·
Okunma
·
Beğeni
·
647
Gösterim
Adı:
İnsan ve Maskesi
Baskı tarihi:
Aralık 2019
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052182888
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mona Kitap Yayınları
25 baskı yapan Sessizliğimle Dans adlı kitabıyla binlerce okura ulaşan Mirza Tazegül, yeni yazılarında insan olma durumumuzu en yalın ve sıcak haliyle işliyor. Anadolu’nun soğuk kış gecelerinde babasından dinlediği masallardan içinde doğan sözcük ve öykü anlatma sevdasını, tarihe, sanata, psikolojiye uzanan bir ömrün tecrübeleriyle harmanlayarak paylaşıyor: İnsan ve Maskesi. Tazegül, “Zaman, kimi anıları zihnin en derinine iter. Hatırlanması güçleşse bile bazı anılar hafızanın derinliklerinde kolay kolay kaybolmaz,” diyerek, ipotekli yaşamlarımızdan sıyrılıp bir “hayat yolculuğuna” çıkmaya davet ediyor bizi…

“Şimdi düşler sokağında ben, düşleyebildiğim için şükreden. Bir umuda yürüyorum adım adım. Tüm gücüm, düşlerimden aldığım yardım. Çizmişim kendi ufkumda, arzularımdan oluşan bir yaşam. İlmek ilmek emekle, düşleyerek yürüyorum sabah akşam. İçimden bir ses duyarım der ki: “Çalamaz düşlerinden bir lokma, o kalleş düş hırsızından korkma.” Aslında düşlerdir insanı var eden o sihirli dokunuş; biraz ürkek ve çekingen, bazen cesur ve fütursuz… Bazen kendimizden bile sakladığımız bir sır ve bazen de kendimizi aşıp dünyanın dışına taşan biz…”
Sosyal Edebiyat Dergisinde gördüğüm günden beri 1 liralık kargo bedeliyle sipariş etmek için kitapseç'de görmeyi umduğum ve bu sabah itibariyle görüp sipariş ettiğim kitap.
241 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap elime dün ulaştığında farklı bir havayla yazarın artık ustalık eserleri vermeye başlayacağına dair içimde bir his uyanmıştı.
Yanılmadım.
Sosyal Edebiyat Dergisi tarafından ödüllendirilmiş yazarına bir ödül kazandırmış içeriğinde harika denilebilecek psikolojik çözümlemeler barındıran ödüllü Mirza Tazegül kitabı kısaca İnsan ve maskesi.
241 syf.
·Beğendi·9/10
#okudumbitti️ #kitapyorum
#insanvemaskesi ️ 241 Sayfa

"Maskeliler içinde maskesiz dolaşmak, kötülerin içinden kötü olmadan geçmek, kirlerin içinde kirlenmeden dolaşmak, köprüler geçmek tuzaklarla düşmeden... İşte öyle zor bir şeydir hayat!"
.
Herkese Merhaba
Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu #insanvemaskesi . Kişisel gelişim kitabı okumayı çok sevmesemde bu kitabı okurken çok keyif aldım ve neredeyse her cümlenin altını çizerek okudum. Kitap 235 bölüme ayrılmış ve bazı bölümlerde çok güzel hikâyelerle harmanlanmış. Her bir bölüm ayrı bir bilgi ve anlamlı cümlelerle yazılmış. Emine Bulut bölümünü okurken yüreğim tekrardan acıdı. Ve kitabın ismi tam da bu olmalıydı dedim. Yazarın da dediği gibi: Kişisel gelişim kitapları kişiyi bilgi sahibi olma konusunda uyarabilir, ateş için ilk kıvılcım olabilir ama asıl kişiyi değiştirecek olan bunlar değil, BİLGİDİR. Harika bir kitaptı ve türü sevenlerine yürekten tavsiye ederim. Okuyun efendim
Beni bu kitapla buluşturan Vuslat teki 'a, adıma imzalayıp gönderen yazarım @mirza_tazegul bey'e ve @monakitap yayınevine çok teşekkür ediyorum. Kaleminiz hiç tükenmesin Mirza bey... Sevgiler...️
.
#kitaptanalıntılar
️ "Kendimiz için istediğimizi bir başkası için de istediğimiz gün, iyilik ve kötülüğün ayrımına varırız."
️ "Adalet insanın içinde başlar, insan ancak kendi şeytanını taşlar."
️ "Kendini sevmeyen, kimseyi de hiçbir şeyi de sevmez. Sevgisiz insandan, en başta sevgi olmak üzere, hiçbir şey beklenmez."

Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
Yakında başlayacak olduğum ve epey beklenti içinde bulunduğum Mirza Tazegül eseri.
Hatırladığım kadarıyla edebiyatımızda epey süreden beri deneme türünde kitap çıkmıyordu.Bu güzel oldu.Beğendiğim sözleri sağda solda paylaşırım artık :)
241 syf.
·11 günde·9/10
Merhaba Arkadaşlar
Çok çok beğenerek ve çoğu yerin altını çizerek okuduğum muhteşem bir kişisel gelişim kitabı okudum...
Belkide bu güne kadar okuduklarım arasında ilk üçe girebilecek düzeyde benim için...
Tam bir terapi kitabı rahatlamak ve olaylara farklı bir yönden bakmak isteyenlere birebir...
Okudukça benim hayatıma dokununan çok satırları oldu arkadaşlar isterim ki bu satırlar sizinde hayatınıza ve düşüncelerinize yer etsin...
Kendini boşlukta değil satırlarda aramak isteyenlerde tavsiyemdir...
Mutlaka okuyun
241 syf.
·Puan vermedi
Kitabin daha önsözünü okurken, müthiş bir bilgi deposu, müthiş bir hazineyi elime aldığımı hissettim. Önsözü okurken hemen başa dönüp diger kitap isimlerini not aldım, ilk defa diger kitapları okumak için heyecanladim... ️ Yazarimiza cok teşekkür ediyorum böylesine güzel kisisel gelisim kitabini bize sundugu için. Inanin kisisel gelisim kitabi bile diyemiyorum sanki, o kadar farklı ve güzel ki. Zaten hic birimiz şunu yap bunu yap şeklinde ki yönergeleri sevmiyoruz. Bize hafif nükteli ve naif bir şekilde, biz farkında olmadan, kendi hayat tecrübeleri ve hikayeler ile anlatilan ve bizi hic farketmeden yönlendiren kitapları seviyoruz.
Bu kitap tam olarak öyle... Ne çok şey katti çizmekten bir hâl oldum desem yeridir
Bölüm bölüm olmasi sayesinde cok akici geçti kitap ve hikaye icinde hikayeler... ️
Içerigi kocaman bir yelpaze her bir konuya deginilmis.. Toplumsal eleștiriden tutun, evlilik ilisklerine, anne baba ilişkilerinden tutun, cevrenizde ki insan iliskilerine... Ve hatta iç dünyamiza kadar her konuyu ilmek ilmek ișlemis yazarimiz.
Bir cogu yasadigimiz ama neden benim aklima gelmedi dediginiz hayatin içinde ki olay örgüleri..
Çünkü bizler, tecrubeli ve bilir kisiden duydugumuz şeylerde daha çok kendimizi sorguluyoruz..
"Tuhafiz İşte" Renkli ve heyecanli duygulari birden kül rengine çevirmekte ustayizdir misal. Odaklandigimiz minik bir noktayi, koca ve așılmaz bir daga çevirip önümüze dikeriz kimi zaman..
"Bardak mi boş kisi mi boş bakıyor?" muhteşem öykülerdendi. Inanin bunu mu dert ediyorum diyeceksiniz... Bardağın dolu tarafindan bakmayi ogretecek yazarimiz burada size.
"İnsanca" "Hayatin Yuları" "Olgunluk" daha adini yazamadigim nicesi.. Muhteşemdi. Ve benden size yazarimizin kaleminden son bir kac alinti... ️ .
Umut hayale muhtaçtı ve hayal edilen herşey bir gün illa mümkün olacaktı
.
Her sevincin gelip geçtiği yollarda bir acı tohumu ekeriz. Sevinci yaşayan da biziz, ekip biçen de. Kizmalarav gerek yok dediğimiz halde yine de kızarız işte, insancadır bunlar, insanca!
#gizemleokuyanlarkulubüokuduk #okuyucukadınlar #neokudum#kitap
241 syf.
·3 günde·Puan vermedi
️Kişisel gelişim kitapları okumayı seviyorum
Yazarımızın daha önce Kalemiyle tanışma şansı bulamadığım. İçin hayıflandım
️Kitap başlıklara bölünerek kaleme alınmış ve eğitim öğretim den aşk a kadar hayatın içindeki her konuya kısa kısa ama nokta atışıyla değinilmiş.
️Masalcı baba bölümünde o otuz çocuğun arasında yerimi alıp hayran gözlerle haşmetli babayı dinledim. Gaz lambasının titrekliğindeki göldelerde hayallere daldım. Tasviri başarılıydı
Yazarlara ve kitaplarına değinmesi çok hoştu.
️Ali Ağabey ve Perihan Ablaya sorduğu sorular çok mantıklı ve nostakjikti
Kadınlardan ve görmeleri gereken değerlerden bahsesilmesi ve bunun erkek bir yazar tarafından kaleme alınması ruhumu okşadı
Olumlu düşünce ve düş gücünün yaşamımıza etkisi çok güzel vurgulanmış
Mevlana dan  Kubattan Atatürkten ve daha pek kıymetli yazar düşünür ve alimlere kitapta yer verilmiş
Yazarımız kendi hayatından ankdotlar da serpiştirmiş tam konuya uygun yerlerde
Atasözleri ve hikayeler ile gerçekleri yüzüme tokat gibi çarpan kendimi tekrar sorgulamama neden olan nokta atışlarıyla bitirdim kitabımı


️Beni benden alan tek cümle şuydu : bu gezegen açık deliler hapishanesinden başka birşey değil....

Yazarımızın kalemi daim olsun yeni kitaplar görüşmek üzere
241 syf.
·Beğendi·9/10
Siz kitabı okumayın zaten bir şekilde size kitabı okutuyor. Hayatımıza dair , ölüm , savaş, yaşamak, psikolojik sorunlar , toplumsal sorunlar vs vs ... onlara dair sorunları sade ve yalın bir dille dile getiren yazarımıza çok teşekkür ediyorum. Kitabın başlarında kendi hayatından bir kesit sunması beni de çocukluğuma döndürdü. Herkese Maskesiz bir hayat ve bu kitabı tavsiye ediyorum. ALINTILAR
Savaş insanın lanetidir. Şeytanın insana yapamadığı kötülüğü, insanın insana yapmasıdır. Hiç tanımadığı bir insanı, hiçbir neden yokken öldürmek akıldışı gözükse de halen yapılmasının sebebi insanlara bu fikrin aşılayıp çalıştırılmasına kaynaklıdır.
hastalıklar kötü zevklerin ücretidir.
Her cesaret Bir düş, her düş Bir cesaret içerir

Iletişim ve anlayışın bol sevginin yoğun olduğu, güvenim ve Yalanın olmadığı bir dünya istiyorsa.ln sorgulamaya Önce kendinden başlamalısın
241 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
️Bir çok yönlü anlatım ve desrler alınacak ve mutlaka altını çizeceğiz yerler olacak bir kitap. Klasikleşmişin dışında kişisel gelişim kitabından bir tık daha üzerinde bir kitap diyebilirim. İnsan ve toplum hayatını bazı örnekler ve hikayeler ile birleştirmiş. Yazarın kalemi anlatımı hoşuma gitti tavsiye ederim Kitapla kalın....
241 syf.
·Beğendi·7/10
kişisel gelişim yazınca kapakta önce bi elim ayağım titreyerek aldım elime kitabı. Bilirsiniz ki hiç haz etmem bu tür kitaplardan. Ama ben hayatımda bu kadar şiirsel bir dille yazılmış kişisel gelişim kitabı daha okumadım. Yazarın dili sayesinde kitap bir anda içine çekti beni. Çok fazla altını çizdiğim cümle oldu yalan söyleyemem kitap ortalardan sona doğru biraz klişe kişisel gelişime döndü ama yazar o kısımları bile kalemiyle size okutturuyor. Tavsiye ederim.
241 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazar, toplum ve yaşamı o kadar güzel harmanlayarak anlatmış ki her bir başlığı okuduğumuzda hayatımızdan örneklerle pekiştirerek kavrayabileceğimiz betimlemeler ve hikayelerle de destekleyerek okurlarına sunuyor. Yazarın kalemini sevdim sanki benim düşüncelerimin aynısını bana tekrardan söylüyormuş gibi. Akıcı bir anlatım diliyle keyifle okunulacak bir kitap.

Yazarın sevdiğim cümlelerinden birini paylaşmak istiyorum.

" Her hayat, bir renk tonu,bir parmak izidir. Her yaşamın, milyonlarca faktörün olduğu bir döngü içerisinde kendi bireysel eksenini oluşturduğunu asla unutmayın. "
241 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Okudum bitti. Güzel bir grupla beraber okuduk. Şimdiye kadar okuduğum kişisel gelişim kitapları arasından ikinci sırada benim için. O kadar güzel konulara değinmiş ki yazar. Hangisini anlatsam diye düşünüyorum. Toplumuzda o kadar az ki saygı. Aile arasında olsun, arkadaşlar arasında eş, dost kısacası her yerde saygı çok az. Bu konu hakkında biraz konuşmak istiyorum. Ebeveynleri anlamak cidden bazen zor oluyor. Bizim adımıza kararlar alıyorlar ve bu durum bizi mutlu edecek mi etmeyecek mi hiç düşünmüyorlar. Tamam öyle görmüş diye, öyle mi gitmeli yani. İnsanlar kendilerini bir nebze olsun neden zihniyetlerini değiştirmezler. Çocuklar kendi fikirlerini söyledikleri zaman neden kaale almazlar anlamıyorum. Saygısız olarak buluyorlar ama zamanında sizlerde eminim ki kendi fikirlerinizi söylemek istemişsinizdir.
Arkadaşlar arasında da saygı neredeyse en az seviyede. Birbirlerini en çok anlaması gerekirken aslında anlamadıkları görüyoruz. Hele de bunu yapan okuyan kesim yani surekli bir şeyler okuyorsun lakin karşındakini insanın fikirlerine saygı duymamak cidden çok üzücü bir durum.. Eşler arasında az zaten şunu da anlamış değilim neden herkes birbirini değiştirmeye çalışır. Ya sen evlenmeden önce huyunu biliyorsun neden onu değiştirim kafasındasın. Sen değişmez istemezken neden karşı taraf değişsin.. Bir insanı olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmeliyiz. Bazı konular hariç.
Sevgi bu da çok önemli ama çok üzerinde durmayacağım. Yazarın verdiği örnekler harikaydı. Kertenkele hikayesine bayıldım. Sevgi olduktan sonra her şey olur. Kısacası arkadaşlarım kişisel gelişim kitabı sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Her sayfasında önemli notlar aldım. Yazarın anlattığı hikayeler çok güzel. Okudukça yeni bir şeyler öğreniyoruz. Okuyun okuyun.
Kimler okudu bakalım.
"Bakımlı bedenlerin icinde ne kirler, süslü elbiseler içinde ne yamalar barinir da barındıran bile en derinlerine gizleyip kaçar o kir ve yamalardan. Çoğu zaman pahalı arabaların, sık ofislerin ,güzel evlerin içinde gizlenmiş öyle ucuz şeyler barınır ki barındıran bile buna inanmaz; o yüzden bastırır, yok eder, derinlere atar; görmez, duymaz , konuşmaz. Aslında o kadar aşırı gösteriş, geride yatanı ucuzluğu maskelemek içindir..."
Mirza Tazegül
Sayfa 22 - Mona Kitap
Bazen çıkar içimden o çocuk, tutar elimden. Ve biz beraber dolaşırız. O bana çocukluğu, ben ona büyümeyi anlatırım. O bana acıyarak, ben ona gıptayla bakarım. Ben onun sihirli dünyasını dinlerim, o da benim acımasız dünyamdan ürker.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan ve Maskesi
Baskı tarihi:
Aralık 2019
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052182888
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mona Kitap Yayınları
25 baskı yapan Sessizliğimle Dans adlı kitabıyla binlerce okura ulaşan Mirza Tazegül, yeni yazılarında insan olma durumumuzu en yalın ve sıcak haliyle işliyor. Anadolu’nun soğuk kış gecelerinde babasından dinlediği masallardan içinde doğan sözcük ve öykü anlatma sevdasını, tarihe, sanata, psikolojiye uzanan bir ömrün tecrübeleriyle harmanlayarak paylaşıyor: İnsan ve Maskesi. Tazegül, “Zaman, kimi anıları zihnin en derinine iter. Hatırlanması güçleşse bile bazı anılar hafızanın derinliklerinde kolay kolay kaybolmaz,” diyerek, ipotekli yaşamlarımızdan sıyrılıp bir “hayat yolculuğuna” çıkmaya davet ediyor bizi…

“Şimdi düşler sokağında ben, düşleyebildiğim için şükreden. Bir umuda yürüyorum adım adım. Tüm gücüm, düşlerimden aldığım yardım. Çizmişim kendi ufkumda, arzularımdan oluşan bir yaşam. İlmek ilmek emekle, düşleyerek yürüyorum sabah akşam. İçimden bir ses duyarım der ki: “Çalamaz düşlerinden bir lokma, o kalleş düş hırsızından korkma.” Aslında düşlerdir insanı var eden o sihirli dokunuş; biraz ürkek ve çekingen, bazen cesur ve fütursuz… Bazen kendimizden bile sakladığımız bir sır ve bazen de kendimizi aşıp dünyanın dışına taşan biz…”

Kitabı okuyanlar 61 okur

  • NumuneAnne
  • Deniz Kart
  • Mehmet çakır
  • Çalıkuşunun Kitaplığı
  • Hilal Doğan
  • Verda Rençberoğlu
  • Aysun Bal Demir
  • Sevinç Ergen
  • 1kitapokur
  • Serap dmrkndk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.5 (15)
9
%25 (10)
8
%15 (6)
7
%20 (8)
6
%0
5
%0
4
%2.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0