudur(yazarın genel yapısına baktığımızda). İnsan ve İnsanlar, Vercors'un insanlığa ve uygarlığa dair birtakım fikirler paylaşıyor, 63 sayfalık bir eser. Dört bölümden oluşuyor. İnsanın baş kaldırması, insan ve insanlar, iyi niyetli insanlar, ahlak ve eylem.
İnsanın Baş Kaldırması: Öncelikle insan kavramını tanımlıyor ve ardından insanla hayvan arasındaki temel farkı veriyor. Soyutlama gücüne sahip olmak. Güdülere göre yaşamayı bırakıp bu açıdan doğadan bağımsız olmak, semiyolojinin doğuşu ve nesneleri isimlendirmek, insanı insan yapan detaylar. Anlamlandırma çabası da bu detaylarla birlikte geldi. İnsan yaşadığı ortamı anlamlandırmaya çalıştı, başarılı olduğu ölçüde bağımsızlığına kavuştu. Vercors, bunu baş kaldırma olarak görüyor ve "Sürgün sürgününe karşı koydu." (syf. 17)
İnsan ve İnsanlar: Adalet, hak, eşitlik, hukuk vb. gibi kavramların fosilleştikleri zaman insanoğlunun ayvayı yemesi konulu bir metin.
İyi Niyetli İnsanlar: Kötü insanlar, insanlığını sorgulamayan kötü insanlar iyi insanlara zarar verdiklerinde iyi insanların da kötüler kadar kargaşa çıkaracaklarını anlatıyor. İnsanlığın cehennemine belki de böyle gidiliyor.
Ahlak ve Eylem: İnsanın insanla, aileyle, toplumla ve dinle yönetim şekliyle ilgili bağlarını irdeliyor.
Eser hakkında son deyişlere geçerken şunları da eklemekte fayda görüyorum. İnsanın neleri yaparak daha insanca, daha erdemli, daha iyi yaşayabileceğini 63 sayfayla anlatıyor. Hem kısa hem güzel eser. Vakit kaybına asla yer vermeyecek bir eser. Keyifli okumalar.

Kitaptan 13 Alıntı

Esmeralda 
 04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"İnsan 'Daha' insan olmak istediği sürece insandır."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 27 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 27 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
Esmeralda 
04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Toprağın üstünde yürüyoruz..."sağlam,değişmez,tükenmez toprağın.Ne kadar kolay unutuyoruz varlığını!Zaman zaman belaların yüzlerimizi yere sürüp toprağı hatırlaması gerekiyor bize."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 33 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 33 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
Esmeralda 
04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"İnsan ayaklanıp BASKALDIRDIGI gün insan olmaya başlar."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 13 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 13 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
Esmeralda 
 04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"...öyle ya,lanetlidir düşüncemiz,dile gelince değerden düşer,apaçık gerçeğinin gücünü yitirir,evetle karşılanabilir,dil insanları birleştirdiği kadar ayırır da."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 21 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 21 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
Esmeralda 
04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"...kendinden koptu,kendi kendine baktı,çevresine baktı ve yalnız olduğunu farketti."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 17 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 17 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
Esmeralda 
04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Insana özgü hiçbir eylemimiz yoktur ki,özünde ve kaynağında savaş bulunmasın."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 23 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 23 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
Esmeralda 
04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Yalnız savaşla insan olunur,ama her türlü savaşla insan olunmaz..."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 26 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 26 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
Fatoş Lale 
22 Şub 10:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir gün yenersek melek olacağız, yenilir ayak altına alınırsak hayvan. Yalnız başkaldırdığımız sürece insanız. Ne melek, ne hayvan..

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 22)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 22)
Esmeralda 
04 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"İnsan açık,belli bir kavram gibi görünür;oysa kavramların en ikircilisi,En çalışkan,karşıt yorumlara en elverişlisidir."

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 9 - Toplumsal dönüşüm yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 9 - Toplumsal dönüşüm yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.